Skocz do zawartości

EQ6 modyfikowany+log z sesji.


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Od ok miesiąca jestem posiadaczem modyfikowanej wersji EQ6.

Sesję próbną odpaliłem wraz z kolegą(dzięki Marcin) na balkonie z widokiem na E,S,SW bez widoku na biegun północny.Statyw z montażem ustawiłem intuicyjnie na na polarną bez zabawy w metodę dryfu itp. przy temperaturze -15C.Całość była sterowana zdalnie z ciepłego pokoju icon_smile.gif

Udało mi się nagrać log,który bardzo prosiłbym o interpretację czy jest montaż sprawuje się oki ,czy tak sobie.

PHD log:

EQ6 mod.guiding PHD.JPG

Log wygenerowany w Exelu :

 

eq6 mod guiding.JPG

 

Jeśli są potrzebne jakieś dodatkowe informacje by prawidłowo odczytać log ,to je podam icon_smile.gif

Dzięki.

P.S Zapomniałem dodać,że te większe piki na początku wykresu i w trakcie powstały po stuknięciach w statyw icon_mrgreen.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś napisać na temat guidera? Ogniskowa, pixel itp.trochę za mało danych do oceny.

Ja takie wyniki osiągam z trudem i nezbyt często na 160 mm i pixelu 4.7 um.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest nagrane PE montażu,tylko zapisany log podczas guidingu.Testowaliśmy guiding.

Samo PE -jeśli wyszło to PE mam nagrane,w PHD odznaczyłem opcję ,gdzie program nie wysyłał korekt do montażu.

Pytam,czy jeśli z guidingiem będą prezentowały się wartości +,- 1,5 arcsec co łącznie daje 3arcsec,montaż wyrobi z moim astrografem?

Megrez 72/432+WOIII+ATIK314E mono dale mi takie wartości wzięte z Field of Calculator,a dokładnie rozdzielczość 2,78"/pixel.

Do guidingu używam szukaczo-guidera o ogniskowej 180mm+SPC900 o pixelu 5,6umx5,6um.

Pytam teoretycznie ,jeśli w najgorszym wypadku prowadzenie z guidingiem będzie na poziomie 3arscec,a rozdzielczość astrografu 2,78"/pixel ,to gwiazdy jeszcze powinny być punktowe?

Wiem,że przekonam się podczas sesji,ale lubię również wiedzieć co i jak z tymi cyferkami.

Przepraszam za lamerskie pytania,ale nie mam wprawy w odczytywaniu logów,a EQ6 jest moim pierwszym tak poważnym montażem :)

Liczę na Waszą pomoc .

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,z pewnością poczytam.

Szymek,możesz mi napisać gdzie celowo lub przypadkowo były wprowadzone w PHD czasy 1s do guidingu?-gdzie szukać tych ustawień .

Jak wspomniałem guiduję za pomocą PHD,jeśli trzeba to wrzucę zrzuty ustawienia programu.

Jeśli dobrze rozumuję ta 1s to czas ekspozycji kamerki guidującej,czy coś innego.

Przez weekend zapowiadają czyste niebo,więc chciałbym dokładniej przetestować montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymek,możesz mi napisać gdzie celowo lub przypadkowo były wprowadzone w PHD czasy 1s do guidingu?-gdzie szukać tych ustawień .

Jak wspomniałem guiduję za pomocą PHD,jeśli trzeba to wrzucę zrzuty ustawienia programu.

Jeśli dobrze rozumuję ta 1s to czas ekspozycji kamerki guidującej,czy coś innego.

Przez weekend zapowiadają czyste niebo,więc chciałbym dokładniej przetestować montaż.

 

w PHD ustawiasz czas po jakim kamerka robi naświetlanie klatki - jest to tożsame z wykonaniem poprawki prowadzenia montażu (lub nie - jeśli nie ma potrzeby). czas 1 sek jest za mały ponieważ program oblicza centroid gwiazdy a gdy seeing jest słaby to po 1 sek nie uśredni się i gwiazdka będzie pływać, a co za tym idzie - również jej centroid. Spowoduje to nadkorekcję montażu (będzie skakał z jednej strony na drugą).

Kluczem tutaj jest ustawienie jak najlepiej na biegun i czasy ok 3-4sek (choć 2sek też dają radę). Dla Deklinacji ważne jest by robiła korekcję tylko w jedną stronę (uniknięcie backlashu) a RA musi być przeważona tak by montaż ciągnął a nie "popuszczał".

 

w PHD czasy do guidingu ustawiasz w okienku głównym aplikacji (zaraz obok przycisków).

 

Kluczowym dla guidowania parametrem jest (w PHD) min.mo - za jego pomocą ustawiasz tzw. martwą strefę, ale to ogarniesz jak przeczytasz ten artykuł na celestii podlinkowany przez Hansa.

 

co do logu to +/- 1,5" to jest dobry wynik wg mnie. Biorąc pod uwagę nasze warunki do fotografowanie to nie martwiłbym bym się różnicą między PE 3" i rozdzielczością 2,78"/px w kamerce :-)

 

Paweł

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł :)

Czyli w logu z PHD odczytam z jakimi czasami robi ekspozycje kamerka guidujaca,tak jak w tym przypadku 1s?

Coś mi się zdaje,że jednak podczas guidowania czas ekspozycji miałem ustawiony na 2,5s.

Jarek,

PECprep'a nie znam więc nie wypowiem się jeśli chodzi o jego statystyk. Najważniejsze (wg mnie) to analiza logu w trakcie sesji.

