Skocz do zawartości

Zgrabny teleskop


Kanek

Rekomendowane odpowiedzi

Chciał bym zakupić pierwszy porządny* teleskop i chciałem prosić o poradę.

Mieszkam w bloku w centrum Warszawy, balkonu brak, z resztą i tak bym z niego skrawka nieba nie zobaczył.

Auta również brak, dlatego szukam teleskopu, który mógł bym przetransportować komunikacją na tereny podmiejskie.

Zapewne nie ma dużo modeli spełniających te kryteria, więc chyba nie ma sensu określać czy będę skupiał się na planetach czy DS'ach. Szczególnie, że teleskop będzie miał małą aperaturę więc wodotrysków nie będzie.

Zależy mi na jak najlepszej jakości obrazu - wierne oddanie kolorów, punktowość gwiazd.

 

Wytypowałem takie:

SW 80 ED Apo

SW Mak 127 wyciąg 2"

Celestron C5 spotter XLT , a może SCT 6"

 

Który lepiej spełnia te kryteria?

 

O montażu później, choć zapewne będzie to AZ4 lub ALT-AZ na stalowym statywie.

 

*mam 60/700 i lornetkę 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste, że czytałem :) I większość podobnych tematów.

W większości wypadków kończy się na stwierdzeniu, że na balkon i w transport to Mak, a do DS - Synta 8 ;)

Jak bym miał prawko i auto to brał bym Synte, ale niestety muszę się na razie ograniczyć do mniejszego.

Mak ma większą aperaturę i jest tańszy, ale w APO jest lepsze oddanie kolorów. I bądź tu mądry.

Edytowane przez Kanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytypowałem takie:

SW 80 ED Apo

SW Mak 127 wyciąg 2"

Celestron C5 spotter XLT , a może SCT 6"

 

Który lepiej spełnia te kryteria?

 

SW 80 ED Apo -mała apertura

SW Mak 127 wyciąg 2"- długo się chłodzi, kolorków gwiazdeczek sobie bie pooglądasz jak w ED, nieduże pole widzenia

Celestron C5 spotter XLT- najbardziej mobilny z wszystkich kolorki też jak w maku będą wypłowiałe

SCT 6"- największy i może najwięcej, dosyć delikatny (już maksutow jest bardziej pancerny) na mgławicach wykosi resztę

 

Ja osobiście to poszedł bym w refraktor 100ED trochę długi ale trzyma kolimację, nie potrzeba chłodzić jak każdą soczewkę, kolory gwiazdeczek ładnie nasycone jak w 80ED, apertura 2 razy więkasza. Księżyc jest w nim taki kryształowy nie to co w zwierciadlakach, Obrazy Słońca zwłaszcza z klinem hershela daje kapitalne. Gromady otwarte jak i gwiazdy podwójne są niepowtarzalne .Ja najczęściej używam tego teleskopu jako mobilnego na szybkie obserwacje czasem na montażu AZ4 czasem na eq3 wypsażonym w napęd w jednej osi, zawsze na nogach stalowych. Często kiedy patrzę okazyjnie przez 80ED to czuję niedosyt apertury.

Bardzo konkurencyjnym teleskopem dla 100ED jest dopiero SC6" ale przy tym teleskopie najczęściej to jest walka z zaparowywaniem korektora przynajmniej w naszym klimacie :-(

Kiedyś znajomy porzyczył mi na pare tygodni Wiliam Optics Fluorostar 110mm do dziś mam głowie piękne niepowtarzalne widoki nieba w szerokim kącie i ten niesamowity kontrast, którego strasznie brakuje w zwierciadlakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pulsar: masz na myśli Teleskopy Taurus?

Krzysztof G : Zastanawiałem się nad SW 100ED, ale na wielu forach odradzali posadzenie metrowej tuby na AZ4. Wyobraziłem sobie organoleptycznie transport tuby tej długości, wraz z montaż i choć było by to trochę upierdliwe, to jednak wykonalne.

Z drugiej strony jest jeszcze TS APO 102/714, mniejszy do którego trzeba dokupić akcesoria.

 

Krzysztof, zdradź proszę, jakie masz patenty na przenoszenie i na jakie odległości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kiedyś jak kupowałem Okulary w Telescope.com to dla kolegi który planował kupić 100ED zamówiłem torbę do refraktorów wraz ze statywem. Ostatecznie znajomy ni kupił teleskopu a torbe mi nową nie uzywaną odsprzedał.

Torba jest tka że wśrodku miesci się złożony statyw stalowy na środku ma solidną gąbkę do która wnętrze dizeli na 2 cześci i za gąbką umieszczam tubę. jak mi si e nie chcę czasem dodatkowego plecaka na plecy brać to głowica AZ4 też się mieści razem w tej torbie po stronie ze statywem.

Kiedy używam EQ3 to głowica z przeciwwagą i napędem złożona w jedną całość ląduje w osbnym pokrowcu.

Nie ukrywam teleskop swoje waży. Kiedyś przyszło mi to nieść 400 metrów to się trochę zgrzałem :-).

ale transportowanie tego do auta czy do autobusu nie stanowi jakiegoś problemu.

