Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać do obserwacji Jasnych Mgławic i/lub odległych obiektów ??


RavenGoku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowy na forum, ale moim hobby jest i zawsze było dowiedzieć się najwięcej o wszechświecie. Przeczytałem parę tematów na Forum teleskopy.net ale nie pomogło wiec zakładam ten wątek.

Czytam, oglądam programy dokumentalne o naszej galaktyce i nie tylko, zawsze marzyłem o zobaczeniu pięknych galaktyk, nebul i innych przepięknych obiektów, mam dlatego pytanie jaki teleskop wybrać do oglądania takowych rzeczy?? Nie wiem czy to prawda ale im większa cal lustra, tym lepszy i większy obraz oraz przybliżenie, pomóżcie mi wybrać, myślałem nad jakimś 16" teleskopem (Meade LightBridge 16" Reflektor 406/1830 Dobson Deluxe, GSO Truss Dobson 16" Pyrex 406/1800 Reflektor lub Meade LX200-ACF 16" Advanced Coma-Free aSCT 406/4064 GPS AutoStar II), który z nich jest dobry lub najlepszy, a może macie jakieś lepsze propozycje, to jak najbardziej prosze pisać??

Głównie chodzi o jak najdalsze widzenie i ewentualne zdjęcia(ale zdjęcia nie muszą być, choć mile widziane, bo pamiątki z pieknych obserwacji zawsze sie przydadzą ^^) i co zobaczę przez te teleskopy, oczywiście wiem ze obraz nie będzie taki jak u Hubble'a ^^ ale chodzi o piękno galaktyk i widzenie ich jak najbliżej na teleskopach do 10000zł, mogą być tańsze bo 10000 to dużo i nie koniecznie im droższy tym lepszy ^^, wiem ze jesteście doświadczonymi obserwatorami, wiec pytam was o zdanie. Mieszkam w mieście i chodzi takze o mobilny teleskop, jestem silny wiec z przeniesieniem go nie bedzie problemu, posiadam samochod dlatego z pojechaniem gdzies w ustronne i ciemne miejsce to tez nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi to mówić, ale żaden z tych teleskopów nie jest dla ciebie. Z tego co napisałeś wynika, że oprócz entuzjazmu nie masz najmniejszego pojęcia o podstawach obserwacji astronomicznych. Duże, jasne teleskopy są dla miłośników doświadczonych w obserwowaniu nieba. Gdybym cię dopuścił do swojego, dał ci atlas nieba i kazał szukać słabych galaktyk to gwarantuję, że niczego byś nie znalazł. Potrzeba dużo czasu, żeby się nauczyć poruszać po niebie. Jeszcze więcej czasu potrzeba, żeby nauczyć się obserwować słabe obiekty. W dodatku bez względu jaki z ciebie pudzian nie ma mowy o wożeniu i każdorazowym rozkładaniu takiego sprzętu. Moje 14" to już takie bydle, że wyjazd nim z szopy bywa upierdliwy.

Etapu nauki nieba nie można tak sobie pominąć. Potrzebujesz małego teleskopu i dużo cierpliwości.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeznacz parę złotych na przejażdżkę do najbliższego sklepu z teleskopami. Tam Ci doradzą, ale przede wszystkim zobaczysz jak to wygląda i jakie ma gabaryty.

To A) natomiast B ) to dobrze by było wybrać się na jakieś obserwacje by zerknąć i zobaczyć z czym to się je z pierwszej ręki.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widzę, że dobrze trafiłem ^^. Ogólnie rzecz biorąc macie racje, pewnie nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w szukaniu i poruszaniu sie po mapach nieba(chyba ze liczy sie Google Maps i atlas astronomiczny), ale zawsze uwielbiałem patrzyć w gwiazdy :astronom: z tym, że jestem Newbie w tych kwestiach, dlatego chcialbym sie nauczyc obserwacji, nie mam zbytnio czasu na wyjazdy obserwacyjne, bede pewnie samoukiem i chcialbym abyscie mi doradzili jaki moge sobie na poczatek kupić i jaki byłby dla mnie najlepszy, aby oglądac jasne mgławice i odległe obiekty z mozliwościa robienia zdjęc? Pewnie teraz jest to kwestia dobrego wyboru a nie ceny, gdyż jak mowicie mały synta 8" lub 10" by mi wystarczył i jak sie ma do tego podłączenie aparatu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw kup np. 10 cali - też dużo zobaczysz. Na 16 przeskakuje się po kilku latach i to też nie wszyscy. 10 kupisz za około 2 koła a sprzedasz za pół ceny, więc strata to tysiąc złotych na parę lat - da się wytrzymać. Nie zapomnij, że telep to tylko fragment wydatków. Okulary zestawowe nie dadzą tyle frajdy i możliwości co drogie zabawki, które trzeba dokupić. Ja wydałem już 3x tyle kasy na akcesoria co na telep. Ale one mi zostaną i jak przejdę na 16 cali, to reszta już będzie.

