Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Sposoby ustawiania montażu na biegun

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

kudi145

kudi145

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 593 postów

Jest jeszcze APT http://www.ideiki.co...ro/Default.aspx, z tego co pamiętam jest tam dość łatwy sposób ustawienia metodą dryfu bez widoczności polarnej.

0

TS 80Q, HEQ5 belt mod, ST2k, EOS 60D,Canon 24-105L, Nikon 10x50 EX

Gajowy

Gajowy

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 518 postów

Oczywiście masz rację mój błąd. Dla Warszawy dzisiaj to była 11:26

Czyli kierunek na północ już mamy - co prawda z ograniczoną dokładnością, którą można jednak zwiększyć wydłużając kijek i ustawiając go bardziej pionowo :D. Teraz kwestia wysokości bieguna nad horyzontem. Jak to rozwiązać?

Pzdr,

Gajowy

0

plesniak

plesniak

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 205 postów

Czyli kierunek na północ już mamy - co prawda z ograniczoną dokładnością, którą można jednak zwiększyć wydłużając kijek i ustawiając go bardziej pionowo :D. Teraz kwestia wysokości bieguna nad horyzontem. Jak to rozwiązać?

Pzdr,

Gajowy

Tak jak pisałem wcześniej. Zabieramy statyw i montaż w miejsce gdzie widać północne niebo i ustawiamy montaż pilnując żeby kołek wyrównywania statywu był idealnie na północ. Warto zabrać ze sobą poziomicę. Oczywiście trzeba przypilnować, żeby potem nie ruszyć przynajmniej jednej ze śrub regulacji w azymucie w montażu. Potem po powrocie na miejscówkę z widokiem na południe ustawiamy montaż z nadzieją że nam się nic nie rozjechało. Taka metoda na księżyc i planety spokojnie wystarczy. Z własnego doświadczenia wiem, że najwiecej problemów z uciekającymi planetami miałem przez to, że nie mogłem trafić w północ. Ewentualnie pozostaje możliwość skorzystania z kątomierza. Zamiast lunety biegunowej.wkładamy np. laser zakładając że jest idelnie wsunięty w otwór na lunetę biegunową. Teraz wystarczy oświetlić ścianę i zmierzyć kąt padania lasera w stosunku do ściany, który powinien wynosic 38st. :) dla szerokości geograficznej 52 st.

Użytkownik plesniak edytował ten post 03 grudzień 2016 - 22:28

0

Darek_B

Darek_B

Astro-Bobak

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4897 postów

Zamiast lunety biegunowej.wkładamy np. laser zakładając że jest idelnie wsunięty w otwór na lunetę biegunową. Teraz wystarczy oświetlić ścianę i zmierzyć kąt padania lasera w stosunku do ściany, który powinien wynosic 38st. :) dla szerokości geograficznej 52 st.

To już lepiej oznaczyć na posadzce na stałe punkty statywu a następnie w ciągu dnia zmierzyć odległość od ściany i za pomocą prostych funkcji trygonometrycznych wyznaczyć, narysować stały punkt na ścianie.

Przy odrobinie cierpliwości można zejść z dokładnością poniżej 0.5 stopnia.

+1
Post rekomendują: plesniak,

Pozdrawiam Darek Bobak

Tfurca i pierszy preses LRGB  czyli "równości wszystkich kolorów - łączcie się"

galerie:

Astrowyprawy - moje galerie w Astropolis

1 zlot :Jodłów 2003 

fotki w google earth 

galeria : kosmos i góry

sprzęt;

FUJINON Polaris 7X50 FMTRC-SX , 5D mkII ,astrotrack, etx125 EC

plesniak

plesniak

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 205 postów

Jeszcze jest jeden pomysł na dokładne wyznaczenie północy. Zauważyłem dzisiaj, że dzisaj dzięki księżycowi można rzucić cień. Wbijamy patyk, poziomujemy i sprawdzamy na stellarium o której Księżyc będzie dokładnie na południu. W moim przypadku dzisiaj to o 22:26:13 UTC+1. 

0

MateuszW

MateuszW

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4065 postów

Niestety Księżyc nie jest punktowym źródłem światła i taki cień ma pół stopnia szerokości :)

0

SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 26, 9, 3.5mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: polaris, ustawianie montażu na biegun, lunetka biegunowa, montaż paralaktyczny

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników