Skocz do zawartości

Mikroskop za rozsądną cene


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam pytanie do obeznanych z tematem.

 

Szukam sensownego mikroskopu amatorskiego (może inaczej, za amatorską cene), takiego, który pozwolił by siegnąć nieco głębiej. Powiedzmy do poziomu bakterii.

 

 

Teoretycznie, ten zlinkowany ponizej ma wystarczające możliwości jesli chodzi o powiekszenie (teoretycznie swiat bakterii otwiera się w okolicach powiększeń 1000x bo cholery maja raptem po pare mikronów), ale po pierwsze nieco niepokoi mnie ten barlow w caej zabawie, no i nie jestem pewny czy regulowane natężenie światła i filtry zastąpią tzw "przesłonę kolektora" , cokolwiek to jest, a co wymienane jest jako niezbedny element przy analizie obrazu obiektów rozmiarów bakterii - chyba, ze mamy tu doczynienia z róznym nazwenictwem tego samego mechanizmu a zdanie z opisu " (...)regulację natężenia oświetlenia zarówno dla oświetlenia górnego jak i dolnego(...)" to własnie forma przesłony kolektora.

 

http://astromarket.pl/mikroskop-sagittarius-scholar-1-z-okularem-pc-i-walizka.html

 

Czy za te pieniadze dostane coś lepszego? Czy w takich okolicach cenowych mam szanse zobaczyć bakcyle?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego Scholara ale bez okularu PC. Bardzo przyjemny sprzęt dla dziecka szkolnego, a i dorosły coś tam zobaczy. Ale na razie zatrzymałem się na gotowych preparatach, więc na temat bakterii się nie wypowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z bakcylami jest taki, że trzeba/należy je barwić albo napylać. Inaczej zostaną Ci do oglądania tylko pierwotniaki i tym podobne.

Co do mikroskopu to jak już trzymasz się takiej ceny to zwróć uwagę na obiektywy (te w oprawkach plastikowych olej).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Endriu z astromaniaka poleciał mi mikroskopy PZO ponoć znacznie lepsze niż aktualnie znajdujące się na rynku. Miałem zamiar kupić i pewnie kiedyś kupie. Myślę że za dobry mikroskop to trzeba dać ze 1500zł http://allegro.pl/listing.php/search?string=PZO&category=124892

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyższej klasy mikroskopy OPTYCZNE maja powiększenia rzędu do 1500x (100 x obiektyw, 15 x okular). Oczywiście przy powiększeniach od 1000x (obiektyw 100x) istnieje konieczność użycia immersji co znacząco ogranicza możliwość oglądania żywych/mokrych preparatów.

Co do bakterii –Krzysiek dobrze zauważył istnieje konieczność ich barwienia, a nawet i to przy powiększeniu 100x sprawia że jedynie co ujrzymy to „marne” zarysy komórek, nie wspominając o ich identyfikacji, co na marginesie wykonuje się metodami hodowlanymi a nie mikroskopowymi.

Co mogę polecić…..hyyyyy….jeśli komuś zależy na w mirę dobrej jakości obrazu i NIE chce sobie zniszczyć wzroku polecam (jeśli mówimy o nowym sprzęcie) konstrukcje z kondensorem i nasadką binokularową (ceny od 1000zł).

Wbrew pozorom przy oglądaniu żywych preparatów będziemy najczęściej korzystać z powiększeń od 40-400 razy więc nie ma co się rzucać na sztucznie nabijane powiększenia powyżej 1000x.

 

 

Załącznik: zdjecie Paramecium, powiększenie 400x

 

 

Pozdrawiam

9-400x (2).jpg

Edytowane przez lukaszp
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka moich przemyśleń na temat wyboru i użytkowania mikroskopu.

 

Dla mnie jest to kolejna warta bliższemu przyjrzeniu się dziedzina - mikroskopia.

