Skocz do zawartości

Amatorska budowa teleskopu - czy to się opłaca ?


Skalpel

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie - chciałem podpytac bardziej doświadczonych , czy ma takie przedwsięwzięcie w ogóle sens ? Chciałbym spróbować zbudować samodzielnie teleskop, bazując oczywiście na gotowych podzespołach - czyli zastosować gotowe okulary , czy lustra aby uniknac pracochłonnego wykonywania np lustra głównego, szukacz itp., a wykonac samodzielnie wszelkie mocowania, stojak , tubus itp. Umiejętnosci i miejsce są , fundusze tez by sie znalazły nawet na kompletny sprzet - moje pytanie - czy kwestia poświęcenia czasu pozwoli zaoszczędzic trochę grosza , czy raczej będzie dużo trudnosci i poprostu gra nie jest warta przysłowiowej świeczki aby zaoszcządzić tych pare zł. ? Z pewnością była by to fajna przygoda i dla niej samej mozna by spróbować takiego majsterkowania - ten czynnik jest chyba dla mnie najbardziej kuszący. Poza tym była by mozliwosc rozłozenia kosztów budowy w czasie. Przeglądajac ceny podzezpołów nie jestem pewien.... Myslę o sprzecie z lustrem ok 25-30 cm - ale jeszcze nie miałem stycznosci z takim teleskopem, więc nie do końca wiem z czym bede musial sie zmierzyć ? Z tego co na necie przeglądałem , wiem że ludzie budują takie sprzęty zupełnie z powodzeniem więc chyba dałbym sobie radę...

 

Podpowiecie coś ?

 

Pozdrawiam serdecznie Piotrek z Gdańska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra jest na pewno warta świeczki jeśli podejmiesz się samodzielnego szlifowania lustra i gdy masz pewność że efekt będzie znacznie lepszy niż ten w seryjnych teleskopach. Przy wykorzystaniu gotowej optyki wszystko zależy od kosztów pozostałych materiałów, różnice pewnie będą nie wielkie a po uwzględnieniu czasu budowy przypuszczam że jeszcze mniejsze lub żadne. To tyle o kosztach ale sprzęt ATM buduje się głównie z powodu pasji budowania i chęci posiadania teleskopu o ponadprzeciętnych możliwościach. To wystarczy aby takie przedsięwzięcie miało sens.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzeźbiłem parę teleskopów i mogę powiedzieć, że własnoręczne wykonanie opłaca się raczej powyżej 12". Dla mniejszych średnic to tylko kwestia zgubienia wagi całości w porównaniu do fabrycznych rozwiązań a koszt podobny (w tym ogrom pracy własnej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysto teoretyczne pytanie do Pablito

Skoro opłaca sie budować dopiero po przekroczeniu 12" to czysto z ciekawosci :

Skoro np taki dobson 16" ( http://www.astrozakupy.pl/product/Teleskop-GSO-DOBSON-16-406-1800-M-CRF-kratownicowy/?id=1232 ) kosztuje 8000zł to ile (tak pi razy oko) kosztowało by "wystruganie takiego samego" oczywiscie chodzi mi tylko o rozmiar lustra ?

Lub jak duży by można za tę kwotę (8000zł) zrobić?

PS pomiń robociznę

Nie chodzi mi o dokładną cenę ale ile się zyska , czy starczy na jakiś okular, filtr.

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak chce się zrobić teleskop. Jak na full wypasie (karbon, CNC itp) to i tego może nie starczyć, jak wersja minimalistyczna (najtańsze materiały, niewyrafinowana konstrukcja) to i na jakiś filtr i okularek zostanie.

