Skocz do zawartości

Program AAVSO obserwacji gwiazd zmiennych przez lornetkę.


Rybi

Rekomendowane odpowiedzi

Na portalu AAVSO pojawiła się lista 153 gwiazd zmiennych z całego nieba specjalnie wybrana do obserwacji za pomocą zwykłych lornetek trzymanych w rękach - takich, jak np. ta :)

binos1.png.

 

Są to głównie gwiazdy zmienne półregularne oraz mirydy. W większości jasność tych gwiazd zmienia się w zakresie 3.0-9.5V. Lista 153 gwiazd zmiennych została dołączona do tego postu (pliki formatach CSV + xls) i jest również dostępna w bazie danych VSX.. Zawiera ona następujące informacje:

nazwa gwiazdy zmiennej ("star name"), nazwa gwiazdozbióru ("constellation"), współrzędne ("coordinates), rodzaj zmienności ("type"), okres zmienności ("period"), zakres zmienności w mag. ("range"), zalecane pole widzenia FOV i graniczne magnitudo dla mapki ("suggested FOV and limiting magnitude for charts") i uwagi ("notes").

 

Specjalnie przygotowane mapki ("dojścia") do obserwacji lornetkowych można wygenerować za pomocą Variable Star Plotter.

Przy wyborze rodzaju mapki w VSP należy zaznaczyć przycisk WOULD YOU LIKE A BINOCULARS CHART? --> YES

VSP%20Magic%20button.png

Jako potwierdzenie, że wybraliśmy mapkę do obserwacji lornetkowych w górnym prawym rogu pojawi się informacja:

bino%20label.png

Na takiej mapce są podane jasności gwiazd porównania zoptymalizowane do obserwacji wizualnych za pomocą lornetki.

Przy generowaniu mapek gwiazd zmiennych słabszych od 9,5V nie należy używać tej opcji!

 

Oczywiście jest znacznie więcej gwiazd zmiennych w zakresie magnitudo 3.0-9.5V niż wybrana przez AAVSO liczba 153

szt, które nadają się do obserwacji wizualnych przez lornetkę. Jednakże narazie w AAVSO nie zamierza rozszerzać tej listy.

 

W trakcie podziwiania przez lornetkę mesjerów i ds-ów, czasami można rzucić okiem na jakąś gwiadkę zmienną z "lornetkowej" listy AAVSO. Gorąco zachęcam ... :)

AAVSO Binocular Program Web List(zmien_rozszerzenie_z_TXT_na_CSV).txt

AAVSO Binocular Program Web List(zmien_rozszerzenie_z_TXT_na_XLS).txt

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako uzupełnienie chciałbym wspomnieć, że wczoraj na forum AAVSO pojawił się temat o ulubionych lornetkowych gwiazdach zmiennych obserwowanych w zimie ("My Favorite Winter Binocular Variables"). Swoje ulubione gwiazdy zmienne widoczne w zimie opisali obserwatorzy Chris Stephan i Sebastian Otero - szczegóły poniżej:

 

BU Tau w Plejadach (Pleione)

-)Chris Stephan (SET): Jasność 5,0 - 5,3 mag., chociaż ten zakres jest bardziej wizualny (niż "lornetkowy"). Czyż można sobie życzyć piękniejszego pola obserwacyjnego ...

-)Sebastian Otero : Wszystko tutaj jest niebieskie więc nie ma problemu koloru, ale jest ogromny problem z bliskością Atlasa (gwiazda 3,6mag. w odległości 5'). Dlatego Pleione wygląda słabiej niż powinna, kiedy jej jasność porównuje się z najlepszą gwiazdą porównania, czyli HD 23985 (V=5,25). Pleione wykazuje okresowość 34-35 lat. Jej jasność powoli rośnie przez lata aż do momentu kiedy wykazuje nagły półmagnitudowy spadek jasności (mniej więcej 4,9 do 5,4 mag.) i wtedy cykl zmian rozczyna się ponownie. Jest to prawdobodobnie układ podwójny.

