Skocz do zawartości

iOptron iEQ45 V2 - wrażenia


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Fajna recenzja. Odniosę się do jakości, pocieszające jest to, że każda kolejna wersja jaką sprzedajemy jest lepsza. Szkoda, że nie widziałeś pierwszy :P Sądzę, że ten poziom, który osiągnęli ustabilizował się i tak to będzie wyglądać. Wyższej jakości zewnętrznych elementów nie oczekiwałbym od nich (poza montażami CNC, które są w ofercie i kosztuję krocie). Trochę większy syfek panuje w środku montażu, więc przed sprzedażą mamy sporo roboty z każdym (czyszczenie, wymiana paru elementów, etc.). Po takich operacjach montaż nie ma konkurencji w tej klasie cenowej (system goto, tracking, PEC, mobilność, szybkość odpalania sesji, ustawianie polarnej, etc.).

 

Jeżeli miałbym sam wymienić największą wadę, której nie lubię w iOptronach, to dźwięk przy większych prędkościach. Wiadomo, to kwestia subiektywna i pomijalna, ale krokowce pracują kulturalnie (tu jest servoDC).

 

Pozostaje życzyć powodzenia i jakby były jakieś problemy, to znasz numer ;)

 

PS. Z normalnym montażem z balkonu, bez ustawienia polarnej, tak łatwo by Ci nie poszło. To jest właśnie zaleta dobrze przygotowanego iOptrona - działają naprawdę zaskakująco fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli, dzięki za informacje. Nigdy nie zdarzył się taki problem i straciliśmy czujność. Wygląda na to, że trzeba będzie dodać kontrolę kabli na checklistę przed wysyłką, bo tego nawet nie dotykamy. Odezwij się do Astromarketu to dostaniesz brakujący kabel USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna recenzja. Odniosę się do jakości, pocieszające jest to, że każda kolejna wersja jaką sprzedajemy jest lepsza. Szkoda, że nie widziałeś pierwszy :P Sądzę, że ten poziom, który osiągnęli ustabilizował się i tak to będzie wyglądać. Wyższej jakości zewnętrznych elementów nie oczekiwałbym od nich (poza montażami CNC, które są w ofercie i kosztuję krocie). Trochę większy syfek panuje w środku montażu, więc przed sprzedażą mamy sporo roboty z każdym (czyszczenie, wymiana paru elementów, etc.). Po takich operacjach montaż nie ma konkurencji w tej klasie cenowej (system goto, tracking, PEC, mobilność, szybkość odpalania sesji, ustawianie polarnej, etc.).

 

Jeżeli miałbym sam wymienić największą wadę, której nie lubię w iOptronach, to dźwięk przy większych prędkościach. Wiadomo, to kwestia subiektywna i pomijalna, ale krokowce pracują kulturalnie (tu jest servoDC).

 

Pozostaje życzyć powodzenia i jakby były jakieś problemy, to znasz numer ;)

 

PS. Z normalnym montażem z balkonu, bez ustawienia polarnej, tak łatwo by Ci nie poszło. To jest właśnie zaleta dobrze przygotowanego iOptrona - działają naprawdę zaskakująco fajnie.

Dzięki!

Jak chodzi o dźwięk to się zgadzam. Denerwująca jest nie tyle głośność co to falowanie obrotów, które się wyraźnie słyszy (a przynajmniej tak się ten dźwięk kojarzy). Brzmi jakby montaż miał ducha wyzionąć a działa płynnie.

 

Co do kabli, dzięki za informacje. Nigdy nie zdarzył się taki problem i straciliśmy czujność. Wygląda na to, że trzeba będzie dodać kontrolę kabli na checklistę przed wysyłką, bo tego nawet nie dotykamy. Odezwij się do Astromarketu to dostaniesz brakujący kabel USB.

No tutaj trochę dali ciała w fabryce bo w końcu nie każdy musi mieć multimetr i lutownicę w domu i może uznać, że montaż mu nie działa, a nie że kabel ma źle przylutowane przewody. Jak chodzi o kabel USB to nie jest mi zbytnio potrzebny więc przypomnę się przy okazji jak coś będę u Was zamawiał.

