Skocz do zawartości

ATM focuser na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Poprzerabiałem płytkę ver 1 na ver 2 zgodnie z schematami.

Wgrałem soft z ver 2. Wszystko ruszyło , silnik kręci wyświetlacz działa , sterowanie z Maxima również.

Mam jednak mały problem.

W pewnym momencie gdy podpiąłem czujnik DHT fokuser przestał reagować na podpinanie zasilania , zero reakcji .

Wpięcie kabla usb powoduje że fokuser zaczyna działać , komunikuje się z kompem , wyświetlacz też działa ale świeci dużo ciemniej niż świecił z dodatkowym zasilaniem fokusera.

Silnik reaguje na komendy ale widać że brakuje mu napięcia , gdy podepnę 13,5v do płytki silnik działa poprawnie ale wyświetlacz nadal słabo świeci.

Zawsze odpięcie kabla usb powoduje wyłączenie się urządzenia.

Zasilanie 13,5v dochodzi do sterownika silnika krokowego i modułu arduino.

Czyżby padł sam moduł Arduino? bo nie rozpoznaje ze zewnętrzne zasilanie jest podpięte?

Ponowne przeprogramowanie Arduino nic nie pomogło

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to by wyglądało :( Można spróbować się pobawić w wymianę tylko stabilizatora, albo wymienić cały moduł Arduino. Wyjścia +5V z Arduino nie można za bardzo obciążać, bo ten wewnętrzny stabilizator jest małej mocy. Można zasilać wyświetlacz LCD, ale na przykład podświetlenie już lepiej zasilić z 12V przez rezystor jakiś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to by wyglądało :( Można spróbować się pobawić w wymianę tylko stabilizatora, albo wymienić cały moduł Arduino. Wyjścia +5V z Arduino nie można za bardzo obciążać, bo ten wewnętrzny stabilizator jest małej mocy. Można zasilać wyświetlacz LCD, ale na przykład podświetlenie już lepiej zasilić z 12V przez rezystor jakiś.

A skąd jest brane zasilenie podświetlenia LCD w ver.2 fokusera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Właśnie polutowałem swoją płytkę i przeszedłem do testów. Niestety mam problem. Bez problemu instaluję oprogramowanie Arduino IDE, kopiuję biblioteki, kompiluję i wgrywam program na płytkę Arduino. Potem odpalam FocusMax'a i mam takie błędy jak na obrazku poniżej.

 

Problem z portem szeregowym! Próbowałem oczywiście różnych portów, restartowania itd. Ale cały czas mam problem z połączeniem szeregowym. Zawsze są to takie dwa komunikaty:

 

"Serial port timeout for command T", oraz

"Serial port timeout for command P"

 

Dziwi mnie to bo Arduino IDE działa bez problemu a problem jest tylko przy FocusMax'ie. Próbowałem zmieniać parametry portu COM w Windowsie, w tym Minimalny timeout odczytu i zapisu, ale nic to nie dało.

Potem znalazłem w pliku init.ino w kodzie parametr "Serial.setTimeout(2000)" i próbowałem zmieniać tę wartość (nie wiem czy dobrze), ale też nic to nie dało!

 

I już naprawdę nie wiem o co chodzi!! :(( Może ktoś miał takie problemy i jakoś sobie z nimi poradził??

 

 

post-15176-0-55831200-1421964128_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że wersja 2.0 jest poprawiona o taki właśnie błąd jak występuje u mnie "'Connection timeout for message #' bug fixed" (taki dokładnie komunikat mam w MaximieDL). Zainstalowałem więc wersję 2.0 (nie wiem czy ta wersja może działać poprawnie z płytką zrobioną pod werję 1.5?), ale nadal mam takie same błędy!:( Może jest jakaś część kodu z którą mógłbym pokombinować? (To może pytanie do Jolo).

Dołujące, że polutowałem całą płytkę, kupiłem silniczek i nie działa:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejko, wklej linki z których dokładnie wersji korzystałeś przy budowie - schemat, wsad Arduino i sterownik ASCOM.

 

Łukasz

 

Hej, dzięki za odzew.

 

Więc mam pierwszą wersję płytki:

http://astropolis.pl/topic/40377-atm-focuser-na-arduino/?p=518911

z tą modyfikacją:

http://astropolis.pl/topic/40377-atm-focuser-na-arduino/?p=519235

 

Poza tym mam te wersje wsadów:

http://astropolis.pl/topic/40377-atm-focuser-na-arduino/?p=519340

 

Więc wszystko pod wersję 1.5. Mam też kompilator Arduino 1.0.6 i ASCOM Platform 6.1. Testowałem wszystko z FocusMaxem 3.8.0.20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmhm, to dość nietypowe. Ten fix o którym piszesz dla wersji 2.0 nie zadziała z tą płytką tak bez niczego.

