Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Libmar,

 

 

Z którymi gwiazdami porównywałeś jasność komety?

 

Porównując jasność Merkurego (w tym przypadku przy jasności ~0 mag. planeta była zdecydowanie jaśniejsza). Nie było gwiazd do porównania, ponieważ jedynie zachodni horyzont (poniżej 10 stopni) był bez chmur. Mniej więcej podobną jasność kometa miała wczoraj, wówczas skorzystałem z kilku odległych gwiazd.

 

Limax7, mnie się udało (Suwałki).

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy zajechałem na miejscówkę wyglądało to tak

 

panstarrs_15_03_2013_02.JPG

 

postanowiłem robić zdjęcia dziur w chmurach np. takie

 

panstarrs_15_03_2013_01.JPG

 

wracając do domu byłem przekonany, że to ściema i nie ma żadnej komety. Prędzej dostanę zapalenia płuc niż zobaczę Panstarrs'a. Drugi dzień poszukiwań i tylko odmroziłem sobie stopy

w domu po przejrzeniu 120 zdjęć znalazłem takie cuś

 

panstarrs_15_03_2013_18_53.JPG

 

zdjęcie z godziny 18:53

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie trzeci dzień pod rząd z kometą. Wizualnie dzisiaj była u mnie najładniejsza. Niestety nie mam za bardzo czym robić efektownych zdjęć. Spróbowałem dziś powalczyć z kompaktem syna (Benq GH600). Poniżej kilka fotek.

Po kolei od 18.54 do 19.11. Na ostatnim zdjęciu widać, jakie mam zaświetlenie. A mimo to kometa widoczna wyraźnie przez lornetkę. Okiem nieuzbrojonym (niemłodym) niestety kicha.

 

IMG_0865 cr.jpg

IMG_0866 cr.jpg

IMG_0892 cr.jpg

IMG_0898 cr.jpg

Edytowane przez Lampka
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ździś":

 

1. Ogniskowa 250mm F5,6 4s ISO800 - (Czy pierwsza na dole, po prawej gwiazda to Algenib?Męczę się i nie mogę wyczaić na 100% tych gwiazd na takim tle.)

 

2. 55mm F4 5S ISO1600 - na dole przechodziła procesja (Droga Krzyżowa) wzięli mnie trochę z zaskoczenia myślałem, że pójdą prosto a poszli w główną ulicę...

 

Na koniec dodam, że kometę bez problemu widać w "lidletce", bije po oczach, długość całego obiektu tj. głowa+ koma oceniłem wizualnie porównując do Łysego na jakieś 15' w najlepszej porze widzialności. Nieuzbrojonym okiem chyba jednak jej nie widziałem...Słowem z dnia na dzień widać ją coraz lepiej. Sądzę, że wszystko przed nami...

 

No, a teraz idę się zając żoną bo mówi, że ją zdradzam ;)

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

IMG_7411.JPG

IMG_7420.JPG

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 marca . Drugi dzień czystego nieba w Koninie. Powtórka z wczorajszego dnia . Tym razem Sonnar 180F2,8 umożliwił krótsze czasy.

Statyw , obiektyw jw. Canon 450d , reszta w EXIF, godzina także.

 

Próbowałem podkręcić aby zobaczyc ogon gazowy ale to nie ten sprzęt na tak małą kometkę (z HB bez problemu było widac ale to 1997 a nie teraz....) myślę że POA może się pokusić (do dzieła chłopaki ... ;-)

ale za to się samolocik załapał....

ps2x.JPG

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

U mnie również dało się zobaczyć tą kometę gołym okiem, wczoraj chmury jak na złość przesłoniły tylko zachodni horyzont :/ Dziś niebo byłło ciemniejsze niż przedwczoraj i prezentowała się pięknie, nawet poeksperymentowałem z lornetką i moim budżetowym kompaktem i takie oto foto strzeliłem z ręki.

DSCF0588.JPG

Pewnie lepszy efekt byłby gdybym zmontował jakiś statyw na to wszystko.