Aha - jak chcesz się nauczyć nieba i wejść w temat konkretnie, to nie kupuj żadnego GoTo - takie jest moje zdanie - nauka nieba i radość z wyszukiwania kolejnych obiektów oraz ich kodowanie w głowie to największa zabawa.

Mrk

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw kup np. 10 cali - też dużo zobaczysz. Na 16 przeskakuje się po kilku latach i to też nie wszyscy. 10 kupisz za około 2 koła a sprzedasz za pół ceny, więc strata to tysiąc złotych na parę lat - da się wytrzymać. Nie zapomnij, że telep to tylko fragment wydatków. Okulary zestawowe nie dadzą tyle frajdy i możliwości co drogie zabawki, które trzeba dokupić. Ja wydałem już 3x tyle kasy na akcesoria co na telep. Ale one mi zostaną i jak przejdę na 16 cali, to reszta już będzie.

Aha - jak chcesz się nauczyć nieba i wejść w temat konkretnie, to nie kupuj żadnego GoTo - takie jest moje zdanie - nauka nieba i radość z wyszukiwania kolejnych obiektów oraz ich kodowanie w głowie to największa zabawa.

Mrk

 

Super czyli 10" spokojnie wystarczy ^^ , a co do akcesoriów o jakie konkretnie chodzi ?? czy wszystkie okulary(soczewki) pasuja do kazdego niemal zestawu czy trzeba kupowac pod konkretne modele np. dobson 8" działa z dobsonem 10" ale juz nie działają okulary do skywatcher'a ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje to pływanie w basenie, a astrofotografia to nurkowanie w morzu z akwalungiem. Poza wodą wiele wspólnego ze sobą nie mają. Najpierw się naucz pływać, potem zobaczysz.

 

Aha, czyli na spokojnie do tego podchodzic?? OK, to teraz prosze podajcie jakies teleskopy, które sa wg. was dobre i da sie jak najlepiej wykorzystac ich maksymalny potencjał, bo mysle ze byle jaki pierwszy lepszy z brzegu nie da tego samego który wy byscie mi polecili??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić Syntę, GSO albo LB. Większych różnic nie ma. Okulary pasują wszystkie do wszystkich. Najważniejsze w okularze (wg mnie) jest pole własne - te drogie mają od 70 przez 82 do 100 stopni i to one dają fajne szerokie obrazy - nie patrzysz przez nie jak przez dziurkę od klucza jak przy polach 45-50 stopni.

Możesz uderzyć w sprzęt używany - patrz dział giełda, a i okulary też tam znajdziesz - nawet nowe niektórzy sprzedają taniej :flirt: (patrz np. ja :Boink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli na spokojnie do tego podchodzic?? ...

Spokój rzecz najwqażniejsza. Aby go zachować, najlepiej zacząć przygodę z astronomią z użyciem lornetki. Jak piszesz, brak Ci doświadczenia i czasu raczej też. Inwestycja w niezłą lornetkę jest najmniej ryzykowna - w każdym przypadku się przyda, do początków astronomii - sama, do kontynuacji astronomoii - z teleskopem lub dużą lornetą, w razie rezygnacji z astrohobby - do przyrody, krajobrazów i turystyki. Lepiej szerokokątna (min. 6 stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokój rzecz najwqażniejsza. Aby go zachować, najlepiej zacząć przygodę z astronomią z użyciem lornetki. Jak piszesz, brak Ci doświadczenia i czasu raczej też. Inwestycja w niezłą lornetkę jest najmniej ryzykowna - w każdym przypadku się przyda, do początków astronomii - sama, do kontynuacji astronomoii - z teleskopem lub dużą lornetą, w razie rezygnacji z astrohobby - do przyrody, krajobrazów i turystyki.Lepiej szerokokątna (min. 6 stopni).

 

 

Własnie lornetkę już mam od dziadka ^^ kupił sobie bardzo dobrą TS Optics 10x50 WP, wiec dlatego zastanawiałem sie nad kupnem teleskopu, gwiazdozbiory takze znam, moze nie wszystkie ale gołym okiem potrafie rozróznić parę, uczyłem sie na Google Map Sky i w atlasie astronomicznym, plus - takie kółko papierowe z gwiazdozbiorami kiedys takie dawali do czasopisma fizyczno-astronomicznego^^ wiec taki super zielony nie jestem, jesli chodzi o ciala bardzo odległe i niewidoczne gołym okiem to tak, jestem zielony, ale zawsze mozna poszukać lub przeszukac niebo ^^ samemu :rolleyes:,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie lornetkę już mam od dziadka ^^ kupił sobie bardzo dobrą TS Optics 10x50 WP, wiec dlatego zastanawiałem sie nad kupnem teleskopu, gwiazdozbiory takze znam, moze nie wszystkie ale gołym okiem potrafie rozróznić parę, ...

