Skocz do zawartości

Zakupy pod Syntę 12"


Ainar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tranzyt się zbliża i przydało by się trochę ożywić teleskop. Po lekturze Wiki na temat okularów proszę o opinię co do wyboru. Zakupy robię pod Syntę 12”

 

Do planet:

Baader Genuine Ortho 5 mm

 

Coś szerokiego:

SWAN 40mm 72° William Optics 2"

Baader Scopos 35 mm 70° okular 2"

 

Coś pośredniego:

????

 

Filtr:

Lumicon OIII 2”

 

Kolimator 2" SCA Crosshair HoTech

 

Staram się kupować wszystko w standardzie 2” (oprócz Orthosa który podobno wymiata przy planetach) jako sprzęt docelowy, z wyborem okularu pośredniego mam problem, kitowe 25mm jest ok ale 10mm to już porażka (pojęcie ostrości nie istnieje) więc jakiegokolwiek pomysłu nie mam w jaką ogniskową celować. Co do filtrów, zastanawiałem się jeszcze nad Solar Continuum (540nm) 2" Baader Planetarium ale nie wiem czy jest sens go kupować przy OIII tak samo jak UHC, proszę o radę bo nigdy nie miałem w ręku żadnego filtru.

 

Słówko jeszcze o okularach: myślałem też and Vixen NLVW 30 mm Wide-Field (chociaż cena trochę zaporowa) i którymś z Hyperion’ów (tylko ta dowolność w rozkręcaniu, wkładaniu jakiś pierścieni i ponownym składaniu jakoś do mnie nie premawia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Syncie 12" i ogniskowej okularu 5mm będziesz miał powiększenie 300x. Nie za dużo trochę?

Z drugiej strony- okular 35mm w tym teleskopie będzie zasysaczem LP, nie mówiąc o 40mm. To są okulary wymagające naprawdę ciemnego nieba, szczególnie przy takiej aperturze- masz takie? Jeśli nie, to będziesz miał bardzo jasny obraz.

Przy 40mm masz źrenicę wyjściową 8mm co przekracza zdolności ludzkiego oka- po prostu stracisz część światła, bo źrenica rozszerza się maksymalnie do 7mm- przy całkowitych ciemnościach.

35mm to już teoretyczne maksimum- 7mm źrenicy. Oczywiście nie znaczy to, że nic przez te okulary nie zobaczysz- oczywiście zobaczysz, ale docenisz je dopiero przy naprawdę ciemnym niebie. A 40mm nie kupuj bo stracisz część światła ;)

Aha, no i warto wsponieć, że masz teleskop f/5. Ja w Scoposie 30mm przy f/6 widzę wady optyczne (koma), jaśniejszy teleskop jest bardziej wymagający. Czy Ty chciałeś kupować zarówno 35 jak i 40mm? Według mnie średni pomysł. Lepiej dozbieraj na Naglerka ;)

 

Co do pośrednich- zastanawiałeś się nad LVW13mm lub 17? To dobre, sprawdzone okulary średnioogniskowe.

 

Filtr OIII to dobry wybór do 12". Pięknie pokaże mgławice typu Veil. :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SWAN 40mm

 

Czy to nie za długi okular da Ci źrenicę wyjściową powyżej 8,13(3). W idealnych warunkach jeśli soczewka twojego oka ma maks 8mm ten okular efektywnie zbierze światło z 97% powierzchni lustra, różnica mała ale dla źrenicy 7mm będzie to już 75% a dla 6mm zaledwie 55%

 

Lumicon OIII

 

Jednak wybrałbym chyba filtr UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szeroki tylko jeden oczywiście, ale nie wiedziałem, który czy SWAN'a czy Scoposa. Co do Orthosa to wiem, że powiększenie 300 i pewnie rzadko będę miał pogodę na taki power no, ale ile do planet? Przy kitowym 10mm mam 150x i przerwy Cassiniego nie widziałem, (chociaż tu pewnie przez kiepski okular). Jeśli chodzi o Naglery… 2” tego cuda są… przekraczają budżet pracującego studenta :P więc Naglery raczej za jaaakiś czas. Szare niebo jakoś mi nie przeszkadza specjalnie, betoniarą obserwuje z balkonu jeśli czas mnie goni (w porywach do 3mag) a jeśli mam luźniej to wieś (tu różnie od 4 do nawet 5.5 może ciut więcej).

Czyli jeśli coś szerokiego to max 35mm… głównie mi chodzi żeby, załóżmy takie Chichoty zmieściły mi się w polu widzenia, taki okular do bezcelowego gonienia po niebie, 25mm niby ok ale troszkę brakuje. Średniak: pewnie będzie Vixen LVW 17mm jeszcze musze zrobić symulację w Stellarium jak to będzie wyglądać :D Jeśli masz jakieś pomysły co tu wstawić szerokiego do rozglądania się i czym zastąpić Orthosa to chętnie poczytam bo szczerze powiedziawszy doświadczenie mam żadne… cały czas obserwacje na kitowych.

