Skocz do zawartości

Dalekie widoki w centralnej Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Miałem w planach odwiedzenie Głogowa i wypatrywanie Zielonej Góry z tamtejszej wieży ratuszowej, jako że Głogów z Zielonej Góry widać znakomicie.

Kiedy wiedzieć? W naszych okolicach, w porze wiosenno-letniej, jeśli widać na mniej niż 50 km, to jest nadzwyczajnie źle. Trudno natomiast o widoczność nadzwyczajną, sięgającą Karkonoszy gołym okiem. Najlepiej jest jak mocno wieje od zachodu. Wtedy nawet zanikający deszcz nie przeszkodził mi w wypatrzeniu po raz pierwszy Śnieżki z Zielonej Góry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w planach odwiedzenie Głogowa i wypatrywanie Zielonej Góry z tamtejszej wieży ratuszowej, jako że Głogów z Zielonej Góry widać znakomicie.

Kiedy wiedzieć? W naszych okolicach, w porze wiosenno-letniej, jeśli widać na mniej niż 50 km, to jest nadzwyczajnie źle. Trudno natomiast o widoczność nadzwyczajną, sięgającą Karkonoszy gołym okiem. Najlepiej jest jak mocno wieje od zachodu. Wtedy nawet zanikający deszcz nie przeszkodził mi w wypatrzeniu po raz pierwszy Śnieżki z Zielonej Góry :)

 

Zaskoczyłeś mnie tą Zieloną Górą. Sprawdziłem w heyu i rzeczywiście - jeśli przyjąć wysokość punktu widokowego 49 metrów (47 wieża + 2 obserwator), to i Zielona się łapie i Leszno też się łapie... Co jest w ZG takiego, co mógłbym przyjąć jako charakterystyczny punkt, którego mógłbym szukać?

Bo w Lesznie, to chyba komin na Zatorzu - najwyższa budowla w mieście, no i wiatraki dookoła miasta, bo ich tam dość sporo jest...

 

I kolejne pytanie - jak zrobić w heyu te czerwone punkty, pokazujące maksymalny dystans?

 

Co do widoczności Karkonoszy, to gdzieś w okolicach zbiornika Żelazny Most jest miejscówka, która pozwala je dojrzeć. Ponadto jadąc drogą krajową nr 3 w stronę Polkowic, to na wzniesieniu tuż przed miastem niejednokrotnie widziałem je na horyzoncie. Wtedy jednak nie wiedziałem, że to może być coś interesującego :)

 

A czy możecie mi powiedzieć czy można śmiało polegać na mapie w zakładce 'Widzialność' na stronie DO?

Jest tam taka mapka z kolorami. Zaglądam, czekam, kiedy zrobi się niebiesko w moich okolicach, ale coś się to nie zapowiada.

Z czego jeszcze mogę skorzystać ewentualnie?

Edytowane przez powazny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczyłeś mnie tą Zieloną Górą. Sprawdziłem w heyu i rzeczywiście - jeśli przyjąć wysokość punktu widokowego 49 metrów (47 wieża + 2 obserwator), to i Zielona się łapie i Leszno też się łapie... Co jest w ZG takiego, co mógłbym przyjąć jako charakterystyczny punkt, którego mógłbym szukać?

Bo w Lesznie, to chyba komin na Zatorzu - najwyższa budowla w mieście, no i wiatraki dookoła miasta, bo ich tam dość sporo jest...

 

Zaraz na lewo od Zielonej Góry powinien być widoczny maszt. Przynajmniej o zachodzie słońca, bo wtedy będzie kontrast, a jest to jednak mniej okazały maszt niż np. Jemiołów. Następnie widać dwa ciągi bloków a po środku być może starą wieżę ciśnień na os. Słowackiego. Nie miałem problemu namierzyć ZG z 35 km, zza Nowego Miasteczka, więc z Głogowa pewnie też nie będzie kłopot :) Wzgórza zwieńczone miastem wyróżniają się.

 

I kolejne pytanie - jak zrobić w heyu te czerwone punkty, pokazujące maksymalny dystans?

 

Chodzi być może o "visibility cloak"?

 

Co do widoczności Karkonoszy, to gdzieś w okolicach zbiornika Żelazny Most jest miejscówka, która pozwala je dojrzeć. Ponadto jadąc drogą krajową nr 3 w stronę Polkowic, to na wzniesieniu tuż przed miastem niejednokrotnie widziałem je na horyzoncie. Wtedy jednak nie wiedziałem, że to może być coś interesującego :)

 

No i oczywiście z Gaworzyc :) z 90-100 km to już nie takie trudne, sądzę.

 

A czy możecie mi powiedzieć czy można śmiało polegać na mapie w zakładce 'Widzialność' na stronie DO?

Jest tam taka mapka z kolorami. Zaglądam, czekam, kiedy zrobi się niebiesko w moich okolicach, ale coś się to nie zapowiada.

Z czego jeszcze mogę skorzystać ewentualnie?

