Skocz do zawartości

sterownik grzałek


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawe rozwiązanie, ja posiadam również czterokanałowy sterownik ale sklepowy firmy Hitecastro.

Jeżeli możesz, to zdradź nam tajemnicę jakie są koszty wykonania takiego sterownika i czy udostępnisz swoje plany, tak żeby każdy mógł sobie coś podobnego zrobić, bo nie ukrywam, że lubię wyświetlacze a mój Hitec takiego nie ma :) .

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli możesz, to zdradź nam tajemnicę jakie są koszty wykonania takiego sterownika i czy udostępnisz swoje plany, tak żeby każdy mógł sobie coś podobnego zrobić

oczywiście wszystko zmieszczę skoro chcesz

na razie schematy płytek z procesorem, stopnia mocy i przycisków

 

schemat1.JPG

 

schemat2.JPG

 

schemat3.JPG

 

reszta wieczorem

 

jak widać nie jest to specjalnie skomplikowane urządzenie :icon_biggrin:

najdroższym elementem jest podświetlany na czerwono wyświetlacz. Można go kupić w cenie około 20-30 zł. Tranzystory mocy to około 10 zł, procesor z podstawką też około 10 zł, pozostałe elementy jakieś 20-30 zł czyli w sumie 60-80 zł

 

do tego trzeba mieć jakiś programator. Wystarczy nawet najprostszy, można go też zrobić samemu za 5 zł

trzeba też zrobić płytki. Ja zrobiłem trzy żeby zmieścić cały układ w posiadanej obudowie. Można zrobić to na jednej płytce i dopasować do własnej obudowy ale wtedy trzeba samemu wyciąć otwór na wyświetlacz. Żeby to estetycznie wyglądało trzeba wtedy zamontować ramkę na wyświetlacz ale taka ramka jest droższa od wyświetlacza :laughbounce2:

taką obudowę z okienkiem jaką ja zastosowałem można kupić za 6-7 zł

elektronika jest bardzo upakowana bo chciałem by całość była niewielka, aby można było ją zmieścić w ręce lub przyczepić rzepem do montażu

 

pozdrawiam

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekty płytek w Eagle (darmową wersję można ściągnąć z sieci). Zamieszczam w oryginalnym formacie bo przy drukowaniu obrazków potrafią się rozjechać wymiary

grzalki.zip

 

i wsad do procesora w wersji HEX

REGPWM09B_GOTOWY.zip

 

do programowania można użyć wtyczki LPT i kilku kabli lub dowolnego innego programatora np. STK200, STK500, USBASP itp. Programować można w układzie ale nie zrobiłem na PCB żadnego złącza do programowania bo wcześniej zrobiłem sobie płytkę uruchomieniową do testów. Można natomiast dolutować kabelki do odpowiednich nóżek procesora i w ten sposób go zaprogramować. Można też zastosować zewnętrzny programator i włożyć procesor w podstawkę

 

urządzenie nie potrzebuje strojenia, poza ustawieniem progu alarmu akumulatora i kontrastu wyświetlacza

w Fuse bitach ustawiamy zewnętrzny rezonator kwarcowy o częstotliwości większej niż 8MHz

 

kilka danych technicznych

pobór prądu około 8-10 mA w zależności od podświetlenia wyświetlacza

częstotliwość PWM około 80kHz więc nie ma obaw o "piszczenie" grzałek

maksymalna moc grzałek 120W

PWM 8-mio bitowy

kanały 1 i 2 pracują w jednej fazie, a 3 i 4 są przesunięte o 180o

masa około 300g

sterownik nie może obsługiwać silników prądu stałego np. wentylatorów

 

pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.