Skocz do zawartości

budowa obserwatorium na poddaszu.


majronx

Rekomendowane odpowiedzi

Jest gorsza sprawa niż pozwolenie na budowę , mianowicie nagrzany dach będzie ci falował powietrze przez całą noc , bo w ciągu dnia to juz będzie masakra.

 

Idealną sprawą jest odzielny budynek , male obserwatorium , najlepiej kilka metrów nad ziemią , bo tu wilgoci jest najwięcej.

 

No ale jak nie masz wyjścia .

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Planuję zrobić małe obserwatorium na poddaszu,ale wymaga to oczywiście małej przebudowy dachu i w związku z tym mam pytanko, czy na taką niewielką ingerencję trzeba mieć pozwolenie?

Rysunek podglądowy tak dla zobrazowania.

 

Niestety musisz mieć pozwolenie na budowę nawet na taki drobiazg, bo zwiększasz kubaturę budynku.

 

O wadach obserwatorium na dachu domu już koledzy wyżej Ci napisali, więc lepiej zbudować je jako wolnostojące, tym bardziej, że zgodnie z Prawem Budowlanym pozwolenia na budowę, nie wymaga budowa "...wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2"

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu po pracy....

Wybiliście mi z głowy pomysł z tym poddaszem :}

Koszt pozwoleń i projektu byłby wyższy niż budowa wolno stojącego obserwatorium.

I ku takiemu teraz będę się skłaniał,miejsce na budowę jest,chęci są,jeszcze tylko jakiś projekcik i kosztorys...

Mam nadzieję ze nie przerośnie to moich możliwości finansowych.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz miec pozwolenia jeśli wysokośc obserwatorim nie przekroczy 3m

A możesz podać źródło tych rewelacji? Weźmiesz na siebie odpowiedzialność za takie porady?

 

W końcu po pracy....

Wybiliście mi z głowy pomysł z tym poddaszem :}

Koszt pozwoleń i projektu byłby wyższy niż budowa wolno stojącego obserwatorium.

I ku takiemu teraz będę się skłaniał,miejsce na budowę jest,chęci są,jeszcze tylko jakiś projekcik i kosztorys...

Mam nadzieję ze nie przerośnie to moich możliwości finansowych.

Cieszę się że podjąłeś taką decyzję. Projekt obserwatorium wraz z ociepleniem i wymianą pokrycia z pewnością byłby większy niż budowa nowej konstrukcji do 25 m2 oczywiście. :)

Co do kosztów i projektu małej altany z rozsuwanym dachem skontaktuj się tu na forum z Adamo,a jeśli oczekujesz pomocy prawno budowlanej przy zgłoszeniu pisz tutaj wątku lub do mnie na PW.

 

ps.

Właśnie wczoraj wróciłem z weekendu z okolic Skały, szkoda że pisałeś tego w zeszłym tygodniu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko będę potrzebował merytorycznej pomocy w budowie,to na pewno zapytanie pojawi się na forum.

Teraz trzeba czekać aż zima odpuści a dobre i dokonać jakiś wstępnych pomiarów w terenie i ustalić miejsce budowy.

W sumie już mam jedno pytanie, które od dawna mnie nurtuje.

Mianowicie jak posadowić obserwatorium?

 

- bezpośrednio na gruncie na betonowych pustakach w każdym narożniku

- czy robić słup fundamentowy pod każdym narożnikiem

Edytowane przez majronx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i druga sprawa? Jak zamierzasz osadzić pier?
\

 

Pier będzie na stopie fundamentowej,czyli chyba najczęściej stosowana metoda w tego typu obserwatoriach.

Nie wiem jeszcze na jakiej głębokości będzie stopa,od stopy w górę do właściwej wysokości myślę o rurze PCV o przekroju 20cm zalanej betonem i zbrojonej oczywiście.

Edytowane przez majronx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie taki pier nie jest potrzebny - wręcz szkodliwy, gdyż działa jak długi wąski pręt.

Wystarczy zamocować go na stropie lub na poziomych belkach -takie rozwiązania już są przetestowane i sprawdzone.

Co do nagrzanego dachu to jeszcze istotna jest kwestia czym jest pokryty - jeżeli blachą to oczywiście szybko się nagrzewa, ale też szybko oddaje temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie taki pier nie jest potrzebny - wręcz szkodliwy, gdyż działa jak długi wąski pręt.

Wystarczy zamocować go na stropie lub na poziomych belkach -takie rozwiązania już są przetestowane i sprawdzone.

Co do nagrzanego dachu to jeszcze istotna jest kwestia czym jest pokryty - jeżeli blachą to oczywiście szybko się nagrzewa, ale też szybko oddaje temperaturę.

hmm... nie spodziewałem się takiej odpowiedzi odnośnie piera.

