Skocz do zawartości

Prosta radioastronomia -da się na skróty?


Rekomendowane odpowiedzi

Rejestruje to, niestety, każda sekunda to prawie megabajt danych. Nie wyobrazam sobie tego w strumieniu. Nie wiem nawet jeszcze jak to przerobić do pliku który przyjmie zwykły odtwarzacz, ale popracuje nad tym. Postaram się coś wysyntetyzować. Jak sie uda,dam na forum.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizuje powoli, jak zarejestrowany materiał przerobić na format czytelny dla zwykłych odtwarzaczy i widze, że powazne zadanie przede mną. Po pierwsze, wszystko zarejestrowane jest z jakoscią 192 Khz. To oznacza, ze zwykłe odtwarzacze nie potrafią tego otworzyć lub otwierają tnąc do 44 lub 92KHz... Drugim problemem jest to, że słychać całkiem dobrze gdy potraktujemy materiał modulacją AM i zakresem AM czyli wybierając jedynie fragment widma zarejestrowanego i odpowiednio go preparujac. Trzeba to jakoś tez pociąć... To "wyciete" jakoś już wypreparowane, muszę zapisać w formacie zdatnym do obsłużenia przez standardowe karty audio i odtwarzacze.

 

Jakby to powiedzieć, brakuje mi studia dźwiękowego :)

 

Pościągałem trochę softu freeware licząc na to, że zdołam obejść problemy na skróty. Kombinowałem, że może wystarczy wypasiony player taki jak jak na przykład Foobar który pozwolił by innym uruchomić i odtworzyć nagrany materiał. Owszem odtwarza, tylko jest małe ale, odtwarza pełne 192Khz co oznacza, że szumy dziwnych "cosi" pałętające się po całym zarejestrowanym bandzie wchodzą w parade i zagłuszają to co ważne.

 

Niby jest droga. Wystarczy zassać i zainstalować soft do SDRów, na przykład HDSDR i w nim odtworzyć pełny zapis zeskładowany w dużych plikach gdzieś na dropboxie (nie wszystko, nałomotałem 2.6GB danych w czasie sztormu). Problem w tym, że tu już end user musi wiedzieć co i jak ustawić aby było tak jak powinno.

 

Praca trwa. Musze coś wykombinować na darmowym sofcie, bo profesjonalne oprogramowanie audio kosztuje więcej niż cały hardware do radioastronomii i fotometrii jaki mam w obserwatorium. Sorry, tego nie przeskocze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans,

 

To musi Ci się spodobać!!! => http://www.swiatradi...rticle&artid=76

To jest publikacja w pdf pt "Amatorska radioastronomia", świeżutka: Wydanie 1. Wiedeń, listopad 2012, autor: Krzysztof Dąbrowski OE1KDA

 

Przy okazji bardzo ciekawa (choć podszyta smutkiem) informacja - ośrodek łączności w Psarach jest likwidowany. Duża 30m antena idzie na żyletki, ale te kilka mniejszych nie!

Tu więcej informacji: http://sp7pki.iq24.p...33&temat=155774 (opis tego jak 9m antena trafia w prywatne ręce i będzie służyć radioastronomii, a także będzie dostępna dla chętnych do współpracy). Opis miejsca gdzie będzie ta antena zainstalowana ( http://www.e-gory.pl...e-w-Polsce.html ) zaczyna się od słów:

"Obserwatorium astronomiczne im. św. Jadwigi Królowej w Rzepienniku Biskupim jest największym prywatnym obserwatorium w Polsce i drugim w Europie. Znajduje się w urokliwym miejscu Pogórza Ciężkowickiego, na wysokim, zalesionym grzbiecie pomiędzy Ciężkowicami a Bieczem.

Twórcą obserwatorium jest rodowity mieszkaniec Rzepiennika Biskupiego, dr Bogdan Wszołek - wykładowca uniwersytecki, prezes Stowarzyszenia Astronomia Nova, autor licznych publikacji o tematyce astronomicznej, inicjator powstania częstochowskiego planetarium...."

Jak dla mnie bomba, niesamowite miejsce! Warto poczytać:

http://www.pogorza.p...kim.htm#artykul

http://astronomianov...g/patronaty.php

obserwatorium3.jpg

radioteleskop-rzepiennik.jpg

Edytowane przez piotrs
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy wychodzą.