 

Z meteorogramów na new.meteo. Z modelu UM (pierwszy z lewej), ten który jest na DO, to model COAMPS, prawie zawsze widzi 100 km co jest bzdurą. O mapce z kolorami niech się wypowiedzą inni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważny - wydaje mi się, że w okolicy Głogowa najlepszym punktem widokowym, zwłaszcza w stronę Sudetów, byłaby wieża szybu Św. Jakub w okolicy Jakubowa. Nie wiem tylko, czy można tam bez problemu wejść.

Poza tym, tak jak pisał Paweł W. bardzo dobrym miejscem widokowym są Gaworzyce- najlepiej z drogi nr 3 jadąc od Nowej Soli w kierunku Wrocławia skręcić na skrzyżowaniu przed Gaworzycami w lewo w kierunku Gostynia i Kurowa Wielkiego - kilkaset metrów od S3 n a polu pod lasem jest bardzo fajny punkt widokowy.

W okolicy Polkowic też są miejsca z widokiem na Sudety przy miejscowości Pieszkowice - jadąc drogą od Polkowic trzeba w miejscowości skręcić w lewo.

Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Śnieżka oraz gigapanorama z 10 piętra jednego z bloków przy ulicy Ptasiej. Jest to drugie najwyżej położone miejsce w mieście. Stawiłem się kilka minut za późno, ale i tak sukces, że w ogóle dostałem się w miejsce, które nie jest dostępne ogólnie. Na lewo od Karkonoszy widoczny skrawek gór Kaczawskich. Kilka innych szczytów niestety nawet na tej wysokości (około 220 m n.p.m.) zakrywa las. Kontrast podciągnięty bardzo delikatnie, żeby nie oszpecić zdjęć. Przy większym lepiej widać śnieg.

Kopia P1090544.JPG

Kopia P1090553.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, chwilę za późno. Może jutro rano dało by się ustrzelić... (?)

 

 

Niestety, ja z kolei byłem dziaiaj rano chyba za wcześnie, chociaż już po wschodzie słońca ok. 7.15 i nic z ZG w kierunku Sudetów nie było widać - chyba smog zrobił swoje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatr ustał i fajne warunki zakończyły się <_< ...

Nie wiem, jak było z nizin, ale widok z karkonoskiej Cernej hory w stronę Śnieżnika i Jesioników (niestety, widziany tylko z kamery internetowej na http://kamery.humlnet.cz) nie pozostawiał nic do życzenia. Teraz już się pomału psuje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosim, na zdjęciu jest wszystko co jest widoczne bez ugięcia światła. Rano nie mogłem już być na stanowisku, natomiast mam pewną koncepcję-wieża Wilkanowska. Najwyższy punkt w regionie. Kiedyś próbowałem się tam dostać, ale nie dałem rady, podpowiedzieli mi natomiast w nadleśnictwie, że chętniej przyjmują wycieczki. No więc jest nas parę osób z okolic, weźmiemy jakieś osoby towarzyszące i będzie wycieczka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pewną koncepcję-wieża Wilkanowska. Najwyższy punkt w regionie. Kiedyś próbowałem się tam dostać, ale nie dałem rady, podpowiedzieli mi natomiast w nadleśnictwie, że chętniej przyjmują wycieczki. No więc jest nas parę osób z okolic, weźmiemy jakieś osoby towarzyszące i będzie wycieczka :)

 

Nawet nie wiedziałem o takie wierzy, a przez Wilkanów jadę codziennie ;) Chętnie bym sie pisał na taką wycieczke. Ale chyba najgorzej to wstrzelić się z terminem na dobrą widoczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to na wieży Wilkanowskiej (Bismarcka) leśnicy w porze wiosenno-letniej obesrwują, czy nie ma pożarów. Byłaby to jakoaś koncepcja, żeby tam wejść w dniu doberj widoczności, bo zawsze ktoś tam będzie dyżurował. Jest kwestia dogadania się z Nadlesnictwem.

Maras, ta wieża wyglada jak latarnia morska:

 

http://krodo.pl/upload/places/place_178171913043658463560.jpg

 

Można do niej dojechać rowerem od strony amfiteatru w Zielonej Górze (ok. 2-3 km) albo przed jadąc od Zielonej Góry w stronę Wilkanowa skrecić w lewo na szlak rowerowy - jest bliżej, kilkaset metrów. Samochodem raczej się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br />A mógłbyś mi podać współrzędne? Bo po mapie nie mogę znaleźć.<br />
<br /><br /><br /> 51° 54' 55.07" N  15° 27' 33.3" E

Zrobiłem symulacje w Udeuschle, ale szału z Wilkanowskiej nie ma - najdalej odległy punkt to Jested - 136 km.

Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br /><br /><br /> 51° 54' 55.07" N  15° 27' 33.3" E

Zrobiłem symulacje w Udeuschle, ale szału z Wilkanowskiej nie ma - najdalej odległy punkt to Jested - 136 km.

Dla mnie to właśnie szał jest, bo nawet jak ktoś wie, że z ZG widać Sudety, to raczej w kontekście Karkonoszy :) Będąc na Ptasiej właśnie o tym szczycie myślałem, niestety las go zakrył.

