Skocz do zawartości

Akcja świąteczna - TS APO 80mm F/6,5 Quadruplet


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Inicjatywa zacna, a że sam wkrótce zamierzam zająć się astrofotografią na poważnie, również kusząca.

 

Chciałbym jednak poprosić o kilka dodatkowych informacji, odnośnie porównania tego refraktorka do TS APO 65/420 - myślę, że nie tylko ja mam dylemat od którego z nich zacząć astrofotografię.

 

Juz zibii w tym wątku:

 

http://astropolis.pl/topic/37557-live-test-ts-apo-80-quadruplet/page__st__30

 

prosił o podanie i porównanie poprawnych wymiarów i wagi obu teleskpów - przyłączam się do tej prośby.

 

Adam w tym samym wątku stwierdza, że ten refraktor, lepiej niż 65tka, lepiej radzi sobie ze współpracą z FF.

 

Z kolei, zaletą 65tki jest (chyba?) lepszy wyciąg. Niższa cena, za sprawą promocji, nie jest już tak znacząco niższa.

 

Ostanią informacją, której mi brakuje, jest porónanie jakości kolorów.

 

Wiem, że wielu userów z sukcesem wieszało 65tke na Astrotrack. Adam, jak oceniasz, czy Astrotrack pociągnie również nieco dluższą ogniskową (z np. QHY8L albo D700 który posiadam?)

 

Pozdrawiam,

Swobodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosił o podanie i porównanie poprawnych wymiarów i wagi obu teleskpów - przyłączam się do tej prośby.

OK, zmierzymy, chyba, że wcześniej któryś z właścicieli wrzuci (ostatnio ich sporo przybyło).

Adam w tym samym wątku stwierdza, że ten refraktor, lepiej niż 65tka, lepiej radzi sobie ze współpracą z FF.

Tak, krążek wygląda na trochę większy przez co korekcja dla full frame jest wyraźnie lepsza, choć w 65 nadal akceptowalna.

 

Z kolei, zaletą 65tki jest (chyba?) lepszy wyciąg. Niższa cena, za sprawą promocji, nie jest już tak znacząco niższa.

Wg mnie wyciąg jest tej samej klasy, do tego ostatnio nagwintowany w standardzie, więc bez potrzeby kupowania dodatkowe adaptera możesz korzystać z wkręcanych akcesoriów.

 

Ostanią informacją, której mi brakuje, jest porónanie jakości kolorów.

Obydwa mają obiektywy na bazie tripletów ze szkła FPL53, więc jakość korekcji jest - perfekt. To jest klasa obrazu jak z najdroższych APO premium. Tu nie ma co dyskutować. Do tego, zastosowany korektor pola 2 elementowy, w przeciwieństwie do 1 elementowego 65Q.

 

Wiem, że wielu userów z sukcesem wieszało 65tke na Astrotrack. Adam, jak oceniasz, czy Astrotrack pociągnie również nieco dluższą ogniskową (z np. QHY8L albo D700 który posiadam?)

 

 

Sądzę, że to jest do zrobienia. Stabilność obydwu teleskopów na AT jest zbliżona. Oczywiście mówię tu o pełnym zestawie, czyli z pierem, wedgem i głowicą z przeciwwagami, bo w takiej konfiguracji to testowaliśmy.

Tu masz zdjęcie z tego testu (bez guidingu):

http://astropolis.pl/topic/38097-triplet-lwa-testy-astrotracka/

 

 

Podsumowując, jeżeli różnica w cenie jest dla Ciebie akceptowalna, to powinieneś rozważyć 80-tkę (zawsze to większa apertura, przy podobnej jakości). I nie mówię tego akurat, bo robię "akcję specjalną" (na 65 bym zarobił, na tej akcji nie zarobię).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to cacko i muszę powiedzieć, że jest to kawał świetnego sprzętu. Gwiazdki rysowane są prześlicznie. Wyciąg gwintowany pozwala montować kamerki bez obawy przesunięcia, do tego małe wymiary ale swoje waży (ma 5 soczewek).

 

Wahającym się szczerze polecam!

 

Już niedługo pokażę zdjęcia z tego refraktorka :-)

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zrobiłem trochę pomiarów 80'tki i tak to wygląda:

 

Waga - 4kg minus kilka akcesoriów co domontowałem czyli silnik od robofocusera i mocowanie do guidera, czyli wyjdzie ok 3,8kg

 

Długość wyciągu - 83mm

Długość refraktora z maksymalnie wysuniętym wyciągiem i odrośnikiem - ok 59cm

Długość refraktora z maksymalnie wysuniętym wyciągiem i ze schowanym odrośnikiem - ok 48cm

Długość refraktora z maksymalnie wsuniętym wyciągiem i rozsuniętym odrośnikiem - ok 51cm

Długość refraktora złożonego (wyciąg na 0 i schowany odrośnik - do transportu) - ok 40cm

Średnica odrośnika od strony soczewki głównej - 10cm

 

:-)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeusz, refraktor TSAPO 80Q (80/520 f/6,5) jest oparty na tryplecie 80/480 f/6. W opisie tego refraktorka na stronie TS jest zapis:

Aperture 80mm / focal length 520mm (f/6 triplet in front, f/6.5 in total with internal doublet corrector)

 

co oznacza, że bez korektora jest to f/6 (tryplet) a z korektorem to f/6.5 (kwintet)

 

Jeśli masz ten co ja (z korektorem) to wystarczy odkręcić ringclampa i będziesz miał gwint wewnątrz drawtube M54x0.75

Jeśli masz tryplet to nie pomogę :-(

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optycznie powinien być identyczny, tzn. efektywnie f6.5 (znamionowo triplet f6 + wbudowany korektor wydłużający nieznacznie ogniskową). Co do wyciągu, to nie wiem, czy Twój się odkręcał. Możesz spróbować odkręcić samą końcówkę 2"? W tych, które teraz przychodzą odkręca się bez problemu. Poza tym, wyciąg wygląda identycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zrobiłem trochę pomiarów 80'tki i tak to wygląda:

 

Waga - 4kg minus kilka akcesoriów co domontowałem czyli silnik od robofocusera i mocowanie do guidera, czyli wyjdzie ok 3,8kg

 

Długość wyciągu - 83mm

Długość refraktora z maksymalnie wysuniętym wyciągiem i odrośnikiem - ok 59cm

Długość refraktora z maksymalnie wysuniętym wyciągiem i ze schowanym odrośnikiem - ok 48cm

Długość refraktora z maksymalnie wsuniętym wyciągiem i rozsuniętym odrośnikiem - ok 51cm

Długość refraktora złożonego (wyciąg na 0 i schowany odrośnik - do transportu) - ok 40cm

Średnica odrośnika od strony soczewki głównej - 10cm

 

:-)

 

 

Dzięki!

W stosunku do informacji na stronie - spora różnica, zwłaszcza waga.

PZDR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jeszcze zdjęcio-informacji.

 

1. Refraktor zaraz po odbiorze z AM

20121109_165119m.jpg

 

- Walizka jest bardzo solidna i (przynajmniej w mojej) jest mnóstwo miejsca na "zaadoptowanie" wnętrza dla innych akcesoriów

- Do walizki dołączone są kluczyki

 

 

2. Refraktorek przygotowany do mierzenia

- teleskopik złożony do transportu

20121219_174802m.jpg

 

- teleskopik rozciągnięty jak jamnik :-)

20121219_174834m.jpg

 

Widać moje modyfikacje - silnik do robofocusera (nie widać przekładni) i siodło do montowania guidera

 

Pozdrawiam

Paweł

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.