 

Mogę prosić jakiś prosty rysunek jak wygląda metoda którą opisujesz,bo teraz jestem totalnie zbity z tropu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe pewnie myślał, że chcesz ciągnąć pier aż na poddasze, do swojej pierwotnej koncepcji na poddaszu

 

A pier zabetonowany w gruncie jak najbardziej spełnia rolę dla obserwatorium przyogródkowym

Jak najtaniej zrobić solidny pier znajdziesz tu: http://astropolis.pl/topic/20289-budowa-obserwatorium-dziennik-budowy/

Głębokość posadowienia zależy głównie od rodzaju gruntu i strefy klimatycznej głębokości przemarzania.

Więc najpierw napisz jaki masz grunt na działce, w jakim rejonie będzie umiejscowione, wtedy będzie można Ci coś konkretniej doradzić

 

Zresztą w tym dziale: http://astropolis.pl/forum/98-moje-obserwatorium/ znajdziesz wiele projektów, konstrukcji i sposobów na własne obserwatorium

 

 

 

Pier będzie na stopie fundamentowej,czyli chyba najczęściej stosowana metoda w tego typu obserwatoriach.
Nie wiem jeszcze na jakiej głębokości będzie stopa,od stopy w górę do właściwej wysokości myślę o rurze PCV o przekroju 20cm zalanej betonem i zbrojonej oczywiście.

 

rura średnicy 20 cm będzie raczej za mała; lekko licząc pier będzie zagłębiony w gruncie na metr + metr nad terenem, to smukłość tego słupa akurat będzie >10, a to już oznacza długie wygaszanie drgań

pomyśl lepiej o średnicy 25, a najlepiej 30cm

 

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

\

 

Pier będzie na stopie fundamentowej,czyli chyba najczęściej stosowana metoda w tego typu obserwatoriach.

Nie wiem jeszcze na jakiej głębokości będzie stopa,od stopy w górę do właściwej wysokości myślę o rurze PCV o przekroju 20cm zalanej betonem i zbrojonej oczywiście.

 

Sumas przecież wyraźnie jest napisane w stopie fundamentowej :) to niby jak sobie to wyobrażasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba nasze wyjaśnienia są przesunięte w fazie, bo już przestałem cokolwiek kumać,

to Ty napisałeś na stropie, a nie stopie :)

 

Wystarczy zamocować go na stropie lub na poziomych belkach -takie rozwiązania już są przetestowane i sprawdzone.

 

więc wydawało mi się, że niedoczytałeś, że kolega zrezygnował już z obserwatorium na poddaszu i chce je jako wolnostojące.

A w takim wypadku, stopa fundamentowa jest najrozsądniejszym wyjściem dla piera.

Następnie pyta:

 

Nie wiem jeszcze na jakiej głębokości będzie stopa,od stopy w górę do właściwej wysokości myślę o rurze PCV o przekroju 20cm zalanej betonem i zbrojonej oczywiście.

 

no to ja; że to zależy jaki ma rodzaj gruntu na działce i w jakiej strefie klimatycznej mieszka, a po za tym, że przekrój za mały, bo smukłość, czyli stosunek wysokości do średnicy (ściślej przekroju czynnego) spowoduje to, że taki słup będzie długo wygaszał drgania, już nie mówiąc o tym, że częstotliwość drgań własnych takiego słupa może powodować wręcz rezonans - czyli działać niemal jak dzwon, więc lepiej przyjąć grubszy

no i tak sobie to wyobrażam

a Ty? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty dalej brniesz w swoje.

 

Nie podałeś cytatu ale jeśli domyślam się to chodzi Ci o

 

"instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych (jeżeli mają wysokość powyżej 3 m - wymagane jest zgłoszenie)"

 

Jest tam wyraźnie napisane że chodzi o urządzenia budowlane, a nie obserwatoria, domki, budki czy altany.

A co nazywamy urządzeniem znajdziesz w Art. 3.punkt 9 Prawa budowlanego.*

 

Powtarzam nie wprowadzaj ludzi w błąd bo może to kogoś kosztować kilka lub kilkanaście tysięcy zł kary plus paruletnie postępowanie przed Nadzorem Budowlanym.

 

*

9) urządzeniach budowlanych – należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania

obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod

śmietniki;

 

ps.Skała leży w strefie II przemarzania ,czyli spód fundamentu powinien znaleść się conajmniej 1.0 m poniżej terenu.

Oczywiście może więcej. :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz miec pozwolenia jeśli wysokośc obserwatorim nie przekroczy 3m

Zgadza się,ale dotyczy to masztów i innych urządzeń,nie pomieszczeń.