 

Hans poruszył wbrew pozorom trudny temat: wybór mikroskopu za niewielkie pieniądze

(kwota 300 PLN bodajże). W tym przypadku jest dokładnie tak samo jak z wyborem teleskopu. Jakość jest adekwatna do ceny i nie da się za bardzo tego przeskoczyć.

 

Ale tak ogólnie na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze mikroskopu:

- oczywiście jakość optyki (czyli obiektywy i okulary: te w plastikowych oprawach na początek mogą wystarczyć, ale obawiam się, że część z Was będą interesowały nie tylko obserwacje wizualne ale też możliwość fotografowania, czy filmowania preparatów). O ile do obserwacji wizualnych tanie obiektywy tak bardzo nie przeszkadzają, to do fotografii jak najbardziej. W moim mikroskopie przy obiektywach achromatycznych użyteczne pole w wizualu to około 95% natomiast przy fotografowaniu Canonem to już 60-70% i nie mówię tutaj o winiecie tylko o obrazie bez zniekształceń. Dlatego niecały miesiąc temu zamówiłem sobie obiektywy planachromatyczne i teraz jestem w miarę zadowolony (minus jest taki, że ich cena jest dużo wyższa w stosunku do achromatów).

- nasadka bino – jest to zbawienie i powiem więcej – przy teleskopie można przeboleć jej brak, jeżeli chodzi o mikroskop to warto dołożyć trochę kasy na zakup.

 

Inną sprawą jest przygotowywanie preparatów:

Te najprostsze nie wymagają dodatkowych urządzeń. Wystarczy skalpel, żyletka, nożyczki, zakraplacz, jodyna do barwienia, igła, szkiełka podstawowe i nakrywkowe.

 

Do bardziej wymagających preparatów np. przekroje tkanek roślin potrzebny jest mikrotom, czyli urządzenie do wykonywania bardzo cienki skrawków materiałów (kilka-kilkanaście mikrometrów). Preparaty utrwala się w parafinie i tnie na cieniutkie płatki. Fajny gadżet ale cena powala z nóg – w zależności od precyzji cięcia to koszt kilu tysięcy złotych. Próbowałem szukać na allegro używanych ale z mizernym skutkiem. Preparaty bakterii wymagają znów przygotowania hodowli (stosuje się coś w rodzaju żelatyny) i oczywiście urządzenia utrzymującego stałą temperaturę. No i trzeba używać kilku specyfików do barwienia np. fuksyna, błękit metylowy, fiolet goryczki, fiolet krystaliczny, safranina, zieleń malachitowa.

 

Najprostszą metodą na oglądanie pantofelków i tego typu żyjątek jest przygotowanie hodowli sianowej (garść siana + woda + łyżka mleka: odstawiamy na 3-4 dni i możemy się cieszyć do woli.

 

Jeżeli coś mi się przypomni to oczywiście napiszę w tym wątku.

KrzysztofŚ podał bardzo dobry link do forum, gdzie na pewno jest więcej użytecznych informacji, co wybrać, za jakie pieniądze i jak się nie naciąć.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku jest dokładnie tak samo jak z wyborem teleskopu. Jakość jest adekwatna do ceny i nie da się za bardzo tego przeskoczyć.

 

Tak przeglądam krajową ofertę mikroskopów i zastanawiam się jaki mikroskop, byłby odpowiednikiem teleskopowej Synty 8", która jest polecana na dobry początek; ma najlepszy stosunek osiągów do ceny, można ją "rozbudować" o różne powiększenia i ewentualnie pofocić Słońce, Księżyc i planety. :icon_rolleyes:

 

Czy analogiczny mikroskop to dopiero ten poziom: http://deltaoptical....rino,d1923.html ?

Widzę, że ma możliwość rozbudowy do różnych powiększeń i technik obserwacyjnych; nasadka trino umożliwia jednoczesne oglądanie preparatu i rejestrację obrazu kamerką lub nawet lustrzanką.

 

A może jest jakiś tańszy o przyzwoitej jakości obrazu?

