Skocz do zawartości

Relacja z targow ASTROFEST 2013 w Londynie


Tomasz_Habaj

Rekomendowane odpowiedzi

To ja dodam jeszcze kilka zdjęć od siebie. Wczoraj późno wróciłem do domu i już nie miałem siły na pisanie relacji.

 

Wypatrzyłem nowe koło filtrowe Starlight Express. Będzie przyjmowało filtry 1.25' lub 36mm. Ma wbudowany OAG. Cena około 250 GBP. Ma być dostępne w okolicach kwietnia:

IMG_5299.JPGastrofest012.jpgastrofest011.jpg

 

Rozmawiałem też z ludźmi z Atika na temat sterowników do Linuxa. Okazuje się, że prace trwają. Na targach był pokazany Atik 314L+ podłączony do RaspberryPi:

astrofest016.jpgastrofest020.jpg

 

Przyglądałem się też przenośnym montażykom Vixena i IOptrona. IOptron jest większy i cięższy. Panowie sprzedawcy powiedzieli, że w trakcie targów sprzedali 7 z przywiezionych 10 sztuk, więc mimo sporej ceny jest zapotrzebowanie:

- Vixen Polarie

astrofest046.jpgastrofest048.jpg

- IOptron

astrofest001.jpg

 

milosz

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folded refractor to refraktor (zwykle dosyć duży i ciemny), który normalnie z racji długiej ogniskowej byłby długi i nieporęczny.

Dlatego używa się luster, które odbijają światło tak aby biegło kilkukrotnie przez tubę, jak na schemacie wstawionym przeze mnie wyżej:

 

500px-Off-axis_optical_telescope_diagram

 

Dla lepszego zobrazowania:

Six-Inch-Folded-Refractor-Schematic-Smal

Edytowane przez paether
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam coś pozaosiowego...

500px-Off-axis_optical_telescope_diagram

 

to chyba jednak reflector a nie refractor.

 

Ciekawa konstrukcja ale moim zdaniem mimo całości plusów zawartych w treści -jest duzo strat na odbiciach luster.

do tego ciemny jak noc listopadowa a wiec jedynie planetki i Księżyc.

 

http://www.google.com/patents?id=WAwmAAAAEBAJ&printsec=abstract&zoom=4&hl=pl#v=onepage&q&f=false

 

http://atm.udjat.nl/articles/schief_kit.html

 

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach z Astrofestu jest refraktor. Początkowo podejrzewałem pozaosiowy reflektor, ale okazało się, że to "folded refractor", w którym bieg światła jest podobny jak na schemacie Scheifspieglera, czyli schemat nadal jest poprawny za wyjątkiem jednego z luster. W tym refraktorze obydwa są płaskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.