Skocz do zawartości

Mapa LP od Google Maps :)


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

BTW: z mapki wynika, że w okolicach (dystans 30..40 km) Rzeszowa znośnie jest jeszcze "gdzieś w okolicach Hyżnego".

Pytanie: jak długo?

 

Znośnie pewnie tak, choć łuna od Rzeszowa chyba jest tam jeszcze dość duża.

Kilka lat temu obserwowałem niebo z Komborni (kilka km na północny-wschód od Krosna), która w linii prostej znajduje się 35 km od centrum Rzeszowa (Hyżne 17 km w linii prostej) i stamtąd łuna od Rzeszowa była wyraźnie widoczna (choć psuła niebo może do 10-15 stopni nad horyzontem).

Jakiś czas temu zauważyłem, że w sprzyjających warunkach łuna z Rzeszowa "przebija się" u mnie (południowo-zachodnie obrzeża Krosna) przez łunę od centrum Krosna. W linii prostej mam do centrum Rzeszowa 44 km.

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znośnie pewnie tak, choć łuna od Rzeszowa chyba jest tam jeszcze dość duża.

Kilka lat temu obserwowałem niebo z Komborni (kilka km na północny-wschód od Krosna), która w linii prostej znajduje się 35 km od centrum Rzeszowa (Hyżne 17 km w linii prostej) i stamtąd łuna od Rzeszowa była wyraźnie widoczna (choć psuła niebo może do 10-15 stopni nad horyzontem).

Jakiś czas temu zauważyłem, że w sprzyjających warunkach łuna z Rzeszowa "przebija się" u mnie (południowo-zachodnie obrzeża Krosna) przez łunę od centrum Krosna. W linii prostej mam do centrum Rzeszowa 44 km.

 

Otóż, Piotrze, wszystko się zgadza. W Dylągówce (gm. Hyżne), gdzie zjeżdża się (czasami) "moja" ekipa, łuna od Rzeszowa na kierunku północno-zachodnim sięga do ok. 20 stopni, zależnie od stopnia zapylenia/zamglenia. Na południowym wschodzie ciut przeszkadza Dynów, aczkolwiek daje się to znieść. Na południowo-zachodnim stoku na wprost "naszej" miescówki, powstają nowe chałupy i już postawiono nowe latarnie, tak, że jeśli chodzi o przyszłość obserwacji z okolic RZ to jest ona raczej świetlana :?

Co do Krosna, to którejś z zim wracając z PWSW w Turaszówce zdziwiłem się mocno, gdy zorientowałem się, że ta łuna w której stronę zmierzanie pochodzi od Strzyżowa tylko od Rzeszowa.

Polska południowo-wschodnia jest dość mocno rozświetlona, co wynika z jej rozwoju cywilizacyjnego.

A takk w ogóle, to ołudnie Polski jarzy się niczym jakieś Megapolis (np. wschodnie wybrzeże Usaniii ;) ) :?

 

Pozdrawiam,

Piotr S.

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobilem porownanie 1994/5 - 2012 ale to tak bardziej dla jaj bo stare dane są "niekompatybilne" z nowymi: o wiele słabsza rozdzielczość i chyba zupełny brak dynamiki. jakiekolwiek wnioski można wyciągać tylko w sytuacji gdy na jednym zdjęciu coś było a na drugim całkiem ciemno - porównanie jasności nie jest możliwe. i w najciekawszym dla nas regionie świata akurat nic się nie dzieje bo już zaświecono wszystko co możliwe :)

earthlights-wsio.gif

(animowany gif - trzeba kliknąć żeby się animował)

 

btw. to NIE jest mapa LP, najwyżej mapa z której można cośtam wnioskować na temat LP!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobilem porownanie 1994/5 - 2012 ale to tak bardziej dla jaj bo stare dane są "niekompatybilne" z nowymi: o wiele słabsza rozdzielczość i chyba zupełny brak dynamiki. jakiekolwiek wnioski można wyciągać tylko w sytuacji gdy na jednym zdjęciu coś było a na drugim całkiem ciemno - porównanie jasności nie jest możliwe. i w najciekawszym dla nas regionie świata akurat nic się nie dzieje bo już zaświecono wszystko co możliwe :)

earthlights-wsio.gif

(animowany gif - trzeba kliknąć żeby się animował)

 

btw. to NIE jest mapa LP, najwyżej mapa z której można cośtam wnioskować na temat LP!