 

Okazało się, że nasze wcześniejsze wyliczenia co do długości kabla fazujacego nie są zbyt dokłane i bazowanie na starej dobrej trygonometrii Pitagorasa może dać niezłą zmyłke. Wątek można znaleźć tutaj: http://astropolis.pl...proste-pytania/

 

Wszystko niby jest ok, ale kilka dyskusji z uczestnikami projektu Radio Jove podniosło moją wiedze o modelowaniu i strojeniu anten o konstrukcji podwójnego dipola na nieco wyższy poziom. Obliczenia w podlinkowanym wątku sa poprawne, ale nie uzwgledniają jednego małego haczyka. Ten haczyk to jeden z wielu parametrów kabla użytego do fazowania. Pod nóż poszedł u mnie kabelek od Trisat-u (a dokładnie TRISET-113 CLASS A. EN 50117 15 12 069m.) a magiczny parametr to współczynnik skrócenia fali:

 

Współczynnik skrócenia fali % 84 +/-1

 

 

Ten dziwaczny parametr oznacza, że szybkość rozprzestrzeniania się sygnału w kablu to 84% prędkość światła. A to dla odmiany oznacza, że Pitagoras nie wystarczy. Uwzględniając ten czynnik, w obliczeniach, okazuje się, że pik czułosci mojej anteny jest teraz na 67* nad horyzontem (południe dla obu grafik jest po prawej).

 

a1.jpg

 

a2.jpg

 

To oczywiscie nie jest błąd który miał by fundamentalne znaczenie. Co potwierdziła praktyka, bo Grubasa słychać w szczycie aktywności. Pytanie o ile poprawi się jakość mojej detekcji po dodaniu brakujących 75 cm kabla fazującego, co skieruje antenę idealnie w Jowisza.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilość przechodzi w jakość albo odwrotnie ;)

 

ja już słabo łapię te detale ale łapiesz sygnały "wąsko" czy "szeroko" - bo w radiach łapiemy ultra-wąsko, a tu coś czytałem że warto rozstrajać?

 

Pozdrawiam

p.s.

sorry jeśli to gdzieś tu można by było wyczytać :)

a w sumie co ja przepraszam ... dzisiaj koniec wszystkiego - można pytać Hansa o co się chce :szczerbaty:

 

Czy ktoś oprócz Ciebie tego "słuchał/oglądał" i jak to skomentował........... ?

 

EDIT after seeing

No ale jaka jest zależność ... jak/jeśli łapiesz raz węziej raz szerzej to zyskujesz siłę sygnału ale jakim kosztem

(czyli jak jest on jednorodny w takim pod-obszarze długościu fal radiowych) - poniekąd pytam o zjawiska w dalekim kosmosie :)

 

A może to 0.2 MHz to jest zalecony optymalny standard i "nie ma tematu" ?

 

Eksperci, jak rozumiem, nie prędko dostaną Twoje trofea do zbadania na ilość cukru w cukrze;

a bliscy (albo ktoś przypadkowo zaciągnięty tam) słyszała, widziała, mlaskała?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu,

 

Nie bardzo rozumiem twoje pytanie. Co rozumiesz przez wąsko / szeroko? Jowisz "sieje" po okolicach 15-35MHz obejmujac swoim szumem jednocześnie kilka megaherców. Ja moge monitorować okno o szerokości ok. 0.2MHz na raz. Zwykłe radio ustawione na FM "interpretuje" sygnał o szerokosci ok. 80KHz (0.08MHz) ustawione na AM około 4KHz (0.004MHz)... o ile gdzieś się nie rypłem w obliczeniach. To, że na moim wodospadzie sygnał objawia się jako linia jest obecnie przedmiotem mojego dochodzenia. Coś jest nie tak. Albo z softem HDSDR, albo z biblioteką sterownika mojego PMSDRa albo z moim rozumiemiem całej sprawy.

 

Same pliki czekają na wykombinowanie przez mnie metody konwersji do formatu czytelnego dla oprogramowania zawodowców. Jeszcze tego nie rozpracowałem. Niemniej, prawdopodobieństwo pomyłki jest znikome, to bardzo charakterystyczny sygnał. Gdy go usłyszysz, ciężko pomylić z czymś innym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...), a tu coś czytałem że warto rozstrajać?

