Skocz do zawartości

ATM focuser na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli silnik będzie napędzał oś mikroruchów to przy zasilaniu 12V każdy silnik bipolarny na 9-15V i prąd max 1A się nada. Kwestia policzenia przełożenia, ale przy silniku 200 kroków (1.8 stopnia) można spokojnie zastosować 1:1 z mikroruchami.

 

 

W oczekiwaniu na fokuser chciałbym przygotować się od strony napędu wyciągu.

W gąszczu dostępnych na Allegro silników krokowych trochę pogubiłem się.

Czy któryś z bardziej doświadczonych Kolegów mógłby polecić jaki silnik z tych tańszych zastosować (link do strony)?

W moim wyciągu nie ma mikroruchów. Wobec tego rozumiem, że bez przekładni się nie obejdzie.

Nie mogę namierzyć źródła skąd można dostać kółka zębate i pasek zębaty do małej przekładni.

Przełożenie oczywiście w zależności od możliwości silnika krokowego.

Tu również proszę o jakieś namiary, ewentualnie propozycje innych rozwiązań.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do silnika to cytat z mojego PW w którym pytałem o to samo Łukasza "A co do silnika - to dowolny bipolarny 200 krokowy (czyli z krokiem 1.8*) na napięcie 9-15V"

Taki silnik będzie miał 4 kabelki. Nowy silnik ewentualnie http://silniki.pl/index.php?site=products&type=250&details=2540.

Nie podejmę się odpowiedzialności aby szukać silnika z allegro i podawać link bo obawiam się że np. silnik okaże się wadliwy.

Ja dlatego też kupiłem nowy :flirt: ten z linku i sprawdza się super

Edytowane przez coy_coyote
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o silnik, to tak jak napisał coy_coyote. A jeśli chodzi o przełożenie, to ja kupowałem paski i koła zębate tutaj http://www.ebmia.pl/pasy-zebate-zamkniete-bezkoncowe-pasy-zebate-c-196_50_102_1202.html . Ale jak nie masz mikroruchów to nie wiem czy nie będzie lepiej zastosować zwykłych zębatek bez paska. Co prawda te paski nie są elastyczne, ale nie wiem sam czy tu nie trzeba bardziej pewnej przekładni. Jeśli zastosujesz silnik 200 kroków a focuser chcesz do ED80 to powinno wystarczyć Ci dodatkowe przełożenie 1:5 lub większe (bez pokrętła mikroruchów) - to da rozmiar pojedynczego kroku około 10um.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do silnika to cytat z mojego PW w którym pytałem o to samo Łukasza "A co do silnika - to dowolny bipolarny 200 krokowy (czyli z krokiem 1.8*) na napięcie 9-15V"

Taki silnik będzie miał 4 kabelki. Nowy silnik ewentualnie http://silniki.pl/index.php?site=products&type=250&details=2540.

Nie podejmę się odpowiedzialności aby szukać silnika z allegro i podawać link bo obawiam się że np. silnik okaże się wadliwy.

Ja dlatego też kupiłem nowy :flirt: ten z linku i sprawdza się super

 

Dzięki za link. Skoro silnik sprawdzony, kupię taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o silnik, to tak jak napisał coy_coyote. A jeśli chodzi o przełożenie, to ja kupowałem paski i koła zębate tutaj http://www.ebmia.pl/pasy-zebate-zamkniete-bezkoncowe-pasy-zebate-c-196_50_102_1202.html . Ale jak nie masz mikroruchów to nie wiem czy nie będzie lepiej zastosować zwykłych zębatek bez paska. Co prawda te paski nie są elastyczne, ale nie wiem sam czy tu nie trzeba bardziej pewnej przekładni. Jeśli zastosujesz silnik 200 kroków a focuser chcesz do ED80 to powinno wystarczyć Ci dodatkowe przełożenie 1:5 lub większe (bez pokrętła mikroruchów) - to da rozmiar pojedynczego kroku około 10um.

 

Postaram się dobrać przełożenie między 1:5 a 1:10. Myślę, że takie kółka da się dobrać - wybór jest spory w firmie, której link podałeś.Dziękuję.

Mam wrażenie, że przekładnia z paskiem zębatym nie będzie miała większych luzów niż przekładnia zębata.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki focuser będzie działał ze standardowym wyciągiem Sky Watchera ??