 

Ciekawie wygląda też ten z wyświetlaczem LCD zamiast okularu: http://www.astrozaku...0x-400x/?id=121 tylko czy takie rozwiązanie da obrazy wystarczająco dobrej jakości przy większych powiększeniach?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem kiedyś mikroskop trino Bressera i powiem tak - z kamerką to działało, nie było winiety, natomiast po podpięciu lustrzanki była tragedia (efekt studni z kółkiem w środku) i nie pomogły krótsze/dłuższe przedłużki i kombinacje z barlowami itp. Po prostu jak ktoś nastawia się na fotografię lustrzanką to wziąć do sklepu i przetestować. Obejdzie się później bez bólu.

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądam krajową ofertę mikroskopów i zastanawiam się jaki mikroskop, byłby odpowiednikiem teleskopowej Synty 8", która jest polecana na dobry początek; ma najlepszy stosunek osiągów do ceny, można ją "rozbudować" o różne powiększenia i ewentualnie pofocić Słońce, Księżyc i planety. :icon_rolleyes:

(...)

 

Gmerając po forum biolog.pl natrafiłem na sporo opinii, że zadatki na takiego grala mikroskopów ma stary PZO Biolar. Na allegro używane oscylują w okolicach 600 - 700 pln. Niestety, mam zerowe doświadczenie praktyczne i nie jestem w stanie tego potwierdzić.

 

a.jpg

 

To co na fotce to Biolar B (fotka z jednej z aukcji na Allegro). Wygląda bardzo przyzwoicie, ale jak pamiętam jakość okularów PZO które nie jeden z nas przerabiał na okulary teleskopowe, to, owszem, dyskwalifikuja plastikowę startery z Optisanów czy innych superLux 600x ale do Pentaxów im baaardzo daleko. Musze więcej pochłonąć teorii budowy mikroskopów, ale coś takiego jak na fotce jest na tą chwilę moim faworytem (problem w tym, ze to 2x większy koszt niż zakładałem) .

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do hodowli bakterii to od razu mówię że w warunkach domowych jest to praktycznie niewykonalne: po pierwsze sprawa odpowiedniej pożywki, po drugie cieplarki utrzymującej stałe warunki termiczne. Podobnie sprawa się ma przygotowywania preparatów trwałych, których wykonanie w warunkach domowych również jest bardzo trudne, nie wspominając już o dostępie do mikrotonu.

 

Hodowla pantofelków to jest dokładnie jak wspomniał Krzysiek przy czym rzadko się zdarza żeby naprawdę udało nam się wyhodować stricte pantofelka, najczęściej są to innego rodzaju pierwotniaki/orzeski ale równie ciekawe w obserwacjach.

 

Podsumowując ograniczyłbym w praktyce do powiększeń do 600x. niestety nie jestem w stanie polecić konkretnego modelu w proponowanych cenach bo nie działam na sprzęcie tej klasy…….ale PZO to całkiem dobre rozwiązanie, co prawda nie powala ale źle tez nie jest :)

 

Dla przykladu:

 

pierwsze zdjęcie: powiększenie 100x-ciemne pole, drugie: powiększenie 200-jasne pole, tak więc nie ma co walczyć za bardzo o wielkie powiększenia bo i na małych można fajne rzeczy poogladać, jak te glony z rodz. Closterium. Z mikroskopią jest podobnie jak z astronomią i teleskopami ;-)

48-100x.jpg

36-200x.jpg

Edytowane przez lukaszp
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z mikroskopami jest pod wieloma względami łatwiej niż z teleskopami bo nawet sprzęt dla dzieci za 40zł zapewnia niekończącą się zabawę, w końcu patrzeć można na wszystko co wpadnie w ręce i nawet przy ograniczonym zakresie powiększeń obiektów do obserwacji jest mnóstwo, podczas gdy "przyrząd astronomiczny" za taką samą cenę od razu sprawia nieprzyjemne wrażenie że obraz jest za mały, za ciemny, za niewyraźny i w ogóle niewiele widać oprócz jakichś światełek które miały się przybliżyć a ciągle są tak daleko ^_^

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawno odsprzedałem coś takiego http://allegro.pl/mi...2867710389.html za 400zł. Bardzo fajny mikroskop, przed nim jest jeszcze PZO Studar i najlepszy z serii Biolar (...)

