Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, przy fotografii statywowej nieba DSLR obowiązuje zasada 600 tzn ogniskowa w mm razy czas w sekundach nie powinien przekoczyć 600 aby zdjęcie miało nieporuszone gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed nazwijmy to chwilą wróciłem z wojaży. Goniłem za nią 30 km na północ widząc tam obszerną dziurę w chmurach a na zachodnim horyzoncie jak na złość w tym miejscu gdzie trzeba zasiadły gęste i rozległe podszyte czyś chmury pierzaste, których nie było nigdzie indziej. Jednocześnie nad głową i północnym-zachodzie zrobiło się prawie czyściutko i bardzo przejrzyście ... Dawno nie byłem taki wściekły ... No nic, zobaczymy jutro.

Do Bydgoszczy będę jeździł a i tak ją zobaczę...

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pójdzie, możemy się spodziewać.czegoś takiego:

c2011+l4+panstarrs+11-03-13+-2-.jpg

 

Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS) tuż po zachodzie Słońca 10.03.2013 r. na częściowo zachmurzonym niebie.
Canon 450D, obiektyw Sigma APO70-300 mm na ogniskowej 300 mm, f5.6, ISO800, eksp. 4 sek.
Tuguldur Sukhbold. Santa Cruz, Kalifornia

Cytowane za:

http://astrohawkeye.blogspot.com/2012/04/kometa-c2011-l4-panstarrs-atrakcja-2013-roku.html

 

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w pracy w Niemczech, koło Hannoveru, pogodę mam na razie piękną, idealne warunki, ale wieczorem nasuną się chmury i komety chyba dziś nie zobaczę. A szkoda, bo mam piękne miejsce obserwacyjne, na takiej małej górce, 100 metrów ponad wszystkimi zabudowaniami i drzewami, z widokiem na zachód aż po horyzont. Nie tracę nadzieji, że ją dziś zobaczę, a jak nie to w najbliższych dniach :icon_rabbit:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link!

 

 

Czekałem na te zdjęcia z Księżycem ! Piękne. Pokazują jakiej długości warkocz ma kometa.

 

Do wieczora już nie długo. Mam nadzieję, że ktoś z Polski ją upoluje.

 

U mnie przestał właśnie padać śnieg i jakby chmury stały się coraz "jaśniejsze". Błękitu nie ma ale nadzieja jest ;)

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę, że na zdjęciu ze STEREO w warkoczu widać coś co przypomina synchrony. Być może na ciemnym niebie kometa przypominać będzie chudszą wersję komety McNaught P1 :)

 

Szkoda tylko, że przez długi czas to niebo będzie psuł Księżyc :(

Pomimo tego z pewnością w kolejnych dniach będzie widać coraz więcej warkocza - miejmy nadzieję, że do końca miesiąca nie straci on zbyt wiele na atrakcyjności (pomijając to, że z pewnością będzie tracił na jasności ze względu na coraz większą odległość od Słońca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wieczór na pewno powinno pojawić się "okienko" nad Beskidem Śląskim ;) (niepokojące są pojawiające się fale stojące nad większymi obszarami Europy, w tym przypadku nad półwyspem iberyjskim i bałkańskim, skłaniam się to stwierdzenia że południe kraju szybko nie pozbędzie się chmur...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na te zdjęcia na cloudynights i zieenieje z zazdrości A te z móodym księżycem w parze...Poezja!..U mnie można zaobserwować tylko wielkie płatki mokrego śniegu.

Już cały zdrętwiałem :) od kilku dni w bloku startowym a na niebie chmury. Ciągle na standby'aju.

Mnie też juz oczko mruga na czerwono, standby, standby, standby... :icon_twisted: Don Pedro jak długo jeszcze będziesz stać z teleskopem u nogi? :deszcz::g:

Choc ICM daje, na sobotni wieczór, jakąś nędzna nadzieję dla RZ:

 

http://www.meteo.pl/metco/mgram_pict.php?ntype=2n&fdate=2013031312&row=151&col=101&lang=pl

 

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logos przed chwileczką wróciłem z obserwacji i taki sam widok widziałem księżyc jest a komety ani śladu .

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

http://astronomiamatorskakacper.blogspot.com/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.