Skocz do zawartości

Zakup pierwszej lornetki astro.


Syriusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przyszedł czas, aby wzbogacić się co nieco w nowy sprzęt Rozważam zakup lornetki o parametrach 15x70. Mój budżet jest ograniczony do MAX 350 zł. Lornetka będzie służyć mi niemal jedynie do obserwacji astronomicznych. Wybór padł na dwa modele:

1. Celestron SkyMaster 15x70

http://astrokrak.pl/...ster-15x70.html

2. Delta Optical StarLight 15x70

http://astrokrak.pl/...ight-15x70.html

oczywiście lornetkę zawieszę na statywie, ale to później napiszę.

Przeczytałem trochę opinii o Celestronie 15x70, nawet miałem okazje przez krótko patrzeć przez ten sprzęt pod ciemnym niebem. Bardzo fajny, jasny obraz (M42 raziła ). Spodobała mi się, ale wiadomo przed każdym zakupem pojawiają się pewne wątpliwości. Natrafiłem się na odrobinę droższą - Delta Optical StarLight 15x70, ale nie znalazłem jakiś konkretnych opinii o niej. No i tutaj kieruję do Was pytanie: która lornetka z wyżej podanych najlepiej sprawdzi się do obserwacji astro? Może znacie inne lornetki, lepsze, a w podobnej cenie?

Słyszałem o kiepskiej jakości adapterze mocującym do statywu przy Celestronie SkyMasterze 15x70, czy jest możliwość jego wymiany na lepszej jakości?

Planuję również zakupić żuraw pod lornetkę: http://astrokrak.pl/...-statywem.html. Nie za duży? Może znacie jakieś dobre modele (np. tańsze), które równie dobrze poradzą sobie z lornetką 15x70?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak: zamiast kupować tanią lornetę i drogawy żuraw, kupiłbym za całość porządną lornetkę, np. 7x50 lub 10x50 z tej nowej serii DO. Będziesz miał raz na zawsze porządną lornetkę niekoniecznie wymagającą żurawia. Z czasem zorganizujesz sobie poręczny statyw fotograficzny i będziesz panisko.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Janko, natomiast dobrze rozważ czy chcesz kupić lornetkę z indywidualnym ostrzeniem (IF) i czy jednak ostrzenie centralne (CF) nie będzie bardziej uniwersalne. Taki temat do przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przymierzam się do zakupu którejś z wyżej wymienionych lornetek - Celestron SkyMaster 15x70 lub Delta Optical StarLight 15x70. Ktoś może miał sposobność porównać obydwie ze sobą?

Nie chcę chyba kupować drogiej lornetki, bo wolałbym później zakupić lepszy teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo szukałem w sieci i poza jedną przyzwoitą opinią nic konkretnego nie ma na temat DO Starlight.

Przyznam, że kusi mnie ten sprzęt :icon_rolleyes: .. jestem na nią wstępnie zdecydowany, ale z zakupem jeszcze się wstrzymam. Teraz i tak nic nie zobaczę, nie pamiętam kiedy ostatnio było dobre niebo do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tania i rzuca się w oczy kolorystyką. Może uda mi się dorwać egzemplarz to zobaczę co to za cudo. To chyba szczupła wersja SkyGuide.

 

Edit: czy to nie modyfikacja serii BF4 UO?

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ostatnio w sklepie w Warszawie w delta optical, miałem w rękach starlighta i oglądałem sąsiadujące wieżowce. Widok był jak dla mnie świetny zwłaszcza, że mam jakąś ruską lornetkę, w której wszystko przez aberrację jest tęczowe, więc obraz wydawał mi się ostry jak żyletka. Martwi jednak nieco wykonanie - ten niebieski plastik wydawał się jakby źle docięty, również otwory na pasek były jakieś obszarpane. Niestety nie miałem za dużo czasu, więc tylko przez chwilę mogłem pooglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podzielenie się spostrzeżeniami, czyli coś już wiemy. Kolorystyka nie ma dla mnie znaczenia, byle obraz dawała przyzwoity :)

Szału za tą cenę się nie spodziewam, ale nie chciałbym na razie dużo inwestować w lepszy sprzęt.

Mi się nie podoba ta wygładzona regulacja ostrości..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem sprawę raz jeszcze i zdecydowałem się ostatecznie na zakup DO Starlight, będzie u mnie do końca tygodnia. Dobrze, że się wstrzymałem z zakupem, niedawno obniżyli cenę :)

Wrażeniami podzielę się tutaj lub w dziale lornetkowym.

Edytowane przez Solowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na zakup Nikona Action Ex 10x50 (ten droższy model). Bardzo fajna lornetka, obraz ostry i bardzo jasny. Świetnie sprawuje się w nocy. Niestety nie miałem okazji spojrzeć w niebo. Wykonanie porządne, dobrze leży w dłoniach. Jednak jedną ręką nie da się jej utrzymać bez drżenia.