 

Chyba załapałem co chcesz powiedzieć. Jesli przez rozstrojenie rozumiesz ustawienie się w miejscu "gdzie nic nie gra" to tak. Dzieki temu sygnał stacji nadawczej nie zagłuszy niezbyt mocnych zmian tła wywoływanych przez transmisje jowiszowe. Sygnały grubasa w najwiekszych porywach jakie zarejestrowałem miały moc dochodzaca do 30dB. a najczęściej oscylują w okolicach 5 -15 dB ponad szumem tła. Moc sygnału odbieranego z mojej anteny dla przeciętnej stacji FM to okolice 70dB. Gdyby Jowisz nadawał na tej samej częstotliwości co na przykład Radio PIN a ja był ustawiony na Radio PIN nie miał bym szans. Sygnał ze stacji naziemnej zagłuszył by działalność Jowisza. Tak więc po pierwsze lepiej abyś nie był w zakresie nadajników ziemskich, po drugie szum własny twojego radia powinien być niższy niż siła sygnału Grubasa, a po trzecie, twoja antena powinna zdołać odebrać go na tyle mocno aby przebić się ponad szum tła. Przepraszam za nieprofesjonalne nazewnictwo. To taka trochę próba wytłumaczenia za pomoca prostego języka.

 

(...)Czy ktoś oprócz Ciebie tego "słuchał/oglądał" i jak to skomentował........... ?

 

Robiłem test na znajomych. Nie mówiąc o co chodzi dałem im kilka "kawałków" do odsłuchania i porównania z jednym z sampli z zarejestrowanym sygnałem Jowisza. Wszyscy wskazali prawidłowo fragment gdzie słyszą to samo. A jakie komentarze? Jak już delikwent lub delikwentka dowiadywała się czym ich molestuje, większość reakcji zaczynała się od słów "o ja pier...ole" ;)

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już delikwent lub delikwentka dowiadywała się czym ich molestuje, większość reakcji zaczynała się od słów "o ja pier...ole" ;)

Poker Face Ci kiedyś nie pomoże; z takimi gadżetami skończysz w p...lu na 24 h ;)

 

Czy ja dobrze rozumiem.

Gdyby dwie stacje radiowe Ziemskie przypadkiem nadawały na krańcach ale wewnątrz Twojego przedziału 0.2 Mhz to słyszałbyś jednocześnie jak Pani Spikerka mówi o gotowaniu jajek, a Pan Spiker w drugim radiu o motocyklach?

 

Pazerność nakazywałaby poszerzać się na Jowisza ? :scratchhead:

 

A jak Ty "nie dokładnie" trafiasz w niego (to znaczy z jak wielkiego obszaru nieba zbierasz - podaj w stopniach kątowych - przypominam, że Księżyc ma pół stopnia, a Jowisz to jest maleńki jakiś.

 

Coś ci kiedyś "wleciało" w ładnie słyszanego Jowisza z Ziemi lub z kosmosu?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Czy ja dobrze rozumiem.

Gdyby dwie stacje radiowe Ziemskie przypadkiem nadawały na krańcach ale wewnątrz Twojego przedziału 0.2 Mhz to słyszałbyś jednocześnie jak Pani Spikerka mówi o gotowaniu jajek, a Pan Spiker w drugim radiu o motocyklach?

(...)

I tak i nie. Popatrz na obrazek z tego posta - http://astropolis.pl/topic/38921-prosta-radioastronomia-da-sie-na-skroty/page__st__90?do=findComment&comment=478553 Każdy ze śladów na wodospadzie (to ta górna część, nazywa się ją tak bo jest cały czas w ruchu, niejako płynie z dołu do góry) to echo jakiegoś sygnału z monitorowanego okna o szerokości 192 KHz. Ta poszarpana linia pod wodospadem pokazuje siłę sygnału w danym momencie (ona też nie jest oczywiście statyczna). Gdybym zaczął słuchać całego zakresu czy to w modulacji AM czy to w FM czy w innej, gostał bym jazgot wszystkich sygnałów które monitoruje odbiornik. Ale jak zauważysz, na poszarpanej linii widać rozjasniony niewielki fragment. W momencie robienia tego printscreena "słuchałem" tego małego wycineczka w konkretnej modulacji. Gdybym zarejestrował na przykład 10 minut monitoringu o szerokości moich 192KHz. Mógłbym potem odsłuchać wszystkich stacji/sygnałów/radarów i innych świństw które pojawiły się w tym czasie w tym oknie. Są rejony, gdzie w moim zakresie widać jednocześnie kilkanaście/kilkadziesiąt stacji AM z całej Europy i sporego kawałka Azji. Są poupychane jak parówki. Jedna obok drugiej. Pooglądaj sobie może filmiki na youtube o SDRach, jeden jedno zdjęcie warte tysiąca słów, jeden film tysiąca zdjęc, Wszystko stanie się jasne. Na przykład ten - http://www.youtube.com/watch?v=zdyUzN1MLhM