 

W Ori

-)Chris Stephan (SET): Jasność 5.5-6.9 mag. zmienna typu SR (półregularna). Ta gwiazda staje się bardzo czerwona w pobliżu maksimum jasności. Przy pomiarach jasności należy nieco rozogniskować obraz lub obserwować metodą szybkiego zerkania.

-)Sebastian Otero : Bardzo czerwona gwiazda. Jest nową pozycją w programie lornetkowych obserwacji AAVSO. Aktualną mapkę z gwiazdami porównania można znaleźć w VSP po zaznaczeniu opcji "lornetkowej".

 

CK Ori

-)Chris Stephan (SET): Z mojego doświadczenia wynika, że jasność gwiazdy zmienia się w zakresie 6,0-6,4 mag.

-)Sebastian Otero : Kiedyś obserwowałem tą gwiazdę i zauważyłem bardzo małe zmiany jasności. Później zdałem sobie sprawę, że to była stała gwiazda o jasnośc V=6,21. Dlatego zakres zmian 6,0-6,4 mag. oznacza rozrzut danych obserwacyjnych +-0,2 mag.

 

W CMa

-)Chris Stephan (SET): Jasność 6,2-7,0 mag. zmienna typu SR (półregularna). Piękna gwiazda na tle Drogi Mlecznej. Jeżeli nadal ktoś używa mapki sprzed 10 lub więcej lat to powinien wygenerować nowa mapkę za pomocą VSP. Stare mapki miały błędne gwiazdy porównania.

-)Sebastian Otero : Ta gwiazda zmienna jest w programie lornetkowym AAVSO z nową mapką, więc również ją polecam.

 

U Mon

-)Chris Stephan (SET): Jasność 5,5-7,7 mag. Znajduje się ona w pięknym geometrycznie układzie gwiazd.

-)Sebastian Otero : W ostatnim sezonie obserwacyjnym gwiazda pokazała bardzo duży spadek jasności, co mnie zaskoczyło.

 

 

I jeszcze jasne gwiazdy zmienne do obserwacji wizualnych bez użycia lornetki (tzw."gołym okiem"):

 

Alfa Ori (Betelgeuze)

Eta Gem

-)Sebastian Otero : Eta gem jest trochę trudna, ponieważ w ostatnim czasie jej zakres zmian jasności jest bardzo mały (3,1-3,4 mag.)

 

 

Nie jestem miłośnikiem obserwacji wizualnych gwiazd zmiennych (może kiedyś to się zmieni... :) ).

Natomiast jestem zainteresowany fotometrią DSLR jasnych gwiazd zmiennych. Ostatnio robię fotometrię DLSR niektórych jasnych gwiazd zmiennych z listy lornetkowej AAVSO za pomocą zestawu Cannon 400D + stałka 85mm F2,8 na statywie.

W szczególności bardzo lubię robić obserwację Eta Gem, bo na fotce F85mm można zrobić jednocześnie fotometrię kilku gwiazd zmiennych (Eta Gem, * Mu Gem, BU Gem). Fotometrię tej gwiazdy robię na stacku powstałym 20 fotek 6s, 100ISO. Przy okazji na liście lornetkowej AAVSO zauważyłem, że pominąłem jeszcze jedną gwiazdkę z okolicy Eta Gem - mianowicie TV Gem (zmienna typu SRC o okresie 229 dni i zakresie 6.27-7.5mag.). Dlatego czekają mnie ponowne pomiary fotometryczne okolicy Eta Gem.

Przymierzałem się również prawdopodobnie do najtrudniejszego przypadku do fotometrii jasnych gwiazd, czyli Betelgeuzy. Fotometrię tej gwiazdy zamierzam robić na stackach składających się z 30 zdjęć 1,6s, 100ISO (dopiero wtedy Alfa Ori nie jest prześwietlona!).

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.