Filtr OIII kupuje właśnie ze względu na opisy Veila etc. ale jako filtr do Słońca chyba też będzie ok? Oczywiście jako drugi filtr za folią…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wiem o zastosowaniach OIII do Słońca, trzeba poczekać na opinię biegłych ;)

Natomiast jeśli chodzi o szerokokątne okulary, to jeśli masz niebo 3mag, to.. odpuść sobie 35mm.

Ostatnio przez 8" obserwowałem pod całkiem niezłym niebem (m13 gołym okiem) i dopiero tam przy 30mm tło było akceptowalnie ciemne. Spod domu mam 4-5 mag i tam nie używam praktycznie tego okularu.

Co do krótkoogniskowych, polecam NLV Vixena. Mam 6mm, które w mojej Syncie daje 200x i jest to naprawdę dobre, moim zdaniem, rozwiązanie. Są też inne ogniskowe, rozejrzyj się po sklepach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do hichotów, to zwróć uwagę jak małe pole widzenia ma kitowy 25 mm, prawdopodobnie szerokokątny 24 mm dałby je w jednym polu; z drugiej strony ok 30 mm (już duża źrenica i dość jasne niebo) bez problemu pokaże te gromadki, ponadto zmieści prawie całą M31. Nagler kosztowny, ale może poczekasz np. na używanego ES 30 na giełdzie. Na takiego Scoposa było sporo narzekań przy tak jasnym sprzęcie. Co do średniej ogniskowej to niżej półki ES, LWV, mozesz być rozczarowany przy tak jasnym teleskopie. Dla mnie ES 14 mm jest najczęściej używanym okularem do DS, choć brakuje mi np. ES 8,8 mm, na którego poluję, bo power przy kulkach by się przydał. Z filtrów to UHC chyba bardziej uniwersalny, aczkolwiek każdy ma swoje zastosowania. Budżetowo to Orion Ultrablock, na którego ja znowu poluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr OIII kupuje właśnie ze względu na opisy Veila etc. ale jako filtr do Słońca chyba też będzie ok? Oczywiście jako drugi filtr za folią…

 

Teoretycznie możesz uzywać OIII do Słońca ale... Baader Continuum to pasmo 540nm, OIII to okolice 500nm, szerokość pasma mniej więcej to samo czyli 8nm, w OIII Słońce jest koloru zgniłego zielonego i odniosłem wrażenie że jest ciemniejszy od Continuum przez co trudniej wyłapać szczegóły typu granulacja czy pochodnie fotosferyczne. Continuum to Słońce w kolorze jasno zielonym i przyjemniejszym w odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sobie teleskop wybrałem…

 

Ok szkic roboczy:

 

Coś szerokiego:

ES 30mm ??

 

Coś średniego:

ES 14mm 1.25”

 

Coś do planet:

NLV 5mm ?? 6mm ??

 

Ten ES 14mm w Stellarium prezentuje się świetnie, tylko 1.25”… i tu pytanko: czy ES jest aż tak dobry, że warto ładować się w to 1.25”?

Szerokiego wybrałem ES 30mm – opinie dobrze/źle.

A z planetarnym problem, bo storpedowany Orthos był dla mnie jedynym słusznym wyborem po przeczytaniu kilkunastu wątków o nich :P wiec jaki planeciarz? Ten NLV będzie ok?

Z filtrów to Baader Continuum 2” potem Lumicon OIII” a potem pewnie jakiś UHC. Chyba na astronocach czytałem, że ten OIII jest dobry też do Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Es 14 - absolutnie docelowy! Idealny.

 

ES - 30 bardzo dobry, docelowy, niemal genialny (drobne wady przy brzegu pola), porównywalny z Naglerem. Możesz śmiało go brać.

 

LV 6 - kolega go sprzedał po to aby kupić ES-a. pOza małym polem (zbyt małym jak dla Synty 12") to idealna korekcja. WIęc nad 6 mm to bym się zastanowił. Przy małym polu obiekty szybko uciekają z pola widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ES 14, to mój podstawowy okular i do DS, i do Słońca czy Księżyca (widać całą tarczę w polu widzenia). ES 30 jest świetny, ale pamiętaj, że musisz mieć ciemne niebo. Jeżeli jest względnie jasne, to tło będzie przeszkadzać. Z tego powodu np. częściej używam 22 mm. Choć pod ciemnym niebem ES 30 mm jest genialny. A co do planetarnego, to dzisiaj albo jutro przyjdzie ES 6,7 mm, będę miał okazję porównać z moim NLV 6 mm. W NLV przeszkadza małe pole i szybko obiekt ucieka przy 200x. Co do jakości obrazu to super. Ostatnio poza miastem Saturn przysporzył opadu szczęki. Jak porównam to napiszę. Swoją drogą prawdopodobnie NLV 6 pójdzie na sprzedaż, bo spodziewam się, że ES 6,7 mm będzie jednak bardzo fajny przy znacznie szerszym polu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko ze stajni ES'a