 

(...)

A jak Ty "nie dokładnie" trafiasz w niego (to znaczy z jak wielkiego obszaru nieba zbierasz - podaj w stopniach kątowych - przypominam, że Księżyc ma pół stopnia, a Jowisz to jest maleńki jakiś.

(...)

Za to jego pole magnetyczne to największy obiekt w Układzie Słonecznym po Słońcu ;) Było o tym na początku wątku. Poza tym, kilka postów wyżej masz przecie rysunki jaki obszar obejmuje moja antena. Czarne na białym, brutto, netto wszystko jest (jak mawiał Czesio)

 

(...)

Coś ci kiedyś "wleciało" w ładnie słyszanego Jowisza z Ziemi lub z kosmosu?

(...)

 

Tak, lokalne trzaski od różnych źródeł elektrycznych, Teraz przy oszronionej trakcji słysze pociąg w radiu na długo nim go usłysze w realu ;) Do tego rózne dziwne źródła i te statyczne i rózne chwilówki. Co najczęściej przeszkadza, też znajdziesz w tym watku ;)

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś chciał poeksperymentować z podobnym odbiorem fal radiowych, to można popróbować tu (to są tzw. websdr, czyli udostępnione w internecie Software Defined Radios): http://www.websdr.org/ Te są używane do celów radioamatorskich (dla krótkofalowców). Ciekawe w tej opcji jest to, że można sprawdzić jak ta sama emisja jest odbierana w różnych częściach świata.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne maile i dyskusje. Tylko furczy po skrzynkach pocztowych... a Jowisz ma to głęboko i szaleje.

 

Chyba zdecyduję się na kolejną czarną skrzyneczkę. Tym razem downconverter. To by mi dało rozszerzenie możliwosci skaningu do 500MHz... a to oznacza, kolenje obiekty w zasiegu... Musze jednak kolejne kroki stawiać rozważnie. Każda głupia decyzja to konkretne kwoty w plecy. To nie masowe okularki które na giełdzie za pół ceny zejdą w tydzień. :(

 

Łatwiej by mi było mieć najpierw odpowiedź na każde z pytań które się rodzą po drodze. Niestety, w realu nic nie jest proste i oczywiste... Choć ma to i plusy, poziom zaintrygowania nie opada dzięki takim smaczkom. Z każdym rozkminionym problemem +100 do expa, a z każdym nietypowym rozwiązaniem +1 do percepcji ;)

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zaraz pamiętam że słuchałem 430MHz na Winradzie, a widze z załączników że engine Twojego programu jest podobny...

Mój sdr ma si750 i jedzie do 800MHz

 

 

Andrzej

My tu gnuśniejemy z powodu pogody, a Hans siedzi cicho i pewnie nasłuchuje cwaniak z tego swojego Yellow Submarine :D wiedział chłop co robić na zimę,... wszak indianie już od trzech lat chrust zbierają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Niestety, czasem i mnie rzuci na wody na tyle głębokie, że peryskop i antenki za krótkie. Wczoraj wróciłem do Polski i jednak mimo doskonałych prognoz Jowiszowego magnetyzmu wygrało łóżko i odespanie wielogodzinnej podróży. W tle oczywiście sporo się dzieje, jak zwykle zresztą w radio-temacie. Przede mną ważny test. Na razie nie mogę o tym mówić więcej. Jak tylko zakończy się embargo dam znać co i jak ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Dobry ruch :)


Zeswatanie takiego pomostu może przynieść wiele dobrego. I dla tych którzy chcieli by popularyzować astronomię nie tylko w widzialnym zakresie widma ale i dla tych którzy sięgając w niepopularne obszary astronomii amatorskiej (dla siebie lub jakiegoś projektu) "wyważają otarte drzwi". Osobiście ciągle głowie się nad tym jak by tu "zrobić sobie lepiej" w kwestiach antenowych. Niestety moja obecna świadomość techniczna wystarcza "zaledwie" na jako takie ogarnięcie tematu, nie pozwalając na poprawny wybór rozwiązania najskuteczniejszego... w zakresie cenowym jaki mógłbym przełknąć.


