Skocz do zawartości

Wysokość szczytów w Masywie Ślęży


Rekomendowane odpowiedzi

W związku z pojawieniem się GPS-ów turytycznych każdy ma mozliwość zmierzenia wysokości miejsca w którym się znajduje i tu pojawia się problem niedokładności...ale do rzeczy. Swego czasu znalazłem z kumplem artykuł o wysokości Ślęży http://www.sudety.net.pl/?p=productsMore&iProduct=42 który podważa wiarygodność obecnie podawanej wysokości tego szczytu. W ostatnią niedzielę (03.03.2013) wraz z dwoma kolegami geodetami wybraliśmy się na pomiar GPS-em geodezyjnym. GPS ten uwzględniał poprawki systemu referencyjnego ASG-EUPOS, dając dokładność pomiaru wymaganą dla osnowy geodezyjnej klasy 1 (błąd pomiaru w pionie max 2 cm)

Nasze pomiary porównałem z dotychczasowym stanem wiedzy i...Obronił się honor geodetów polskich ale wyszła na powierzchnię dziwna sprawa...na Raduni najwyższa nie jest Radunia !!! tylko wziesienie pomiedzy nią a Sępią Górą, chciałbym też zdementować nieprawdziwe dane z Wikipedii na temat Raduni: jak wynika z Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych (PRNG) Sępia Góra to osobna kulminacja w masywie Raduni i nie może być uważana za Radunię (jak by to chcieli Wikipedyści podając nawet wysokość Sępiej dla Raduni)

 

 

pomiar zdjęcie.jpg

pomiary.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z pojawieniem się GPS-ów turytycznych każdy ma mozliwość zmierzenia wysokości miejsca w którym się znajduje i tu pojawia się problem niedokładności...ale do rzeczy. Swego czasu znalazłem z kumplem artykuł o wysokości Ślęży http://www.sudety.net.pl/?p=productsMore&iProduct=42 który podważa wiarygodność obecnie podawanej wysokości tego szczytu. W ostatnią niedzielę (03.03.2013) wraz z dwoma kolegami geodetami wybraliśmy się na pomiar GPS-em geodezyjnym. GPS ten uwzględniał poprawki systemu referencyjnego ASG-EUPOS, dając dokładność pomiaru wymaganą dla osnowy geodezyjnej klasy 1 (błąd pomiaru w pionie max 2 cm)

Nasze pomiary porównałem z dotychczasowym stanem wiedzy i...Obronił się honor geodetów polskich ale wyszła na powierzchnię dziwna sprawa...na Raduni najwyższa nie jest Radunia !!! tylko wziesienie pomiedzy nią a Sępią Górą, chciałbym też zdementować nieprawdziwe dane z Wikipedii na temat Raduni: jak wynika z Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych (PRNG) Sępia Góra to osobna kulminacja w masywie Raduni i nie może być uważana za Radunię (jak by to chcieli Wikipedyści podając nawet wysokość Sępiej dla Raduni)

 

Dobrze, ale w jakim układzie odniesienia są te wysokości? Przecież każda może być podana w innym! W jakim układzie dokonywaliście pomiarów?

 

Edit: Z tego co widać na zdjęciu to nie jest dobrze ekranowana antena od odbić sygnału od gruntu. To ma spory wpływ na dokładność pomiarów.

