Skocz do zawartości

Jak wygląda efekt Błażki


Radek P

Rekomendowane odpowiedzi

  • 10 miesięcy temu...

Pora na coś trudniejszego - nieokresowy efekt Błażki. Poniższa animacja pokazuje ekstremalny przykład tego typu. Górny panel pokazuje dane zebrane w ciągu kilkunastu lat. Dziury w danych spowodowane są przez okresy, gdy Słońce było blisko tego obiektu na niebie. Większe przerwy w obserwacjach spowodowane są przez prace techniczne przy teleskopie. Na czarno wyróżniany jest jeden sezon obserwacyjny. Dane z tego sezonu pokazywane są na dolnym panelu (sfazowane z okresem pulsacji).

 

ANIMACJA

OGLE-BLG-RRLYR-07011_O2-O4.gif

 

Jak widać zmiany w kształcie krzywej i amplitudzie są bardzo znaczące i nieokresowe. Amplituda rośnie nawet o czynnik 5 w ciągu paru miesięcy.

 

 

 

Edytowane przez Radek P
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wyznaczam odległość do M13 dzięki zmiennej typu RRLyrae, wiadomo jest to świeca standardowa i z log wyznaczam odległość. Więc mój błąd pomiary oprócz błędu fotometrii może być zdecydowanie spowodowany efektem Błażki, tak? Zmienia się maksimum więc z tego to wnioskuję. Jak sobie radzą z tym profesjonaliści? Załóżmy znając tylko tą metodę do wyznaczania odległości skąd wiedzą która odległość jest dobra jeżeli zmienia się znacznie, bo o nawet ponad 0,5mag. Można więc założyć pewien zakres odległości z błędem. Pytam bo zaciekawiło mnie to zjawisko i dwie hipotezy, myślę o obserwacji RR Lyrae w celu uzyskania tego efektu, ale nie wiadomo co na to powie pogoda...
Mam jeszcze jedno pytanie a'propos gwiazd pulsujących. Pierwszy tryb modalny mówi że rozszerza się ona w każdej warstwie, jednakowo? Procentowo jednakowo czy w takich samych odległościach? Ciekawe są również kolejne typu modalne, co to zznaczy że jest ona w drugim trybie modalnym, owertonie itp.
Sory za taki nakład pytań, jeżeli coś o tym wiesz byłbym wdzięczny za odpowiedź :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wyznaczam odległość do M13 dzięki zmiennej typu RRLyrae, wiadomo jest to świeca standardowa i z log wyznaczam odległość.

 

Czegoś tu brakuje w tym zdaniu.

 

Jakim sprzętem obserwujesz?

 

Jeśli mierzy się odległość do jakiegoś obiektu na podstawie gwiazd zmiennych, to trzeba się upewnić, że mamy do czynienia ze "świecami standardowymi". W przypadku RR Lyr oczywiście efekt Błażki może utrudniać pomiar odległości. Warto użyć możliwie wielu gwiazd - większość z nich będzie w minimalnym stopni afektowana przez efekt Błażki. Animacje, które wkleiłem są dla gwiazd, które są ekstremalne, a nie typowe. Zauważ też, że jasność średnia zmienia się dużo mniej niż te 0.5 mag.

 

Pulsacje gwiazd nie wpływają jednakowo na całą gwiazdę. W przypadku RR Lyr pulsują zewnętrzne warstwy gwiazdy, a jądro nie pulsuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Obserwowałem Newtonem6" na HEQ5 oraz Newtonem 8", fotometrię robiłem automatycznie z użyciem maxima. Znalazłem te zmienne i wyznaczyłem do nich odległości. Nie robiłem krzywej blasku tylko brałem tak jakby średnią jasność gwiazd w róznych okresach obserwacji. Położone są one blisko centrum obok jasnych gwiazd i miałem zbyt krótką ogniskową (nie dało się rozdzilić dokładnie gwiazd zmiennych) żeby wykreślić dokładniejszą krzywą blasku a wiedząc że zmienność nie jest zbyt duża bo maks 1,2 mag to wyszło to nawet przyjemnie. Dla najlepszego pomiaru pomyliłem o około 3kly a dla średniej o około 4-4,5kly. Niestety moje plany a'propos badania tego efektu się zmieniły ze względu na studia i sprzedaję setup :/. Niedługo znajdę czas to wrzucę pdf-a z tej pracy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Dorzucam coś podobnego i nowszego, ale starego: animacja krzywej zmian blasku gwiazdy RR Lyr z okresową zmianą okresu:ani07566.gif.a0568c456c47ef69c0029d3bad298e91.gif

 

Fotometria projektu OGLE, animacja zrobiona przez Gergley'a Hajdu. 

Animacja powstała przy okazji pracy Hajdu i in. 2015 https://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2015MNRAS.449L.113H/abstract

Więcej podobnych animacji: https://www.astro.puc.cl/~idekany/stuff/binrrl.html

 

 

Edytowane przez Radek P
korekta autora animacji
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.