Skocz do zawartości

Wrażenia początkującego - Synta 8" Pyrex


materkamil

Rekomendowane odpowiedzi

W tej recenzji opiszę teleskop Synta 8" z lustrem Pyrex.

 

W tej recenzji opiszę to co Ja widziałem teleskopem Synta 8"

Średnica lustra: 203 mm (20,3 cm)

Ogniskowa: 1200 mm (120 cm)

Światłosiła: 5,9

Montaż: Dobsona

Wyciąg: 2" --> redukcja na 1,25"

 

Teleskop otrzymałem już końcem grudnia - używam synty 8" dopiero 4 miesiące. Wcześniej obserwowałem teleskopem 150/750 Newtona - przez około rok.

 

Część 1: Wygląd zewnętrzny

a) Tuba

Jak większość osób wie teleskop ten jest biały typu newtona. Teleskop posiada na środku tuby dwa mocowania do montażu koloru czarnego i pomarańczowego.

 

B| Montaż

 

Montaż dobsona jest biały. Na nim znajduje się półeczka na okulary - zmieści się tylko 3 oraz uchwyt do przenoszenia. Montaż stoi na 3 gumowych podpórkach.

 

 

Część 2: Wygląd wewnętrzny

 

a) Tuba

Tuba w środku jest koloru czarnego. Na lustrze głównym umieszczony jest punkt który pomaga w kolimacji. Lustro wtórne umieszczone jest na 4 bardzo cienkich pająkach.

 

B| Montaż

Montaż składa się z dwóch płyt na dole umożliwiających obracanie.

 

 

Część 3: Obserwacje planet

 

Obserwowane planety to: Wenus, Jowisz, Mars, Saturn. Po obserwacjach planety prezentują się dobrze jednak zdecydowanie pod ciemnym niebem wygrywają obiekty DS.

 

Wenus: Widać bardzo jasny punkt. Widoczne są ładnie fazy nawet przy mniejszym powiększeniu. Wenus w syncie to bardzo ciekawy obiekt

 

Jowisz: Co prawda widać pasy i księżyce ale oprócz tego nic więcej - przynajmniej ja tak widziałem. Przypominam że mam słaby wzrok!!!

Mars: Niestety ale obserwacje Marsa są kompletną porażką. Widać czerwoną tarczę bez żadnych szczegółów. Przynajmniej ja ją tak widziałem

 

Saturn: Widać pierścienie, i delikatnie przerwę Cassiniego.

 

 

Część 4: Obserwacje DS

 

a) Gromady otwarte

Tak, do tego jest stworzony ten teleskop. Pod ciemnym niebem gromada podwójna zapiera dech w piersiach. To jest uzależnienie - zawsze chce się ją oglądać. Wiele gwiazd rozsianych w drobny mak. To jest dopiero przeżycie.

Obserwacje w mieście to niestety porażka. Parę gwiazd i tyle. Nie ma takiego efektu. Tutaj obserwowałem - gromadę podwójną, i wiele emek. Na obecną chwilę przypominają mi się tylko M3 i M44 bo ostatnio je oglądałem. Ale większość gromad otwartych z messiera zaliczyłem.

 

B| Gromady kuliste

Tu za przykład posłuży M13. Gromady prezentują się przy powiększeniach 50x jak mgiełki. Dopiero powiększenie ich bardziej powoduje że są ładniejsze. To są wspaniałe obiekty pod ten teleskop. Polecam obserwacje gromad kulistych!

 

c) Galaktyki

Na razie zaobserwowano M31 i M81. Widoczna była ona bardzo dobrze - widoczny był jeden pas materii - jednak że obserwacje były prowadzone na wsi. W mieście widoczne jest jedynie centrum galaktyki. Galaktyka bodego była widoczna już w zaświetlonym mieście (ok 3 mag). Niestety nie obserwowałem tej galaktyki na wsi :(

 

d) Mgławice

Jak wiemy mgławice można obserwować jedynie w odcieniach szarości (nie ma cudów z M42 i słabym kolorem). Mgławica M42 pod ciemnym niebem jak i w mieście prezentuje się podobnie (o dziwo). Widoczne są "skrzydła" oraz centrum. Widok jest na prawdę ładny. Chce się wracać!

 

 

5. Sprzęt dodatkowy

Do teleskopu dołączane są dodatkowe 2 okulary: 25mm i 10mm. Oba na oko sprawiają wrażenie dobrych jednak... nie czuje się w nich dobrze. Nie wiem dlaczego???

 

Radość sprawia wspaniały i rewelacyjny szukacz 8x50. Na prawdę to jest wspaniały szukacz. Godny uwagi. Reguluje się go płynnie i dobrze. Ostrość zwykle nie wymaga większej korekty.

