Skocz do zawartości

Historie i historyjki związane z astronomią choć trochę


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Natknąłem się gdzieś w necie na historyjkę, że w miejscu gdzie znajduje się pas skał o długości bodajże 2 km i szerkości 200 m (obrazek) 3700 lat temu czyli 1700 lat p.n.e. mogło znajdować się prastare obserwatorium Słowian (pewnie jakaś namiastka ale jednak). Nie dałem rady wygooglować(czyli znaleźć wiarygodne potwierdzenie) tego w necie ale trafiłem za to na coś innego w tamtym rejonie. Na szczycie Pop Iwana staraniem rządu Rzeczypospolitej zbudowano w latach 1936-1938 Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne nazwane później potocznie "Białym Słoniem".

Pozdrawiam

obsi.jpg

pip-ivan-observatory-ice.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natknąłem się gdzieś w necie na historyjkę, że w miejscu gdzie znajduje się pas skał o długości bodajże 2 km i szerkości 200 m (obrazek) 3700 lat temu czyli 1700 lat p.n.e. mogło znajdować się prastare obserwatorium Słowian (pewnie jakaś namiastka ale jednak). Nie dałem rady wygooglować(czyli znaleźć wiarygodne potwierdzenie) tego w necie ale trafiłem za to na coś innego w tamtym rejonie. Na szczycie Pop Iwana staraniem rządu Rzeczypospolitej zbudowano w latach 1936-1938 Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne nazwane później potocznie "Białym Słoniem".

 

Pozdrawiam

 

W roku 1700 p.n.e. nie mozemy w ogole mowic o Slowianach albowim plemiona praslowianskie uformowaly sie dopiero jakies 2000 lat pozniej na terenie wschodniej Ukrainy. Kilka stuleci pozniej nasi przodkowie ruszyli na zachod zajmujac miedzy innymi tereny naszego kraju, "laskawie" opuszczone przez dotychczasowych mieszkancow - plemiona germanskie (Gotow, Wandalow itp.) ktorym cieplej i weselej bylo nad Morzem Srodziemnym...

 

Do dzisiaj co Germanom sie znudzi to Slowianin wezmie z pocalowaniem reki (samochod na przyklad).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W roku 1700 p.n.e. nie mozemy w ogole mowic o Slowianach albowim plemiona praslowianskie uformowaly sie dopiero jakies 2000 lat pozniej na terenie wschodniej Ukrainy. Kilka stuleci pozniej nasi przodkowie ruszyli na zachod zajmujac miedzy innymi tereny naszego kraju, "laskawie" opuszczone przez dotychczasowych mieszkancow - plemiona germanskie (Gotow, Wandalow itp.) ktorym cieplej i weselej bylo nad Morzem Srodziemnym...

 

Do dzisiaj co Germanom sie znudzi to Slowianin wezmie z pocalowaniem reki (samochod na przyklad).

 

Dokładnie tak jak piszesz Trinh, aby spamować na forum astro trzeba posiadać również choć minimalną (podstawową) wiedzę historyczną i etnograficzną sam siermiężny entuzjazm nie starcza :) Wiedzieć np. że od II w. p.n.e była sobie taka kultura Zarubiniecka ;)

Lepiej Ekoś wklejaj sobie koguty z Twardowskim :rofl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do dzisiaj co Germanom sie znudzi to Slowianin wezmie z pocalowaniem reki (samochod na przyklad).

 

Tak, nie ma to jak germańscy kulturträgerzy, bez nich cała Europa nadal pasałaby kozy i mieszkała w ziemiankach....Germanie od zawsze stali cywilizacyjnie tak wysoko że przez całą swą historię wprost brzydzili się braniem od innych ludów czegokolwiek. ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natknąłem się gdzieś w necie na historyjkę, że w miejscu gdzie znajduje się pas skał o długości bodajże 2 km i szerkości 200 m (obrazek) 3700 lat temu czyli 1700 lat p.n.e. mogło znajdować się prastare obserwatorium Słowian (pewnie jakaś namiastka ale jednak). Nie dałem rady wygooglować(czyli znaleźć wiarygodne potwierdzenie) tego w necie ale trafiłem za to na coś innego w tamtym rejonie. Na szczycie Pop Iwana staraniem rządu Rzeczypospolitej zbudowano w latach 1936-1938 Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne nazwane później potocznie "Białym Słoniem".

