Skocz do zawartości

Mój pierwszy Saturn


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

To nie jest mój pierwszy Saturn (może nie przeszkadza w tym temacie). Załączam rysunek z ostatniej nocy. Warunki sprawdzające były złe, Cassini division słabo widziałem, widocznych kolorach: brązowym odcieniem v NEB i przyciemnić NPR.(tłumaczy Google)

 

23.6.2013.final600.jpg

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 2 lata później...

No moze nie mój pierwszy Saturn, ale pierwszy wykonany w programie graficznym na komputerze:

attachicon.gifSaturn.jpg

Przejrzałem jeszcze Twoje szkice Jowisza i Marsa - fantastyczne! W jakim programie graficznym zostały zrobione?

 

PS: Nie wiem czy mnie pamiętasz z tematu o pierwszych obserwacji refraktorem 90/900, ale zgodnie z poradami udało mi się dorwać używanego Orciaka 6mm, a także długoogniskowy okular 32mm i teraz tylko czekam na wyjazd w przyszłym tygodniu, aby dalej kontynuować swoje obserwacje. Aa, i w kątówkę 90 stopni również się zaopatrzyłem :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu obserwacji nastawiłem się na długą sesję, ale rosa mnie dobiła... Pod koniec juz tak bardzo osiadała na optyce, że obserwacje nie maiły sensu.

Niemniej jednak postanowiłem wykonać szkice, bo seeing tego dnia był wyjątkowy - dosłownie powietrze stało w miejscu. Gdyby nie rosa, to pewnie widziałbym więcej szczegółów (z Saturna to więcej chyba bym nie wycisnął tym teleskopem, ale miałem na mam Jowisza i Marsa, które umieściłem w innych watkach)...

 

Teraz trochę o tych rysunkach... W zasadzie to średnio lubię takie realistyczne rysunki ;). Wolę szkic ołówkiem z zapiskami po bokach, ale ... jest on w zasadzie tylko dla mnie, no ewentualnie dla bardzo doświadczonych obserwatorów, którzy już wiedzą co można zobaczyć i zwracaja uwage tylko na niuansiki...

Niemniej jednak postanowiłem równiez spróbować się w takim w miarę realistcznym rysunku. Rysunki wykonałem zaraz po obserwacji, ale w domu, na podstawie owych szkiców i zapisków z miejsca obserwacji. Niestety miałem zbyt mało czasu, aby dokładnie przestudiować szczegóły - np. nie zwróciłem zupełnie uwagi na tranzyt księżyca Jowisza (rysunek w innym wątku) przez jego tarczę... rosa...

Rysunki wykonane w Corelu oraz w programie Photoimpression (takie Photoshop dodawany kiedys przez Canona w pakiecie razem z nowymi aparatami fotograficznymi, nie wiem - może w dalszym ciągu dodają ten programik? Bardzo go lubię, bo pomimo znaaaaacznie mniejszych mozliwości graficznych od Photoshopa, to jednak - moim zdaniem - niektóre algorytmy przetwarzania ma lepsze od PS.

 

@Ksawery1 życzę udanych obserwacji i szkiców ;) no i koniecznie relacji tekstowej - fajnie sie czyta twoje opracowania

 

EDIT

Może jeszcze słowo o technice malowania/rysowania :)

Na początku robie rysunki kółek a w przypadku Saturna dodatkowo elips i dobieram kolor. Nastepnie narzędziami spray lub pedzel maluję na tarczy szczegóły. Rozmauje wszystko narzdziem "palec rozmazujący". Na koniec obróbka w Corelu - formatka rysunkowa, opis i jeszcze dodatkowo efekty specjalne w postaci np. poświaty wokół planety, jesli akurat w danym dniu występuje.

Aaaa - wszystko robie myszką - nie dorobiłem sie jeszcze tabletu graficznego ;)

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.