 

Faktycznie zupełnie inny rozkład tych świateł. Ciekawe dlaczego?

Zobaczcie w środkowej Rosji te jasne światła na mapie z 2012 r. Tam są jakieś jeziora czy zbiorniki z czymś ale nie miasta/wsie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a mnie przyszło mieszkać akurat w centrum GOP. Naprawdę pusty śmiech (ale i trochę zazdrości) ogarnia, jak się czyta na forach wypowiedzi o tym jak to np. (to nie jest dosłowny cytat) "warunki były kiepskie....bo miasto (15 tys. mieszkańców) i od wschodu straszna łuna od miasta 100 tys. w odległości 30 km." Albo, że warunki zależą głównie od fazy łysego. Jak tu kiedyś pisałem, że mam w zenicie 3 mag. jak jest b. dobre niebo a konwekcja ogranicza max. sensowne pow. do około 90 x to niektórzy się dziwili "gdzie jest takie miasto?". Notabene wszystko totrochę mnie dziwi, bo rozpatrując rzecz z punktu widzenia centrum GOP to stwierdzam fakt, że 30-40 lat temu było dużo, dużo lepiej. Podczas gdy wtedy funkcjonował naprawdę przemysł i zapylenie oraz zadymienie było ZNACZNIE większe. Teraz większość przemysłu upadła, za to jest dużo więcej samochodów, urbanizacja i wszyscy świecą po nocy ile wlezie. I jakoś wygląda na to, że samo świecenie jest jednak dużo gorsze dla astro niż zanieczyszczanie atmosfery pyłem i dymem. Natomiast na kwestię LP należałoby raczej spojrzeć też z innej strony. Nie tylko porównując powierzchnie Ziemii z różnymi LP ale także ilość ludzi, mieszkających w danych warunkach LP. I może raz wreszcie czas przyznać, że w dniu dzisiejszym, dla przytłaczającej większości ludzi normalne niebo to zasięg 3-4 mag., minimalna sensowna wysokość obserwowanego obiektu nad horyzontem to 45 stopni, Drogę Mleczną to se można zobaczyć na zdjęciach itd. itd. Natomiast opowieści o jakowymś dostrzeganiu gołym okiem 7 mag. to już bajki z mchu i paproci. Wygląda na to, że prawdziwe, dobre nocne niebo staje się rzadkim luksusem. Ja w każdym razie muszę już odjechać w bok co najmniej 70 km. Co też dotyczy mnóstwa ludzi mieszkających w największym mieście w Polsce (tzw. konurbacja śląsko-zagłębiowska). No więc jak np. 95 % ma tak a 5 % ma tak jak powinno być to ja się pytam - co jest dzisiaj normą? Ponadto osobiście jest dla mnie strasznie smutne, że urośnie nowe pokolenie bez gwiazd. Ludzie, którzy nigdy nie zrozumieją tych wszystkich uczuć, które w nas -wielbicielach astronomii- budzi cud pięknego, nocnego nieba. Bardzo nad tym boleję. Zresztą ja już widziałem zwiastuny takowego stanu, gdy ktoś młody, wyrośnięty "bez gwiazd" został wywieziony na wakacje pod naprawdę dobre (jak na Polskę) niebo. Reakcja była znamienna "o k..... co to jest?!". Pozdrowienia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożyłem to na mapkę o jeden poziom niżej niż pozwala GM, ale plik w najlepszej jakosci ma 20MB, wiec go potraktowałem kompersją :sorry:

Ciekawie to wygląda po podniesienu kontrastu tych terenów lekko zaświetlonych.

LP-mapa_PL_2012L.jpg

LP-mapa_PL_2012_WAW.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ,,Wrzucił" byś gdzieś na serwer te 20 MB Polski do pobrania :icon_rolleyes: Zapewne nie jednemu by się przydało :icon_biggrin:

Chętnie,nie widzę problemu, dajcie prosze jakieś propozycje gdzie najlepiej, bo mój serwer właśnie "jest na wykończeniu"

 

EDIT:

Wpakowałem tu:

http://file4u.pl/download/3415254/LP_mapa_PL_2012_www.file4u.pl.jpg

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.