 

Podeślij mi log z phd (tutaj, albo na radompaw(at)gmail.com)

 

w PHD na jedną "kratkę" w wykresie przypada 1px guidera, skoro guidujesz 180mm i pikselem 5,6um to wypadkową masz ok 6,3"/px - także dobrze by było gdyby montaż prowadził Ci w "granicach" 1/2px.

 

Jednego czego nie wyguidujesz to ziarnistości montażu (tutaj trzeba liczyć na dobrą sztukę) - w Twoim przypadku wydaje mi się, że to już ziarnistość została i wiele z tym nie zrobisz.

Zobacz jak będą wyglądały kolejne sesje - czy PE będzie na tym samym poziomie, czy będzie większe (bądź mniejsze).

 

reasumując - jeśli na zdjęciu masz punktowe gwiazdy to nie ma co się bawić, bo można jeszcze zepsuć :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 100% się z Tobą zgadzam,że dopiero podczas sesji wyjdzie jak prowadzi montaż,a jeśli gwiazdy przy długich ekspozycjach(20-25 min) wyjdą punktowe,to nie będę nić zmieniać.

Zależy mi aby uzyskiwać dobry tracking przy tak długich czasach,ponieważ chciałbym zbierać materiał w narrowband, i tym celu zakupiłem modyfikowaną wersję EQ6 w Astromarkecie :)

Log podesłałem na Twojego maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, widziałem - dzięki.

Powiedz mi jeszcze czy agresywność miałeś ustawioną na 100%?

 

w logu zobaczyłem, że min.mo masz na 0,15 to znaczy, że montaż wykona korektę gdy błąd przekroczy 0,15px czyli w Twoim przypadku - ok 0,9" to zdecydowanie za mało. Powoduje to, że praktycznie każda próbka jest poddawana korekcji. W Twoim przypadku bezpiecznie będzie ustawić min.mo na ok 0,3 czy nawet 0,4 (trzeba sprawdzić organoleptycznie).

Zasada jest taka - montaż prowadzi, a guiding (w razie potrzeby go "poprawia") - nie można dopuścić do sytuacji, że cały czas pracuje guiding.

 

ustawienia RA move miałeś na 150 a DEC move na 100? To wg mnie za mało - montaż może nie mieć siły podciągnąć gwiazdę do "0" ja (jak jeszcze guidowałem PHD) dla RA miałem 500 a DEC 1000. Chociaż nie mówię, że te wartości były poprawne.

 

Sprawdź jak będzie się montaż zachowywał przy tak długich klatkach ale koniecznie ustaw go jak najlepiej na biegun... wtedy będzie to miarodajne.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojoj :-)

Agresywność 100% nie jest dobra - ustaw na początek 80%

 

Max DEC Duration ustaw na 1000, szczególnie jeśli guidujesz w obie strony (DEC guide mode - auto) - oś deklinacji ma spory backlash. Max RA Duration ustaw na jakieś 400-500.

 

min.motion - masz ustawione na 0.09 to oznacza, że montaż będzie wykonywał korekty po przekroczeniu ok 0,58" a to zdecydowanie za mało! - każda próbka jest guidowana i wprowadza to za dużo oscylacji. Ustaw tą wartość na 0,3 lub 0,4 i zobacz jak będzie się zachowywał montaż.

 

Zwiększył bym nieco calibration step - do jakiś 1400... ale jak Ci dobrze kalibruje to nie ma konieczności.

 

Zrób następnym razem coś takiego:

- po kalibracji i włączeniu guidingu wyłącz korekty w osi DEC

- zobacz w którą stronę dryfuje wykres osi DEC

- włącz korkety tylko w stronę przeciwną - w ten sposób całkowicie wyeliminujesz backlash tej osi.

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja prowadzę Maximem. Aktualnych logów niestety nie mam. Tak na prawdę to na EQ6 zrobiłem może ze 4 fotki... teraz po zmianie teleskopu mam zamiar coś zrobić :-)

 

Co prawda z moim EQ6 nie mogłem (i pewnie nie mogę) dojść do ładu i składu więc sądzę, że może prowadzić lepiej. Jak będę miał log to wrzucę :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać w czym EQ6 Cię nie słucha?

Mam kolegę z tego forum co posiada HEQ5 standard i guiduje Maximem,pozwolę sobie wrzucić zapis logu z jego sesji ->

HEQ5 Dominik.JPG

Chciałbym aby mój montaż tak trackował :)

P.S Te wysokie piki to również efekt "zaliczenia"statywu.

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla porównania: wykresy trwającej właśnie sesji kontrolowanej przez Maxima.

Dane guidera : ogn=180 mm, pixel 4.5x3.75 mikrona. Astrograf : apertura 200 mm, f/3.

Montaż: Takahashi EM-200 Temma sterowany impulsowo przez platformę Ascom.

Obciążenie : ok. 16 kg.

Wykres.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla porównania: wykresy trwającej właśnie sesji kontrolowanej przez Maxima.

Dane guidera : ogn=180 mm, pixel 4.5x3.75 mikrona. Astrograf : apertura 200 mm, f/3.

Montaż: Takahashi EM-200 Temma sterowany impulsowo przez platformę Ascom.

Obciążenie : ok. 16 kg.

Wykres.jpg

Mógłbyś wrzucić taki log z sesji?Popatrzyłbym na niego w PECPrep.

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten log przedstawia PE montażu,w PHD odznaczyłem opcję,gdzie program wysyła korekty do montażu.Guiduje szukaczo-guiderem 8x50(180mm ogniskowa)+SPC900SC1,5.

Nagrałem kilka cykli,ale jak na razie występuje problem z powtarzalnością trackingu by wgrać PEC'a.

Dokładniej przetestuję montaż podczas sesji w mojej miejscówce,gdzie mam postawiony pier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.