 

Jest jeszcze jedno ale,postawienie wolnostojącej altany czywiaty nie wymaga zezwolenia pod warunkiem-że nie jest na trwale związane z gruntem,czyli nie może być na ławie.Na to potrzebne jest już zezwolenie,ale można to obejść.Jest tam mowa o strefie przemarzania,a więc ława jest ławą wtedy gdy jest wykopana na głębokość strefy przemarzania,a ta wynosi 120cm.Więc do głębokości 1m zwyczajnie nie jest ławą i nie trzeba zezwoleń.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się,ale dotyczy to masztów i innych urządzeń,nie pomieszczeń.

 

Jest jeszcze jedno ale,postawienie wolnostojącej altany czywiaty nie wymaga zezwolenia pod warunkiem-że nie jest na trwale związane z gruntem,czyli nie może być na ławie.Na to potrzebne jest już zezwolenie,ale można to obejść.Jest tam mowa o strefie przemarzania,a więc ława jest ławą wtedy gdy jest wykopana na głębokość strefy przemarzania,a ta wynosi 120cm.Więc do głębokości 1m zwyczajnie nie jest ławą i nie trzeba zezwoleń.

 

Pozdrawiam.

Obserwatorium nie będzie na żadnej ławie,ani fundamencie,tylko na pustakach betonowych.

Tylko pod piera będę kopał dołek.

 

 

Ps.

Miejsce budowy już ustalone,zrobiłem fotki na panoramę jaki będę miał widok z obserwatorium,jak poskładam to wrzucę.

Niestety południowe niebo jest trochę zasłonięte moim domem,ale niestety innej opcji na lokalizację nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwatorium nie będzie na żadnej ławie,ani fundamencie,tylko na pustakach betonowych.

Tylko pod piera będę kopał dołek.

 

 

Ps.

Miejsce budowy już ustalone,zrobiłem fotki na panoramę jaki będę miał widok z obserwatorium,jak poskładam to wrzucę.

Niestety południowe niebo jest trochę zasłonięte moim domem,ale niestety innej opcji na lokalizację nie mam.

 

Tojuż lepiej zrób na betonowej płycie,bedzie lepiej i solidniej,wygodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tojuż lepiej zrób na betonowej płycie,bedzie lepiej i solidniej,wygodniej.

 

A możesz wytłumaczyć dlaczego?

 

 

...ława jest ławą wtedy gdy jest wykopana na głębokość strefy przemarzania,a ta wynosi 120cm.Więc do głębokości 1m zwyczajnie nie jest ławą ...

 

a czym jest?

Zresztą daruj sobie.

 

Posadowienie obserwatorium na płycie betonowej to absurd.

Płyta betonowa jest jak akumulator ciepła - w dzień się nagrzewa, w nocy oddaje ciepło - efektem będzie falowanie powietrza. Obserwatorium lepiej budować z materiałów o małej bezwładności cieplnej - np. z drewna

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty dalej brniesz w swoje.

 

Nie podałeś cytatu ale jeśli domyślam się to chodzi Ci o

 

 

Jest tam wyraźnie napisane że chodzi o urządzenia budowlane, a nie obserwatoria, domki, budki czy altany.

A co nazywamy urządzeniem znajdziesz w Art. 3.punkt 9 Prawa budowlanego.*

 

Powtarzam nie wprowadzaj ludzi w błąd bo może to kogoś kosztować kilka lub kilkanaście tysięcy zł kary plus paruletnie postępowanie przed Nadzorem Budowlanym.

 

*

9) urządzeniach budowlanych – należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania

obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod

śmietniki;

 

ps.Skała leży w strefie II przemarzania ,czyli spód fundamentu powinien znaleść się conajmniej 1.0 m poniżej terenu.

Oczywiście może więcej. :)

 

Jeżeli chodzi o pozwolenie na zrobienie obserwatorium na poddaszu, to nie byłbym taki pewien, że jest potrzebne. Przynajmniej w stosunku do posiadanego przeze mnie obserwatorium o średnicy 2,65 m zamowntowanego na dachu nikt takiego pozowlenia nie wymagał. Obesrwatorium zostało potraktowane jako instalacja na obiekcie budowlanym i w związku z tym urzędnicy nie wymagali zgłoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o pozwolenie na zrobienie obserwatorium na poddaszu, to nie byłbym taki pewien, że jest potrzebne. Przynajmniej w stosunku do posiadanego przeze mnie obserwatorium o średnicy 2,65 m zamowntowanego na dachu nikt takiego pozowlenia nie wymagał. Obesrwatorium zostało potraktowane jako instalacja na obiekcie budowlanym i w związku z tym urzędnicy nie wymagali zgłoszenia.

Tylko czy wykonanie obserwatorium jako jaskółki z otwieranym dachem nie jest już zbyt duża ingerencją w kubaturę dachu? Takie coś raczej nie przejedzie bez odpowiedniego pozwolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.