Po pierwsze musiałbyś się upewnić, którą wersję sterownika masz w systemie. W okienku dialogowym ustawień sterownika musisz mieć napisane "ver. 1.5" tak jak w PDFie na stronie 7. Jeśli jest inna, to odinstaluj sterownik w Panelu sterowania i zainstaluj na nowo wersję 1.5

Jak dalej nie będzie działało, to wgraj na nowo wsad do Arduino (choć pewnie to robiłeś już :) )

Jak dalej nic nie będzie grało, to spróbuj innym programem zagadać do focusera (APT, Maxim).

Jak wciąż nic, to podłącz focuser do komputera, otwórz Arduino IDE a w nim wybierz odpowiedni port i potem otwórz Serial Monitor (Ctrl + Shift + M), wybierz bitrate 9600 i sprawdź komendy: "#" , "T" , "P". Jak "P" zwróci jakąś pozycję, np 233, to spróbuj poruszyć silnikiem poleceniem "M:250".

Daj znać czy coś się udało wskórać, trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem wczoraj częściowy sukces. Mianowicie, zrobiłem wszystko jak sugerowałeś, tzn, na nowo wgrałem wszystko na płytkę, wsad Arduino i sterowniki. Sprawdziłem też jaką mam wersję płytki w Arduino bo ostatnio z tym mieszałem i upewniłem się, że mam "Arduino Nano w/ ATmega328" i wdaje mi się, że tu był problem bo chyba poprzednio miałem zaznaczoną "Arduino Uno".

 

Po podłączeniu i wybraniu odpowiedniego portu zaczęło nagle gadać :) FocusMax widział i połączył się z focuserem, więc poszedłem dalej i podłączyłem silnik i zasilanie. No i tu coś zaczęło się dziać, diody TX i RX zaświeciły się, mogłem nawet w Focus Maxie ustawiać wysunięcie silnika, ale ten nie reagował, a co gorsza coś zaczęło się przepalać bo poczułem swąd. Próbowałem tak kilka razy i w końcu spaliłem sobie chyba płytkę Arduino (bo to ewidentnie z niej coś się przepaliło). I teraz jak podłączam płytkę do kompa to mam komunikat " Nie rozpoznano urządzenia USB", i ani Arduino IDE nie widzi portu COM ani FocusMax. Aczkolwiek jest piknięcie i pali się czerwona dioda PWR na płytce Arduino.

 

A jak podłączam zewnętrzne zasilanie (12V, 2A) to dioda gaśnie i nie ma zasilania nigdzie na płytce Arduino (między pinami GND a 5V np.). Więc myślę, że coś skopałem. Pytanie tylko GDZIE??!! Zamówiłem już nową płytkę, mam nadzieję, że przyjdzie jutro, ale trochę się teraz cykam. Może odlutuję najpierw samą płytkę i sprawdzę czy coś tam widać?

 

Tak wygląda moja płytka:

 

post-15176-0-40238200-1422554609_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykra sprawa, tym bardziej, że płytka wygląda bardzo profesjonalnie zmontowana :( A pamiętałeś, że płytka w tej wersji miała minus zasilania w środku gniazda? http://astropolis.pl/topic/40377-atm-focuser-na-arduino/?p=519235

Jak przyjdzie nowe Arduino to może zaprogramuj je samo, bez wlutowywania w płytkę a jedynie przez podłączenie USB do komputera.

Wtedy na sucho możesz przetestować go z Maximem czy FocusMaxem.

Potem upewnij się, że masz dobrze podłączony plus z minusem i (bez wlutowywania Arduino) podłącz zamiast zworki na płytce amperomierz i podłącz zasilanie. Układ powinien pobierać w granicach 10-20mA. Po wlutowaniu Arduino powinien pobór prądu w spoczynku nieco wzrosnąć (wciąż bez silnika). Sprawdź czy na wyjściu stabilizatora który masz na płytce masz odpowiednie napięcie i jak wszystko będzie grało, to podłącz silnik i z podłączonym amperomierzem zacznij testy.