 

Pozdrawiam

 

http://astropolis.pl/topic/38222-pop-iwan-obserwatorium/?hl=%2Bpop+%2Biwan

 

http://www.astrouw.edu.pl/knastr/knastr_old/index.php?strona=artykuly/iwan

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/urania-nr-12014-warszawska-nowa-u-gem,d3405.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zafascynowany OU 4 Wessela (uzupełnionym linkiem Paethera w jednym z kolejnych postów)

http://astropolis.pl/topic/49680-ou-4-a-jednak-sie-da/?do=findComment&comment=581413

postanowiłem znaleźć w necie coś równie niezwykłego (szukałem "nebula") i trafiłem na niesamowite narzędzie do tworzenia własnych mgławic.

Zwracam uwagę, że autorzy tego narzędzia znają się trochę na kosmosie skoro nie traktują tego jako "dowolną grafikę" tylko umieszczają na nocnym niebie z gwiazdami i nazywają "nebula".

http://www.trapcode.com/journal/?currentPage=3

Pozdrawiam

space_art.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wydaje mi się, kolego Premium, że źle zinterpretowałeś sytuację życiową tego chłopczyka. On nie jest ze slumsów, choć pewnie widział, że na świecie wielu ludziom lekko się nie żyje.

np. posiadanie lornetki z efektywną aperturą równą nominalnej jest dla nich nieosiągalne :(

pewnie znakomity Nikon 10x50 Action Ex (ten za około 500 zł) jest takim nieosiągalnym szczytem marzeń dla wielu (sic!)

 

 

Daniela zdjęcia niezwykłe.

Chodzi i o piękne zwierzę - łacińska nazwa to dwa kolejne takie same słowa: Dama dama
i o posiadacza też pięknego męskiego imienia - Daniel - oraz o jego niezwykły zapał do nauki uchwycony na zdjęciu.

 

Zobaczcie jak mały jest ten człowiek na zdjęciu w stosunku do wielkości fal jakie załamują się niedaleko od brzegu oceanu! Chciałoby się choć przez chwilę tam być! :)

 

Pozdrawiam

p.s.

 

Ponieważ wspomniano tu wcześniej o tabloidach to poszukałem na wiki:

 

Tabloid, bulwarówka – typ gazety, przeważnie dziennika, a także specjalny format edycyjny (37–40 cm × 27–30 cm).
Czasami do określenia takiego pisma używa się pejoratywnego słowa „brukowiec”
Wyraz „tabloid” raczej nie ma negatywnych konotacji, według językoznawców dodaje on nawet dostojności. Jest to rodzaj zamierzonej aprecjacji językowej, czyli dowartościowania za pomocą nazwy obcego pochodzenia, czegoś, co powszechnie uznawane jest za obiekt kontrowersji, a nawet drwin.

 

Nawet jeśli uznamy, że nasze znane brukowce (bodajże Fakt?) i ich metody robienia newsa z niczego są niegodne naśladowania to,

jak by nie patrzeć, portal gazeta.pl na pewno nie należy do takich ciał medialnych i dlatego z prawdziwą przyjemnością zacytowałem

wzruszające doniesienie zeń na jednym z obrazków!

 

 

4bp.jpg

australia_i_tasmania.jpg

Daniel.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trąba powietrzna i sytuacja kryzysowa.

W niektórych miejscach może okazać się tak groźna jak w 1997 roku podczas powodzi stulecia!

 

Pozdrawiam

p.s.