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia w jakim są układzie (my akurat robiliśmy w poland 2000 strefa 18), tylko do jakiego poziou morza odnosi się układ. Bo dla układu 2000 jest poziom z Kronsztad, i dla map z ukłau 65 chyba również (akurat z takich brałem wysokości do tabeli), a dla map niemieckich jest Triestr. A co do osłony ekranowej na antenę GPS to myślę że jest to pierdoła której brak dokładność zmienia minimalnie (2-3 cm). W końcu pomiar robiony był sprzętem za 44 tys PLN, który używany jest powszechnie w geodezji i uchidzi za wiodącą markę, przez geodetów który mierzą na co dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia w jakim są układzie (my akurat robiliśmy w poland 2000 strefa 18), tylko do jakiego poziou morza odnosi się układ. Bo dla układu 2000 jest poziom z Kronsztad, i dla map z ukłau 65 chyba również (akurat z takich brałem wysokości do tabeli), a dla map niemieckich jest Triestr. A co do osłony ekranowej na antenę GPS to myślę że jest to pierdoła której brak dokładność zmienia minimalnie (2-3 cm). W końcu pomiar robiony był sprzętem za 44 tys PLN, który używany jest powszechnie w geodezji i uchidzi za wiodącą markę, przez geodetów który mierzą na co dzień.

 

W poziomach odniesienia i modelach geoidy tkwi cały szkopuł. W zasadzie każdego z tych pomiarów można by tu bronić. Innym użytkownikom GPS warto to uświadomić, bo zaraz zaczną podważać większość pomiarów (nie piszę tego do Was, bo zrobiliście to rzetelnie - tak myślę - i odpowiednim urządzeniem). Typowy GPS bez korekcji daje błędy rzędu 30-40 m dla pomiaru wysokości, GNSS z korekcją EGNOS - są to pojedyncze metry, z ASG-EUPOS - pojedyncze centymetry.

 

Ekranowanie anteny - zapytałem, bo moi koledzy geodeci tego używają. Uwzględniają również indywidualne położenie środka drgań fali EM dla konkretnej anteny. Można dzięki temu uzyskać względne dokładności rzędu dziesiątych części mm.

 

PS. Klasa sprzętu gra tu równie ważną rolę jest człowiek. Płaci się głównie za interfejs. Goły slnik GPS/GNSS umożliwiający osiąganie takich dokładności można sobie kupić poniżej 100 PLN. Lubicie majsterkować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chiałem sprostwować bo mapy niemieckie messtischblatt są kalibrowane do mareografu w Amsterdamie a nie w Trieście, błędy moga wynikać też z tego żę w Kronsztadzie wykonano różne serie pomiarowe poziomu morza w różnych latach i nie wiadomo który wzięto do daszych map. (różnica do 8,5 cm), do map z układu 65 ponoć kombinowano żeby poziom morza wziaść z naszego wybrzeża Bałtyku ale tu jest problem bo u nas poziom Bałtyku bardzo się zmienia ze względu na przybrzeżny prąd morski więc ostateczne wzięto poziom reperowy z Kronsztad.

 

@ Rymek - masz rację, za parę lat zostanie opracowana nowa geoida i te pomiary znowu zostana poddane weryfikacji, wszystko jest względne, coś względem czegoś, a zwykły GPS turystyczny to za mało do precyzyjnych pomiarów (nawet jeśli się uśrednia wartość z 300 pomiarów w punkcie), chociaż jeśli takiego GPS-a skalibrować ręcznie na znanym punkcie wysokościowym to pokazuje nawet dosyć dokładnie wysokość o ile ciśnienie nie wariuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dziwna sprawa...na Raduni najwyższa nie jest Radunia !!! tylko wziesienie pomiedzy nią a Sępią Górą, chciałbym też zdementować nieprawdziwe dane z Wikipedii na temat Raduni: jak wynika z Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych (PRNG) Sępia Góra to osobna kulminacja w masywie Raduni i nie może być uważana za Radunię (jak by to chcieli Wikipedyści podając nawet wysokość Sępiej dla Raduni)

 

A ja z drugiej beczki zapytam, gdyż zarówno Ślęża i Radunia to moje ulubione górki do wędrówek, gdy nie ma możliwości pojechać gdzieś dalej ( z drugiej strony robiąc z Sobótki trasę: Wieżyca-Ślęża-Sulistrowiczki-Radunia-Tąpadła-Ślęża (niebieski) do Sobótki można wydreptać 23km i 1,2km łącznych podejść :D ).