 

 

6. Podsumowanie

Myśle że opisałem już praktycznie wszystko.

Jeśli ponownie miał bym kupić teleskop to wybrał bym jednak Synte 10". W miarę obserwacji przybywa chęć zdobycia więcej wszechświata.

 

I tu dobiega koniec naszej recenzji. Zachęcam do jej komentowania. Również chętnie odpowiem na wszelkie pytania które dotyczą teleskopu Synta 8" Pyrex

Edytowane przez materkamil
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

materkamil nie powinienes pisac tej pseudo recenzji. cos nie jest tak z twoim teleskopem. niektorzy milosnicy astronomii moga wyciagnac wniosek ze Syntia8'' jest zlym teleskopem. myslisz ze Syntia10'' bedzie lepsza? pewnie tak, bo trafisz na dobry egzemplarz. ja ci proponuje poszukac w okolicy doswiadczonego milosnika astronomii ktory ci sprawdzi Twoj teleskop.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem to tylko jak ja widzę niebo przez ten teleskop. Teleskop jest na 100% sprawny bo mam w okolicy parę osób które interesują się astronomią i patrzyły przez ten teleskop widząc więcej niż ja. Oczywiście wybrał bym jeszcze 2 cale większą syntę ze względu na DSy. Co w tym opisie według was jest błędne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie!

Jak można robić recenzję będąc nie w pełni sprawnym.

 

To też jest niepełna wypowiedź:

Montaż składa się z dwóch płyt na dole umożliwiających obracanie.

Trochę piszesz zbyt ogólnie. Widać że jesteś bardzo młody po stylu wypowiedzi.

 

Powinieneś używać brudnopisu przed publikacją swoich zapisków.

Na pewno temat postu powinien być oznaczony nazwą "recenzja początkującego" i wtedy czepiać się nie będę.

 

Poobserwuj najpierw kilka lat i jak zbierzesz naprawdę wartościowe doświadczenia to wtedy napisz dopiero osobistą recenzje o sprzęcie.

Edytowane przez Lacky_Luck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg. Ciebie pół Polski to osoby niepełnosprawne przez fakt noszenia okularów? Z takim przekonaniem to na prawdę daleko zajedziesz :lightning:

 

Raczej starałem się opisać jakie obrazy daje ten teleskop a nie szczegółowy opis montażu dobsona. Jeszcze dodam że synty to produkty masowe i niektóre są lepsze a niektóre gorsze. Dlatego też ja opisałem tylko to co widziałem.

 

Edit: Nie jestem jakimś natchnionym polonistą. Syntę mam dopiero 4 miesiące ale w porównaniu do recenzji innych osób którzy piszą coś takiego: "Dostałem syntę 8. Wszystko dobrze. Obrazy ładne." to ogólnie wyszło mi to poprawnie.

 

Jeszcze raz przypomnę - synty to masówki. Jednemu trafi się gorsza a jednemu lepsza

 

Proszę:

http://astro.websand.org/strona/sky-watcher-synta-8-krotka-recenzja

 

Porównajcie pierwszy wynik w google. To jest dopiero recenzja na którą można zrobić krytykę

Edytowane przez materkamil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masterkamil,

od kiedy interesujesz się astronomią? Ile sesji obserwacyjnych masz za sobą?

Nie chciałbym Cię zniechęcać do pisania, ale moim zdaniem, zanim zabierzesz się za recenzję teleskopu, trzeba by było zaobserwować trochę więcej niż m31, m42, m81 i Hichotki. To są sztampowe obiekty, które widać przez każdej wielkości przyrząd optyczny..

Mam Syntę 8" już około 5 lat. Zaobserwowałem nią setki obiektów- galaktyki, gromady, mgławice. Wiem, że na początku ciężko jest wyłapywać szczegóły- ja dopiero po kilku wyjazdach pod ciemne niebo zacząłem wyłuskiwać słabe mgiełki, nauczyłem się jak patrzeć, aby widzieć jak najwięcej.

Zastanawia mnie też zasadność pisania takiej recenzji- w Internecie jest sporo materiałów o wszelkiej maści Syntach, i chyba trochę porwałeś się z motyką na Słońce, chcąc napisać taki tekst.

Niemniej jednak, życzę powodzenia w dalszych obserwacjach.

Pozdrawiam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś.

Załóż zeszyt z obserwacjami, zapisuj sobie jakie szczegóły widzisz w poszczególnych obiektach (jasność, struktura, charakterystyczne cechy). Po pewnym czasie będziesz naprawdę widział więcej, i powiesz coś więcej, niż to, że w M42

Widoczne są "skrzydła" oraz centrum. Widok jest na prawdę ładny. Chce się wracać!

Przecież każdy na tym forum doskonale o tym wie... A "skrzydła i centrum" widać we wszystkim od lornetki 12x50 pod ciemnym niebem po każdej wielkości teleskop...

Co innego gdybyś napisał, że widzisz ngc4565 jako delikatne proste pojaśnienie tła w 25mm, po zmianie na 10mm i zwiększeniu kontrastu majaczy ciemny pas, zgrubienie centralne i gwiazdka obok centrum galaktyki.

Taki opis więcej powie o zdolności rozdzielczej, zasięgu, możliwościach teleskopu.

Twój opis jest po prostu zbyt powierzchowny, żeby ktoś tutaj potraktował go jako recenzję z prawdziwego zdarzenia.

Nie chcę Cię zniechęcić, tylko dać kilka praktycznych rad, bo wydaje mi się, że jestem nieco bardziej doświadczonym obserwatorem nieba. Tyle.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem początkujący - racja. Do tego Ty masz synte 5 lat. Ja mam nie całe 4 miesiące syntę. Ja mam jasne niebo i raz na miesiąc jestem na ciemnym niebie. Jednak jak już napisałem tą recenzję to tu napiszę obiekty które obserwowałem. Trochę mogłem zapomnieć ale ogólnie:

 

M3 - Zaobserwowałem. Z miasta widoczna jest bardzo słabo jako mgiełka. Powtórnie oglądałem ją ze wsi dwa razy - raz widoczna była jak mgiełka, drugim razem widoczna była bardziej jako skupisko gwiazd - czyli lepiej

 

M13 - Tutaj też niestety jako mgiełka. Niestety ją obserwowałem tylko 3 razy więc nie mogę się wypowiedzieć.

 

M31 - Widoczny sam środek z miasta. Na wsi widoczny jest 1 pas materii.

 

M34 - Taka sobie (w mieście)

 

M35 - Również w mieście - taka sobie

 

M41 - Średnio widoczna gromada w pobliżu Syriusza. Taka sobie

 

M42 - W syncie widoczna bardzo ładnie choć podobnie na wsi i w mieście (dziwne...).

 

M44 - Wiele razy obserwowałem to skupisko i na wsi i w mieście. Widoczne już na szukaczu. Ładnie się prezentuje

 

M45 - Dziesiątki razy obserwowałem plejady.

 

M57 - Obserwowana z miasta. Widoczna podobnie jak gwiazda ale o innych odcieniach światła - taka bardziej szara gwiazda. Pierścień widoczny.

 

M81 - Widoczne 2 sąsiednie galaktyki jednak bardzo słabo z miasta.

 

M82 - Jak wyżej

 

M110 - Widoczna przy m31. Taka plamka

 

NGC 869 - Cudowna gromada która pod ciemnym niebem wygląda pięknie

 

Merkury - 2 razy obserwowałem tą planetę - niestety nie widziałem faz. Było to raz z rana a drugi raz z wieczora.

 

Wenus - Teraz jest widoczna. Oczywiście widziałem Wenus z fazami

 

Mars - Rozczarował mnie - jak już pisałem pomarańczowa tarcza bez niczego

 

Jowisz - Widoczne 2 pasy i księżyce. WCP nie widziałem :(

 

Saturn - Widoczne pierścienie z przerwą Cassiniego (bardzo słabo widoczna przerwa)

 

Uran - Tarczka bez jakichkolwiek barw

 

Księżyc - no to jak każdy

 

Kometa coś na literkę g... (nie pamiętam nazwy dokładnie ale gdzieś była koło wielkiej niedźwiedzicy)

 

Do tego jeszcze ISS przez teleskop (syntę 8) chociaż szybko uciekała. Nie widziałem paneli bo była strasznie jasna!!!

 

No i gołym okiem do tego jakieś tam deszcze meteorów, gwiazdozbiory, itp. Do tego jeszcze z emek coś M3x z tych gromad otwartych ale już nie potrafie wymienić innych oprócz opisanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno temat postu powinien być oznaczony nazwą "recenzja początkującego" i wtedy czepiać się nie będę.

no właśnie, całe zamieszanie powstało przez niewłaściwą nazwę.

 

ale to nie jest nawet recenzja początkującego, to jest po prostu relacja z obserwacji, może nawet ciekawa dla początkujących bo mogą sobie porównać co widzieli. chyba nawet będzie ciekawa dla samego autora jeżeli zajrzy do niej powiedzmy za rok i porówna ile sie nauczył przez ten czas.

 

trzeba więc zmienić tytuł wątku i wszystko będzie okej :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisz, pisz najpierw poczytaj kilka recenzji tych prawdziwych później pisz jeśli nie tego typu "recenzję" to dziennik obserwacyjny, bo ten przegląd taki ma właśnie charakter.

