Skocz do zawartości

Poznańska filia PTMA Warszawa


Gość ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem uważnie to co zostało tu napisane, PTMA w sensie działalności popularyzatorskiej wśród

ludzi którzy z jakichś tam przyczyn -wieku, braku dostępu do internetu albo nieumiejętności poruszania

się w świecie www pewnie jest wielu. Tutaj można zrobić dobra robotę, szczególnie wśród najmłodszych

adeptów ma to sens.

 

Natomiast sam układ "strukturalny" - zjazdy delegatów, walne zgromadzenia, protokoły, składki,

skarbnicy to mi się kojarzy niestety więcej niż kiepsko. Jeśli ktoś chce się w to bawić-jego sprawa,

jeśli ktoś nie musi to też jego sprawa ;) Na pewno ta organizacja stanęła by na nogi w innym układzie

organizacyjnym i odpowiedniej oprawie medialnej. Na to potrzebne są fundusze. Z kolei to wymaga

inicjatyw już niekoniecznie wyłącznie miłośniczych. To jest pat niestety również pat statutowy - ale też

mentalny. Tak to się kręci i chyba coraz wolniej. Oczywiście rozumiem wieloletnie przyjaźnie, wspomnienia

ale życie toczy się tak szybko. Bez wrogiego przejęcia się w przyszłości nie obejdzie :szczerbaty:

 

Jest to największy problem tej organizacji - a szkoda ponieważ zaplecze tzw. ludzkie jest bardzo bogate

i znam wielu ludzi których poważam i podziwiam - niestety mam tez nieodparte wrażenie że organizacja

utknęła w skostniałych ramach organizacyjnych związanych również ze środowiskami akademickimi i naukowymi.

Pozytywy z zależności chociażby lokalowej czy finansowej od tych struktur są dyskusyjne.

Czy takie "korzenie" pomagają? Myślę że niekoniecznie - nasze uczelnie oparte na walce o granty i siłowanie

się na tytuły naukowe niekoniecznie może być kompatybilne z zamierzeniami ruchu PTMA jako takiego.

 

Osobiście myślę z sympatią o wielu ludziach w tej organizacji aczkolwiek sentyment do PTMA jako takiego

mam niewielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignis, nie chodzi mi o mentalność tylko o zwykłe kwestie administracyjne. Skoro na Śląsku są 3 oddziały to czemu w Wielkopolsce nie może być 2 z siedzibą w Poznaniu i np...no nie wiem...Obornikach :szczerbaty: Tworzenie filii Oddziału Warszawskiego to tylko komplikowanie sprawy. Swoją drogą to też pokazuje, że nie tylko Oddział Poznański 'trąci myszką' ale całe PTMA jest nieco archaiczne w swojej organizacji i przydałby się mały lifting dostosowujący do obecnych potrzeb. Janusz Wiland to dosyć postępowy człowiek więc jakieś nadzieje są :Beer:

P.S. Zobaczyłem Vatzka na forum i się teraz zastanawiam czy Oddział Krośnieński jeszcze zipie :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Zobaczyłem Vatzka na forum i się teraz zastanawiam czy Oddział Krośnieński jeszcze zipie :g:

Zipie, zipie. Właśnie go niedawno reaktywowaliśmy, zmieniliśmy trochę władze i załatwiamy lokal na spotkania. Mamy zamiar ruszyć w kwietniu z pełną parą.

Serdecznie zapraszam.

Edytowane przez Vatzek
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zipie, zipie. Właśnie go niedawno reaktywowaliśmy, zmieniliśmy trochę władze i załatwiamy lokal na spotkania. Mamy zamiar ruszyć w kwietniu z pełną parą.

Serdecznie zapraszam.

 

Wacław, super wiadomość. Trzymam także i za Was kciuki. Jeśli coś się zmieni (adres Waszej strony) to daj znać uaktualnię na stronie Towarzystwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pragnę poinformować wszystkich miłośników astronomii z terenu Wielkopolski i (oczywiście też z poza jej granic) o pierwszym zebraniu Poznańskiej filii PTMA Warszawa które odbędzie się w przyszły piątek dnia 27.04.2012r. o gody 18.00. w Gimnazjum nr 1 Im . Polskich Olimpijczyków w Skokach

Za miejsce spotkań filii obraliśmy miejscowość Skoki!

Dlaczego tam:

- Działa tam już prężnie kółko astronomiczne prowadzone przez koleżankę Gośkę

Nauczycielkę w Gimnazjum nr 1 Im . Polskich Olimpijczyków w Skokach w tej że szkole odbędą się na razie miesięczne spotkania Filii. Gośka odbyła już rozmowę z Panem Dyrektorem, który jest za funkcjonowaniem takiej organizacji w szkole w Skokach.

-Szkołę tą obierzemy jako siedzibę filii gdyż stanowić będzie dla nas dogodną bazę logistyczno-dydaktyczną.

Skoki to niewielkie miasteczko między Murowaną Gośliną a Wągrowcem. Szkoła leży zupełnie na jej peryferiach, stąd możemy liczyć też na niebo wiejsko -miejskie na boisku szkolnym. Miasteczko położone w akceptowalnej odległości od Poznania promień ok 40km od Poznania co dla zmotoryzowanych myślę nie będzie stanowiło problemu . Istnieje też bezpośrednie połącznie PKP z Poznaniem.

-Wykorzystamy młodzież gimnazjalną posiadającą już pewne doświadczanie w astronomii amatorskiej włączając ich do gry, oraz salę wyposażoną w multimedia.

-W zamian oddamy młodzieży do dyspozycji swój czas prywatny, wiedzę zaangażowanie (może i użyczymy prywatny sprzęt w ramach spotkań) dla popularyzacji Astronomii Amatorskiej przez włączenie młodych w szeregi PTMA i możliwość praktycznej i teoretycznej edukacji w ramach zebrań warsztatów i imprez które będziemy wspomagać.

Na zebraniu:

- Poznamy się, przedstawimy, opowiemy coś o sobie.

- Przedstawię zebranym moje upoważnienie otrzymane od Prezesa PTMA O/ Warszawa do tworzenia filii na terenie Poznania i Wielkopolski,

-Wygłoszę krótką prezentację multimedialną czym jest PTMA,

- Określimy przybliżoną strategię działania - jakie zadania postawimy przed sobą do zrealizowania. W jakim stopniu będziemy się angażować w naszej nowej działalności społeczno-dydaktycznej.

- Będę miał przy sobie druki deklaracji przystąpienia do organizacji. Będę też pobierać wpisowe oraz składkę roczną zgodnie ze statutem PTMA.

-Będzie też, myślę czas na wolne obserwacje plenerowe.

Na koniec dodam że uczestnictwo w PTMA ma charakter społeczny. Poświęcamy nasz wolny czas i energię dla popularyzacji astronomii amatorskiej –dajemy nic w zamian nie żądając! To tak jakby astronomiczne harcerstwo.

Jeśli czujesz się społecznikiem i masz chęć uczestniczyć w czymś takim –zapraszam !

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.