Możesz też zastosować "poprawkę" do Arduino Nano https://ketturi.kapsi.fi/2014/04/how-to-fix-moody-arduino-nano/polegającą na zwarciu kropelką cyny pinów 25 i 26 konwertera FTDI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętałeś, że płytka w tej wersji miała minus zasilania w środku gniazda? http://astropolis.pl/topic/40377-atm-focuser-na-arduino/?p=519235

 

 

Oczywiście, że nie pamiętałem!! :swear: Czytałem to, ale jakoś sobie nie przyswoiłem. Moja błąd! To dlatego oczywiście spaliła mi się płytka. Zamieniłem już kabelki w zasilaczu.

 

Dostałem dziś nową płytkę Arduino i zrobiłem wszystko tak jak zalecałeś. I wszystko gra!!! Dokonałem też tej modyfikacji na konwerterze FTDI w razie czego. Natężenie mam mniej więcej tak jak pisałeś, silniczek działa. Manualnie też można nim sterować.

 

Tylko w FocusMaxie w logu co sekundę zwraca mi komunikat, że czujnik temperatury nie działa. Domyślam się, że jak go podłączę to komunikat zniknie. No ale to nie problem.

 

Mam tylko pytanie, ponieważ mam silniczek zasilany 12V to nie wiem czy stabilizator napięcia jest mi tam potrzebny? Jak pisałeś na silniczku będzie 6V i czy to nie będzie za mało jak będzie chodził pod pełnym obciążeniem (jakoś to opacznie zrozumiałem i niepotrzebnie wlutowałem ten stabilizator)?

 

Generalnie jestem bardzo zadowolony, super projekt Łukasz! :notworthy:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to cieszę się - dobrze że nic innego nie padło :) Myślę, że skoro masz silniczek na 12V możesz spokojnie ten regulator wylutować i dać tam zworkę. Jak będziesz montował silniczek? Do osi mikroruchów wyciągu, czy przez jakieś przekładnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tak jak większość osób w tym wątku czyli przez przekładnie paskową. Myślałem przez chwile o jakimś sprzęgiełku i zainstalowaniu bezpośrednio na oś ale w moim wyciągu (WO Megrez 90) nie mam zbytnio gdzie przykręcić blaszkę mocującą od spodu:

 

post-15176-0-93705200-1422648241_thumb.jpg

 

Jedyną opcją wydaje mi się jakaś blaszka od góry wyciągu, do tego silniczek z zębatką, pasek i to do mikroruchów, tak jak tu:

http://astropolis.pl/topic/40377-atm-focuser-na-arduino/?p=516540

 

post-15176-0-32437000-1422648262_thumb.jpg

 

A propos czy ktoś wie po co te śrubki na górze wyciągu? Jakby nie było rozumiem, że można je spokojnie wykręcić i dokręcić już z blaszką.

Edytowane przez damian_n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej

 

Panowie pomóżcie. Mam już elektronike JoloFocusera, silnik w drodze (39BYGH402B). Silnik ten posiada oś 5mm, a zębaki na pas sądo kupienia w rozmiarach 4mm, 6mm i wiekszych i nie posiadają śrubek mocujących zębatke do osi.

 

W necie znalazłem koła z otworem 5mm i śrubkami mocującymi, ale na pasek 2mm GT2 i tu by było git, gdyby nie to, że nie ma dostępnych nigdzie pasków bezkońcowych GT2

 

Jak to wszystko połączyć z sobą ??? Dodam jeszcze, że od strony microfocusera oś jest 2mm, więc tu juz w ogóle czarna magia.

 

Stąd moje pytanie do ludzi, którzy już ten problem rozwiązali o pomoc co kupić itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem podobny problem z paskiem GT2 w związku z belt modem do EQ5. Kupiłem 1 m. paska i skleiłem końce Super Glue na zakładkę. Z jednego końca paska ściąłem nożykiem powłokę i ząbki, a z drugiego końca wierzchnią powłokę w obu przypadkach odsłaniając cięgna na długości 5 mm. Potem klej i cuzamen do kupy. Trzeba było naprawdę sporo siły aby to rozerwać. Jeśli nie chcesz się bawić w klejenie to w EBMIA http://www.ebmia.pl/pasy-zebate-kola-zebate-akcesoria-pasy-zebate-metrazu-c-196_50_234.html zrobią to za ciebie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A propos czy ktoś wie po co te śrubki na górze wyciągu? Jakby nie było rozumiem, że można je spokojnie wykręcić i dokręcić już z blaszką.

 

W moim TS80APO miałem podobny problem. Te śrubki nic nie trzymały, więc wykorzystałem je do zamocowania silnika.

 

http://astropolis.pl/uploads/post-973-0-24898900-1385051304.jpg

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.