Fajne rozwiązana jest funkcjonalność dla okularników - okular można szybko skręcić jedną ręką i przyłożyć bezpośrednio do okularów. Gumki w tańszych modelach chyba trudniej się zawija. I dodatkowy plus - gumki zostawiają ślady na szkłach okularów, w przypadku tej lornetki okular posiada taką bardzo twardą gumę (plastik?) i nie brudzi w ogóle.

Wygodny jest szeroki pasek wykończony skórą lub czymś podobnym i nie uwiera szyi. Futerał porządny, wyłożony jakąś gąbką z dużym rzepem. Nie trzeba szczególnie zwijać Niestety zaślepki okularów przyczepia się do pasków, więc można je zgubić - szkoda, że nie są przyczepione bezpośrednio do lornetki.

Tyle z pierwszych wrażeń.

 

Pierwszy wątek nie dotyczy tej lornetki, ale może ten krótki opis kogoś zainteresuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magab czy ten Nikon ma ostrość regulowaną indywidualnie dla każdego okularu? Chodzi mi o takie coś jak w lornetce >> http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-delta-optical-skyguide-15x70,d1945.html (zdjęcie ze zbliżeniem na okulary). Też zastanawiam się nad jakimś boczniakiem do teleskopu ale fajnie by było zabrać taką lornetkę jeszcze gdzieś na wypad rowerem a ten SkyGuide to taka trochę krowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki a jak z luzami w regulacji? Niestety w mojej poprzedniej lornetce dochodziło do takiej śmiesznej sytuacji, że ustawiłem ostrość na centralnym, a jak ustawiałem w prawym oku to centralny mi się już rozjeżdżał... i znowu ustawianie na centralnym, poprawianie prawego oka... i znowu centralne etc. Jak Nikon się zachowuje? Sprawdzałeś jak odwzorowuje biel? Nie dodaje od siebie jakiś kolorków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm w lornetce mam indywidualną ostrość tylko dla oka prawego więc jeśli patrzę lornetką na coś i nie mam ostrości to ustawianie samego oka prawego nic mi nie da bo nie mam aż takiego skoku żeby w prawym okularze mieć ostrość dlatego najpierw ustawiam ostrość na lewe oko centralną gałką (bo lewe tylko tak mogę ustawić) i teraz mam lewe ok ale prawe trochę zamglone dlatego ustawiam ostrość indywidualnie na prawym oku (bo na prawym mogę i teoretycznie powinno być ok a w praktyce jak dotknę prawego okularu to gigantyczne luzy na lornetce rozjeżdżają mi ostrość z pokrętła głównego... dlatego pytam czy Nikon pod tym względem jest dobrze spasowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie mam Nikona tylko lidletke Auriol. wszystko jest ok. po ustawieniu korekty dioptrii na prawym okularze moge bez problemu ustawiac ostrosc od bliskich obiektow /okolo 7-8m/ po nieskonczonosc/np.gwiazdy/. czytalem troche postow na temat Nikona /w planach na przyszlosc/ to jest tam wszystko w porzadku. mysle ze Nikon to dobra lornetka, a wybor modelu zalezy od Ciebie. ale moze jeszcze ktos sie wypowie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki a jak z luzami w regulacji? Niestety w mojej poprzedniej lornetce dochodziło do takiej śmiesznej sytuacji, że ustawiłem ostrość na centralnym, a jak ustawiałem w prawym oku to centralny mi się już rozjeżdżał... i znowu ustawianie na centralnym, poprawianie prawego oka... i znowu centralne etc. Jak Nikon się zachowuje? Sprawdzałeś jak odwzorowuje biel? Nie dodaje od siebie jakiś kolorków?

 

 

 

Mam Nikona bez EX i jeśli chodzi o biel. Mówimy oczywiście o obserwacji w nocy, zażółcenie zauważyłem tylko na M42 lecz słabe. Za dnia w zimę przy śniegu na białych gołębiach widać mocną łunę na pograniczu zwierzęcia a śniegu w kolorze żółci....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile odblaski to faktycznie wada EX (choć mocno uciążliwe są w pewnych szczególnych okolicznościach oświetleniowych), tak nie zgodzę się z "wyraźnym zażółceniem". Odwzorowanie bieli w EX jest co najmniej dobre. Wyraźne zażółcenie widać w Tento BPC czy popularnej Lidletce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Myślę, że nie ma sensu zakładać nowego tematu, więc podbiję tutaj. Na sam początek myślę właśnie nie o teleskopie - a o lornetce. Budżet - myślę, że max. 250-300zł. Zdaje sobie sprawę, że cudu za taką kasę nie będzie, ale zawsze lepsze to niż "gołe oko". Co zaproponujecie spece? :)

Edytowane przez mr_archie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.