 

Nie próbuj sobie wmówić o jakimś wymaganym doświadczeniu, po to piszesz aby je zdobyć wystawiając się na wytykanie błędów. Bierzesz je na klatę i jazda dalej robisz swoje tylko tym razem lepiej

Edytowane przez Tomek_P
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym jeszcze że w wielu sytuacjach nic nie robienie jest najgorszym co można zrobić :)

 

Otóż to ;-).

 

W tej chwili powyższy - poprawiony i uzupełniony o wypowiedzi kolegów - tekst tworzy już jakieś konkretne źródło informacji, które ktoś na pewno uzna za przydatne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystkich wytkniętych niedociągnięć, recenzja jest moim zdaniem fajna. Sam mam Syntę 8 i uważam, że przy takich okularach dostępnych w standardzie właśnie tak obserwuje się jako opisałeś.

 

Pozdrawiam i witam wszystkich na forum. To mój pierwszy post tutaj : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem początkującym amatorem astronomii. Posiadam Synte 8 na Dobsonie. Rozglądałem się za jakimiś ciekawymi okularami do planet i zdecydowałem się na te:

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1777&lunety=Okular_lantanowy_Vixen_NLV_6mm_1,25''

Aczkolwiek zastanawiam się czy nie lepszym rozwiązaniem będzie okular 13mm + dobry barlow 2x. Przy takim zastosowaniu będę miał większe pole widzenia, co powinno ułatwić obserwacje, nie będę musiał tyle latać dobsonem. Przy okazji nie będę musiał kupować drugiej soczewki do małych DS'ów. Dobrze myśle, czy jednak jest gdzieś jakiś błąd w moim rozumowaniu?

http://deltaoptical.pl/okular-vixen-lvw-13-mm,d363.html

http://www.teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-Celestron-Ultima-APO-2x-/-1,25--teleskopy-85.html

Czy taki zestawik będzie oferował taką samą jakość jak pojedynczy okular 6mm?. Czy do wymienionych okularów i barlowa, macie jakieś zastrzeżenia, może polecilibyście coś innego? Pozdrawiam!

Edytowane przez McDab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow to g****. W ogóle nie nadaje się do obserwacji wizualnych. Ani to dobrze nie powiększa, ani nic. Okular 20 mm z barlowem to wcale nie to samo co sam okular 10 mm. Obraz wyjdzie 100 razy gorszy. Barlow jest typowy do astrofotografii.

 

Czy Ty zdajesz sobie sprawę z tego, że wypisujesz głupoty?

 

Dobry barlow to nie g**** tylko przydatna, dobra rzecz.

 

"Dobrze nie powiększa? Ani nic?" - czy Ty w ogóle używałeś tej soczewki barlowa? Powiększa 2x, więc 20mm okular z barlowem to w obserwacji wizualnej odpowiednik okularu 10mm.

 

Barlow jak najbardziej nadaje się do obserwacji wizualnych. Natomiast soczewka barlowa z tego linku jest dobrej jakości i nie powoduje bardzo widocznego pogorszenia obrazu.

 

Zalecam zapoznanie się ze sprzętem przed wygłaszaniem bzdurnych opinii. Serio.

 

Dobrze kombinujesz, tylko odpuść sobie tego Barlowa,one tylko przyciemniają i zniekształcają obserwowane obiekty

Co??????????????????????????

Barlow zniekształca obiekty? No chyba, że mówimy o plastikowej soczewce barlowa z zestawu Nostrusa 50/600 albo innego "allegrowego" super-sprzętu.

 

 

P.S: Kolego McDab. Ogólnie rzecz biorąc, zazwyczaj krótszy okular jest lepszy niż dłuższy + soczewka barlowa. Ze względu na dodatkowe szkło w soczewce barlowa. Jeśli jednak bierzesz pod uwagę soczewkę barlowa bardzo dobrej jakości straty w obrazie mogą być niezauważalne na pierwszy rzut oka.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materkamil - mam prośbę.

Mógłbyś zmienić sposób wypowiedzi? Bo wszystkie brzmią jak "100% pewniaki" i jeszcze ktoś mniej doświadczony pomyśli że robisz za wyrocznię. Piszesz że Barlow to g*** .

Który barlow?

Jakiej firmy?

Z jakim teleskopem?

 

Też mogę napisać że kamera SBIG to g*** bo nic się nie zarejestrowało a Canon nie nadaje się do astrofotografii bo nie ma ostrości a obrazy mam rozmyte jakby mi na lustro ktoś wylał wiadro wody.A przyczyną mogła być zła kolimacja teleskopu np.

 

Bez urazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.