Widzę, że też masz Synte 12" i jak Ci się sprawuje ES 6.7? Bo mnie korci ES 4.7mm, tylko pytanie czy znowu 320x nie będzie dużo za duże jak na warunki w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES 4,7 mm jest genialny! Częściej korzystam z niego niż z ES 6,7. Daje lepsze obrazy planet i mgławic planetarnych.

Oczywiście jak są słabe warunki na niebie to niema co oczekiwać cudu. Na warunki atmosferyczne nie wymyślono okulara.

 

Jak bym miał dzisiaj kompletować okulary to był to to zestaw ES-ó 30mm; 14mm; 8,8mm; 4,7mm; (bez 6,7 mm). Chyba że pomijasz 4,7 i 8,8 mm - wtedy kupujesz jeden w miarę "uniwersalny" ES 6,7 mm. Oczywiście nie zaszkodzi mieć całego zestawu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarł ES 6,7 i spróbowałem porównać, ale trudno bo widoczność była kiepska wczoraj, ale seeing nie najgorszy, więc całkiem fajnie dało się wyostrzyć Saturn i plamy na Słońcu. W obu ostrość i szczegóły podobne. Zdecydowanie do ES trzeba się bardziej przykleić, ale dzięki temu jest płaski, szeroki obraz (np. w Naglerze wydawał mi się sferycznie zdeformowany, to złudzenie, ale takie było wrażenie), z odległości takiej jak w NLV 6 mm widać... tyle co w NLV, czyli podobne pole widzenia (tunelowe). Natomiast wystarczy dać oko w ES bliżej i Saturn dłuuuuugo był widoczny. Ponieważ obserwuję bez okularów (zdejmuję), to ER w ES daje radę. Saturn nieco mniejszy, ale nie jakoś spektakularnie, wrażenie mniejszości nasila natomiast duże pole widzenia. Wielką zaletą dużego pola w ES jest fakt, że ruszenie teleskopem np. przy śledzeniu planety, rzadko powoduje jej zgubienie, co zdarzało się w NLV (Synta 8" ma teflonowe łożyskowanie i niekiedy "skacze"). Jeszcze potestuję na DS, ale raczej NLV pójdzie na sprzedaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega też ma taki dokładnie zestaw i jest on idealny! Jest niego bardzo zadowolony, zresztą ja też. Brakuje mu jeszcze ES 8,8 i nic więcej nie trzeba z okularów. ES 4,7 ma sporą przewagę nad ES 6,7 - do planet i planetarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.7 mm do Synty 12'' jako podstawowy okular do planet?? Powiększenie 320x na planetach da się wykorzystać przy dobrych wiatrach kilka nocy w roku. Ja używałem 7mm (215x) i często było za dużo. Jeśli miałbym dokonywać wyboru jeszcze raz to okular poniżej 7mm kupiłbym ci najwyżej jako drugi w kolejności okular planetarny.

 

Acha, jeśli przy 150x nie widziałeś przerwy Czeskiego to trzeba się konieczne wziąć za kolimacje teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do hichotów, to zwróć uwagę jak małe pole widzenia ma kitowy 25 mm, prawdopodobnie szerokokątny 24 mm dałby je w jednym polu; z drugiej strony ok 30 mm (już duża źrenica i dość jasne niebo) bez problemu pokaże te gromadki, ponadto zmieści prawie całą M31. Nagler kosztowny, ale może poczekasz np. na używanego ES 30 na giełdzie. Na takiego Scoposa było sporo narzekań przy tak jasnym sprzęcie. Co do średniej ogniskowej to niżej półki ES, LWV, mozesz być rozczarowany przy tak jasnym teleskopie. Dla mnie ES 14 mm jest najczęściej używanym okularem do DS, choć brakuje mi np. ES 8,8 mm, na którego poluję, bo power przy kulkach by się przydał. Z filtrów to UHC chyba bardziej uniwersalny, aczkolwiek każdy ma swoje zastosowania. Budżetowo to Orion Ultrablock, na którego ja znowu poluję.

