Skocz do zawartości

Wypad na kometę PANSTARRS - Warszawa (S)


Rekomendowane odpowiedzi

Byłem dzisiaj na tych polach w okolicach Iwicznej. Pomimo generalnie ładnego nieba, polowanie niestety nieudane. Nie wiem, czy nie potrafiłem zlokalizować obiektu, czy atmosfera nad horyzontem było niezbyt przejrzysta. Żadnych gwiazdek w otoczeniu potencjalnego miejsca "pobytu" komety - wskazywanego przez Stellarium - również o tej porze nie było widać w polu lornetki. Nad horyzontem do ok. 4 stopni już tylko pas podświetlonych chmurek. Pierwsze uchwytne gwiazdki o 18,30 widoczne dopiero powyżej 20 stopni. Na wysokości 10, w kierunku Zachód - nic.

 

Może jutro będzie lepiej.

 

Czy ktoś w tej okolicy miał dziś więcej szczęścia?

A może ktoś jutro/w niedzielę/ się tam wybiera?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, to jakiegoś strasznego pecha miałeś. Byliśmy we 4 z Karolem, Piotrkiem i drugim Piotrkiem na tym polu, dokładnie w miejscu podanym wyżej przez Karola więc musieliśmy się jakoś minąć w czasoprzestrzeni. Po 18:20 wydłubałem kometę w lornetce, ale żeby do niej dojść, kombinowałem skacząc lornetką po gwiazdach od Mirah w dół po Andromedzie i Pegazie. Później już każdy z nas ją zobaczył, a po jakimś czasie była z trudem bo z trudem, ale jednak widoczna gołym okiem. Karol robił zdjęcia, ja też planowałem, gdybym tylko nie zostawił baterii w mieszkaniu...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, to jakiegoś strasznego pecha miałeś. Byliśmy we 4 z Karolem, Piotrkiem i drugim Piotrkiem na tym polu, dokładnie w miejscu podanym wyżej przez Karola więc musieliśmy się jakoś minąć w czasoprzestrzeni. Po 18:20 wydłubałem kometę w lornetce, ale żeby do niej dojść, kombinowałem skacząc lornetką po gwiazdach od Mirah w dół po Andromedzie i Pegazie. Później już każdy z nas ją zobaczył, a po jakimś czasie była z trudem bo z trudem, ale jednak widoczna gołym okiem. Karol robił zdjęcia, ja też planowałem, gdybym tylko nie zostawił baterii w mieszkaniu...

 

Byłem w okolicy - na drodze asfaltowej, chyba ulica Pionowa - jak widać nie potrafiłem jej znaleźć. Te mocniejsze gwiazdki to też widziałem, ale na wysokości 10-15 stopni to w zasadzie nic.

OK., dzięki za odpowiedź. Może jutro pogoda dopisze, to ponownie podejdę.

Czy na tym ostatnim skrzyżowaniu ulic asfaltowych wjeżdżacie dalej w kierunku zachodnim - na przedłużeniu Krasickiego - w polną drogę? ja tam skręciłem w prawo, w ul. Pionową, ma jeszcze jakieś 200-300 m. asfaltu. Jest tam już odkryty kierunek zachodni i można zaparkować na poboczu.

Pozdrawiam,

b

Edytowane przez bjs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj poszukać tej komety ze szczytu hałdy odpadów piecowych z EC Siekierki na Zawadach. Miejscówka fajna, trzeba się tylko wrapać na górę. Niestety nie udało mi się namierzyć komety wizualnie ani przez lornetkę. Zrobiłem kilka zdjęć, może na nich da się coś wypatrzeć. Kierunek zachdni wypada nad Ursynowem więc było spore zaświetlenie. Może dziś wieczorem uda mi się wyrwać do Iwicznej.

 

Pozdrawiam - Piotr Badowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pogoda się utrzyma to będę o 18.00 w Iwicznej. Tutaj zachodni kierunek jest czysty. Fajnie byłoby gdyby pojawił się też ktoś, kto już wczoraj ją namierzył. Nie ma to jak bezpośrednie doświadczenie.

do zobaczenia.

bjs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak ktoś nie może złapać tej komety to ja zapraszam do siebie na podwórko. Widok na nią jest całkiem niezły, zresztą zdjęcia dodawałem w odpowiednim dziale. Gdyby ktoś pytał gdzie to przez PW - Powiem tyle – Warszawa Targówek i jeśli ktoś komety nie mógł zlokalizować przez lornetkę to ja przepraszam, ale to chyba jakaś pomyłka… Wczoraj obserwowałem ją przez nieuzbrojone oczy i widać ją było stąd doskonale.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to dziś się lepiej przyłożę,

ale dziękuję,

Targówek to trochę za daleko.

a gdzie te zdjęcia?

pozdrawiam,

 

Bardzo cię proszę - http://astropolis.pl/topic/39830-kometa-c2011-l4-panstarrs/page-11 Tutaj masz te zdjęcia, do galerii nie dawałem bo nawet nie wiedziałem o jej istnieniu. Świeżakowi Wybacz; )

 

Poza tym w odległośći około 500m od ul: Radzymińskiej znajdują się całkiem fajne pola z dobrym widokiem na tę kometę, dojechać można tam samochodem, przejść 200m i się jest na miejscu, nie mówię o polach przy Lasku Bródnowskim, więc jak ktoś chętny to zapraszam, nawet z teleskopami ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, mimo to jeśli się postarasz to jesteś w stanie zrobić dobre zdjęcie, no zawsze pozostaje do wyboru Poligon w Zielonce ;) Tylko że tam masz spacerkiem, bo ja nie dotrę za chiny ludowe na obszar ciemnego nieba pod Radzyminem... O tym to mogę pomarzyć.

Edytowane przez Dariusz_21W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My dzisiaj z H-linką poszliśmy nieopodal, na górkę do Parku Moczydło. Górka na tyle wysoka, że pozwala obserwować horyzont z poziomu dachów bloków na zachodnim niebie. Kometa widoczna w lornetce bez żadnego problemu. Aparat też ładnie widział :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.