Bardziej zmartwił mnie brak zasilacza, o którym wszędzie piszą. Myślałem, że to jakiś Wasz błąd, ale potem zauważyłem w instrukcji małym druczkiem "US only" i informację, że w innych krajach dodatki mogą sie różnić. Swoją drogą nie rozumiem czemu w Stanach dostają zasilacz a w Europie nie...?

 

Dzisiaj jadę testować montaż w teren, pod dobre niebo. Planuję nagrać PEC'a i zrobić jakąś fotkę LRGB. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek byliśmy na Koskowej Górze i miałem okazję przetestować montaż pierwszy raz pod otwartym niebem. Oczywiście jak to bywa za pierwszym razem nie szło mi to za dobrze.

Najpierw ustawianie na Polarną. Po zainicjowaniu GPSu na ekranie pilota wyświetla się oczekiwane położenie Polaris w lunetce biegunowej. Podawana jest godzina (kąt) i odległosć od środka. Na podświetlanej tarczy lunetki narysowany jest zegar i koncentryczne okręgi określające odległości dla Polaris oraz Sigmy Octantis. Żeby w ogóle coś ustawić trzeba przekręcić oś DEC tak żeby otwór w niej wykonany znalazł się w torze optycznym a oś RA tak, żeby poziomica na okularze lunetki się wyrównała (zegar z 12 u góry).

Potem trzeba oczywiście ustawić zgodnie z pilotem i gotowe.

Drugą rzeczą jest align'owanie montażu. Tutaj niestety poległem bo nie mogłem znaleźć w polu widzenia kamery gwiazdy, o którą chodziło. Wynikało to z braku doświadczenia i intuicji co do poruszania się montażu paralaktycznego oraz braku szukacza, którym mógłbym sobie pomóc. Lunetka do guidingu będzie ciężka do ustawienia zgodnie z osią teleskopu ale chyba wykorzystam ją jako podpowiedź, w którą stronę sie poruszać z teleskopem, z uwagi na dużo większe pole (w terenie jakoś o tym nie pomyślałem bo byłem już dość sfrustrowany).

Dokładność trafiania w cel udało mi się jednak zobaczyć na balkonie, jak metodą dryftu ustawiłem montaż i trafiłem wreszcie w gwiazdę do kalibracji. Trzeba przyznać, że jest nieźle. Obiekty blisko centrum kadru po najechaniu. Dokładne testy to jednak pod niebem bo nie mogę nawet sprawdzić co sie dzieje po drugiej stronie i w zenicie.

Próbowałem na wyjeździe nagrać PE i PECa ale poległem jak zobaczyłem stopień skomplikowania kalibracji - nie miałem siły tego czytać bo chciałem wykorzystać czas na obserwacje nieba a nie zabawy z komputerem.

Ustawiłem ostatecznie te Plejady z innego wątku i z tego co widziałem tym razem guiding pracował w okolicach 0.15 RMS, czasem trochę mniej. Z tego co rozumiem oznacza to 0.15*skala guidera = 1 arcsec.

 

Próbowałem też na balkonie zbierać dane do PE i zaprogramowania PEC'a.

Niestety mgła się dość szybko podnosiła i po zebraniu danych nie miałem dużo czasu na zastanowienie się jak poprawnie wygenerować krzywą PE i wgrać ją do montażu. Poleciałem na standardowych ustawieniach ale średnio to wyszło. Na dodatek coraz trudniej było w ogóle ocenić poprawę bo gwiazdy przestawały być widoczne.

 

Krzywe PE jakie uzyskałem z kilku cykli prezentuję poniżej. Same przebiegi są całkiem powtarzalne i PE jest w nich bardzo wyraźne.

 

Mam pytanie - która z krzywych poniżej będzie lepsza do programowania, bo automatycznie program robi nr 2 a ta oznaczona nr 1 jest po odznaczeniu 45-tej harmonicznej, która jest wyjątkowo mocna. Nie wiem z czego ona wynika bo nie znam budowy tego montażu.