W tej chwili jestem bezrobotny i nic innego nie mogę zdziałać, ale miło popatrzeć na wasze fotografie :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małopolska też :(

Dziś widziałem Księżyc przez chmury ....

I tyle..

 

Chłopaki, jutro na pewno ją złapiemy!

 

 

Zachciało mi się porównać kometę Lovejoy z 18 grudnia 2011 r. z obecnie widoczną kometą Panstarrs. Wygrzebałem w necie FTSy i obrobiłem jedne i drugie w jednakowy sposób. Połączyłem w jedno zdjęcie i dodałem dane jak datę, sondę z której obserwowano komety i odległości kometa - Słońce ® i kometa - sonda (delta)

 

 

Lovejoy-PANSTARRS from STEREO-A-B.jpg

 

PS. kwadrat pola widzenia kamery HI-1 ma ok. 20°x20° (więc można policzyć długości warkoczów)

 

 

Zupełnie dwie różne komety. Jestem bardzo ciekawy jak kometa się zachowa w najbliższym czasie. To taka mniejsza McNaught i "mniej zakręcona".

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LibMar,

 

Porównując jasność Merkurego (w tym przypadku przy jasności ~0 mag. planeta była zdecydowanie jaśniejsza). Nie było gwiazd do porównania, ponieważ jedynie zachodni horyzont (poniżej 10 stopni) był bez chmur. Mniej więcej podobną jasność kometa miała wczoraj, wówczas skorzystałem z kilku odległych gwiazd.

 

ale przecież wczoraj Merkurego nie było widać. A co do odległych gwiazd, to w przypadku komety tak nisko nad horyzontem trzeba jeszcze uwzględniać wpływ ekstynkcji atmosferycznej, który jest w tym wypadku całkiem duży.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznań 15.03.2013 Obserwacja godz. 18.53 - 19.19

 

Sprzęt: DO Titanium 9x63 z ręki.

 

Dostrzegłem ją od razu po dotarciu na miejscówkę, gdy wyłoniła się zza małej chmurki. Była około 7stopni nad horyzontem. Warkocz w lornetce nie przekraczał długości 1stopnia. Jasność zbliżona - może minimalnie mniejsza - do rozogniskowanej, najbliższej widocznej w pobliżu gwiazdy (odległej o około 7,5stopnia) - gamma Pegaza, czyli ~2,5mag. Delta Psc o jasności 4,5mag nie była widoczna w trakcie obserwacji. Kometa przez ponad 25minut zdawała się nie zmieniać swojego wyglądu. Po prostu poprawa widoczności na ciemniejącym tle zachodniego nieba idealnie kompensowała się z degradacją obrazu od zniżania się do około 3stopni ponad horyzont pod koniec obserwacji, gdy skryła się za kolejną chmurką. Długość warkocza przez całą obserwację była znacząco większa niż 0,5stopnia (średnica niedalekiej tarczy Księżyca) ale nie większa niż 1stopień. Około 19.00 patrząc gołym okiem zerkaniem miałem wrażenie graniczące z pewnością, że ją dostrzegam jako rozmytą plamkę.

 

c.d.n. (mam nadzieję, że już jutro)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś warunki obserwacji były zdecydowanie lepsze. Chyba, że zmiana miejscówki dała taką dużą różnicę. Kometę widziałem dosyć wyraźnie gołym okiem, w lornetce wyglądała wspaniale. Niestety gołoledź sprawiła, że na miejsce obserwacji dojechałem trochę za późno. Zanim rozstawiłem sprzęt kometa była już bardzo nisko i udało mi się zrobić tylko jedno zdjęcie. Oby jutro pogoda też dopisała, będę już lepiej przygotowany.