Czy potrzebny jest wyciąg z mikroruchami ??

 

Na pewno będzie. Możesz przełożenie ewentualnie dobrać na kółkach zębatych silnik-wyciąg.

Oczywiście zależy jaki margines ostrości ma twój zestaw.

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracam do sprawy sterowania LCD przez I2C i wygląda na to że Arduino Nano ma SDA i SCL na pinach 4 i 5. Są to piny zajęte przez silnik krokowy.

Czy można przełożyć sterowanie tych dwóch linii na wolne wejścia A5 i A6 ze złącza EXT ? Oczywiście zdaję sobie sprawę że muszę pociąć trochę PCB :ermm: oczywiście to tylko na moje potrzeby

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym JoloFocuserze piny 4 i 5 są na złączu EXT. Niestety piny A5 i A6 jak czytałem wg specyfikacji Atmegi mogą pracować tylko jako wejścia analogowe i nie można ich użyć do sterowania krokowca (stąd w pierwszej płytce musiałem potem kabelkami podmieniać piny :( ). Może poczekasz z testami I2C na nową płytkę? Już zamówione i przyjęte, będą w ciągu 7-10 dni roboczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A6 i A7 to wejścia ADC nie przypisane do żadnego portu (nie A5, które jest podłączone do PC5)

I2C można obsługiwać programowo na dowolnych pinach więc jeśli wyjścia przypisane do TWI są użyte do czegoś innego można się obejść bez wspomagania sprzętowego ... zwłaszcza przy obsłudze tak wolnych urządzeń jak LCD

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Iluvatar - patrzysz na stary schemat, we wcześniejszym poście pisałem o obecnej edycji focusera.

@ZbyT - dzięki za info, faktycznie nie chodziło o A5 i A6, tylko o A6 i A7. I faktycznie, nawet jest biblioteka http://playground.arduino.cc/Main/SoftwareI2CLibrary do programowej obsugi I2C pod Arduino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, podsumowując i przypominając:

1. zamówienie na płytki jest przyjęte, za 7-10 dni roboczych będą gotowe
2. nikt nie wyraził chęci na inne moduły, niż te z aukcji http://allegro.pl/show_item.php?item=4072824006 , a więc gotowy focuser z przesyłką wyjdzie niewiele drożej niż 100zł
3. gołe płytki rozsyłam chętnym zaraz po ich otrzymaniu
4. gotowe urządzenia będziemy rozsyłali w miarę składania wg kolejności z listy
5. po uruchomieniu pierwszego urządzenia w wątku załączę nowy sterownik ASCOM, wsad do Arduino (ale bez nowych fukcjonalności) oraz instrukcję
6. zmodyfikowany wsad i sterownik (obsługa LCD i czujnika DHT22) umieszczę w wątku później, po zmontowaniu wszystkich urządzeń
7. cały kod źródłowy (ASCOM i Arduino) jest otwarty na githubie i każdy może go sobie pobrać i rozszerzać o dowolne funkcje. Zarówno Arduino IDE jak i VisualStudio to darmowe środowiska

8. po akcji będzie czas na retrospekcje i możliwe udogodnienia. Projekt jest na tyle otwarty, że każdy może dołożyć swoją cegiełkę i pokazać jak to zrobił (tak jak np Dominik). Teraz czeka nas sporo pracy i na pewno nie jest to dobry czas na zmienianie czegokolwiek :) Tak jak można przeczytać w wątku najwięcej kłopotów sprawia użytkownikom raczej wybór i umocowanie silnika w wyciągu, a nie uruchamianie focusera. W sumie cieszy mnie to :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wystarczy gniazdo i tak też będzie :)

Dziękuję wszystkim za zaliczki - brakuje tylko jednej na samą płytkę, ale nie ma problemu bo płytek i tak zamówiłem kilka więcej i na koniec powędrują na aukcję, albo na zapas :) Mam już komplet elementów, jedynie jeszcze czekam na płytki z Merkara - planowo mają czas do wtorku, 29.04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niestety Merkar ma mały obsuw z płytkami i będą jutro albo pojutrze gotowe. Drugie niestety to takie, że ja jestem do końca tygodnia na wyjeździe, więc czyste płytki wyślę po niedzieli i też w przyszłym tygodniu dopiero ruszy produkcja :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.