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5458_GSO-Newton-Hauptspiegel-D---400mm---16----f-4-5---97--HILUX.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie - a jak wygląda trwałość lustra - no bo domyślam sie że lustra oddzielnie sprzedawane są te same co fabryczne. Samodzielne wykonanie tak dużego lustra jak 10-12 to chyba raczej juz w grę nie wchodzi ? No i pewnie by trzeba na to poswięcić z pół roku...własnie ciekawe ile trwa takie robienie lustra - czytałem że mozliwe jest wykonanie nawet w ciągu jednego dnia i to ręcznie, a gdzie indziej że na samo korygowanie lustra 2 miesiące... no i bądzi tu madry :-(

 

Najbardziej jednak zastanawia mnie trwałość tego najdroższego elementu...

 

Pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwałość lustra to pewnie kilkadziesiąt lat jeśli nie kilkaset. Jeśli chodzi o warstwę AL-u na powierzchni to zależy od użytkowania i warunków przechowywania. Brat ma teleskop SkyWatcher chyba z 2004r - w weekend myłem LG i wygląda jak nowe, żadnych ubytków, przebarwień itp. Także jeśli chodzi o warstwę odbijającą to myślę, że w dobrych warunkach bez problemu wytrzyma ponad 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na tak drogi element to nie jest moim zdaniem trwałe - wiadomo duży teleskop bedzie przechowywany w czyms takim jak garaż, a tam wiadomo - latem ciepło , zimą temperatury w okoilcach zera. Przykryty pewnie jakas plandeką , aby sie nie kurzył no i sam tubus zamkniety miał by byc dekielkami - myślałem aby do tych dekielków zamocowac woreczki z pochłaniaczem wilgoci i raz na jakis czas je wymieniać co by w środku rury było sucho. Użwywany sporadycznie - może raz , moze kilka razy w miesiącu... Może mając wreszcie cos sensowniejszego bedę robił wypady za miasto ?

 

POzdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może rzeczywiście się niepotrzebnie obawiam, o trwałosc lustra... Tube wyobrażam sobie z nawiniętej tektury na jakimś szablonie i nasaczoną żywicą epoksydową , aby usztywnić powierzchniowo. Dobson - sklejkowy i lakierowany. Mozna go oblaminowac , ale na deszczu raczej oglądac gwiazd nie bedę...

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Wg mnie największa wartość to nauka i wiedza, jaką przyswoisz w czasie budowania teleskopu. Warto zrobić wszystko - włącznie z lustrem. To jest bezcenne, więc trudno liczyć, czy się "opłaca". Finansowo to raczej niekoniecznie (chyba, że będzie to premium, wtedy pewnie da się konkurować z ASA, OO, czy innymi Dream Scopami).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że wybór jest prosty, i podobnie jest wielu innych aspektach życia:

Możesz postawić swój dom, a możesz kupić gotowy.

Możesz gotować sam, a możesz jadać w restauracjach.

Możesz mówić w obcym języku albo korzystać z tłumacza

Możesz nauczyć się matematyki, albo wierzyć paniom z banku

I tak w nieskończoność :)

W każdym z tych przypadków sedno sprowadza się do powiedzenia: czas to pieniądz
Czas jaki poświęcisz opłaca Ci się podwójnie, bo oszczędzasz pieniądze i wzbogacasz siebie.

Niestety, znajomość budowlanki, gotowania, języków czy matematyki nawet przydają się w życiu niewspółmiernie częściej, niż budowanie teleskopu.

Chyba że po prostu lubisz budować teleskopy, i przyjemność z budowania zastąpi Ci oczywisty niedobór (niekoniecznie brak, ale...) innych zastosowań nabytych, specjalistycznych umiejętności...

Lub znajdziesz dla nich zastosowanie praktyczne i stanie się to Twoim źródłem dochodów.

W pozostałych przypadkach - moim zdaniem - nie opłaca się robić teleskopu.

Ale to tylko zimne, logiczne kalkulacje:) Jeśli będziesz chciał zrobić teleskop to zrobisz mimo wszystko, bo ludzie nie są maszynami, które muszą robić tylko to, co się opłaca :)

Pozdrawiam!

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.