Skocz do zawartości

Mini test, mini astrografu w koszmarnej mgle i LP


Piotrek L.

Rekomendowane odpowiedzi

Do takiego minimalizmy przydałby Ci się Astrotrac. On ma błąd PE nie przekraczający 5 sekund kątowych peak to peak (czyli +/-2,5"), więc może by się udało ogarnąć bez guidowania. Ale to raczej tylko w pełnym zestawie z wedgem i pierem. Tylko cena robi się już kosmos, a to nie przystaje do filozofii "minimalizmu". Chyba, że masz już jakiś porządny statyw, a wedge zrobisz sobie sam. Wtedy można sporo oszczędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, jak tylko uporam się z "klasycznym" montażem o którym zaczałem trochę pisać w innym watku - robię coś specjalnego pod mini zestawy. Bardzo lekki i wytrzymały mount, nie wymagający guidingu ( ale z mozliwością oczywiście). Twój zestaw jest genialny.

To jest fajny pomysł. W tym sektorze ciągle jest miejsce na kolejne "gadżety". AT jest fajny, ale jest drogi i wymaga "przewijania" co 2h. Jak zrobisz coś, co nie będzie miał tych 2 wad, to zamawiam do Astromarketu z góry parę sztuk :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest fajny pomysł. W tym sektorze ciągle jest miejsce na kolejne "gadżety". AT jest fajny, ale jest drogi i wymaga "przewijania" co 2h. Jak zrobisz coś, co nie będzie miał tych 2 wad, to zamawiam do Astromarketu z góry parę sztuk :P

 

Ha! No to biorę się za to od razu! Będzie bez przewijania, bez zauważalnego PE!, co do ceny - to tego teraz nie potrafię powiedzieć - ale jak naszą branżę raczej tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego minimalizmy przydałby Ci się Astrotrac. On ma błąd PE nie przekraczający 5 sekund kątowych peak to peak (czyli +/-2,5"), więc może by się udało ogarnąć bez guidowania.

 

Adam a z AT nie da się guidować?? Przecież Piotrka guide to też minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam a z AT nie da się guidować?? Przecież Piotrka guide to też minimum.

Da się, ale on ma przecież napęd tylko w jednej osi (RA). Działa świetnie pod warunkiem ustawienia dobrze polarnej. Jak masz niestabilny statyw, do tego kiwającą się głowicę, to trudno oczekiwać, że polarna się utrzyma ;)

 

Poza tym, cała frajda pracy na AT to możliwość focenia bez guidera. Szybko, łatwo i przyjemnie. Żaden popularny montaż nie da Ci trackingu 5" total. AT na to pozwala. Inaczej trzeba Paramounta, albo AP1200 ;) - one mają tyle wyjściowo (AP nawet więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek - jak podłączyłeś SPC-900 pod obiektyw? Ja mam moje qhy5 podłączony pod starą hoye135mm, ale na bardzo partyzancko i sztywne to to nie jest.

 

A z montaży to może eq3-2 wersja synscan? pod taki zestaw wystarczy spokojnie.

 

Tam są dwa pierścienie, jeden trzyma obiektyw a drugi webcama... Ja zrobiłem złączkę z mini wyciągiem 1,25 cala

 

Sp3occ nie trafiłeś ;)

Wnętrzności z SPC-900 (a dokładnie 880) upakowałem do pierścienia pośredniego od jakiegoś starego telekonwertera (jedynie musiałem dorobić dekielek z tyłu), a pomiędzy obiektywem i kamerką mam dwa pierścienie pośrednie m42 o łącznej długości 31mm, akurat spokojnie ustawiam ostrość. jedyny minus, to brak miejsca na filtr (chwilowo ;) ).

Pierścienie mocujące, to po prostu elementy z mocowania szukacza Baadera MQR3

EQ3-2 za duży i za ciężki (miałem).

 

guider.jpg

 

Takahashi EM-11 USD 3. Bez GoTo nie powinien być zbyt drogi a jest chyba najlepszy w tej klasie do 10 kg.

 

Jest to na pewno bardzo dobra opcja, ale szukam czegoś lżejszego - bardziej "plecakowatego" :)

 

To jest fajny pomysł. W tym sektorze ciągle jest miejsce na kolejne "gadżety". AT jest fajny, ale jest drogi i wymaga "przewijania" co 2h. Jak zrobisz coś, co nie będzie miał tych 2 wad, to zamawiam do Astromarketu z góry parę sztuk

 

Właśnie to "przewijanie" skreśliło u mnie AT. Przy kamerce o małej ilości pixeli takie "przewijanie" zawsze powoduje, że ciężko trafić idealnie w cel, a to oznacza utratę kawałka zdjęcia.

Poza tym, jeśli ja w polu będe np 4 godz, to chyba by mnie trafiło jakbym musiał w połowie sesji robić "przewijanie" :(

 

Ha! No to biorę się za to od razu! Będzie bez przewijania, bez zauważalnego PE!, co do ceny - to tego teraz nie potrafię powiedzieć - ale jak naszą branżę raczej tanio.

 

Z przyjemnością "zaopiekuje się" wersją próbną ;) Na pewno czekam z niecierpliwością na wyniki Twoich prac :)

 

Potrek, Jak do tego miniastrografu wsadzasz Ha?

 

Pomiędzy kamerką a obiektywem mam zrobiony w/g mojego pomysł pierścień mocujący, mający średnice umożliwiającą zapinanie łącznika statywowego Canona (byle by to był łącznik z aluminium).