Trąby powietrzne (liczniejsze niż dawniej) uważa się za bezpośredni skutek globalnego ocieplenia w takich krajach jak Polska.

tp.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Skoro już ożywiono ten wątek to i ja coś tu dodam, co już na pewno jest wzruszające i to wzruszające pięknie :):icon_idea:

Zalecam doczytanie tego wzruszającego tekstu do końca, pasuje to zakończenie do naszego forum bo staramy się być, jak widzisz, forum gościnnym, dla każdego.

 

Pozdrawiam

k1.jpg

k2.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Lepiej Ekoś wklejaj sobie koguty z Twardowskim :rofl:

 

 

Czy tam były kromlechy (lub jakaś ich namiastka) to nie wiadomo. Pewnie nie. Ale warto szukać śladów obserwowania nieba przez ludzi tysiące lat temu w Europie.

Kromlechy, jak pewnie doskonale wiesz, były nie tylko na Wyspach Brytyjskich (jak np Stonehage) ale też w innych regionach Europy, Afryki i Azji. Przypuszcza się, że były używane do obserwacji Słońca, przewidywania jego zaćmień oraz pozycji na niebie innych ciał niebieskich.

W Polsce może nim być rezerwat: Kamienne Kręgi w Odrach.

 

http://klubpodroznikow.com/relacje/polska-inne-miejsca/451-kregi-kamienne-w-odrach

 

Pozdrawiam

kkk.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie moje posty w tym wątku są stuprocentowo zgodne z regulaminem (przypominam w jakim dziale znajduje się ten wątek) i nie ma w nich ani grama nieregulaminowych wycieczek ad personum, gościnność nasza (jak widać) polega na wstępnej tolerancji nawet nieregulaminowych (ad personum) wybryków nowego "turysty" ale jak długo warto w tę grę się z nim bawić? ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów wcześniej w tym wątku wzruszyliśmy się niebywałym, światowym osiągnieciem Polki.

I znowu wspaniała wiadomość ze świata, którą nie sposób się nie pochwalić! :)

 

Polska załoga zaprezentowała się na dorocznym Royal International Air Tattoo w bazie RAF-u na południu Anglii. RIAT to największe międzynarodowe pokazy lotnictwa wojskowego.

Tysiące widzów obserwowało, jak kpt. Adrian Rojek włącza silnik swojego miga, by po chwili "postawić" maszynę w pionie i wzbić się w niebo niczym rakieta.

Internauci są jednomyślni: "niesamowite", "klasa", "polscy piloci są najlepsi na świecie".

Podobną opinię ma brytyjski serwis Evolution, który cytuje Wyborcza.pl. "Ten mig-29 należy do polskich Sił Powietrznych, co wszystko wyjaśnia.

Powszechnie wiadomo, jak dobrze wyszkolonymi pilotami są Polacy" - czytamy

 

https://www.youtube.com/watch?v=VCWjByenDsM&feature=player_embedded

 

I coś co ujęto strasznie wzruszająco: Death of our Solar System !

Pozdrawiam

safsafdsf.jpg

deathofus.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okazji dzisiejszego Święta Wojska Polskiego nie sposób nie napisać o wzruszeniu jakie ogrania gdy w wielu przypadkach (news bardzo świeży) nasi żołnierze okazali się mistrzami (sic!)

Pozdrawiam
p.s.
Planowane obserwatorium (ale już nie u nas) też działa na emocje - pozytywnie.
p.s.2.

I jeszcze Polak pokazał, że potrafi się dobrze przygotować do walki z mistrzem.

303.jpg

weare.jpg

tel.jpg

pwn.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ten polski samochód, produkowany seryjnie, można było rozkręcić na części pierwsze i skręcić ponownie jednym kluczem na jeden rozmiar (sic!).
Zaprojektowano to specjalnie ze względu na brak sklepów z odpowiednimi narzędziami i warsztatów mechanicznych w ówczesnych czasach.
Taki wymóg projektowy byłby dla dzisiejszych projektantów szokującym, nieakceptowalnym koszmarem :)

A najważniejsza sprawa na drugim obrazku :)

 

Oba można skomentować: Polak potrafi !

