Skocz do zawartości

Cocoon Nebula


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Dość dawno nic nie wrzucałem. Parę razy zmagałem się z Pac Man'em i za każdym razem miałem problem z prowadzeniem albo z warunkami. Potem awaria bezpiecznika zmusiła mnie do focenia Księżyca a dopiero wczoraj udało mi się zebrać z trudem pierwszy materiał do LRGB.

Marzył mi sie kadr, w którym będzie widać jak najlepiej ten pyłowy warkocz, ale pomarzyć można jak się ustawia na głowicy kulowej. To jest astrofotografia ekstremalna :P

Ostatecznie padło na Kokon bo w miarę dobre miejsce na niebie zajmował a sprzęt w tej pozycji lepiej prowadził.

Jedno co poprawiło sie od moich poprzednich zdjęć to jakość gwiazd ze względu na zmianę flattenera na TeleVue 0.8x.

Materiał okazał się kiepski jak chodzi o kolory bo wystąpiło jakieś dziwne zjawisko wyglądające jak stopniowe zaparowywanie.

Problem polega na tym, że główna soczewka była podgrzewana i nie zaparowała....

Może jest jakiś inny powód?! Macie jakiś pomysł?

Jakość na tyle poleciała przez ten problem, że składanie tego było koszmarem. Zajęło mi to naprawdę wiele godzin żeby w ogóle przypominało zdjęcie LRGB. Zdaję sobie doskonale sprawę z gradientu, zielonych gwiazd i innych dziwnych rzeczy ale narazie nie mam siły tego jeszcze raz składać. Dlatego wrzucam też wersję mono.

Pierwsze koty za płoty....gorzej chyba już nie będzie :P

 

L: 50x60s, RGB: 22x30s bin2x2

 

P.S. Przytłoczyła mnie liczba gwiazd na tym zdjęciu...masakra...jakby robić jedną wielką gromadę kulistą ;)

lum.jpg

color.jpg

problem.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dużej wilgotności może parować przednia szybka komory z sensorem. Nie wiem czy atik ma taką konstrukcję ( podobnie jak sbig) ale jest to znany problem. Ja mam w STL 11k zamontowane dwie dodatkowe grzałki a i to nie zawsze pomaga. No tyle że rozmiary fizyczne sensora stl są ciutkę większe....jak zwykle przesuszenie przed sesją pomaga. Można też ( przetrenowałem i działa ) założyć opaskę grzejną na wyciąg przed samym mocowaniem kamery.

Pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_Spirit_: Tak to z AT, dzięki!

 

wessel: Będę w takim razie monitorował dokładnie sprawę. Pierwszy raz tak długo używałem koła filtrowego przy duuużej wilgotności i najpierw myślałem, że to jego sprawka, bo na tym przykładzie są klatki przez filtry R->G->B. Wyglądało to na pierwszy rzut oka jakby każdy filtr inaczej winietował ale to raczej nie ma sensu, bo widać też mocne rozmiękczenie. Poza tym jak się przyglądnąłem kolejnym klatkom to ewidentnie ta czarna dziura rośnie z czasem. Po złożeniu kanałów był koszmar bo niebieski powodował straszne halo, zielony jakieś dziwne spajki i lekkie halo a czerwony był ok i wszędzie trzeba było najpierw wyrównać tło a potem kombinować z gwiazdami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dużej wilgotności może parować przednia szybka komory z sensorem. Nie wiem czy atik ma taką konstrukcję ( podobnie jak sbig) ale jest to znany problem. Ja mam w STL 11k zamontowane dwie dodatkowe grzałki a i to nie zawsze pomaga.....

Miałem 2 ST i poki co nie zauwayzlem takiego problemu sbiga..... pomimo ze reszta setupu spływała praktycznie wodą. Grzałke mam tylko na soczewce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym samym czasie i ja próbowałem fotografować ic5146. Moja fotka składa się z ekspozycji 4x5 minut, 12 x 4 minuty, i 1x 10 minut. Stack w programie Deep Sky Stacker na standardowych ustawieniach. Sprzet: ED 80, Atik 314e,CG5GT,guider Orion, filtr IR cut.

Wilgoć w powietrzu spora, teleskop mokry, ale nie zauważyłem roszenia na matrycy kamerki.

Robiłem też próbne naświetlania koloru, ale składanie ich w IRIS nie przyniosło dobrego rezultatu. Dopiero zaczynam naukę obsługi MaxIma.

Frugoslaw

ic5146 .jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poprawiłem luminancję bo coś wcześniej przesadziłem z męczeniem gwiazd. Koloru nie dam rady poprawić bo to zaparowanie kompletnie załatwiło materiał.

 

Swoją drogą w Jodłowie uzyskałem dowód na to, że zaparowaniu uległa szybka kamery od zewnątrz. Dokładnie na samym środku okna, nad matrycą, robi się taka zaparowana plamka. Wystarczyło pomachać kamerą i mgła ustąpiła. Będę musiał jakoś przesuszać komorę pomiędzy kamerą a kołem filtrowym przed włożeniem sprzętu do wyciągu, bo odkręcanie kamery byłoby bardzo niewygone.

final_bw.jpg

Edytowane przez zbuffer
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.