 

"Gdzie u diabła" jest Sępia Góra i wzniesienie o którym wspomnieliście? ;) Generalnie dotychczas uważałem za Radunię cały garb z 3 punktami (początek garbu od Sulistowiczek, szczyt (jest tam betonowy bloczek i fundamenty po czymś większym) i koniec garbu skąd są 2 zejścia - niebieskim i "dzikie" na południe z najpiękniejszym widokiem z całego masywu.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre pytanie, bo co mapa to innaczej, dlatego odsyłam do strony www.geoportal.gov.pl tam w zakładce po prawej wybieramy "Mapy" akceptujemy regulamin i po załadowaniu strony wpisać w "szukaj" Sepią Górę (pierwsz pozycja na liście to ta w masywie Ślęży). Geoportal wyposażony jest w zbiór nazw obiektów z Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych (PRNG) i są to nazwy zapisane w dzienniku ustaw - są one prawnie obowiązujące (oczywiście nazwa zwyczajowa może być inna niż ta z PRNG). Przed wojną całe wzniesienie nazywało się Sępią Górą, ale już na naszych mapach topograficznych obdzielono nazwami te trzy kulminacje na samym szczycie (nie mogę tu użyć naszych map z geoportalu, ale dodaję niemiecką) Problem jest w tym że wydawnictwa turystyczne, katrografowie i geodeci wprowadzili razem duży zamęt w nazewnictwie i postrzeganiu który szczyt jest który. Na dodanej mapie zaznaczyłem szczyty tak, jak to wynika z PRNG a nie jak to wynika z map wydawnictw turystycznych itd. Inną sprawą jest maniera podawania wysokości Raduni (sensu PRNG) jako najwyższego punktu całego wzniesienia co oczyywiście prawdą nie jest. Więc aby było poprawnie lepiej nazywcać wzniesienie Masywem Raduni a Radunią jedynie jedną z kulminacji. Oczywiście jak, kto sobie, co , nazywa to już jego sprawa, ja tylko pokazuję nieścisłości.

 

PS. Iro - sam często buszuję po tych okolicach i dopiero teraz wyłapałem te nieścisłości, nigdy mi wcześniej to do głowy nie wpadło.

zoboten.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując moje dociekania natrafiłem na rzecz która zmienia w dużym stopniu to co wcześniej napisałem. Sprawdziłem Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych (PRNG) z roporządzeniem: "Zarządzenie nr 130 Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 1953 r. w sprawie przywrócenia i ustalenia urzędowych nazw obiektów fizjograficznych"

dostępnym tutaj: http://monitorpolski.gov.pl/MP/1953/s/92/1241/1

i wykryłem że PRNG nie pokazuje prawdy. Wedle tego rozporządzenia zarządza się zmianę, nazwy szczytu GEIERS BERG ("Sępia Góra" po niemiecku) o wysokości 573 m na RADUNIĘ. A w PRNG mamy zarówno Sepią Górę (572,94 m) jak i Radunię (577,6m). Jest to ewidentny błąd, chyba że istnieje jakieś późniejsze rozporzadzenie na ten temat.

 

PODSUMOWUJĄC:

 

1 - Nazwa "Geiers Berg=Sepia Góra" została zastapiona przez "Radunię" więc nie powinno być Sępiej Góry na polskich mapach topo.

2 - Przed wojną nazwa"Geiers Berg" odosiła się do całości szczytu, a nie do pojedynczych kulminacji.

3 - Radunia ma wedle rozporządzenia 573 m a nie 577,6 m.

4 - Najwyższym punktem Geisers Berg była środkowa kulminacja o wysokości 582 m, jednak o zmianie nazwy na Radunię przypisano jej wysokość 573 m z niższej kulminacji, gdzie stała wieża triangulacyjna.

5 - PRNG i Polskie mapy Topo zawierają błędy w nazewnictwie i rozmieszczeniu nazw geograficzych.