W tym pierścieniu jest gwint na filtry 1,25" a przed nim wkręcam bagnet Canon EOS, co pozwala na szybsze dostanie sie do filtra, ale w praktyce trzeba sobie niestety założyć, że w terenie nie będzie to łatwe :(

Chodzi mi po głowie szuflada filtrowa, ale to będzie oznaczało albo brak możliwość podpinania obiektywów EOS, albo brak miejsca na łącznik statywowy :(

 

IMG_0637.JPG

 

IMG_0634.JPG

 

IMG_0635.JPG

 

IMG_0636.JPG

 

Cieszę się, że pomysł się spodobał :)

Osobiście mam nadzieje, że dzięki temu częściej będe korzystał z ładnej pogody.

 

Pozdro :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to "przewijanie" skreśliło u mnie AT. Przy kamerce o małej ilości pixeli takie "przewijanie" zawsze powoduje, że ciężko trafić idealnie w cel, a to oznacza utratę kawałka zdjęcia.

Poza tym, jeśli ja w polu będe np 4 godz, to chyba by mnie trafiło jakbym musiał w połowie sesji robić "przewijanie" :(

Nie przesadzałbym. Jest to upierdliwość, ale biorąc pod uwagę, że to zestaw wypadowy, to idzie go "ogarnąć". Są na to proste sposoby. Np. instalujesz szukasz z podświetlanym krzyżem i ustawiasz go na jakąś charakterystyczną gwiazdkę. Po przewinięciu ustawiasz go na tą gwiazdkę. Precyzja ok. minuty kątowej, więc trafiasz w parę pikseli. Jak dojdziesz do wprawy, to i lepiej. Jak masz oryginalną głowicę paralaktyczną (z przeciwwagami), to jest jeszcze łatwiej, bo luzujesz oś i wtedy dajesz "rewind" - kadr zostaje tam gdzie był, choć oczywiście będzie przekoszony. Wystarczy go tylko skorygować.

 

Jest to wada, ale globalnie AT ma więcej plusów. Trudno będzie Ci znaleźć coś konkurencyjnego z takim trackingiem. Aż dziwne, że jeszcze nikt tego nie zrobił (to zachęta dla Ciebie Ryszardo) ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzałbym. Jest to upierdliwość, ale biorąc pod uwagę, że to zestaw wypadowy, to idzie go "ogarnąć". Są na to proste sposoby. Np. instalujesz szukasz z podświetlanym krzyżem i ustawiasz go na jakąś charakterystyczną gwiazdkę. Po przewinięciu ustawiasz go na tą gwiazdkę. Precyzja ok. minuty kątowej, więc trafiasz w parę pikseli. Jak dojdziesz do wprawy, to i lepiej. Jak masz oryginalną głowicę paralaktyczną (z przeciwwagami), to jest jeszcze łatwiej, bo luzujesz oś i wtedy dajesz "rewind" - kadr zostaje tam gdzie był, choć oczywiście będzie przekoszony. Wystarczy go tylko skorygować.

 

Tylko jak sam wcześniej zauważyłeś, cena już jest troszke odstraszająca :(

Ja nie neguje AT, po prostu mi akurat nie pasuje, co nie oznacza że komuś innemu też musi nie pasować :)

 

Jest to wada, ale globalnie AT ma więcej plusów. Trudno będzie Ci znaleźć coś konkurencyjnego z takim trackingiem. Aż dziwne, że jeszcze nikt tego nie zrobił (to zachęta dla Ciebie Ryszardo) ;)

 

Ależ oczywiście że jest konkurencja i to z lepszym trackingiem, tylko nie takie maleńkie jak AT :)

 

http://www.teleskop-austria.at/information/mont-f10-fx/pdf/Vergleichstest_F10-Astrotrack.pdf

 

Z AT przegrał przez wygląd :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astropolis.pl/topic/33656-ameryka-w-wersji-mono/#entry403285

Znalazłem mój mini zestaw w oparciu o geoptika. Działa całkiem dobrze też z obiektywami M42 (mam Takumara 135). Wyjazdowo (na dalsze wyjazdy) wersja z astrotracem to super rozwiązanie.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się, ale on ma przecież napęd tylko w jednej osi (RA).

 

 

Dlatego moje pytanie było trochę przewrotne ;)

Jest wielu użytkowników AT a jakoś nie słyszy się za często o guidowaniu. Teraz jestem już spokojny :)

 

 

 

Poza tym, cała frajda pracy na AT to możliwość focenia bez guidera. Szybko, łatwo i przyjemnie.

 

Tak, to prawda. Uwielbiam AT za to, że jest taki...bezstresowy, praca z tym montażem to czysta przyjemność. Tam naprawdę wystarczy tylko włączyć przycisk play :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, a rozważałeś iOptrona?

http://www.teleskop-...pes-to-5kg.html

Chociaż nie wiem, czy guide da się podpiąć.

 

Myślałem o tym, ale wole poczekać aż będzie coś więcej wiadomo jak to się sprawuje. Jakoś nie chce eksperymentować na sobie ;)

 

http://astropolis.pl...no/#entry403285

Znalazłem mój mini zestaw w oparciu o geoptika. Działa całkiem dobrze też z obiektywami M42 (mam Takumara 135). Wyjazdowo (na dalsze wyjazdy) wersja z astrotracem to super rozwiązanie.

 

Super zestaw :Beer: Kurcze, jakby AT wymagał "przewijania co 4 godz, to było by perfect :)

 

Co sądzicie o tym wynalazku?

http://www.takahashi...P3.features.php

 

1. Cena za nowy zabija

2. Spróbuj sobie tym ustawić montaż na Polaris dedykowaną lunetką (za którą trzeba płacić ekstra i to nie mało) to szybko zrezygnujesz :(

 

Jedyne o czym myślałem, to polować na używkę, którą można by było odpowiednio przerobić (prosta elektronika do krokowców to nie problem).

 

Póki co, minimont to sprawa na przyszość, teraz czekam ruch ze strony Ryszardo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.