Skocz do zawartości

Balon meteorologiczny


Rekomendowane odpowiedzi

Czy taka nowa ta technologia to nie wiem ale coś oprócz SMSów musi być a z tego co czytałem, oglądałem to sporo balonów było śledzonych tym urządzeniem. Jeden minus jest taki, że pozycja jest odświeżana co 10 minut.

 

//edit miałem kupić to samo co teraz masz :D

 

Wiesz może ile kosztuje opłata za taką usługę i jak to się wykupuje? Abonament? Doładowania? Kolega orientował się na temat transmisji satelitarnej pakietów danych do nieco innego zastosowania to ceny były po prostu kosmiczne!

 

Edit: co do tego TK-102 to nawet warunkach lądowych dawał plamę od czasu do czasu. Mam dwa egzemplarze i obydwa są fatalne (jeden przerabiałem, żeby pozbyć się niepotrzebnej masy). Jak byś coś jeszcze potrzebował to pisz!

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O samej transmisji SPOTa bladego pojęcia nie mam jak to działa, wypożyczenie na 1 miesiąc 200zł z groszami + 1200 kaucji, kupienie tego urządzenia + wszystkie bajery typu śledzenie na mapie ~1500zł. Abonament jest roczny. Na stronie SPOTa znajdziesz dealerów w Polsce i tam możesz kupić lub przedłużyć abonament a jeśli masz kartę to na stronie SPOTa abonament też wykupisz.

 

Szukając tego lokalizatora na hackaday przypadkowo znalazłem artykuł o komunikacji Arduino z satelitami Irdium, jak znajdę go jeszcze raz to wstawię :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ok wreszcie udało mi się wysłać i jakimś cudem odzyskać balon z ładunkiem :D Trochę danych:

Waga ładunku: 2000g
Waga balonu: 600g
Siła wznosząca balonu (czy jak to nazwać ang. free lift): 3 - 3,3kg

Wymiary spadochronu: 150cm średnicy, ośmiościan foremny od boku do boku

Prędkość opadania zaraz po rozerwaniu balonu: 73,7 km/h

Przyziemienie: 16,6 km/h

Balon osiągnął: 31 450 m (i to jest najdziwniejsze, ponieważ producent powiedział mi, że mogę tego balonu używać jako zamiennika Kaymont i dla Kay600 przy takiej wadze ładunku i mniejszej sile wznoszącej wysokość wynosiła 26 000m nie mam pojęcia co się tam działo :D)

 

A na pokładzie

Arduino Mega

2x AM2302 (temp i wilgotność),

GPS GlobalTop PA6H,

Dallas (temp),

BMP085 (ciśnienie i temp)

GoPro Hero 3 BB

i SPOT oczywiście

 

Tyle z dobrych wiadomości teraz złe:
- filtr UV pokrył się szronem

- GoPro na wysokości około 10km się zagotowało bo...

- ogrzewacz chemiczny, który miał utrzymać temperaturę podniósł ją do ~40st a GoPro już samo w sobie się nieźle grzeje i odmówiło dalszej współpracy

 

Niestety zdjęć ze stratosfery brak :( więc wrzucam cokolwiek na pocieszenie

 

Miasto na niskim zdjęciu z GoPro to Sędziszów, balon leciał 19 lipca może ktoś widział białą kulkę? :P

 

 

data.jpg

1077874_565485820163614_1615776581_o.jpg

977866_565475426831320_1758515409_o.jpg

474838_565475360164660_1151577800_o.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi się budżet nie rozsypie to październik, tym razem już bez żadnych ogrzewaczy...

 

Gdyby ktoś miał jakieś zacięcie baloniarskie czy coś to chętnie wymienię się spostrzeżeniami bo następny lot chce przygotować lepiej i fajnie by było mieć kogoś kto sprawdzi czy obliczenia są poprawne co do balonu.

Edytowane przez Ainar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało Ci się! Zdjęcia nie wyszły, ale za to zgromadziłeś sporo danych. Miałeś dostęp do pełnych danych w czasie rzeczywistym przez SPOT, czy tylko do pozycji z GPS? Rejestracja na Arduino? Użyłeś tylko jednego lokalizatora (poprzez SPOT)? Można wiedzieć gdzie i po jakim czasie znalazłeś zasobnik? Spadł na odludziu czy w terenie zabudowanym?Jeszcze raz gratulacje, jak na pierwszy raz poszło naprawdę super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze SPOTa wychodzi tylko pozycja, którą sprawdzasz na stronie (o ile wcześniej w ustawieniach pozwolisz na udostępnianie tej strony dla innych i masz link do mapy). Drugi lokalizator był mój, moduł PA6H od GlobalTopa (który działa powyżej 18 000 stóp) połączony z Arduino, pozycja co 1s zapisywana na karcie SD, dane z czujników odbierane i zapisywane co 30s.

Balon:
wystartował o 7:09 UTC
wysokość maksymalna o 8:56 UTC
wylądował o 9:34 UTC

 

Wylądował tu >> http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=579884.1076647025,273722.00072022073,581222.3889147025,274360.28197022073&variant=KATASTER

 

Używałem tej strony http://predict.habhub.org/ do symulowania gdzie balon spadnie, i zgodnie z tym co mi producent balonu powiedział można go traktować jako zamiennik Kaymont 600g, więc wypełniasz na stronie wszystkie pola i dla tego balonu + ładunek 2kg wysokość maksymalna wynosiła 26000m i dla takich danych symulacja się obliczyła -> balon miał wylądować w Kazimierzy Wielkiej, więc po starcie grupa pościgowa od razu pojechała w tamtym kierunku wcześniej uzupełniając zapas węglowodanów :D wyobraź sobie moje zdziwienie kiedy zobaczyłem, że mobilny internet ma zasięg, sprawdzam pozycję SPOTa a tu mi pokazuje że balon śmiga nad Miechowem - 38km od miejsca planowanego lądowania! Wtedy postanowiliśmy, że skoro i tak się z nim rozminęliśmy to czekamy na następną pozycję i jeśli się nie zmieni to jedziemy, SPOT pokazał dokładnie gdzie balon wymyślił sobie wylądować, urządzenie działa tylko do pewnej wysokości (już nie pamiętam ile) i po "wejściu w zasięg" bez problemów zaczyna znowu wysyłać pozycję. Z mapy widać że balon spadł dość blisko lasu i zabudowań no ale na to nie ma wpływu, drabina i liny były w pogotowiu ale na szczęście obyło się bez tego.
Generalnie ten pierwszy lot był robiony na wariata :P przed startem spałem 30min bo musiałem dokończyć wiązanie linek spadochronu (spadochron obliczony dla prędkości 4,5m/s - faktyczna prędkość = 4,6 m/s prawdopodobnie przez to, że zrobiłem komin) i jeszcze chciałem uruchomić ten moduł GSM (w końcu zrezygnowałem z tego), pogodę sprawdzałem na 3 stronach i każda pokazywała co innego, główny termin miałem 17 lipca a zapasowe 19, 20 i 21 balon poleciał 19. Zabawa przednia, trochę szkoda braku filmu ze stratosfery ale cóż :P wnioski na przyszłość są. Następny lot jak pisałem w październiku jeśli nic się nie wydarzy po drodze. O ile oczywiście rozwiąże problemy z tymi balonami jak obliczyć ilość potrzebnego helu i wysokość na której balon pęknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dzień dobry, nie wiem czy znalazłem dobre forum oraz temat, jednak od jakiegoś czasu chce zbudować balon stratosferyczny. Przyznam szczerze, że wiedzę mam raczej zerową.. Widzę, że sporo tu ekspertów, więc jednak liczę na małą pomoc :) Budżet mam raczej niewielki i oczywiście chciałbym, żeby balon wrócił cały i zdrowy. A jak się robi coś "po kosztach" to raczej rewelacyjnie nic nie wyjdzie, ale może jest jakiś złoty środek na to wszystko, by było w miarę tanio, sprawie i bezpiecznie? Jak na pierwszy lot boje się wyłożyć ze 2 tyś, jeśli wszystko ma wziąć w łeb.. Wiem, że istnieje wiele stowarzyszeń organizujących takie projekty, jednak cichłbym zrobić to zupełnie sam bardziej pod kątem fajnych zdjęć, niż pomiarów i badań. Dlatego też mam kilka pytań:

 

1. Jakie są mniej więcej minimalne koszty takiego projektu?

2. Skąd zdobyć balon meteo?

3. Czytałem, że taki balon należy ubezpieczyć OC. Czy to prawda i ile to kosztuje?

4. Należy również zdobyć zgodę kontroli lotów?

5. Jaki nadajnik gps nadawałby się do projektu (uwzględniając oczywiście niewielki budżet)?

 

I ogólnie jak to wszystko wygląda od strony technicznej...?

 

Dziękuje za odpowiedzi lub przydatne linki :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leniuszku nie czytało się całego tematu :D Z mojej strony wyglądało to tak:
1. Zależy co chcesz wysłać, najwięcej Cię skasuje balon i hel - a to zależne jest od wagi ładunku innymi słowy - co chcesz wysłać?

2. Balon - ebay najprościej. Scientificsales, projectaether i Kaymont maja swoje strony ale na ebayu tez ich znajdziesz.

3. Można ubezpieczyć, nie pamiętam już ale chyba Ergo Hestia miała ubezpieczenie dla modelarzy z WŁĄCZENIEM balonów bezzałogowych, cena - 200zł na rok.

4. Zgoda przede wszystkim. Strona Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej, na ich faks lub pocztą wysyłasz pismo z zapytaniem (masz napisać swoje nie używać wzorów ze strony bo dotyczą czego innego) w skrócie:

  • kiedy (data, godzina i jaki czas UTC czy inny, czas rozpoczęcia i zakończenia sondowania), możesz podać termin zasadniczy i zapasowe (tylko nie przeginać z ilością, zmieść się w 3)
  • gdzie wypuszczasz (zapomnij że w odległości ~50 km od lotniska dostaniesz pozwolenie :D ja dostałem dopiero w odległości 80km),
  • opis balonu (ile sztuk, kolor, średnica podczas wypuszczenia i na wysokości sondowania, którą też podajesz),
  • waga ładunku (balon, spadochron, ładunek),
  • prędkość wznoszenia i opadania
  • częstotliwość nadawania radiosondy (jeśli nie nadajesz musisz to zaznaczyć)

Pismo na minimum 10 dni przed zasadniczym terminem startu musi wpłynąć na PAŻP (uwzględnij zwłokę poczty).

5. Ja używałem SPOT'a (opis masz w tym temacie), dlaczego akurat tego (opis masz w temacie :D) i dlaczego nie lokalizatora opartego na SMS'ach (odpowiedział Rymek też w tym temacie :P)

 

Ja miałem masę ładunku 2400g + balon 600g, poleciało mi to na 31km, a koszty: balon 400zł + 85 podatku, hel 600 + 300 kaucji za butle, wypożyczenie SPOTA 200 + 1200 kaucji, kaucja oczywiście zwrotna, nie liczę kosztów czujników etc. Niestety nie ma drogi na skróty i w 2 tysiącach możesz się nie zmieścić (kaucje, podatki...).

Edytowane przez Ainar
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam te linki:

http://spacenear.us/tracker/

http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75798&temat=348910

http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75798&temat=345705

http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75798&temat=348652

itd ...

 

Była też dramatyczna akcja z namierzaniem przez pelengację balonu z popsutym gps http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75798&temat=347026,

 

i próba bicia rekordu wysokości (poszedł na 42650 m) http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75798&temat=251051&nr_str=1

 

Tu widać jak można śledzić balon bez żadnych SPOTów za 1200zł kaucji, a w kwestii: zasilanie, nadajnik, gps, termometr, baterie słoneczne - zmieścić się w kilkudziesięciu gramach.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega wie, że na APRS trzeba mieć licencje krótkofalowca? Podając takie linki chyba jednak nie wie. Bez licencji zostają częstotliwości do użytku "wolnego" które są tak zaszumione, że życzę powodzenia z komunikacją.

Zasilanie i baterie słoneczne - zapytam wprost - wypuszczałeś kiedyś jakiś balon? Ja potrzebowałem 12v, czyli 8 baterii litowych - coś około 200 - 300 gramów samo zasilanie (pisze z pamięci), pomijam kwestie pojemności, którą planuje się trochę z zapasem ze względu na temperaturę. Pomysł z baterią słoneczną na 1 lot nie jest za dobry, raz sprawność takich baterii, dwa temperatura pracy. Niech Ci to pęknie, spadnie napięcie i szukaj balonu z martwą awioniką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega wie, że na APRS trzeba mieć licencje krótkofalowca? Podając takie linki chyba jednak nie wie. Bez licencji zostają częstotliwości do użytku "wolnego" które są tak zaszumione, że życzę powodzenia z komunikacją.

Zasilanie i baterie słoneczne - zapytam wprost - wypuszczałeś kiedyś jakiś balon? Ja potrzebowałem 12v, czyli 8 baterii litowych - coś około 200 - 300 gramów samo zasilanie (pisze z pamięci), pomijam kwestie pojemności, którą planuje się trochę z zapasem ze względu na temperaturę. Pomysł z baterią słoneczną na 1 lot nie jest za dobry, raz sprawność takich baterii, dwa temperatura pracy. Niech Ci to pęknie, spadnie napięcie i szukaj balonu z martwą awioniką.

 

Wie. Krótkofalowcy są na ZIemi i można takiego spotkać, umówić się z takim na wspólny lot. Linki są legalne. I nie jest to APRS (choć i to się zdarza).

Jak poczytasz co jest w tych linkach, to zobaczysz że akurat do urządzeń które wymieniłem powyżej, baterie słoneczne wystarczają. Takie balony wykonują wielodobowe loty transkontynentalne. Poczytaj, to się przekonasz.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pewnie jeśli się ma krótkofalowca pod ręką to czemu nie. Założyłem, że skoro kolega pyta o pierwszy lot i śledzenie to krótkofalowca nie ma a ugranie terminu pozwolenia, pogody i krótkofalowca może być trudniejsze niż wypożyczenie jakiegoś gotowego śledzenia. Ręki sobie uciąć nie dam, ale widziałem tam callsign do programu dla APRS, poza tym mapa z naniesionymi stacjami naziemnymi, które mają nazwy jak dla APRS, krótkofalowcem nie jestem, sprzeczać się nie będę ale dla mnie to jest APRS.

 

Co do baterii słonecznych użyłeś bardzo trafnego słowa "transkontynentalne". Kolega wspominał coś o zdjęciach, więc lot zamknie mu się w 3 godzinach a nie 3 dniach, więc nie ma sensu oszczędzać na baterii dla paruset gramów, tym bardziej, że kolega napisał, że chciałby to zrobić sam i zależy mu na zdjęciach (czyli prostota wykonania) a z bateriami słonecznymi będą problemy, choćby takie jak zachmurzenie po wylądowaniu lub upadek w lesie gdzie szybciej o cień niż światło. Niby sytuacje skrajne ale trzeba brać pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak :) Zrobić fajną fotorelacje i wrócić w całości to wszystko :D

 

to jeszcze zapytam o sam sprzęt do namierzania. Co wchodzi w jego skład tak dokładnie? Wybaczcie te głupkowate pytania, pewnie w googlach jest pełno info o tym.. ale skoro mogę spytać i uzyskać odp od kogoś kto czegoś konkretnego używał to czemu nie ;)

Edytowane przez Castaway
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten SPOT to naprawdę fajna sprawa, choć tani nie jest. Moi studenci mieli w zasobniku APRS, a w ekipie krótkofalowca. Ostatnia depesza przy opadaniu została nadana 300 m nad ziemią, a balon upadł w zagłębieniu terenu (kilometr dalej od ostatniego znanego pomiaru). Odbiór APRS w takich warunkach był po prostu niemożliwy. Oczywiście, jak późnej na spokojnie ekstrapolowałem wyniki, to punkt przyziemienia można było dokładnie wyznaczyć. W warunkach akcji poszukiwawczej może być problem, aby sobie na spokojnie to analizować. A czasem warto szybko znaleźć zasobnik, bo jak by tak osiadł w terenie zabudowanym to mógłby się zaraz ktoś na niego pokusić :(

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Cześć, czytam czytam i fajnie że są ludkowie którzy też lubią takie zajęcia "kosmiczne" Ja jestem z Gdańska, właśnie buduje swój warsztat modelarski i do zadań kosmicznych technologicznych (jak zwał tak zwał) i szukam właśnie zajaranych ziomków którzy by chcieli po godzinach posiedzieć, pogrzebać, budować tworzyć i psuć :) wiele konstrukcji latających itd. Możliwości są duże, zapał i ambicje też, budżet też (połowa sukcesu) także zapraszam. Namiary na mnie poniżej. Napewno na liście projektów do zrealizowania jest już rakieta (raczej bliskiego zasięgu jak narazie), balon (o czym mowa właśnie tu, i w zasadzie więcej bym się dowiedział na temat Arduino i jak odbierać wszystkie dane w kompterze, wybaczcie ale informatykiem nigdy nie byłem), kilka samolotów też jest w planach.

 

Warsztat postaram się by był dobrze wyposażony, będzie dużo miejsca dla budowy itd, będzie też wygodna kanapa :) Piszcie dzwońce cokolwiek, ja jestem mobilny to też moge gdzieś podjechać i wymienić się informacjami. Pozdrawiam

 

Michał    michal.korzonek@hotmail.com  

 

Aha, mam uprawnienia GMDSS na fulla więc jeśli komuś był bym potrzebny to też służe pomocą czy obecnością:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.