 

post-4659-0-07508000-1363388916_thumb.jpg post-4659-0-44617200-1363388928_thumb.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po szaleństwie dzisiejszego dnia widzę, że środkami niezbędnymi do obserwacji komety są: szufla, łańcuchy na koła i koci żwirek (pod koła) reszta mało istotna ;)

Wg ICM w okolicach Rzeszowa na krótko otworzy się okno obserwacyjne:

http://www.meteo.pl/metco/mgram_pict.php?ntype=2n&fdate=2013031512&row=151&col=101&lang=pl

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutomi,

 

Dostrzegłem ją od razu po dotarciu na miejscówkę, gdy wyłoniła się zza małej chmurki. Była około 7stopni nad horyzontem. Warkocz w lornetce nie przekraczał długości 1stopnia. Jasność zbliżona - może minimalnie mniejsza - do rozogniskowanej, najbliższej widocznej w pobliżu gwiazdy (odległej o około 7,5stopnia) - gamma Pegaza, czyli ~2,5mag.

 

Taka obserwacja pozwala już na ocenę jasności komety.

Jasność 2.5 mag powinna zostać jeszcze zmodyfikowana o poprawkę na ekstynkcję atmosferyczną. Jeśli ocenę wykonałeś natychmiast po dostrzeżeniu komety (gdy znajdowała się 7 stopni nad horyzontem, a gwiazda 9 stopni nad nim), to należałoby od podanej przez Ciebie jasności odjąć 0.4 - 0.5 mag. Jeśli w momencie, w którym oceniałeś jasność, wysokość komety wynosiła 6 stopni (a gwiazdy 8 stopni), od wyznaczonej jasności należałoby odjąć 0.5 - 0.6 mag, przy wysokości komety równej 5 stopni (a gwiazdy 7 stopni) poprawka ta wyniosłaby już 0.6 - 0.8 mag, a przy wysokości komety 4 stopnie (a gwiazdy 6 stopni), poprawka ta urosłaby już do 0.8 - 1.1 mag. Wartość tej poprawki zależy od tego, jak bardzo przejrzyste jest powietrze - im bardziej przejrzyste, tym poprawka mniejsza.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność komety oceniałem około 19.00, gdy kometa była 6stopni nad horyzontem. Wiał lekki północny wiatr, przejrzystość jak na podpoznańskie warunki była bardzo dobra - gdyby nie chmury mógłbym widzieć kometę nawet poniżej 3stopni nad horyzontem. Czyli wynik końcowy to 2,8-3,2mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutomi,

 

Jasność komety oceniałem około 19.00, gdy kometa była 6stopni nad horyzontem. Wiał lekki północny wiatr, przejrzystość jak na podpoznańskie warunki była bardzo dobra - gdyby nie chmury mógłbym widzieć kometę nawet poniżej 3stopni nad horyzontem. Czyli wynik końcowy to 2,8-3,2mag.

 

Jeśli kometę oceniałeś gdy była 6 stopni nad horyzontem, to od Twojej jasności (2.5 mag) należało odjąć 0.5 - 0.6 mag (w zależności od przejrzystości nieba - jeśli było bardzo przejrzyste, to 0.5 mag), tak więc ostateczny wynik wyniesie około 1.9 - 2.0 mag.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutomi,

 

 

Jeśli kometę oceniałeś gdy była 6 stopni nad horyzontem, to od Twojej jasności (2.5 mag) należało odjąć 0.5 - 0.6 mag (w zależności od przejrzystości nieba - jeśli było bardzo przejrzyste, to 0.5 mag), tak więc ostateczny wynik wyniesie około 1.9 - 2.0 mag.

 

No tak, trzeba było odjąć, nie dodawać. :Boink: Jeszcze tylko jedna drobna korekta: gamma Pegaza ma dokładnie 2,83mag; stąd wynik końcowy to 2,2-2,3mag.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lesznie pogoda dopisała i 14 i 15 marca.

14 znalezienie komety było nie lada wyzwaniem. Natomiast 15 bez najmniejszych problemów. Każde ze zdjęć ma takie same parametry ekspozycji:

Canon 400d, Canon EF L 70-200 @70, iso 800, czas 8 sekund.

Zdjęcie 1 - 2013.03.14. godzina 19.01.

Zdjęcie 2 - 2013.03.15. godzina 19.16.

C2011L4 ver1200.jpg

C2011L4 20130315 ver1200 bz.jpg

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.