Liczę na jakieś wskazówki...

pe.jpg

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie 1. Ta harmoniczna czasami jest wyjątkowo wzmocniona przez PEMpro. Generalnie właśnie trzeba ją wygładzać, tak jak zrobiłeś. Poza tym, wygląda to dobrze. Jeżeli przebiegi trafiają w siebie, to jesteś "w domu". Peak2peak 15 sekund to też bardzo dobry wynik. Kilka takich było po modyfikacji. Normalnie mają między 20, a 25 sek.

 

Kilka uwag. Samo nagrywani jest bardzo ważne. Nie powinieneś tego robić z balkonu. Do tego ważne jest miejsce, gdzie to nagrywasz (południe). Raczej po zachodniej stronie meridiana (czyli po flipie, nie przed). Precyzyjna kalibracja to podstawa. Zrób to na spokojnie, bez spieszenia się, że to musi być tej nocy skończone. Poucz się aplikacji, zrozum niuanse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki!

 

Kilka uwag. Samo nagrywani jest bardzo ważne. Nie powinieneś tego robić z balkonu. Do tego ważne jest miejsce, gdzie to nagrywasz (południe). Raczej po zachodniej stronie meridiana (czyli po flipie, nie przed). Precyzyjna kalibracja to podstawa. Zrób to na spokojnie, bez spieszenia się, że to musi być tej nocy skończone. Poucz się aplikacji, zrozum niuanse.

 

Tak dokładnie ustawiłem - południe, po flipie, zerowa deklinacja. Akurat ten obszar nieba widzę z balkonu ;) Wiem, że nie jest to najlepsze miejsce z powodu ewentualnych drgań balkonu, kiepskiego seeingu między budynkami itp. ale do nauki nie ma lepszego, bo zawsze mogę wejść do środka i zostawić montaż na godzinkę zamiast sterczeć przy nim w polu... Pogoda zresztą taka, że nie opłaca się nigdzie jechać, bo mgła podnosi się bardzo szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam. Jako że stałem się nabywcą owego mantażu dopiszę od siebie kilka słów.

Po CG5 GT to jak przesiadka na mercedesa. Solidny montaż który swoje waży. Nie będę się zagłębiał w malownicze szczegóły.

Konkrety.

Jestem po jednej nocy testowania montażu - balkonowo. Widok mam idealnie pod ustawianie na polarną - N/E.

Wykonałem wszystkie czynności jakie zawsze robiłem przy CG5 GT, czyli:

- wypoziomowanie+wyważenie

- polarna

- kalibracja

tutaj trochę czułem lekki uścisk w żołądku bo słabo było z gwiazdami które sugeruje oprogramowanie pilota. Zmuszony byłem na opcję One Star All. Zdecydowałem się na Vegę.

Po kalibracji - konfiguracja ASCOM`a - koniecznie w wersji 6. Innej sterownik iOptrona nie obsługuje. Pstryk - COM7 - przejściówką z USB<>RS232. Działa.

PHD, Maxim - działa. Kurcze blade - pomyślałem. Gdzie te problemy? Nuda.

Na początek GUIDE w PHD. Masakra. Pomijając drgania balkonu, seeing, na szybko układane kable które dodatkowo generowały leciutkie błędy - praktycznie linia prosta w obu osiach. Szczęka mi opadła

Natępnie GUID w Maximie. Podobnie - zero pojazdów. Wachania w osiach RA.DEC w przedziale 0,5 do -0,5 PX. Ustawiłem próbną sesję na 50x 300sek. Na 50 klatek jedna lekko pojechana. Szok. Co ja teraz będe robił na polu? Chyba trzeba zmontować drugi telep do wizuala.

 

PS.

Jest to montaż po tuningu w Astromarkecie. Korzystając z okazji chiałbym podziekować ekipie AM za udany zakup. Warto było czekać. Astropozdrówko. :Salut:

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.