Skocz do zawartości

Słońce w H-α


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Szybko wciągnęły mnie obserwacje w H-a. Apetyt zaczął rosnąć (...)

Czasem będę przemycał do tego wątku zdjęcia z innych zakresów fali co wydaje mi się zabiegiem niekiedy słusznym (...)

 

 

Jeśli apetyt na inne długości fali i być może również odmienne podejście techniczne wzrośnie, można by spróbować sił w spektroheliografii. Mnie nie kusi (na dobre wsiąkłem w animacje), ale z zainteresowaniem oglądam osiągnięcia kolegów z http://solarchat.natca.net/viewforum.php?f=8:

 

Phil Rouselle:

20140703.jpg

 

Taki spektroheliograf to nie czarna magia, jedynym droższym i "nieamatorskim" elementem jest siatka dyfrakcyjna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wojtek, staram się. A uczę się od Najlepszych :respect:
A wspomniany przez WielkiegoAtraktora "solarchat" to kopalnia wiedzy i bardzo inspirujące miejsce.
O spektroheliografie myślałem już dawno temu. Podobnie o innych bardziej profesjonalnych instrumentach. Czas mnie za bardzo ogranicza, teraz walczę z dużym teleskopem. Ale może na emeryturze, kto wie? :g:
Animacja genialna!
Wrzucam jedno zdjęcie z poprzedniego week, bo świeższych na razie nie mam :/
Pozdrawiam

2014-08-24-16-43-14.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Słoneczników (...)

 

 

Witaj!

Zabawne, bo dzień wcześniej (30.08) Twoje zdjęcia pokazał mi Michał W. w Belęcinie.

Świetnie!

 

Dziś udało mi się zarejestrować protuberancję na zachodniej krawędzi (60 klatek, ok 50 min, ogniskowa - 1,4 m.)

prom_2014-09-05-0853_o942_f60_s06i.gifprom_2014-09-05-0853_o942_f60_s06.gif

 

I kawałek centrum:

2014-09-05-0951_3.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobotni rozbłysk ("faint subflare with several eruptive centers") w AR 2157. 1,5-minutowe odstępy, razem 3:40 h. Lunt 35, Chameleon mono:

 

e49ee98b-ad21-4343-9438-6803827e9f9c.gif

 

Może i był słaby, ale cała okolica zrobiła się po nim niespokojna (protuberancja i mały filament na wschód).

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy ranek i plazmowy prysznic (podobny złapałem w zeszłym roku). Refraktor z 90-milimetrowym D-ERF, etalon Omega Optical 1,5 Å, Chameleon mono. Odstępy 45-sekundowe, razem 33 minuty, kiepska przejrzystość i czasem rzadkie chmury:

 

c3c7b216-ae63-4f1a-8a54-5bf36fd4638d.gif

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.