 

http://www.telescope.com/56x8x10-Orion-Padded-MountTripod-Case/p/15175.uts?keyword=padded

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50-60 cm do plecaka, dla mnie granica mobilności do autobusu, z tym trzeba się poruszać ... i dojść na miejscówkę. Ja bym celował w APO tym bardziej, że interesuje Cię kontrast i punktowość gwiazd. Apratura największa na jaką Cię stać przy rozmiarach do plecaka. A co do newtonów takie 12 czy 14 cali trzeba jeszcze wychłodzić, na miejscówce ... dla mnie odpada, przy wspomnianych wyżej warunkach.

 

 

 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, już widzę jak Kanek gramoli się za miasto komunikacją publiczną z ED100 na montażu AZ4 lub EQ3-2 :) Po pierwszej takiej próbie, jak się spoci pakując sprzęt, a potem przeziębi na polu stwierdzi, że mieszkając w mieście, w bloku bez balkonu i nie mając samochodu najlepiej sprawdza się jego 12x50 do której wystarczy kupić dobry, przyszłościowy statyw fotograficzny za 600-700 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzimy się, że będzie uzupełnieniem lornetki do planet i Księżyca oraz dokładniejszego studiowania DSów i gwiazd podwójnych. Jak mądrze wybierzesz akcesoria to pokaże wiele. Rozważ zakup dobrego okularu zoom który da Ci elastyczność w obserwacjach i ograniczy klamoty. Jeden okular możesz nosić w kieszeni :) Natomiast nadal nie jestem przekonany, że ED80 na normalnym statywie z montażem będzie wygodny do wypadów za miasto w Twoim wykonaniu.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój zestaw wypadowy to MTO-1000 z kątówką + okular zoom 8-24mm, całość powieszona na Mini Giro i dobrym statywie foto.

Całość waży nie więcej niż 6 kg - chyba najlżesze 100mm apertury jakie mozna sobie wyobrazić (sam MTO waży 2kg, głowica - ok. 1kg, statyw ok. 2kg)

Nie kompletowałem tego zestawu w celu wyjazdowym. MTO i statyw mam już od dłuższego czasu i wykorzystuję do fotografi. Pozostało dokupić katówkę, okular i głowicę (głowica foto nie sprawdzała się dobrze w obserwacjach astronomicznych).

Kompletując zestaw od podstaw, chyba celowałbym w 80mm edka. Natomiast głowica, zwłaszcza w połączeniu z okularem zoom (który nie wymaga balansowania teleskopu po każdej zmianie okularu) była bardzo dobrym (chociaż nie najtańszym) pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ED80 SW z podobnym założeniem (wożenie komunikacją zbiorową). Sprawdza się średnio. Ma kilka cech konstrukcyjnych (np. odrośnik), które ograniczają jego mobilność. Produkty ze stajni William Optics są pod tym względem lepiej pomyślane i bardziej przenośne

Edytowane przez Kot789
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do MTO to potwierdzam - jest to faktycznie poreczny 'MAK' z katowka. Co prawda inaczej sie zmienia ostrosc niz w Makach astro ale w sumie jak sie raz ustawi to na pewno bedzie trzymac.

To prawda, ustawianie ostrości to największa bolączka MTO, zwłaszcza w niskich temperaturach kiedy smar gęstnieje (za pomocą pierścienia na obiektywie), ale obszedłem to za pomocą tego wynalazku:

baader-click-lock-eyepiece-clamp-2458100

Click-Lock Micro-focuser Baadera:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p584_Baader-Adapter--T2-female---1-25----ClickLock---micro-focuser.html

 

Isteniej też tańsza wersja, bez click-locka, ale powinna pracować równie dobrze:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1751_Baader--08A-1-25--to-T2-eyepiece-clamb-with-micro-focuser.html

 

Ustawiam ostrość pierścnieniem na MTO zgrubnie, a precyzyjne wyostrzenie odbywa się za pomocą micro-focusera.

 

Co do gabarytów, 80ED będzie dużo mniej poręczne, dopiero jakiś edek wyższej klasy (jak np. ten od TS: http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/teleskop-apo-ts-ed-80-560-mm-3-ota.html) będzie łatwiejszy w transporcie.

Ale to już trochę wyższa półka cenowa...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora wątku mam parę pytań :

- czy próbowałeś przewozić komunikacją obecny teleskop?, jakie wrażenia?

- jest szansa w niedalekiej przyszłości, że będziesz miał transport samochodowy?

- nie myślałeś żeby umówić się z kimś z Warszawy z teleskopem na wspólne obserwacje?

 

Ja jako ultra trawelerka - na wypady, gdzie nie dam rady autem, to planuję kupić lornetkę DO Extreme 15x70, do tego filtry Ultrablock 1,25'' i statyw fotograficzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesć.

Miałem dokładnie ten sam dylemat i rozwiazanie na jakie sie zdecydowałem to ED80 SW

Kilka postów wyzej ,ktoś wspomiał,że przez odrośnik kuleje nieco jego mobilnośc - prawda. Rozwiazanie to rurka fi 110 i taka sama zatyczka za 6zł do zakupienia w Castoramach i podobnych.

Edka wraz z AZ3 pakuję do plecaka 50-60l i nawet na rowerze miło się to transportuje.

Ciekawym rozwiazaniem mogą byc Edki TS ,AP,czy WO ze składanymi odrośnikami, ale ta docięta rurka z korkiem "robi remis" w kwestii wymiarów teleskopu.

 

 

Edytowane przez massud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.