Poza tym z Wilkanowskiej o wiele lepiej widać Kaczawskie i Rudawy Janowickie niż z miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie Paweł masz rację - z Wilkanowskiej nie o odległośc chodzi, ale o góry, których nie widać z miasta. Ja pisząc, że szału nie ma miałem na myśli to, że jednak uda się zobaczyć coś w większej odległości niż z zamej Zielonej Góry. Przy okazji - z tej wieży jest jednak widok 360 stopni, z Zielonej Góry o taki juz trudniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Też się dorzucę do widoków z Zielonej Góry (na DO nie chcecie wrzucić to tu wrzucę :)). Fota figury Jezusa ze Świebodzina zrobiona z Zielonej Góry (ul.Chmielna 38) z dnia 16.02.2012. Obiektyw MTO 1000mm

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się dorzucę do widoków z Zielonej Góry (na DO nie chcecie wrzucić to tu wrzucę :)). Fota figury Jezusa ze Świebodzina zrobiona z Zielonej Góry (ul.Chmielna 38) z dnia 16.02.2012. Obiektyw MTO 1000mm

 

Super zdjęcie. Ile to będzie km?

 

Jak byś jeszcze zmniejszył zdjęcie do np. 1024x768 px i/lub wykadrował figurę w podobnym obszarze to by się świetnie prezentowało. Przy full HD musiałem się nieźle nakręcić rolką, a przy mniejszej rozdzielczości monitora to potrzebny już rower ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super zdjęcie. Ile to będzie km?

 

Jak byś jeszcze zmniejszył zdjęcie do np. 1024x768 px i/lub wykadrował figurę w podobnym obszarze to by się świetnie prezentowało. Przy full HD musiałem się nieźle nakręcić rolką, a przy mniejszej rozdzielczości monitora to potrzebny już rower ;)

 

Już poprawiłem. Odległość to 34km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ogromnie ciekawi wzniesienie na horyzoncie w kierunku południowym - nieco na lewo od DS Riwiera (to ten niebieski wieżowiec z reklamą Michelin na dachu)

 

Witam. Proszę wybaczyć mi zabawę w archeologa, ale jako że nikt nie odpowiedział to chciałem napisać że moim zdaniem jest to wysypisko Łubna.

Spore wrażenie zrobił na mnie maszt RTCN Ryki widziany z centrum Warszawy - chętnie zobaczyłbym foto zrobione w bardziej sprzyjających warunkach :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie

 

Zgodnie z obietnicą chciałbym zaprezentować kolejne fotki i obserwacje z Góry Kamieńsk, które wykonałem 11.03.2012. Wtedy to właśnie powietrze oczyścił północny wiatr i widoczność (za wyjątkiem na południe) była znakomita. Zasadniczo moje obserwacje pokrywają się z tymi które już zaprezentowałem Wam już wcześniej w poście http://astropolis.pl/topic/37385-dalekie-widoki-w-centralnej-polsce/page__view__findpost__p__420015 ale dodam do nich jeszcze trzy nowości :)

1. Pełna "panorama" Łodzi

 

post-18664-0-05483500-1333045868_thumb.jpg

 

Od lewej strony widać:

- kominy EC 3

- 3 kominy EC 2

- wieżowce z centrum z tzw. łódzkiego Manhattanu

- trochę dalej - wieżowce dzielnicy Widzew

- Instytut Stomatologii

- kominy EC 4

 

2. Sieradz

 

post-18664-0-58116700-1333046202_thumb.jpg

 

3. Zamek w Olsztynie

 

post-18664-0-12654200-1333048342_thumb.jpg

 

4. Góra Zborów

 

post-18664-0-19078200-1333048384_thumb.jpg

 

I teraz najciekawsze:

 

5. Komin EC Kielce (90 km)

 

post-18664-0-91452400-1333048461_thumb.jpg

 

Powyższe zdjęcie na symulacji:

 

http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/pans/email/20120329_202126_110_31_61_130_252_0001.html

 

Na zdjęciu po prawej Przedbórz

 

6. Wzgórze Biała (92 km) czyli tak na prawdę prawie Widnica :)

 

post-18664-0-39171400-1333048955_thumb.jpg

 

Symulacja poniżej:

 

http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/pans/email/20120328_223604_116_31_61_128_251_0001.html

 

7. Wzgórza w okolicach Smolenia wraz z wyraźnie widoczną wieżą zamkową (83 km)

 

post-18664-0-37557200-1333049026_thumb.jpg

 

Mam nadzieję, że zaspokoiłem ciekawość co niektórych Forumowiczów. Nie zamieszczam już tzw. drobnicy w postaci kominów Zduńskiej Woli, Łasku i Pabianic bo to nic ciekawego :) Piotrków Trybunalski podobnie jak i Radomsko na DO się nie kwalifikuje bo za blisko :) Częstochowa już była zamieszczana. No i wychodzi na to, że to co się da ciekawego z Góry Kamieńsk zobaczyć mamy już w komplecie. Veni, Vidi, Vici :)

 

Pozdrawiam

 

Grzesiek

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.