 

To znaczy, że sortujac jakościowo wypadało by na to patrzeć w takiej kolejności (od najlepszego) Biolar > Studar > MB30 ?

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Popatrzyłem na ceny nowych mikroskopów PZO i zaliczyłem opad szczęki.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans - prawda jest taka, że naprawdę dobry mikroskop (mówię o optycznym) Nikona, czy Zeissa kosztuje powyżej 5k. Doliczając dedykowane kamery i soft + obiektywy i okulary z górnej półki wychodzi pi*drzwi od 10k w górę.

Pamiętam jak rozmawiałem z Mariuszem z Astrozakupów o kamerach do mikroskopów (ktoś z laboratoriów w Tarnobrzegu pytał o takie) i pokazywał mi zdjęcia z 3, 5 i 9M pixelówek. Nie powiem obraz był bardzo dobry, ale np. do rejestracji płynów ustrojowych te kamery nie nadają się. Za mało fps-ów. Badanie płynnej krwi nie może trwać w nieskończoność i tutaj potrzeba jest co najmniej 60-90 kl/s w pełnej rozdzielczości. Teraz zobacz ile kosztują kamery mające takie osiągi.

 

PS. Ten MB-30 jest wart zainteresowania.

 

Żeby nie pierdzielić za dużo farmazonów to mikroskop w przedziale cenowym od 600-1000 PLN jest jak najbardziej do zaakceptowania, jeżeli chodzi o amatorskie wykorzystanie.

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam za tak laicki post, ale mam 2 pytania:

Jaki jest "ogranicznik" powiększenia mikroskopów? Jest jakiś odpowiednik sposobu dla teleskopów ( średnica x2) ?

Tego też nigdzie nie mogę znaleźć, jakie powiększenia będą miały okulary 6,10,25mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wspomnieć, że do mikroskopu można spokojnie używać okularów teleskopowcyh 1,25" :) Używałem kitowego 25 mm do Synty 12" oraz LVW 13 mm i obserwowało się bardzo wygodnie, szczególnie z LVW 13 mm ze względu na eye relief, aczkolwiek trzeba było przytrzymywać okular w tulejce.

 

Te okulary mikroskopowe to są chyba Huygensy albo Kellnery i niestety dają potworną aberrację chromatyczną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam za tak laicki post, ale mam 2 pytania:

Jaki jest "ogranicznik" powiększenia mikroskopów? Jest jakiś odpowiednik sposobu dla teleskopów ( średnica x2) ?

Tego też nigdzie nie mogę znaleźć, jakie powiększenia będą miały okulary 6,10,25mm?

 

 

 

Powiększenie jest ograniczone przez prawa fizyki, a konkretnie przez długość fali, dlatego w mikroskopie optycznym wynosi ono ok 1600x, ale przy najwyższej klasy sprzęcie można spotkać 2200x, ale to niezwykła rzadkość. Co do wspomnianych średnic to tak nie działa jak w teleskopach. Z natury konstrukcyjnej wynika oczywiście, że obiektywy o mniejszym powiększeniu mogą mieć większą średnicę (i mają). Dlatego istnieje konieczność stosowania olejku immersyjnego przy obiektywach 100x, bo ilość docierającego światła (ze względu na małą średnicę) jest zbyt mała, a olejek załamuje bieg promieni świetlnych kierując większą ich liczbę do obiektywu. Powoduje to zwiększenie jego jasności, a więc i zdolności rozdzielczej.

 

 

Właśnie dlatego wymyślono mikroskopy elektronowe (długość fali elektronów jest znacznie krótsza), których aktualne powiększenia wynoszą do miliona razy.

