Skocz do zawartości

Samodzielna rozbudowa EM-200 USD 3 do Temma 2 Jr.


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga: temat dla zaawansowanych ! smile.gif
Każdy kto ma montaż Takahashi EM-200 USD 3 i wpadnie na pomysł rozbudowy go do pełnego GoTo od razu na starcie spotka te same problemy, czyli generalnie słabsze jednostki wymiękną smile.gifsmile.gif:)
A więc po pierwsze szacowna frima Takahashi zaprzestała produkcji zestawu Temma Upgrade Kit dla wszystkich montaży, w tym dla EM-200 USD3. To samo w sobie nie byłoby groźne gdyby nie fakt że NIGDZIE nie ma dokładnych opisów tego zestawu i jego komponentów. Opis poniżej powstał dzięki współpracy z Jutomi ( kupiłem od niego montaż smile.gif ), Michałem Kałużnym ( papatki) oraz Włodkowi ( Anva). Dzięki Panowie !
Elementy potrzebne do rozudowy:
1. Encoder MES-20-300 P firmy MTL 1 szt.
2. Encoder MES-20-200 P firmy MTL 1 szt.
3. Wtyk Hiroso DF13 6 pol 2 szt.
4. Styki zaciskane AWG26-30 do wtyku Hiroso 12 szt.
5. Dwie blaszki mocujące wg. opisu.
6. Dwie tulejki wg. opisu.
7. Cztery "robaczki" M3x4
8. Sześć śrub z łbem płaskim M3x4 ( nie mogą być dłuższe! )
9. Cztery śruby M2x4 z łbem płaskim ( nie mogą być dłuższe )
Taki fabryczny zestaw kosztował ostatnio ( jak był dostępny ) 931 Euro bez kosztów wysyłki.

Enkodery muszą być oryginalne - nie dajcie się wpuścić w zamienniki - przećwiczyliśmy to z Papatki - generalnie nie ma innych o takich parametrach elektroniki i mechaniki. Są podobne firmy Pewatron, ale mają za dużą średnicę! Oryginały firmy MTL można kupić drogą internetową ( ale po rozmowie telefonicznej- nie ma ich w katalogu) w firmie PEWATRON z Zurichu ( dla słabszych- Szwajcaria smile.gif ). Koszt z cłem i przesyłką 350 Euro. Czas dostawy ok. 4 tygodni - mówią pięć, ale ja dostałem po czterech.
Każdy przychodzi w osobnym pudełku i teraz uwaga!!!! należy natychmiast nakleić załączoną w pudełku naklejkę z typem encodera bo są wizualnie identyczne i nietrudno o pomyłkę!

DSC_0307.JPG

Wtyki Hiroso i kontakty do nich sprzedaje drogą internetową firma ELFA Distrelec z Warszawy. Koszt ( podwójnej w stosunku do wymaganej ) wymaganej ilości wtyków i styków - 21 PLN ( bez wysyłki). Warto kupić podwójną ilość , bo zaciśnięcie styków na kablach to prawdziwe wyzwanie ze względu na ich rozmiar - jakieś 3 x 2 mm- i delikatny materiał łatwo ulegający odkształceniom.
Na zdjęciu poniżej wtyki i styki oraz dla porównania śruby M2x4 smile.gif

DSC_0302.JPG

Tulejki łączące encoder z ośką zębatki oraz blaszki mocujące encodery wykonałem sam z pomocą tokarza. Dla zainteresowanych wyślę rysunki. Koszt toczenia i materiałów nie przekroczył 40 PLN + nakład pracy własnej na wykonanie blaszek. Materiał na tulejki - wałek mosiężny średnicy 20 mm, na blaszki - blacha mosiężna grubości 0,5 mm.
Do tulejek wkręcamy robaczki M3x4. Po zamocowaniu tulejek na ośkach wygląda to jak poniżej. Należy zwrócić uwagę, aby wcięcia na osi trafiały w miejsce , gdzie jest robaczek - blokada obrotu jest wtedy pewniejsza.

DSC_0309.JPG

Blaszki nalezy wykonać dokładnie wg rysunku i wygiąć wg wzoru poniżej. Warto -ze względów estetycznych wyłącznie- dać je do anodowania na czarno.

DSC_0310.JPG

Montaż całości zaczynamy od przycięcia kabelków encoderów do odpowiedniej długości. Następnie zakładamy styki i wkładamy je w obudowy wtyków Hiroso w kolejności pokazanej na zdjęciu poniżej ( Anva dzięki!!!! ). Należy dokładnie przypasować obudowę wtyku do gniazdka w następnie włożyć styki ( po zaciśnięciu ich na kabelkach!!!) w następującej kolejności ( od LED podświetlającej lunetkę licząc)
1. Biały
2. Zielony
3. Żółty
4. Czerwony
5. Czarny
6. Ekran kabla encodera.
Gniazdo bliższe LED jest do podłączenia encodera MES-20-300 P dla deklinacji, gniazdo dalsze - do LED dla dekodera MES-20-200 P dla rektascencji.

IMG_1617.JPG

Encodery mocujemy do blaszek śrubami M3x4. Wkręcenie dłuższej śruby może powodować uszkodzenie encodera ! Blaszki z encodera do obudowy elektroniki montażu mocujemy śrubami M2x4. Też nie powinny być dłuższe.

Po zmontowaniu wygląda to tak jak poniżej. Proponuję usunięcie naklejek na encoderach ( po montażu oczywiście) bo są papierowe i wyjątkowo brzydkie smile.gif

DSC_0311.JPG

Po włączeniu montażu elektronika samodzielnie rozpoznaje encodery i pojawiają się aktywne funkcje parkowania. Montaż działa już tydzień jak fabrycznie nowa Temma.
Jako lekturę dodatkową polecam: http://www.kolumbus.fi/dirty/2008/12/temma-2-jr-upgrade.html

Całkowity koszt rozbudowy nie przekroczył 400 Euro.

Mam nadzieję zę komuś się ten artykuł przyda smile.gif
Pozdrawiam
Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem nie polega na kłopotach sprawianych przez inne dekodery- to musza być dekodery o konkretnych parametrach- ilośc obrotów, fazy, przesuniecie faz , wyjście sinus i wymiary. A takich nie ma. Nie rozumiem co masz na myśli pisząc " bez opcji w wpinania się w elektronikę montażu?"? przecież cała obsługa enkoderów jest przez tą elektronikę!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System DSC może być realizowany poprzez zewnętrzną elektronikę jako system "push-to" a nie "go-to". Wpina się enkodery do przekładni. Należy tylko podać przekładnię zębatek montażu i wartość rozdzielczości enkoderów do systemu.

Akurat w Twoim wypadku DSC nie ma to raczej realnego uzasadnienia bo oryginalne enkodery dają pełne go-to ale jeśli już ktoś ma zestaw DSC używany z dobsonem to może dopiąć enkodery do EQ i używać tego systemu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to szczerze mowiąc nie rozumiem co autor miał na myśli pisząc to co powyżej..lekko się pogubiłem. Tytuł wątku jest "Samodzielna rozbudowa EM-200 USD3 do Temma Jr. czy ja śnię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za skróty myślowe. Chodzi o to, że mając jakiekolwiek enkodery i elektronikę DSC, można mieć system naprowadzania na obiekty do Twojego montażu w cenie przynajmniej dwu-trzykrotnie niższej. To alternatywa to pełnego go-to.

 

I już się nie wcinam ;)

 

P.S. DSC - Digital Setting Circles czyli system naprowadzania na obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.