Skocz do zawartości

Słońce w H-α


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Warpal, fotki są cudowne :) Jednak do mnie jakoś nie bardzo przemawia negatyw. Bo na zdjęciach DS to rozumiem, ze negatyw ułatwia dostrzeganie słabych szczegółów. No ale na słońcu to moim zdaniem nic nie zmienia poza wyglądem Słońca, które jest jakieś inne, takie dziwne :) Nie żebym miał jakieś pretensje, ale jestem ciekaw, dlaczego preferujesz taką koncepcję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie on jeden :) Dla mnie sprawa jest prosta: zauważ, że szczegóły chromosferyczne w Hα są „absorpcyjne”, tj. są ciemnymi farfoclami przesłaniającymi światło z fotosfery w tle. Dla naszych mózgów jest to sytuacja mniej typowa od odwróconej, gdy mamy ciemne tło, a na nim jaśniej oświetlone szczegóły. Stąd też w negatywie bardziej udany jest efekt trójwymiarowości, przynajmniej dla mnie. Jak ktoś gdzieś zauważył, szczególnie wyraźnie występuje to w przypadku ciemnych filamentów. W widoku normalnym często mają rozjaśnienie wzdłuż podstawy. W negatywie rozjaśnienie staje się pociemnieniem, zupełnie jakby (jasny teraz) filament rzucał „cień”.

 

Wszystko to oczywiście absolutnie kwestia gustu. Ja np. wolę animacje rozbłysków robić bez odwracania, żeby faktycznie błyskało.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio udany weekend ze zmiennym seeingiem i okazyjnymi chmurami, ciekawej animacji nie złapałem.

Tarcza z Lunta 35:

 

d1pc.png

 

d1n.png

 

d1pi.png

 

Mozaika z moda 90 mm:

 

895520eebf768fdb463a570eac0aba5d.1824x0_

 

 

Wszystko z Chameleona 3 mono (ICX445), stackowane w AviStacku 2, obróbka w ImPPG, mozaiki w MS ICE, kolorowanie w GIMPie.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście, tranzyt chmurek jest ale ... uroczy (sic!)

Mnie natomiast bardzo podoba się ta protuberancja na 22:30 - chyba wyjątkowo długa?

 

Pozdrawiam

p.s.

Aktualny (w miarę) materiał referencyjny oczywiście z

 

http://www.spaceweather.com/

 

(polecam)

wa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie on jeden :) Dla mnie sprawa jest prosta: zauważ, że szczegóły chromosferyczne w Hα są „absorpcyjne”, tj. są ciemnymi farfoclami przesłaniającymi światło z fotosfery w tle. Dla naszych mózgów jest to sytuacja mniej typowa od odwróconej, gdy mamy ciemne tło, a na nim jaśniej oświetlone szczegóły. Stąd też w negatywie bardziej udany jest efekt trójwymiarowości, przynajmniej dla mnie. Jak ktoś gdzieś zauważył, szczególnie wyraźnie występuje to w przypadku ciemnych filamentów. W widoku normalnym często mają rozjaśnienie wzdłuż podstawy. W negatywie rozjaśnienie staje się pociemnieniem, zupełnie jakby (jasny teraz) filament rzucał „cień”.

 

Wszystko to oczywiście absolutnie kwestia gustu. Ja np. wolę animacje rozbłysków robić bez odwracania, żeby faktycznie błyskało.

Dzięki za rzeczową odpowiedź :) No, faktycznie argument z trójwymiarowością jest sensowny, jest takie wrażenie. Większość Słońca rzeczywiście wygląda lepiej lub co najmniej tak samo. Jednak są dwa mankamenty - białe plamy: ble!, czarne rozbłyski: ble! ble! :) Z tych powodów ja jednak wolę naturalną "kolej rzeczy", choć przyznaję, że inwersja też ma coś w sobie i pod pewnymi względami jest lepsza. Dzięki, że ostatnie zdjęcia wrzuciłeś w obu wersjach :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie on jeden :) Dla mnie sprawa jest prosta: zauważ, że szczegóły chromosferyczne w Hα są „absorpcyjne”, tj. są ciemnymi farfoclami przesłaniającymi światło z fotosfery w tle. Dla naszych mózgów jest to sytuacja mniej typowa od odwróconej, gdy mamy ciemne tło, a na nim jaśniej oświetlone szczegóły. Stąd też w negatywie bardziej udany jest efekt trójwymiarowości, przynajmniej dla mnie. Jak ktoś gdzieś zauważył, szczególnie wyraźnie występuje to w przypadku ciemnych filamentów. W widoku normalnym często mają rozjaśnienie wzdłuż podstawy. W negatywie rozjaśnienie staje się pociemnieniem, zupełnie jakby (jasny teraz) filament rzucał „cień”.

 

Wszystko to oczywiście absolutnie kwestia gustu. Ja np. wolę animacje rozbłysków robić bez odwracania, żeby faktycznie błyskało.

 

 

Dzięki za rzeczową odpowiedź :) No, faktycznie argument z trójwymiarowością jest sensowny, jest takie wrażenie. Większość Słońca rzeczywiście wygląda lepiej lub co najmniej tak samo. Jednak są dwa mankamenty - białe plamy: ble!, czarne rozbłyski: ble! ble! :) Z tych powodów ja jednak wolę naturalną "kolej rzeczy", choć przyznaję, że inwersja też ma coś w sobie i pod pewnymi względami jest lepsza. Dzięki, że ostatnie zdjęcia wrzuciłeś w obu wersjach :)

 

Ja również dziękuję WA za odpowiedź w moim imieniu!

Nie siadałem do komputera w w weekend.

 

Cóż, ja wolę wersję "negatywową" - wg mnie jest bardziej plastyczna (właśnie takie złudzenie "3d") i więcej rzeczy rzuca się w oczy.

 

Tu chyba widać o co mi chodzi (zdjęcie z 13 kwietnia):

49d391e9874149854c636353bbd285a6.16536x1

 

A jak mawia Fineasz ;) - "Wszystkim nie dogodzisz"

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie negatyw ma duzo plusow i bardziej eksponuje szczegoly. Tez dorzuce sie do tematu, material z weekendu, niestety turbulencje byly dosc znaczace co widac na mozaice. Ale o dziwo udalo sie w miare znosnie zrobic zblizenie samych plam z filtrem Ha 7nm.

 

11703408_922512761142583_3416754911688616479_o.jpg

11054399_922512801142579_4311692819462680839_n.jpg

11402782_922512694475923_8906043350236154949_o.jpg

11224671_922512731142586_3001119529075659649_n.jpg

11701207_922512734475919_6518599276596091543_n.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie negatyw ma duzo plusow i bardziej eksponuje szczegoly. Tez dorzuce sie do tematu, material z weekendu, niestety turbulencje byly dosc znaczace co widac na mozaice. Ale o dziwo udalo sie w miare znosnie zrobic zblizenie samych plam z filtrem Ha 7nm.

 

Fajnie!

Jedna uwaga- jak miałem SCT to plamy b. dobrze wychodziły z IR-pass'em

 

 

AR2381 rośnie sobie i działo się tam dość sporo (119 klatek, mniej więcej 80 minut w 7 s., seeing różny):

cd251e82-8dc5-4730-8d5a-5820adb10231.gif

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.