Skocz do zawartości

Jowisz przez Pablitusa 22"


M-A-X

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż margor można powiedzieć chyba tylko tym :http://astropolis.pl/classifieds/item/2354-teleskop-kratownicowy-pablitus-22/

 

Jowisz piękny, tak z ciekawości zapytam jakieś plany na złapanie Neptuna, Urana. Przy takim lustrze można by się już pewnie pokusić o wyznaczenie czasu obrotu tego ostatniego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urana i Neptuna na pewno będę łowił. Narazie czasu brakuje, pogoda kapryśna, i brak konkretnego planu obserwacyjnego . Niby dobson , a i tak wytachanie , ustawinie wszystkich gratów, kolimacja, suszarka, gdzie moje imbusy?!, kolimacja szukaczy, suszarka, okular, suszarka, atlas nieba, suszarka ...itd. Wreszcie gotowy i w tym momencie nachodzi chmura. Czekam , czekam , niebo się odsłania , patrzę na zegarek 2:53. Wtedy już nie próbuje szukać Urana i Neptuna. Jowisz, jakieś trzy DSy i trzeba się pakować bo senność bierze. Zresztą znacie to

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz jest w polu widzenia około 7-10 sek. Trzeba gonić , ale nie ma dramatu. Może dlatego jest łatwiej ,że po przesunięciu nie trzęsie się ani trochę jak to zwykle jest montażach paralaktycznych i azymutalnych. Jakoś tak fajnie od razu przestaje się bujać. Samo prowadzenie tez jest bardzo przyjemne i płynne. Przy powiekszeniu powyżej tysiąca dawałem radę , ale tam to już jak samolot przelatuje :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pamiętaj ,że mam 100 stopni pola

 

Tylko, że przy tym powiększeniu nawet 100-stopniowy Etos daje rzeczywiste pole 6,5' = 390'' kątowych ~10średnic Jowisza, czyli pozostaje on w polu widzenia kilkanaście sekund. Przyznam się, że dla mnie i mojego 13" Dobsona powiększenia powyżej 500x przy planetach są już wyzwaniem.

Tak czy inaczej gratuluję świetnego oka i płynnie działającego montażu, umożliwiającego tak ekstremalne powiększenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest trochę jak z lewarkiem skrzyni biegów. Po 30 latach obserwacji już się nie zastanawiasz tylko odruchowo działasz. Nawet czasami po minucie przerwy włażę na drabinę i bez szukacza 3-4 ruchami odnajduję obiekt przy całkiem sporym powiekszeniu. Nie zawsze ,ale bywa tak.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet czasami po minucie przerwy włażę na drabinę i bez szukacza 3-4 ruchami odnajduję obiekt przy całkiem sporym powiekszeniu. Nie zawsze ,ale bywa tak.

 

Też mam podobnie - to takie "intuicyjne GO-TO ręczne"; tylko że u mnie działa przy powiększeniach do 200x... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.