Skocz do zawartości

Całkiem niedawno temu w odległej galaktyce M106


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to wina forum ale zdjęcie strasznie kompresja zmasakrowała.

Ciężko w ogóle ocenić jakoś tła bo wszędzie artefakty z kompresji mieszają się z szumem.

Jak dla mnie trochę dziwna kolorystyka głównego tematu ale fajny kadr - sporo interesujących obiektów.

 

Masz jakiś problem z prowadzeniem czy 80-tka też ma kłopoty ze ściśniętym korektorem, bo gwiazdy tak trochę przypominają to co widać często w 65-tce?

 

 

Miałeś sporo szczęścia, że udało Ci się znaleźć 5.5h w miarę czystego nieba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to wina forum ale zdjęcie strasznie kompresja zmasakrowała.

Ciężko w ogóle ocenić jakoś tła bo wszędzie artefakty z kompresji mieszają się z szumem.

Jak dla mnie trochę dziwna kolorystyka głównego tematu ale fajny kadr - sporo interesujących obiektów.

 

Masz jakiś problem z prowadzeniem czy 80-tka też ma kłopoty ze ściśniętym korektorem, bo gwiazdy tak trochę przypominają to co widać często w 65-tce?

 

 

Miałeś sporo szczęścia, że udało Ci się znaleźć 5.5h w miarę czystego nieba ;)

Właśnie teraz się przyjrzałem - faktycznie strasznie masakrycznie to wygląda. Jak porównuję ze zdjęciem u siebie na komputerze to jest od groma artefaktów z kompresji :-( Szczególnie obok gwiazd.

 

Obawiam się, że to problemy z prowadzeniem. Moje EQ6 jest dalekie od doskonałości i czeka mnie wymiana łożysk i złożenie tego wszystkie do kupy. Mam błąd prowadzenia w granicach (PE 0,5px czyli +/- 2" (4") to stanowczo za dużo - jak deklinacja idzie dobrze, tak RA jedzie strasznie szaleje, albo to coś ze składaniem - muszę się jeszcze przyjrzeć temu zdjęciu i krytyczniej spojrzeć na poszczególne klatki... co nie zmienia faktu, że łożyska muszę wymienić.

 

Niebo było praktycznie czyste między 22:30 a poranku.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można uniknąć tej kompresji wykonywanej przez forum. Po prostu trzeba wysyłac fotki poniżej 2 MB :) kompresując je uprzednio porządnym algorytmem np. PSa. Ale to zdjęcie jest małe więc nie do końca rozumiem gdzie problem... Może Adam podpowie?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku,

wydaje mi się, że temat kompresji wrócił po aktualizacji AP. Po wcześniejszej aktualizacji również była kompresja i po interwencji Adama wróciło do normy - wydaje mi się, że teraz jest podobnie.

 

Zdjęcie faktycznie bardzo ciężko ocenić przez kompresję - zauważyłem jedną rzecz - na pojedynczych fitsach gwiazdki są nieporuszone a na wynikowym wygląda jakby wszystkie płynęły... przejrzę raz jeszcze pojedyncze klatki i zrobię ostrzejszą selekcję, zestakuję Maximem i zobaczę czy jest różnica.

 

Odszumię też zdjęcie i porównam jakościowo :-) Do tego czasu "brak kompresji" już wróci.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś problem z prowadzeniem czy 80-tka też ma kłopoty ze ściśniętym korektorem, bo gwiazdy tak trochę przypominają to co widać często w 65-tce?

 

"English disease" ("Angielska choroba") - już nawet nazwę wymyślili temu zjawisku w świecie astro :D

W absolutnie każdym APO65Q jest "za bardzo ściśnięty korektor". Teraz widać "Angielska choroba" przenosi się na APO80Q. Niedługo prawdopodobnie przeniesie się na każde APO z korektorem na rynku astro :D

Najczęściej nosicielami "Angielskiej choroby" są ludzie, którzy mają problem z prowadzeniem montażu, z ustawieniem na polarną, a nawet z poprostu źle ustawioną ostrością ;)

 

Piękne zdjęcie, Paweł! Gratulacje

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że Ty masz problem z prowadzeniem, i że nie uważasz, że to "Angielska choroba", ale ostatnio jak gdzieś pojawiają się pociągnięte gwiazdki, to często pada stwierdzenie "za bardzo ściśnięty korektor".

I to jest właśnie "Angielska choroba" :)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie innej natury. Jak wypada TS80Q w porównaniu do N6 na galaktykach? Czy zalety refraktora kompensują aperturę i ogniskową newtona. W tym konkretnym przypadku czyli M106, lepiej wyszło TSem czy newtonem 150/750?

 

Edytowane przez poldip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego angielska?

 

Bo powstała w Anglii (czy raczej w UK). Tam poczyniono pierwszą, największą i masową krucjatę przeciw APO65Q, dyskredytując ten teleskop w niemal całym angielskim światku astro :)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie innej natury. Jak wypada TS80Q w porównaniu do N6 na galaktykach? Czy zalety refraktora kompensują aperturę i ogniskową newtona. W tym konkretnym przypadku czyli M106, lepiej wyszło TSem czy newtonem 150/750?

Powiem tak,

na pewno newtonem miałem większe zbliżenie (robiłem wtedy canonem 40D więc matryca praktycznie identyczna wymiarowo), ale i tak z refraktora wydaje mi się, że zdjęcie jest bardziej plastyczne niż z newtona (pomijając kwestie prowadzenia). Pomimo mniejszej światłosiły i krótszej ogniskowej załapało się więcej detalu (to również kwestia kamerki i ilości materiału).

 

Zdjęcie robione newtonem znajduje się tutaj: http://www.pawel.foto-zdjecia.pl/Astrofotografia-Stara/M106

 

Jestem zwolennikiem mgławic i bardziej rozległych obszarów niżeli galaktyk (stąd ogniskowa 520mm), które niestety wychodzą trochę małe.

 

Reasumując - mi się bardziej podoba z TS'a (pomijając prowadzenie i powiększenie).

Pobawię się jeszcze tym zdjęciem i jestem pewien, że da się bardziej wyciągnąć te słabsze okolice tej galaktyki i lekko poprawić kolorystykę.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.