To może dużą lornetę zamiast telepa? Jeśli chodzi o urodę obrazu i wygodę użytkowania, nic jej nie przebiije.Taką 70 mm lub ponad, prostą lub kątową, np. taką? Poczytaj też na Celestii.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz uderzyć w sprzęt używany - patrz dział giełda, a i okulary też tam znajdziesz - nawet nowe niektórzy sprzedają taniej :flirt: (patrz np. ja :Boink: )

Z ciekawości: Gdzie kupiony wystawiony na giełdzie ES 30mm ? Stwierdzenie "taniej" potrzebuje punktu odniesienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc xD .... Wenus, Jowisza(ale takie malutkie) wielka i małą niedzwiedzice, Oriona, i pare innych gwiazdozbiorow, tyle by było.

 

Stary, jeśli Ty, interesując się ponoć astronomią, mając atlas i dysponując dobrą lornetką tyle widziałeś, to lepiej odpuść sobie na razie zakup jakiegokolwiek większego sprzętu. On Ci nie ułatwi a utrudni poszukiwanie i rozpoznawanie obiektów. Poczytaj, co można zobaczyć przez lornetkę. Spróbuj sam odnaleźć najpierw parę najłatwiejszych obiektów - choćby Plejady, Galaktykę Andromedy, Gromadę Podwójną, inne jasne gromady otwarte, gromady kuliste w Herkulesie, później zabierz się za te troszkę trudniejsze - Mgławicę Hantle, inne jasne gromady kuliste itp. To wszystko masz w zasięgu posiadanej lornetki - i nic! Tu najlepszy teleskop nie pomoże. Trzeba się zabrać za robotę, bo nic samo z nieba nie spadnie, choćbyś miał największy i najlepszy sprzęt. astronom.gif

beerchug.gif

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary, jeśli Ty, interesując się ponoć astronomią, mając atlas i dysponując dobrą lornetką tyle widziałeś, to lepiej odpuść sobie na razie zakup jakiegokolwiek większego sprzętu.

Właśnie o to mi chodziło

zadając to pytanie, a Janko dobrze odpowiedział. Masz dobrą lornetkę, to działaj tą lornetką. Jak uda Ci się odszukać przynajmniej z 10 obiektów głębokiego nieba to dopiero wtedy zacznij myśleć o teleskopie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziekuje wam za ta wskazówkę, bede szukał tego typu rzeczy, bo po co wydawac pieniadze na cos co moze nie przynieśc moich oczekiwań, zobaczymy czy poradze sobie z lornetka, a potem znowu ewentualnie sie odezwe. Bardzo wam dziekuje ^^ :notworthy: i życzę wszystkim wspanialych Obserwacji ^^

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Stary, jeśli Ty, interesując się ponoć astronomią, mając atlas i dysponując dobrą lornetką tyle widziałeś, to lepiej odpuść sobie na razie zakup jakiegokolwiek większego sprzętu. On Ci nie ułatwi a utrudni poszukiwanie i rozpoznawanie obiektów. Poczytaj, co można zobaczyć przez lornetkę. Spróbuj sam odnaleźć najpierw parę najłatwiejszych obiektów - choćby Plejady, Galaktykę Andromedy, Gromadę Podwójną, inne jasne gromady otwarte, gromady kuliste w Herkulesie, później zabierz się za te troszkę trudniejsze - Mgławicę Hantle, inne jasne gromady kuliste itp. To wszystko masz w zasięgu posiadanej lornetki - i nic! Tu najlepszy teleskop nie pomoże. Trzeba się zabrać za robotę, bo nic samo z nieba nie spadnie, choćbyś miał największy i najlepszy sprzęt. :astronom:

:Beer:

 

Dzięki , bardzo mi pomogłeś, walczyłem ze sobą a niebo lubie oglądać, chciałbym zacząć 1 kroki i pomogłes mi przy wyborze, chciałem Synte 8 na początek (nadmieniam ze nieba przez teleskopy nie widziałe) teraz wiem ze trzeba poznać podstawy, więc prośba o doradzanie co kupić na poczatek lornetkę lunete czy teleskop, moze byc z konkretami, jezeli nie coś w odpowiedniej jakości poszukam ( mam z 500-600zł, moze 800:)

jeszcze raz dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.