Skocz do zawartości

Faza Wenus przez lornetki


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Warto dodać, że dostrzeżenie fazy Wenus będzie coraz łatwiejsze, ponieważ planeta zbliża się do nas i w związku z tym rosną jej rozmiary kątowe, a faza się zmniejsza, przybierając kształt coraz węższego sierpa. I tak będzie do 6 czerwca br., kiedy Wenus przejdzie na tle Słońca i przeniesie się na niebo poranne, gdzie też będzie dobrze widoczna (w lipcu kilka stopni od Jowisza) i początkowo w atrakcyjnej fazie i wielkości dla obserwatorów lornetkowych.

 

No i to, co na końcu napisał Janko: Wenus obserwuje się na jasnym niebie. Po zapadnięciu ciemności w teleskopie czy lornetce prezentuje się o wiele gorzej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, w 10x50 fazę zaliczyłem już ostatniego dnia marca: http://astropolis.pl/topic/37980-moja-pierwsza-relacyjka/page__view__findpost__p__452106 - pokazałem też do czego można porównać Wenus w tym powiększeniu.

 

Właśnie byłem na dworze, faktycznie faza jest już widoczna całkiem nieźle, ale w moim przypadku (patrzę z ręki) jest to trochę męka, bo prawą ręką muszę zasłaniać prawe oko, bo Słońce razi. Fajnie byłoby mieć takie muszle oczne które zasłaniają całe oko z boków, kiedyś takie widziałem.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wczoraj wyłapałem Wenus przed zachodem Słońca (było 5° nad horyzontem). Miałem do dyspozycji 22x85 na statywie oraz 10x50 (z ręki). Pierwsza lorneta pięknie pokazała fazę, mniejsza kazała się jej bardziej domyślać. 15x70 nie miałem przy sobie, ale może jeszcze dziś uda się zapolować.

 

 

Dzisiaj przy Słońcu 10-5 stopni nad horyzontem (...)

Telepatia? friends.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Do nowiu. Do pełni planeta idzie zbliżając się do górnej koniunkcji.

Swoją drogą, w 10x50 za dnia faza jest już bardzo wyraźna. Trzeba się nałapać Wenus, bo okres jej łatwego wyławiania (wieczorem) skończy się za nieco ponad dwa tygodnie...

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja walczę swoim ts-em 15*70 bo biorąc inne tanie w łapki jakoś mnie widok "mierzi":) miałem ostatnio celestrona close-up to az sie przestraszyłem tego co zobaczyłem

 

a jeszcze zostało troche czasu zanim moon wzejdzie to może wyłapię m81 i 82

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś o 21.30 przez Miyauchi 40x77 (dopasowane okulary mikroskopowe) faza Wenus jak trzydniowy Księżyc. Dzięki małej jasności układu nawet kiepskie okulary dały satysfakcjonujący obraz planety. A w lornecie to jest jeszcze o 40% więcej :D

Zaś Saturn, dla mnie bomba - duża tarcza z ładnie oddzielonym pierścieniem. To wszystko na przedfrontowym niebie - w nocy nadejdą burze.

Edycja:

Nie nadeszły. Nikomu nie można wierzyć.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z przedwieczornego rozpogodzenia znów popatrzyłem na Wenus. Powietrze chłodne i czyste, żadnych drgań termicznych. Obraz nienagannie ostry. Z wielkością kątową ok. 47" faza jak wąziutki sierp (dwudniowy Księżyc) widoczna jest świetnie przy powiększeniu już 8,5x. Przy 15x obraz jest przepiękny a przy 20x nadal bez śladów nieostrości czy aberracji chromatycznej. Wszystko z balkonu, przy Słońcu 10-5 stopni nad dachami sąsiednich domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zachodzie lekkie obłoki nabrały barwy różowej. Jak przystało na boginię miłości, Wenus przeświecała zalotnie przez perłoworóżowe tiule.

O Bogini, w nadobności swojej przyjmij hołd od wiernego wyznawcy!

:zakochany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rzuciłem okiem na Wenus moją rozkolimowaną lidletką i faktycznie, faza bardzo wyraźnie widoczna. Szkoda, że nie mogłem ustawić odpowiedniej ostrości co znacznie psuło jakoś obrazu, aczkolwiek widok piękny.

Edytowane przez BanEr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.