Pozdrawiam

ct.jpg

best.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekologu, czemu nie możesz sobie założyć bloga? Na pewno wszyscy byśmy go odwiedzali, czytali i oglądali obrazki, a poza tym mielibyśmy to wszystko w jednym miejscu zamiast rozsiane po całym forum. Nie myślałeś nigdy o tym? Co ciekawe, a może bardziej przykre, ostatnio w ogóle mniej odwiedzam forum, bo zamiast porozmawiać na ciekawy temat znajduję dziesięć tematów w których udzielasz się praktycznie tylko Ty, a do tego są to tematy w dużej mierze niedyskutowalne - jakieś przeklejki z gazet, mnóstwo obrazków, cytatów. To nie jest wartościowy content. Są to ciekawe rzeczy, ale na poziomie bardziej pudelka, niż forum o astronomii. Regulamin trzeba oczywiście respektować, ale są też pewne zasady ogólnie przyjętej kultury, umiaru, tudzież tzw. netykieta. Wydaje mi się, że masz problem z tym wyczuciem. Tym bardziej wierzę, że Twój własny blog, na Twoich zasadach lepiej by Ci służył w wymianie myśli z innymi, niż dziesiątki rozsianych postów czy tematów.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajduję dziesięć tematów w których udzielasz się praktycznie tylko Ty, a do tego są to tematy w dużej mierze niedyskutowalne

 

1. To naturalne, że jest wiele tematów niedyskutowalnych, informacyjnych.

2. Ocenianie mojej aktywności na AP w sytuacji gdy nie podobają Ci się moje podglądy na sposoby wykrywania obcych (i np osiągnięcia Hawkinga) czy sposoby postępowania z Globalnym Ociepleniem jest trochę ... ;)

3. Wydawało mi się jasne i nie rozumiem jak można sądzić inaczej, że ten wątek jest i będzie odświeżany niezwykle rzadko, w razie zdarzeń wybitnie wzruszających pozytywnie Polaków.

4. Po początkowych kilku postach wątek całkowicie zmienił charakter i częstotliwość i moim zdaniem nie ma sensu wypowiedź jeśli tego nie uwzględnia.

5. Ja akurat po poprzednim poście nie planowałem odświeżania tego wątku przez długie tygodnie, a może miesiące, więc zupełnie niepotrzebnie ożywiłeś ten wątek . Spoko :)

 

Pozdrawiam serdecznie

p.s.

A jeszcze uspokajam, trochę mnie zainspirowałeś do tego, że chyba ograniczę pisanie jakichkolwiek postów przez kilka dni i zajmę się innymi swoimi sprawami co mam zaległe.

p.s.2.

Ponadto taka przesada (jak niżej) to już jest więcej niż trochę zaskakująca swoją ...

 

>>> "na poziomie pudelka"

 

>>> znajduje dziesięć tematów

 

na aktualnej liście nie widzę nawet dwóch (załącznik)

 

10_t.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podczas otwarcia wystawy o lotach kosmicznych w londyńskim muzeum wypowiedziała się Walentina Tierieszkowa, jedyna kobieta jaka kiedykolwiek brała udział w samodzielnej, jednoosobowej misji kosmicznej (w roku 1963). Dopiero teraz ujawniła tajemnice, o których dochowanie proszono ją podczas owego lotu ze względu na prestiż państwa ZSRR.

 

Mniej istotne jest to, że nie została spakowana jej szczoteczka do zębów. Bardziej istotne było to, że astronautka zauważyła objawy błędu w programie sterującym, który spowodowałby odlot w kosmos zamiast powrotu na ziemię. Skorygowano to w porę.

 

http://www.telegraph.co.uk/news/science/space/11871598/Russia-forgot-to-send-toothbrush-with-first-woman-in-space.html

 

Pozdrawiam
p.s.
W tym wątku może łatwiej będzie podyskutować o tych tajemnicach.

t1.jpg

t2.jpg

t3.jpg

t4.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.