Skocz do zawartości

Skąd najlepiej pod Łodzią obserwować kometę c/2011 L4?


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę koleżanki i kolegów z Łodzi i bezpośrednich okolic: zdradźcie mi gdzie najlepiej udać się z lornetką i statywem aby mieć optymalne warunki do obserwacji dzisiaj wieczorem (17.03.2012 tak po 17:30) komety? Z mapy mam jakieś typy ale wolałbym nie "strzelać na ślepo" i kręcić się po opłotkach nerwowo wypatrując możliwie ciemnych okolic :)

 

Ekscytacja tym większa, że to pierwszy obiekt po Jowiszu który będę planowo starał się zaobserwować od czasu zakupu lornetki - w moim przypadku powiedzenie o chmurach i pogodzie zaraz po zakupie sprzętu sprawdziło się co do joty - lornetka praktycznie leży cały czas w pokrowcu od dnia kupienia...

 

Dzięki z góry za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiaj mam zaplanowaną randkę z moją 8" w osadzie Kontrewers, pomiędzy Zgierzem a Grotnikami. Możesz się dołączyć.

Bardziej na południu dobrą lokalizacją są okolice Rąbienia. Niestety konkretów Ci nie podam, bo ten teren jest mało mi znany.

 

PS. Dodam, że w Kontrewersie na zachód od miejscówki jest mega ciemno. Niestety lokalizacja jest płaska, ale na plus należy zaliczyć brak latarni czy zabudowań, a najbliższe drzewa w tym kierunku są oddalone o dobre 2 km.

Pozycja wg Google Maps: http://goo.gl/Cirnx (51.862208,19.338547)

Edytowane przez robertEZG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiaj mam zaplanowaną randkę z moją 8" w osadzie Kontrewers, pomiędzy Zgierzem a Grotnikami. Możesz się dołączyć.

Bardziej na południu dobrą lokalizacją są okolice Rąbienia. Niestety konkretów Ci nie podam, bo ten teren jest mało mi znany.

 

PS. Dodam, że w Kontrewersie na zachód od miejscówki jest mega ciemno. Niestety lokalizacja jest łaska, ale na plus należy zaliczyć brak latarni czy zabudowań, a najbliższe drzewa w tym kierunku są oddalone od dobre 2 km. Pozycja wg Google Maps: 51.862208,19.338548

 

Nie chcę się narzucać tym bardziej, że będę się poruszał z jeszcze dwiema lub trzema osobami - siostrą swojej drugiej połowy, jej chłopakiem i być może moją panną jak wyrwie się z objęć obowiązków. To już mały tłumek który przeszkodzi Ci w spokojnym wpatrywaniu się w niebo. Niemniej dzięki za propozycję i namiary na miejsce. Trwają konsultacje gdzie się ruszamy, jest jeszcze trochę czasu, oby tylko pogoda dopisała :)

Edytowane przez LornetkowyLamer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pewnych trudnościach udało mi się złapać kometkę. Przy okazji zwątpiłem, czy to co widziałem gołym okiem dzień wcześniej rzeczywiście było kometą...

 

Niestety 20 minut spędzone na obserwacji opłaciłem 2 godzinami prób wyjechania z mega kolein. Zawiesiłem mobil i była :zadek:

Nie obyło się bez ściągania pomocy w osobach szwagra, kuzyna i bratanka...

Ale było warto! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Może tak ogólnie byśmy ustalili jakąś miejscóekę dla "łodziaków" i byśmy się spotkali na obserwacje.Byłem za ikeą no kawał pola jest ale szukał bym ciemniejszych miejsc.Kontrewers znam tylko za dnia -jak będzie pogoda to podjadę tam-zaczajka na saturna 28.04 będzie najlepiej widoczny . :astronomer2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Miejscówka dla Łodziaków to Bukowiec - obserwatorium przy szkole.

Jest tam zaplecze związane z obserwatorium i możliwość korzystania ze sprzętu, jeżeli tylko są osoby odpowiedzialne na miejscu. Warto to sprawdzać i śledzić na FB na stronie Obserwatorium Bukowiec, często są pokazy nieba otwarte albo mniej formalne spotkania. Często dobrym miejscem okazuje się pole za kapliczką w Bukowcu.

Ja preferuję pole w Gorzewie, skręcamy przy krzyżu.

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy tam nie byłem nocą. Przejeżdżając za dnia widziałem dużo latarń, a obserwatorium jest jakieś 200 m d drogi przelotowej. Nie jest tam za jasno?

 

szału nie ma - to fakt, ale tragedii też nie

problemem nie są latarnie (zasłonięte w miarę przez budynki), ani nawet łuna Łodzi nieopodal (raczej na pólnocnym-zachodzie)

problemem jest oświetlenie pobliskiego magazynu, dopóki drzewa nie wyrosna przy ogrodzeniu to słabo to wygląda

 

_MG_5332.jpg

 

na plus: zaplecze obserwatorium, herbata i możliwość ogrzania się, sprzęt i pomoce naukowe w obserwatorium, bezpieczeństwo i oczywiście ekipa!

 

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

no ok ale mój zamysł był taki jest pogoda i zmawiamy się na wypad 2-3 godz (wymiana doświadczeń-bo ja amator chętnie czegoś się dowiem) tudzież rozmowy o sprzęcie.Bukowiec chcę odwiedzic jak będzie chłodniej tak jak "roberciu" pisał -zaplecze jest.Wczoraj byłem na obserwacjach słońca,a o 21.00 wybrałem się za ikeę na szybki wypadzik -księżyc,saturn,M57 w Lutni no i ogólnie -plener.Załzniki foto.


post-23501-0-37552800-1368874566_thumb.jpg

post-23501-0-86027200-1368874566_thumb.jpg

post-23501-0-57551100-1368874569_thumb.jpg

post-23501-0-16557600-1368874622_thumb.jpg

Edytowane przez orion626
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
no ok ale mój zamysł był taki jest pogoda i zmawiamy się na wypad 2-3 godz (wymiana doświadczeń-bo ja amator chętnie czegoś się dowiem) tudzież rozmowy o sprzęcie.Bukowiec chcę odwiedzic jak będzie chłodniej tak jak "roberciu" pisał -zaplecze jest.Wczoraj byłem na obserwacjach słońca,a o 21.00 wybrałem się za ikeę na szybki wypadzik -księżyc,saturn,M57 w Lutni no i ogólnie -plener.Załzniki foto.

 

Witam ,Zapraszam na AstroManiaka -temat-Gutków krok od Łodzi.W dziale obserwacje Astronomiczne ,następnie Obserwacjie lokalne.Jestem organizatorem wypadów 30km od Łodzi pod niebo 6,5m.Krzychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok ale mój zamysł był taki jest pogoda i zmawiamy się na wypad 2-3 godz (wymiana doświadczeń-bo ja amator chętnie czegoś się dowiem) tudzież rozmowy o sprzęcie.Bukowiec chcę odwiedzic jak będzie chłodniej tak jak "roberciu" pisał -zaplecze jest.Wczoraj byłem na obserwacjach słońca,a o 21.00 wybrałem się za ikeę na szybki wypadzik -księżyc,saturn,M57 w Lutni no i ogólnie -plener.Załzniki foto.

 

 

Witam ,Zapraszam na AstroManiaka -temat-Gutków krok od Łodzi.W dziale obserwacje Astronomiczne ,następnie Obserwacjie lokalne.Jestem organizatorem wypadów 30km od Łodzi pod niebo 6,5m.Krzychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Dla zainteresowanych: nocna fotografia Łodzi i okolic z wys. ok 400 km w rozsądnej rozdzielczości.

http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2014/02/lodz_poland/14297490-1-eng-GB/Lodz_Poland.jpg

 

Bukowiec też tam widać. Wygląda na to, że najmniejsze zaświetlenie lokalne jest na zachód od Łodzi.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio obiegły media fotki Korei Płn.

W miastach ciemno, z satelity nocą cały kraj to czarna plama w morzu światła.

 

Jednak jest coś, czego im zazdroszczę ;)

 

wyobraźnia podpowiada mi nieciekawe perspektywy dla obywatela przyłapanego tam w nocy z dowodem rzeczowym w postaci choćby tylko lornetki... :unsure:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.