Mogą z tego powstać wartościowe projekty i dla nas i dla radioamatorów i dla edukatorów.


W tej chwili Jowisz jest w pobliżu Słońca i góruje w okolicach południa. Teraz to raczej słonecznik sieje. Na szepty Jowisza przyjdzie jeszcze chwile poczekać. Sam słonecznik jest jednak znacznie łatwiejszy do uchwycenia i wymaga bardzo prostych rozwiązań (dla tych co mają pojęcie, dla mnie schemat na biurku i lutownica w garści oznacza co najwyżej rzeźbę w gów... znaczy w cynie:) )


Postaram się podzielić wszystkim co sam rozkminiłem, jeśli ktoś zechce z tego korzystać. Warto by też może uzmysłowić nauczycielom, że do urozmaicenia tematów astronomii nie potrzeba nocnych komaro-eskapad pod ciemne niebo z klasową dzieciarnią, po mordędze setki pozwoleń od rodziców i innych "opiekunów". Usłyszeć (i zobaczyć) Solar burst przerywający lekcję geografii to jest coś... czego sam niestety w szkole nie doświadczyłem :(


dfbacfea.jpg


sb reg. by starmanjb


... o kurde, ale pompatyczną tyradę dałem :szczerbaty:


Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w przypadku Słońca jest szansa na odbiór jego "muzyki" nawet gdy go nie widać z racji chmur?

Rozumiem, że frajda dzieciarni polegałaby na "ruszaniu" anteną z sukcesem na jednym kierunku konsekwentnie?

 

Pozdrawiam

p.s.

"Aktywność słoneczna wykrywalna jest we wszystkich pasmach długości fal elektromagnetycznych

dostępnych obserwacji"

 

sycie :)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w przypadku Słońca jest szansa na odbiór jego "muzyki" nawet gdy go nie widać z racji chmur?

 

Oprócz pewnych wycinków widma elektromagnetycznego związanego z właściwościami fizykochemicznymi pary wodnej oraz oczywiście samą atmosferą Ziemi generalnie Słońce "widać" radiowo nawet przez najgrubsze chmury.

 

Dwa ciekawe linki :

http://www.astro.uni.torun.pl/~kb/Artykuly/Radioamator/Radioastronomia.htm

 

http://www.dd1us.de/spacesounds%206.html

 

Muszę się zasadzić na Kraba kiedyś....

 

Andrzej

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zainteresował mnie ten pomysł Hansa radioastronomia. Tak sobie przeleciałem po wszystkich postach tego tematu i pojawiło się trochę pytań. Czy dobrze wykonałeś tę antenę odbiorczą? Chciałbym zauważyć iż to jest układ 2 dipoli 50 omowych podłączonych do kabla koncentrycznego też 50 omowego ale nie została zachowana symetryzacja układu. W takim razie powinien być zastosowany t.zw. baloon 1:1 Co prawda nie znam całkowicie układu konstrukcji tej anteny i czy przypadkiem ta linia łącząca te 2 dipole nie spełnia tego wymogu. Przez co nie podoba mi się te rozwiązanie. Po za tym mógłbyś wykonać jeszcze jedną antenę do tych prób. Myślę o konstrukcji zamkniętej. Taka konstrukcja eliminuje sygnały zakłócające typu iskrzenie itp Na te pasmo 15m to antena pętlowa długości ok. 15m byłaby idealna to tych prób. Co prawda jeszcze potrzebny jest do niej baloon 1:4 i to wszystko. Baloona możesz zrobić ( jest pełno opisów na internecie) lub zakupić gotowy wykonaniu fabrycznym.

