Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Sposoby ustawiania montażu na biegun

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

emeł

emeł

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 958 postów

Powiedzcie mi, czy dobrze kombinuję. Postanowiłem parę dni temu powalczyć z ustawieniem montażu. W tej chwili stoi on "na oko" i ciągnie czasy do ok. 45-60 sek. Ze swojego balkonu nie widzę Polarnej.

Wymyśliłem sobie, że będę próbował zmieniać ustawienie montażu w zależności od wyglądu gwiazdek na 3-minutowej klatce. Zacząłem więc robić zdjęcia. Na pierwszej klatce gwiazdka wyglądała jak na rysunku w pkt. 1. Pokręciłem trochę pokrętłami do regulacji w osi RA. Na kolejnym zdjęciu gwiazdki wyglądały już jak w pkt. 2. Myślę - za daleko. Więc cofnąłem o parę obrotów i teraz wyglądają jak w pkt. 3.

gw.png

Tutaj musiałem skończyć, ale w dalszych planach mam regulację w osi Dec. Analogicznie do poprzednio wykonywanych czynności. Czy takie zabiegi mają sens? Czy jest to sposób na poprawne ustawienie?

0

C9.25, SW 102/600, CG5 GT, ASI224MC, Canon 450D

_vk_

_vk_

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 427 postów

Ta gwiazdka to na południu, nad horyzontem była?

0

emeł

emeł

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 958 postów

Ta gwiazdka to na południu, nad horyzontem była?

S-SSE ok. 10-15 st. nad horyzontem

0

MateuszW

MateuszW

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4520 postów
Po pierwsze nie rozumiem, co regulujesz, bo na polarna ustawiasz w alt-az, a nie ra dec. A po drugie, to próbujesz odkryć na nowo metodę dryfu - poczytaj o niej.
0

SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 26, 9, 3.5mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

_vk_

_vk_

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 427 postów

Na zachentę crop z mojego ostatniego dryfowania.

- 10sek silnik off

- 80sek silnik on 

Załączone miniatury

• dryf010.jpg

0

emeł

emeł

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 958 postów

Po pierwsze nie rozumiem, co regulujesz, bo na polarna ustawiasz w alt-az, a nie ra dec. A po drugie, to próbujesz odkryć na nowo metodę dryfu - poczytaj o niej.

Miałem na myśli pokrętła ze zdjęcia.

post-984-1178355716.jpg

Ale masz rację Mateusz. Czasem tak mam, że lubię sobie skomplikować życie :)

0

MateuszW

MateuszW

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4520 postów

Miałem na myśli pokrętła ze zdjęcia.

Ale masz rację Mateusz. Czasem tak mam, że lubię sobie skomplikować życie :)

Czeli regulowałeś w alt i az, tak jak trzeba. No moim zdaniem nic lepszego, niż dryf nie wymyślisz, bo się chyba nie da :) Przeczytaj na ten temat, co regulujesz na południu, a co na wschodzie/zachodzie i będzie ok. Polecam zapisać sobie, w którą stronę ucieka gwiazda i jaki kierunek kręcenia śrubą temu odpowiada, bo to zależy od kilku czynników, a warto to od razu znać i nie szukać za każdym razem.

0

SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 26, 9, 3.5mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

mirek01

mirek01

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 41 postów
Emeł
Dobrze kombinujesz
Ale nie musisz wyważyć otwartych drzwi
Tu jest to bardzo prosto opisane...

http://astrojawil.pl...anie-na-biegun/

Użytkownik mirek01 edytował ten post 03 kwiecień 2017 - 21:07

+2
Post rekomendują: _vk_, emeł,

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: polaris, ustawianie montażu na biegun, lunetka biegunowa, montaż paralaktyczny

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników