Skocz do zawartości

Wymiana łożysk w montażu - warto?


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Posiłkując się stroną http://www.astro-baby.com/heq5-rebuild/heq5-m1.htm porozbierałem i wyczyściłem dziś mój HEQ5 i przyjrzałem się bliżej łożyskom - nie wyglądają na cud techniki. 6006RZ w palcach wyraźnie się bujają na około 1mm. Podobnie maleńkie 689Z ze ślimaka się bujają na około 0.5mm. Stożkowe 30205 się nie bujają, bo są w kilku kawałkach :) Ale za to w czasie kręcenia wyraźnie czuć nierówności, nawet po gruntownym wyczyszczeniu łożyska. Wygląda jakby bieżnia była nierówna. Można więc pomyśleć że warto je wymienić, ale...

Czy ktoś już wymieniał łożyska i jednoznacznie wyznaczył sobie nowy PEC i okazało się że warto? Czy może po skręceniu i regulacji montażu takie luzy w łożyskach nie mają większego znaczenia?

Z drugiej jednak strony na stronie naszego producenta FŁT wyczytałem, że normalny luz promieniowy dla łożyska z otworem 30mm (czyli 6006) wynosi 6-20um (!) a więc raczej niedopuszczalne byłoby bujanie się które mogę zauważyć okiem... :(

Komplet w miarę firmowych łożysk (FAG, Timken, SKF) do montażu to około 200zł, więc pytanie - czy warto?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że wysyłaj do tuningu i tylko do Astromarketu! Kiedy mòj NEQ-6 wrócił to, po uruchomieniu przy pierwszej sesji, musiałem aż usiąść z wrażenia - w pierwszej chwili myślałem, że pozamieniali części i zrobili mi z niego ASA w bialej obudowie! Zdecydowanie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po zabawie - montaż wyczyszczony, łożyska wymienione. Komplet to HEQ5 składa się z takich łożysk (komplet w obu osiach):

- 6x 6006 2RS - główne łożyska obu osi i ślimacznicy, kulkowe dwustronnie uszczelnione

- 2x 30205 - stożkowe, walcowe

- 4x 689Z (lub 618/9) - łożyskowanie ślimaka - kulkowe, dwustronnie zakryte

Łożyska 689 kupiłem firmy EZO, pozostałe to nasza produkcja z Kraśnika - 153 zł sumarycznie. W porównaniu do łożysk z Synty nowe mają mniejsze luzy (ale wciąż wyczuwalne), ale główną różnicą jest 'gładkość' obracania. Przy kręceniu łożysk z Synty (głównie 689 oraz stożkowych) wyraźnie dawało się odczuć nierównomierności podczas obracania. Nowe chodzą gładziutko.

Po skręceniu ślimaków z łożyskami 689 pierwsza miła niespodzianka - nawet po dość mocnym dokręceniu nakrętek ślimaki obracają się płynnie i lekko. Wcześniej stawiały większy i bardziej nierównomierny opór. Niestety otwory w korpusie na łożyskowanie ślimaka wydają się być nieco za duże, ponieważ łożyska wchodzą bardzo łatwo.

Montaż obu osi również przebiegł bez problemów - tutaj już gniazda łożysk są lepiej dopasowane. Po zmontowaniu osi można odczuć pewną poprawę w płynności obracania.

 

Kilka uwaga co do procesu:

  1. Odkręcanie głównej nakrętki osi Dec (rys 1 w 4 wierszu na stronie http://www.astro-baby.com/heq5-rebuild/heq5-d1.htm ) nie jest potrzebne. Nakrętka odkręca się bardzo trudno, a zostawienie jej na miejscu pozwala wciąż na całkowite rozebranie montażu
  2. W odkręcaniu dużych nakrętek z osi RA może nam pomóc otwieracz do słoików (np http://www.trudeau.pl/162-715-thickbox/twistowy-otwieracz-do-sloikow.jpg )
  3. Już Tadeusz mi zwrócił na to uwagę - rozbieramy i składamy najpierw Dec, potem RA, albo umieszczamy części z obu osi w osobnych pudełkach :)
  4. całość demontażu zajęła w moim przypadku ok 1h, czyszczenie 1h, składanie i regulacja około 2h

 

Najważniejsze bez wątpienia są jednak testy polowe :szczerbaty:

RMS prowadzenia w PHD zmniejszył się o około 30%. Przy klatkach 300s (ogniskowa 750mm, piksel 6.4um) odrzut spadł z 15% do jednej na 15-20 klatek. Ciężko jednoznacznie powiedzieć czy w wyniku czyszczenia, czy wymiany łożysk. Muszę tutaj dodać, że montaż nie był wcześniej jakoś specjalnie rozklekotany - przed zimą nie sprawiał żadnych problemów, natomiast po zimie zauważyłem nieco większe skoki na wykresie w PHD i zwiększyła się ilość pojechanych klatek. Operacja czyszczenia wymaga kilku narzędzi i trochę czasu i prawdopodobnie warto ją będzie robić raz na rok :)

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Tutaj właśnie zostawiłem jeszcze okienko otwarte - zastosowałem wszędzie smar litowy CX80 bez domieszek - ale z różnych sieciowych źródeł może wynikać że do ślimaka lepsze będą smary domieszkowane siarczkiem molibdenu/grafitem. Taki smar właśnie jest w drodze do mnie i zamierzam go w najbliższych dniach zastosować i dam znać czy to coś zmieni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś napisać dokładnie jakie wartości RMS miałeś wcześniej, a jakie masz po wymianie łożysk?

 

Ja po analizie montażu w PECprep zauważyłem w widmie PE, że przekładnia zębatkowa która przekazuje napęd z silników na ślimaka wprowadza sporo błędów prowadzenia, więc chyba oprócz wymiany łożysk w najbliższym czasie będę kombinował z przekładnią na pasku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszych sesjach po zimie miałem RMS na poziomie 0.4-0.45 przy guiderze 500mm i kamerce QHY5. Teraz spadł poniżej 0.3.

Co do tych zębatek też właśnie zauważyłem - szczególnie beznadziejnie umocowana jest ta w środku przenosząca napęd :( Ma luzy i kiwa się na boki... Znalazłeś jakiś paskowy upgrade kit w miarę przyzwoitej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się podłączę pod temat.

Ja ostatnio wymieniałem łożyska w swoim EQ6 i po regulacji a'la Astromarket montaż działa o niebo lepiej. Wczoraj miałem RMS na poziomie 0,1-0,13 (180mm i Atik Titan). Korekty miałem ustawione na 2sek a martwą strefę tak - że fizycznie korekty wprowadzanie były raz na minutę, może 50sek.

Ciągnął 520mm przez 20min bez zająknięcia :-D a wcześniej była tragedia (RMS ok 0,3-0,4) - nawet na 520mm rozciągnięte gwiazdki.

 

Niestety w EQ6 wymiana na przekładnie paskową jest praktycznie niemożliwa :-(

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się podłączę pod temat.

Ja ostatnio wymieniałem łożyska w swoim EQ6 i po regulacji a'la Astromarket montaż działa o niebo lepiej. Wczoraj miałem RMS na poziomie 0,1-0,13 (180mm i Atik Titan). (..)

 

O widzisz, w przeliczeniu na 500mm to będzie ten sam poziom RMS - około 0.28-0.36. Przetestuję jeszcze ten smar molibdenowy na ślimaku, może się uda jeszcze bardziej 'ugłaskać' montaż :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w EQ6 wymiana na przekładnie paskową jest praktycznie niemożliwa :-(

 

Paweł

 

Spokojnie, dasz rade. Tutaj masz jak to zrobic: http://stargazerslounge.com/topic/119826-eq6-belt-drive-modification/

A czesci powinienes dostac np. tutaj: http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pas_t.htm

Edytowane przez Tomasz_Habaj
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymianą łożysk ani czyszczeniem nie zmniejszysz błędu okresowego - wynika on z dokładności wykonania przekładni ślimakowej. Zauważ, że zarówno Paweł jak i ja pisaliśmy o poprawie RMS w guidowaniu, która to wartość nie ma bezpośredniego przełożenia na błąd okresowy. Guidingiem likwidujemy PEC i błędy o okresie znacząco większym, niż czas ekspozycji guidera (od dawna trwa dyskusja czy przy guidowaniu wgrywać do montażu również krzywą PEC). Dokładność prowadzenia w czasie pomiędzy ekspozycjami kamerki guidującej zależy już tylko i wyłącznie od zachowania montażu i to zachowanie mam nadzieję poprawić czyszczeniem, wymianą łożysk czy też zamianą zębatek na paski.

 

PS - podczas następnej sesji nagram obecny PEC. Poniżej przykładowy przebieg nagrany w lecie zeszłego roku:

pec.jpg

Edytowane przez jolo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś napisać dokładnie jakie wartości RMS miałeś wcześniej, a jakie masz po wymianie łożysk?

 

Ja po analizie montażu w PECprep zauważyłem w widmie PE, że przekładnia zębatkowa która przekazuje napęd z silników na ślimaka wprowadza sporo błędów prowadzenia, więc chyba oprócz wymiany łożysk w najbliższym czasie będę kombinował z przekładnią na pasku ;)

 

Znajomy posiada HEQ5 i razem modernizowaliśmy jego montaż, przechodząc na przekładnie paskowe w obu osiach.w sumie cała zabawa nie jest trudna,a efekt jak pamiętam zadowalający.

Przekładnie paskowa bardzo fajnie likwidują backlash.Z tego co się orientuję po tej modernizacji kolega uzyskiwał klatki 20 min z uzyskiem 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, dasz rade. Tutaj masz jak to zrobic: http://stargazerslounge.com/topic/119826-eq6-belt-drive-modification/

A czesci powinienes dostac np. tutaj: http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pas_t.htm

 

Panowie,też się po woli zastanawiam nad przejściem na przekładnie paskowe.Może zrobimy pospolite ruszenie w tym temacie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśliby się udało np skompletować jakiś zestaw ze strony http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pas_t.htm#KOŁOT2 to byłoby fajnie. Znalazłem w necie jakiś kit za 80 GPB i jest to cena taka sobie :)

Ten montaż który modernizowaliście to jakimś gotowym kitem czy sami dobieraliście paski i kółka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam ,kolega znalazł na zagranicznym forum gościa,co opisywał modernizację oraz sprzedawał komplet kit tool'a.

http://www.micro-heli.co.uk

Identyczne paski i koła zębate można kupić w polskich sklepach i chyba o wiele taniej. :)

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśliby się udało np skompletować jakiś zestaw ze strony http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pas_t.htm#KOŁOT2 to byłoby fajnie. Znalazłem w necie jakiś kit za 80 GPB i jest to cena taka sobie :)

Ten montaż który modernizowaliście to jakimś gotowym kitem czy sami dobieraliście paski i kółka?

 

Dokładnie w tym sklepie zamawiałem akcesoria ,kiedy sam modyfikowałem swój EQ5,po przejściu na paski w obu osiach,montaż zaczął płynnie prowadzić,a wykres trackingu w PHD wyglądał fajnie.

Dopytywałem o możliwość przejścia na paski zaraz po zakupie EQ6 modyfikowanego,ale otrzymałem odpowiedź,że raczej jest to nie możliwe do wykonania.A jednak da się ... :)

Tu przykładowa fotka trackingu w PHD z guidingiem EQ5 po modyfikacji.

EQ5 guiding.jpg

 

 

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja bym się pisał na to. Na tej stronie (Akcesoria CNC) piszą, że mogą też na życzenie wykonać otwory w kółkach. Więc pewnie trzeba będzie:

  1. zmierzyć odległość pomiędzy ośką silnika i ślimaka w HEQ5 i ilość miejsca na dużą zębatkę
  2. dobrać oba kółka i pasek odpowiedniej długości tak, żeby uzyskać to przełożenie w okolicach 3.92 (w EQMOD potem możemy dokładnie wpisać końcowe przelożenie)
  3. pomierzyć ośkę silnika i ślimaka i zamówić całość z prośbą o wywiercenie odpowiednich otworków w kółkach pod pomierzone ośki
  4. pewnie trzeba będzie podkładkę dystansową włożyć pod pokrywę silniczków w montażu - też robimy jakieś ruszenie na to, czy każdy we własnym zakresie?

O czym jeszcze zapomniałem? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modernizacja HEQ5 wyglądała tak jak dobrze pamiętam :

Tokarz musiał zrzucić te małe trybki z osi silniczków krokowych,splanować te duże koło zębate do odpowiednich rozmiarów by zmieściły się w obudowie.Następnie nawiercił w nich otwory przelotowe by pasowały na osie ślimaków.Ponawiercał również otwory przelotowe na te małe koła zębate aluminiowe z kapturkami by pasowały na osie silniczków krokowych.Nawiercił i nagwintował otwory mocujące koła na osiach.Pozbywamy się środkowego przekazującego koła zębatego, nakładamy pasek i napinamy go regulując położenie silniczka krokowego w obudowach.

Całość działała naprawdę fajnie,całe przejście na paski to jakieś 1-1,5h z przygotowanymi już podzespołami.

Jak coś jest nie zrozumiałe ,to mogę jeszcze raz napisać:)W sumie modernizowaliśmy montaż z pół roku temu i coś mogło mi wylecieć z pamięci :)

Podkładek dystansowych nie dawaliśmy żadnych.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.