 

 

"power przy kulkach" - chodzi o planety, to okular najlepszy do planet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do hichotów, to zwróć uwagę jak małe pole widzenia ma kitowy 25 mm, prawdopodobnie szerokokątny 24 mm dałby je w jednym polu; z drugiej strony ok 30 mm (już duża źrenica i dość jasne niebo) bez problemu pokaże te gromadki, ponadto zmieści prawie całą M31. Nagler kosztowny, ale może poczekasz np. na używanego ES 30 na giełdzie. Na takiego Scoposa było sporo narzekań przy tak jasnym sprzęcie. Co do średniej ogniskowej to niżej półki ES, LWV, mozesz być rozczarowany przy tak jasnym teleskopie. Dla mnie ES 14 mm jest najczęściej używanym okularem do DS, choć brakuje mi np. ES 8,8 mm, na którego poluję, bo power przy kulkach by się przydał. Z filtrów to UHC chyba bardziej uniwersalny, aczkolwiek każdy ma swoje zastosowania. Budżetowo to Orion Ultrablock, na którego ja znowu poluję.

 

 

"power przy kulkach" - chodzi o planety, to okular najlepszy do planet?

mi raczej chodziło o gromady kuliste, do planet 8,8 jest trochę mały, planety nie zrobią fajnego wrażenia przy dobrym seeingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Z racji tego, że na horyzoncie pojawiła się u mnie Synta 12", czas pomyśleć o okularach. Jako "średniaka" polecilibyście LVW 13 mm czy Naglera 16? Warto dołożyć do Naglera?

Edytowane przez Teo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie przeszkadza Ci mały ER to bierz. A gdybyś wczoraj sprawdził rano to był Delos 14mm za 1059zł i bardzo szybko zniknął. 17mm do 12" jak dla mnie za długi był i szybko się pozbyłem. W 12" używałem wielu okularów ale szczególnie dobrze wspominam ES 14mm i 8.8mm oraz LVW 13mm i 8mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naglery mają jedną drobną przypadłość, która może Ci trochę przeszkadzać. Chodzi dokładnie o tzw. fasolki. Żeby nacieszyć wzrok obrazami jakie daje trzeba zerkać osiowo... Niestety nie wiem czy ta sama przypadłość dotyczy serii T6 :g:... choć gdzieś mi się obiło, że tak i że ponoć wymiana muszli ocznej w jakimś tam stopniu niweluje ten problem. Może zanim szarpniesz się na większe wydatki warto się wybrać na wspólne obserwacje z kimś kto dysponuje Naglerem i po prostu przez niego zerknąć i samemu się przekonać czy to jest WŁAŚNIE TO ;)

Z tańszych okularków dla 12" lustra polecam również Vixeny LVW (68*) . I tak jak Piotr napisał ogniskowe w okolicach 8-9(powiększenia 187x / 166x ) dla krótkich, 13-14 (115x / 107) dla średnich i 21 - 22 (71x/68x) dla dłuższych ... Taki komplet spokojnie Ci wystarczy... no i do tego filtry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naglery mają jedną drobną przypadłość, która może Ci trochę przeszkadzać. Chodzi dokładnie o tzw. fasolki. Żeby nacieszyć wzrok obrazami jakie daje trzeba zerkać osiowo...

 

po pierwsze fasolki pojawiają się gdy zbliżymy oko do soczewki ocznej na odległość mniejszą niż odległość źrenicy wyjściowej

po drugie dotyczy to większości okularów, a nie tylko Naglerów. Oczywiście w okularach z bardzo małym ER trudno zbliżyć oko na tak małą odległość :) ... tylko, że wtedy trudno ogarnąć całe pole widzenia okularu, soczewki oczne dość szybko zaparowują i brudzą się od rzęs ... czyli jak nie kijem go to pałką ;)

wygodnym rozwiązaniem jest duży ER i regulowana muszla oczna ... i dlatego takie okulary są poszukiwane ... i niestety drogie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze fasolki pojawiają się gdy zbliżymy oko do soczewki ocznej na odległość mniejszą niż odległość źrenicy wyjściowej

po drugie dotyczy to większości okularów, a nie tylko Naglerów. Oczywiście w okularach z bardzo małym ER trudno zbliżyć oko na tak małą odległość :) ... tylko, że wtedy trudno ogarnąć całe pole widzenia okularu, soczewki oczne dość szybko zaparowują i brudzą się od rzęs ... czyli jak nie kijem go to pałką ;)

wygodnym rozwiązaniem jest duży ER i regulowana muszla oczna ... i dlatego takie okulary są poszukiwane ... i niestety drogie

 

pozdrawiam

 

Pewnie i tak, ja mówię jedynie o swoich doświadczeniach. Zrezygnowałem z zakupu Naglerów na rzecz Ethosów (ER=15mm), w których tego problemu nie mam... a nie ukrywam, że uwielbiam się "wkleić w okular" w trakcie obserwacji ;).

Dlatego też poleciłem koledze, by zanim dokona ostatecznego wyboru spotkał się z kimś kto dysponuje Naglerem i sam spróbował czy mu pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.