Skocz do zawartości

Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj jadąc z Dzierżoniowa do Świdnicy zobaczyłem trąbę powietrzną wiszącą pod słabo wykształconym kołnierzem szkwałowym nad Górami Wałbrzyskimi. Minęło kilka minut zanim zjechałem i zrobiłem zdjęcia, w tym czasie trąba już zaczęła powoli zanikać, chociaż wydaje się, że wcześniej też nie sięgała ziemi. Od kiedy ją zobaczyłem do całkowitego zaniku minęło 7 minut, wątpię żeby wyrządziła jakiekolwiek szkody.

Pierwszy raz widziałem trąbę :)

 

DSC_3721.jpg DSC_3726.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę cała ta terminologia jest skomplikowana. Łacińskie tuba to właśnie trąba powietrzna, albo lej kondensacyjny (funnel cloud).

Z kolei różnica między lejem kondensacyjnym i trąbą jest chyba nie do końca określona, ale powrzechnie przyjmuje się, że trąba (tornado) to lej wychodzący z chmury (funnel cloud), który styka się z ziemią. Z kolei silny wir widoczny na ziemi, ale któremu nie towarzyszy lej wychodzący z chmury to "gustnado", czyli wir czasami tworzący się pod kołnierzami szkwałowymi.

Z tego wynika, że na powyższych zdjęciach jest lej kondensacyjny (funnel cloud), jednak zdjęcia wykonałem w czasie gdy zjawisko już zanikało. Kiedy je zobaczyłem lej był intensywniejszy i wygięty w stronę ziemi. Jednak nie mogę na 100% powiedzieć czy sięgał powierzchni ziemi, a to z powodu odległości, faktu że obserwowałem jednocześnie prowadząc samochód, a przede wszystkim tego, że ewentualny wir na ziemi i tak zasłaniały góry.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Rozwinięte chmury burzowe (Cb capillatus) z 9 sierpnia...

 

DSC_4514.jpg

 

... i wielki wir podkowiasty (horseshoe vortex) sprzed 3 dni. Zauważyłem go zerkając przez okno. Zanim zmieniłem obiektyw i ustawienia aparatu minęła minuta i zaczął się już rozpadać, ale zdążyłem zrobić zdjęcie i popatrzeć przez lornetkę. Ruch wirowy był bardzo intensywny.

 

DSC_4958.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowałem to zjawisko dzisiaj ok. 19:00, nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem.

  • Przez chmury nie było widać Słońca tak jak zwykle jako rozmazaną plamę białego/żółtego światła, tylko jako owalną plamę światła rozszczepionego na barwy składowe, jakby maleńki fragment tęczy - na zdjęciach tego nie widać, ale w wizualu był pełny zakres widma, od czerwonego do fioletu. Niestety, miałem do dyspozycji tylko telefon i ok. 2 minut (po tym czasie Słońce znów wyglądało jak zwykle). Zanim wyciągnąłem telefon z kieszeni zjawisko mocno straciło na intesywności i zdążyłem pstryknąć tylko trzy szybkie ujęcia, na których widać ledwo zarys tego co było widać na niebie. Jakość też nie powala - jak pisałem, zdjęcia z telefonu.

DSC_0011.jpg

DSC_0012.jpg

DSC_0013.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 VIII 2014 z godz 13:30 - Tomaszów Maz.

Proszę o pomoc w identyfikacji typu chmur

 

Stawiam na Altocumulus stratiformis, odmiany undulatus (Ac un) i perlucidus (Ac pe).

 

 

Z "Międzynarodowego atlasu chmur":

 

Undulatus - chmury w postaci sfalowanych ławic, płatów lub warstw. Sfalowania te mogą być obserwowane w dość jednolitych warstwach chmur bądź w chmurach złożonych z członów, rozdzielonych lub połączonych ze sobą. Niekiedy widoczne są dwa kierunki sfalowania. Określenie to odnosi się głównie do chmur Cirrocumulus, Cirrostratus, Altocumulus, Altostratus, Stratocumulus i Stratus.

 

Perlucidus - rozległa ławica, płat lub warstwa chmur o wyraźnych, czasami bardzo małych przerwach między ich członami. Przez te przerwy są widoczne Słońce, Księżyc, błękit nieba lub wyżej położone chmury. Określenie to odnosi się do chmur Altocumulus i Stratocumulus.

 

Dodam, że takie chmury obserwowałem wieczorem 10 sierpnia 1999 r. w Szeged na Węgrzech, w przeddzień całkowitego zaćmienia Słońca. Niestety, nie był to dobry prognostyk, ale mimo wszystko obserwacje się udały :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@DARK

Zdecydowanie fragment kręgu parheliznego ze 120-stopniowym parhelium.

 

@Dementorin

Bardzo efektowny Cumulus congestus o bardzo silnej rozbudowie pionowej. Zazwyczaj chmury tego typu jak na zdjęciu szybko się rozpadają i nawet nie dają opadów.

 

Ode mnie kilka "cebeków" z ostatnich kilku burzowych dni.

 

DSC_5166.JPG DSC_5169.JPG

DSC_5172.JPG DSC_5177.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka ciekawych zjawisk halo ze środy.

Widać halo 22°, parhelia, górny łuk styczny, łuk Parry’ego, łuk okołozenitalny, krąg parheliczny oraz 120° parhelia.

post-4659-0-28727800-1411769503_thumb.jpg post-4659-0-24831600-1411769538_thumb.jpg post-4659-0-53439100-1411769574_thumb.jpg

post-4659-0-80920500-1411769603_thumb.jpg post-4659-0-91498300-1411769620_thumb.jpg post-4659-0-45582000-1411769645_thumb.jpg

 

Złożyłem krótki timelaps z tego zjawiska.

 

Przy okazji wrzucę jeszcze zdjęcia wspaniałej tęczy z przed miesiąca.

post-4659-0-51574800-1411769833_thumb.jpg post-4659-0-42575800-1411769855_thumb.jpg post-4659-0-41161500-1411769901_thumb.jpg

 

I jeszcze chmurki, których nie potrafię za bardzo sklasyfikować.

Te bardzo mrocznie wyglądające chmury to chyba stratocumulus undulatus lub asperatus.

post-4659-0-21571400-1411769927_thumb.jpg post-4659-0-39660900-1411769951_thumb.jpg

 

A tu dziwny, bardzo wydłużony cumulus.

post-4659-0-88438400-1411769914_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Kilka wczorajszych zdjęć z Wielkiego Szyszaka (1509m) w Karkonoszach. W czasie zachodu Słońca kilka razy z rzędu widziałem zielony promień kiedy Słońce przechodziło przez kolejne warstwy atmosfery i "odrywał się" jego górny skrawek:

 

DSC_7139.JPG DSC_7143.JPG

 

Cień góry, a kilkanaście minut później - cień Ziemi. Wszystko fajnie, ale było zimno i wiało niemilosiernie. Idzie zima.

 

DSC_7108.jpg DSC_7174.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.