6 - na mapach turytycznych widnieje Radunia o wysokości 573 m w miejscu gdzie kulminacja ma 582 m:

http://www.sleza.sobotka.net/sobotka/mapy/masyw_slezy_mapa_big.jpg

wniosek z tego że wydawnictwa turystyczne nie weryfikują prostych rzeczy jak sprawdzenie dokładniejszej mapy i powiela się bzdury, lecz dziwnym trafem umiejscawiają szczyt Raduni we właściwym miejscu (tak jak jest to na mapach niemieckich, lecz niezgodnie z rozporzadzeniem z 1953 roku)

ustawa1.jpg

ustawa2.jpg

ustawa3.jpg

Edytowane przez Tucznik
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zaniepokoiło mnie ostatnio zamknięcie wieży widokowej na Ślęży.

 

Jest to wspaniały punkt widokowy, już od 101 lat. Dzięki niemu zostały zrobione zdjecia do wielu publikacji dalekoobserwacyjnych:

 

http://www.dalekieobserwacje.eu/gora-swietej-anny-widziana-ze-slezy/

http://www.dalekieobserwacje.eu/industrial-kghm-ze-sle%CC%A8z%CC%87y/

http://www.dalekieobserwacje.eu/gory-izerskie-gory-i-pogorze-kaczawskie-ze-slezy/

http://www.dalekieobserwacje.eu/karkonosze-ze-slezy/

http://www.dalekieobserwacje.eu/sudety-wschodnie-widziane-ze-slezy/

http://www.dalekieobserwacje.eu/zamek-bolkow-widziany-ze-slezy/

http://www.dalekieobserwacje.eu/elektrownia-opole-widziana-ze-slezy/

 

Ostatnimi czasy Nadleśnictwo Miekinia na podstawie ekspertyzy specjalistów z Politechniki Wrocławskiej zdemontowało najniższą drabinkę obiektu tym samym zamykając obiekt i uniemożliwiając skutecznie wejście na wieżę.

O czm można przeczytać między innymi tutaj:

 

http://www.wroclaw.pl/wieza-widokowa-na-slezy-zamknieta-zdjecia

 

Zastanawiające jest jednak dlaczego akurat teraz ??? Przecież wszyscy wiedzą że nigdy nie remontowana wieża jest w kiepskim stanie, barierki to pruchno, beton się kruszy, drabinki bująją się w każdą stronę. Pomimo tego całość konstrukcji wygląda dość solidnie jak na swój wiek i zaniedbanie. Wielkim atutem wieży jest to że jest ona zawsze otwarta i darmowa.

 

Zatanawiające są również doniesienia z parafii w Sulistrowiczkach, o których można przeczytać tutaj:

 

http://www.sleza.info/odbudowa/aktualnosci/98-kolejne-etapy-prac

 

Duchowni którzy dali wpuscić sie w kanał archeologom szukającym pozostałości po zamku i Projektowi Cheops który szukał pod kościołem na Ślęży Świętego Grala, czy jeszcze innego czakramu energetycznego postanowili wziąść się do pracy i odnowić kościół, po nigdy nie dokończonych wykopaliskach. Plotka głosi że po wykopaliskach kościół miał być wyremontowany za środki Projektu Cheops i przy wsparciu archeologów. Jaka jest prawda nie wiadomo, to może być tylko plotka ale, prawdą jest że Duchowni dali się zrobić w trąbę, bo kościół po wykopaliskach został wewnątrz zniszczony.

 

Ucieszyłem się gdy dotarła do mnie wiadomosć że parafia w Sulistrowicach zawiązała komitet społeczny i zbierają pieniądze na remont kościoła.

 

Na chwilę obecną widzę jednak zbyt dużą zbieżność pomiędzy planami udostępnienia wieży kościoła na Ślęży turystom ( pewnie odpłatna i napewno nie będzie można na nią wejsć kiedy się chce) przez tamtejsza plebanię, a zamknięciem ogolnodostepnej betonowej wieży widokowej na samym szczycie Ślęży. Dlaczego wieża została zamknięta dopiero teraz skoro od wielu lat jest w opłakanym stanie??? Wiadomo że na Śleży zawsze jest dużo turystów a wieża kościelna nie zarobi bo jest gorzej usytuowana i niższa niż konkurencyjna darmowa wieża betonowa.