Edytowane przez lukaszp
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No to tak :) Jeśli chodzi o wybór mikroskopu to wg mnie jedynym słusznym wyborem jest zakup mikroskopu na runku wtórnym. Jeśli mówimy o kwocie do 1000zł to najrozsądniejszym zakupem będzie biolar. Bywają one na allegro w cenach od 500-1000zł Powyżej tej ceny już się nie opłaca. Dlaczego biolar? Głównie chodzi o jakość. Optyka PZO (mam tu na myśli obiektywy achromatyczne) jest lepsza od optyki mikroskopów typu Delta Optical itp. Praktycznie cały polski rynek mikroskopowy (mówie o nowych mikroskopach) to chińszczyznarr. Układ oświetleniowy jest również lepszy w PZO (wbrew pozorom uświetlenie ma bardzo duże znaczenie). Jedyną dziedziną w której chińszczyzna ma przewagę nad PZO (która i tak nie powala) jest ergonomia użytwowania. Jednak i tak ma ona mniejsze znaczenie.
Co do biolara to gdy wpadniesz w mikroskopowanie to zaczniesz szukać czegoś innego, jakichś modyfikacji itp. Tu właśnie biolar ma największą przewagę, bo można go rozbudować dodatkowe techniki obserwacyjne. To już jest coś :) Żaden z nowych mikroskopów dostępnych na ryknu internetowym w Polsce nie ma możliwości rozbudowania o taką technikę obserwacyjną jaką jest DIC. Odpowiednie elementy do kontrastu dyfrakcyjno-interferencyjnego (głowica, kondensor tarczowy są do znalezienia na allegro. Co prawda nie często się trafiają takie okazje (przynajmniej ostatnio).

Mikroskop PZO biolar nie jest też tak skomplikowanym użądzeniem jak się wydawać może. Kompletny laik jest w stanie nauczyć się poprawnego ustawiania oświetlenia w kilka-kilkanaście minut.
Co do hodowli pierwotniaków, glonów to jest to rzecz banalna. Różne "przepisy'' na hodowle można łatwo znaleźć na forach akwarystycznych. Mi samemu wystarcza: wiaderko ok 5l, lampka wystarczy halogen 20w albo led 3-5w. Można rówież nabyć na allegro pompkę napowietrzającą (taką jak do akwarium). Pożywki wbrew pozorom nie są niezbędne. Ja sam zdaję się na matkę naurę i żadko kiedy coś wrzucam do wiaderka.

Jeśli ktoś szuka bardziej szczegółowych wyjaśnień to tak jak przedmówcy odsyłam na forum biolog.pl dział mikroskopia.

 

Jeśli zaś ktoś szuka lepszego mikroskopu (w granicach 1000zł i wyżej) to najlepszym rozwiązaniem jest rynek wtórny... i zakupy na ebay. Tam można znaleźć takie mikroskopy jak Nikon labophot, Nikony z serii eclipse, Olympusy BH, BH-2. W każdym razie mając np. 2,5-3k zł można zrobić całkiem fajny zakup, który można śmiało określać jako sprzęt laboratoryjny.

Okulary astronomiczne raczej nie pasują do biolara. Powiększenia to ostatnia sprawa o której powinno się myśleć przy woborze mikroskopu. Wbrew pozorom najczęściej pracuje się na obiektywach 10-40x w przupadku obserwacji glonów, protistów itp.

 

Edytowane przez michal.w
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...
W dniu 16.05.2016 o 10:14, Luidia napisał:

Czy ktoś testował może mikroskopy levenhuk?

Testowałem i posiadam mikroskop trójokularowy 740T firmy Levenhuk. 

Dokładnie ten model: 
https://pl.levenhuk.com/wszystkie_produkty/mikroskop-levenhuk-740t/

Powiększenie tego mikroskopu wynosi 40x - 2000x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak te chińskie soczewki uciągną nawet 1000x to będzie mega sukces. Nawet nie pisze jaka tam jest apertura numeryczna tych obiektywów ale zakładam, że słaba (dla 100x to pewnie poniżej 1,0)

Stare polskie obiektywy PZO za kilkadziesiąt złotych rozłożą te chińczyki w przedbiegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.