 

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zainteresował mnie ten pomysł Hansa radioastronomia. Tak sobie przeleciałem po wszystkich postach tego tematu i pojawiło się trochę pytań. Czy dobrze wykonałeś tę antenę odbiorczą? Chciałbym zauważyć iż to jest układ 2 dipoli 50 omowych podłączonych do kabla koncentrycznego też 50 omowego ale nie została zachowana symetryzacja układu. W takim razie powinien być zastosowany t.zw. baloon 1:1 Co prawda nie znam całkowicie układu konstrukcji tej anteny i czy przypadkiem ta linia łącząca te 2 dipole nie spełnia tego wymogu. Przez co nie podoba mi się te rozwiązanie. Po za tym mógłbyś wykonać jeszcze jedną antenę do tych prób. Myślę o konstrukcji zamkniętej. Taka konstrukcja eliminuje sygnały zakłócające typu iskrzenie itp Na te pasmo 15m to antena pętlowa długości ok. 15m byłaby idealna to tych prób. Co prawda jeszcze potrzebny jest do niej baloon 1:4 i to wszystko. Baloona możesz zrobić ( jest pełno opisów na internecie) lub zakupić gotowy wykonaniu fabrycznym.

 

Tadek

 

Cześć,

 

Antena to faktycznie podwójny dipol.To było najprostsze i najtańsze rozwiązanie i dlatego zdecydowałem się na nie. Sprawdza się przy wyjątkowo silnych sztormach magnetycznych na Jowiszu (wtedy łapie chrakterytyczne szumy jowiszowe). Konstrukcja jest bardzo prosta, to tylko kilka kabli i izolatorów połączonych wedle schematów podpatrzonych na stronach projektu radio-jove (http://radiojove.gsfc.nasa.gov/telescope/ant_manual.pdf):

 

 

2.jpg

 

Rozmiary samych dipoli i całej anteny są utrzymane w/g podlinkowanego manuala. W pierwszej chili chciałem budowac dipole równej długości fali która mnie interesuje, ale ostaecznie rozmiary mojej posesji zweryfikowały ten ambitny plan :)

 

Jeśli przez symetryzację układu rozumiesz ustawienie maksymalnej czułosci na konkretny kierunek (przepraszam za braki w formalnej nomenklaturze radiowej) to faktycznie elemnety oznaczone jako "coax cable" służą do przesuniecia "maksymalnego kierunku czułości" do konta w jakim góruje Jowisz (górował ostatniej zimy (poprzez zastosowanie różnej długości każdego z ramion tych "łaczników"). Przed następnym okresem nasłuchowym będę musiał prawe ramię przedłużyć o kolejnych kilka centymetrów (biorąc pod uwage parametry stosowanego kabla, a dokładnie "współczynnik skrócenia fali" wynoszacy dla mojego kabla 84% wedle stron producenta. Jak przyjdzie co do czego trzeba bedzie siąść do pitagorasa, poprawić wyniki o tencholerny wsf i powinno być ok. Sama idea na której się opierałem jest przedstawiona na schematycznej rycinie poniżej:

 

 

3.jpg

 

Problemy które nękają mnie na ta chwilę to brak możliwości podążania za obiektem (antena jest zorientowana E-W więc biorąc pod uwagę zastosowany "phasing cable" daje to wynikowy punkt maksymalnej czułości w iekrunku S na kącie ok 60*. Drugi problem to amatorskie wykonanie całości, co oznacza nieodporność na kilka kilo lodu potrafiącego osadzić się na dipolach. Naprawiam ją po każdej poważniejszej gołoledzi. Zeszłej zimy dwa razy. Nestety, miedziane kable które stosuje na dipole są przycinane na konkretną długość i po zerwaniu nadają się co najwyżej do stosowania jako drut do prania, a nie są to tanie rzeczy, zobaczcie ile kosztuje 30to metrowa szpulka takiego druta w miediamarkecie...

 

Dla jasności, poprzez "baloon" rozumiesz chyba inny element niż to co ja nazywam "phasing cable". Prosił bym o słowo wyjaśnienia.

 

Mam też pewne obawy logistyczne jak zbudować 15sto metrową antenę pętlową... jejzu, powiekszyć to coś:

 

loop1.jpg

 

do rozmiarów 4ro-pietrowego budynku? Nie, to niemożliwe, coś po prostu nie do końca rozumiem tu chyba.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.