 

Ciekaw jestem kiedy zacznie się remont betonowej wieży zapowiedziany przez Nadleśnictwo Miękinia, oby nie straszyła jak inne wieże widokowe na Dolnym Śląsku:

 

1: Wieża na Gromniku (niższa od drzew i ciągle zamknięta) na Wzgórzach Strzelińskich

2: Wieża na Górze Szpic koło przepięknego arboretum w Wojsławicach na Wzgórzach Niemczańskich, podobna znajdowała się na Nowoleskiej Kopie (Wzgórza Strzelińskie) ale ją zdemontowano.http://bialykosciol.pl/?page_id=364

3: Wieża na Jańskiej (Polnej) Górze w Masywie Śleży

 

 

 

 

 

01.jpg

02.jpg

03.jpg

Edytowane przez Tucznik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zaniepokoiło mnie ostatnio zamknięcie wieży widokowej na Ślęży.

Przypuszczam, że nie tylko Ciebie. Rzeczywiście, wielka szkoda, ale zobaczymy, co dalej. W ciągu paru miesięcy powinno się wyklarować, czy to część jakiegoś niecnego planu... Nawet gdyby, to niestety - z wieży kościelnej (pomijając jej dostępność np. o świcie) chyba nie da się porządnie popatrzyć w stronę Góry św. Anny, bo widok - tak się przynajmniej zdaje, bo na górze nigdy nie miałem okazji być - zasłaniają wysokie drzewa. Podziwiać Wrocław, to żadna atrakcja - miasto jest o rzut beretem od Ślęży, przynajmniej z naszego punktu widzenia :). Dwa tygodnie temu powłaziłem na szczytowe skałki i niestety, nigdzie nie ma znalazłem luki, która pozwoliłaby na obserwacje w kierunku południowo-wschodnim i wschodnim.

Pozostają wziąż przyzwoite widoki na Karkonosze i Góry Izerskie. Póki co, trzeba się cieszyć tym, co zostało uwiecznione wcześniej, a po unikatowe, inwersyjne obserwacje Beskidów jeździć na Kalenicę, w Góry Sowie. Tamtejsza wieża trzyma się nieźle.

Co do miejsc niby-widokowych, z których niewiele można zobaczyć, to Gromnik nie jest odosobniony. Notabene Karkonosze stamtąd widać przez jakąś lukę (tak twierdzą moi koledzy, którzy tam byli, chyba na jakiejś imprezie dla przewodników), więc nie jest najgorzej... 100 km pęka. Na Pogórzu Kaczawskim, na Bazaltowej Górze stoi wieża, jak najbardziej dostępna, ale zdecydowanie niższa od otaczających ją drzew (zdjęcie). Została wybudowana jeszcze przez Niemców, bodajże w 1908 roku. Być może wtedy wokół rósł zagajnik :).

 

Bazaltowa.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostają wziąż przyzwoite widoki na Karkonosze i Góry Izerskie. Póki co, trzeba się cieszyć tym, co zostało uwiecznione wcześniej, a po unikatowe, inwersyjne obserwacje Beskidów jeździć na Kalenicę, w Góry Sowie. Tamtejsza wieża trzyma się nieźle.

 

Z wieży widokowej na Ślęży do Beskidów brakowało 80 m jeśli dobrze pamiętam, z Kalenicy to pewnie jeszcze mniej. kalenica daje możliwość zobaczenia obłoków kondensacyjnych z EC Bełchatów o ile wzniosą się na 500 m ponad kominy. Mi udało się to ze Ślęży która jest niższa, więc te 206 km z Kalenicy przy niskiej inwersji nie powinno być problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.