Skocz do zawartości

Częstochowa - fajna miejscówka?


magab

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Między Srockiem a Siedlcem są dość rozległe polany i lasy, a to 15 minut drogi od centrum Częstochowy jeśli pojedziesz przez Zawodzie. Jest to teren dość pagórkowaty, jednak wybierając się na najwyższe jego punkty (okolice Gąszczyka) masz otwarty horyzont południowo - wschodni. Częstochowę zostawiasz po zachodniej stronie. Zasięg oceniłbym tak na 5 mag, może nieco więcej. Nigdy stamtąd nie prowadziłem obserwacji, bywałem tam przelotem. Są wytyczone drogi polne, więc najlepiej jedź sobie tam za dnia i zbadaj teren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

 

Skorzystam, bo jest szansa, że ktoś odezwie się z czewy. Właśnie postanowiłem zrealizować jedno ze swoich marzeń i zdecydowałem się na zakup teleskopu. Mogę śmiało powiedzieć, że jestem zielony w temacie obserwowania nieba, ale chciałem poprosić kolegów z okolic Częstochowy, którzy w nie dalekiej przyszłości mogliby mi poświecić trochę czasu na rozmowę i upewnieniu się czy w dobrym kierunku idę, jeśli chodzi o zakup pierwszego sprzętu. Zastanawiam się nad Sky-Watcher N-305/1500 SYNTA 12 DOBSON Pyrex. Ogólnie pierwsze myśli były skierowane w Synte 8, ale pomyślałem, że jak szaleć to szaleć. Mieszkam około 15 km za czewą i mam nadzieje, że w moich terenach wykorzystam z powodzeniem coś większego. Jak coś to podam jeszcze mój nr. gg 5149905.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez shakibati
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shakibati, jeśli nigdy nie obserwowałeś nieba, to najrozsądniejsze co powinieneś zrobić najpierw:

  1. Pobrać darmowe Stellarium i zainstalować na komputerze. Ustawić datę i miejsce obserwacji w tym programie. Przyjrzeć się temu co widać na niebie danego wieczora (w Stellarium), a potem wyjść przed dom i spróbować to odnaleźć samemu nieuzbrojonymi w żaden instrument oczami
  2. Jeśli przez kilka nocy się nie zniechęcisz, i uda Ci się zlokalizować charakterystyczne układy gwiazd na niebie, to kolejnym krokiem, który Ci polecam, jest zakup książki dla początkujących astroamatorów. Takich książek w języku polskim jest kilka. Jak dla początkującego są lepsze niż wiadomości w Internecie. Po prostu nie musisz szukać i przebijać się przez różne, inne, początkowo niepotrzebne Ci informacje. To taka pigułka wiedzy w cenie do 50 zł
  3. Gdy przeczytasz książkę, poznasz jak działa teleskop, lornetka oraz samo niebo i nadal nie będziesz zniechęcony, to wtedy warto kupić lornetkę, chyba że taką posiadasz. Wystarczającą lornetkę kupisz za 300 - 1000 zł. Ewentualnie możesz pożyczyć taki sprzęt od rodziny lub znajomych
  4. Jeśli przebrniesz przez te punkty, to najprawdopodobniej będzie już kolejny rok. Jak nadal będziesz miał ochotę na teleskop, to albo kupujesz w ciemno, albo jedziesz na jakiś zlot lub do kolegów pod Lubliniec. I tam się przekonujesz jak wyglądają obrazy w większych teleskopach. Wtedy świadomie możesz podjąć decyzję czy warto taki sprzęt kupić. Czy nie będziesz żałował wydanych pieniędzy po tym, jak się rozczarujesz obrazem w tym teleskopie

Zapewne będzie Ci ciężko przez to przebrnąć. Jednak jakiej decyzji nie podejmiesz, to z czasem i tak się przekonasz, że to jest najlepsze rozwiązanie.

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolegom za rady i podpowiedzi. Kolego Przemas ogólnie w tym kierunku idę co Ty proponujesz, teoria i świadomość co można zobaczyć w naszych warunkach to podstawa. Zdecydowany jestem na teleskop na 100% ale też chcę się właściwie do tego tematu zabrać i na pewno z większości twoich propozycji skorzystam. Nie podjąłem decyzji o zakupie teleskopu pod chwilą zauroczenia kolorowymi zdjęciami kosmosu w sieci. I też nie chce popełnić tzw. "przerostu formy nad treścią". Może nie wybiorę dokładnie takiej złożonej i ostrożnej drogi przed zakupem jak proponujesz ale na pewno wezmę sobie do serca twoje słowa. Zaraz biorę się za szukanie i instalowanie tego programu. Naprawdę wprowadziłeś mnie na bardziej konkretną i rozsądną drogę i na pewno na właściwą od czego zacząć.

Edytowane przez shakibati
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 11 miesięcy temu...

Hej,

Nie chcę robić kolejnego tematu bo moje pytanie jest dość zbliżone.

Znacie jakieś fajne miejscówki do dalekich obserwacji tak w zasięgu do 100 km od Myszkowa ?

Bardziej w dzień niż w nocy bo nie posiadam żadnego sprzętu do obserwacji, tylko żeby sobie siąść i popatrzeć :)

Coś w stylu Górki Siewierskiej http://www.dalekieobserwacje.eu/?cat=72

Coś tego typu lub poprostu ładne widoki :)

pozdro

Edytowane przez Talib
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

zapraszam jednak do Lisowa, od Myszkowa na naszą miejscówkę masz trochę ponad 60km. Chłopaki mają fajne sprzęty obserwacyjne tak że nie musisz mieć swojego.

Dodaj sobie link do obserwowanych tam zawsze się umawiamy.

Nasza miejscówka - zobacz na mapie

Jak wygląda teren? Miejsce nadal uczęszane?

W razie czego dodałem współrzędne do kolekcji miejsc w mapach google ;)

 

Wysłane z mojego ONE A2001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.