Skocz do zawartości

MaximDl i ustalanie pozycji


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Mały dodatek : jeśli obiekt jest w katalogu, z którym nasz Maxim współpracuje ( np. The Sky) to po wykonaniu synchronizacji z pozycją podaną przez PinPointa :

 

- wpisujemy obiekt w zakładce Catalog

<br>

 

wpis.jpg

 

<br>

- wykonujemy SEARCH

 

search.jpg

 

- wykonujemy GoTo

 

goto.jpg

 

Mój przycisk GoTo jest nieaktywny ( szary) tylko dlatego że o siódmej rano nie podłączyłem montażu. :)

 

 

Jeśli plate solve wykonaliśmy blisko obiektu to montaż ustawi nam się dokładnie na obiekcie.Oczywiście trochę zależy to od precyzji ( czytaj-ceny :) ) montażu, ale już HEQ5 SynScan daje sobie radę.

 

Mam nadzieję Tadeo że nie pogniewasz się za uzupełnienie ???

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie dodać kilka słów o guziku 'Calibrate' widocznym na zakładce Observatory->Telescope. Po udanym plate-solvingu możemy na niego kliknąć i wybrać kalibrację przy użyciu PinPoint. Wtedy możemy bezpośrednio w dowolnym miejscu na zrobionym zdjęciu kliknąć prawym klawiszem myszki i na dole z menu kontekstowego wybrać opcję 'skieruj teleskop tutaj'.

Edytowane przez jolo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za uzupełnienia mojego opisu - wnoszą wiele nowego i co najważniejsze ważnego do wątku :)

 

powiedzcie mi tylko jak pisać te artykuły - tutaj oberazki włażą jeden w drugi i robi się kaszanka mała a chciałem (dawałem entery) odstępy przed i za obrazkiem

czy mam może używać składni HTML i dawać <br> ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie dodać kilka słów o guziku 'Calibrate' widocznym na zakładce Observatory->Telescope. Po udanym plate-solvingu możemy na niego kliknąć i wybrać kalibrację przy użyciu PinPoint. Wtedy możemy bezpośrednio w dowolnym miejscu na zrobionym zdjęciu kliknąć prawym klawiszem myszki i na dole z menu kontekstowego wybrać opcję 'skieruj teleskop tutaj'.

 

Ten bajer nie chciał mi działać :/ Próbowałem wielokrotnie ale montaż świrował i przesuwał po za kadr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten bajer nie chciał mi działać :/ Próbowałem wielokrotnie ale montaż świrował i przesuwał po za kadr...

 

Serio? Jak bez tego żyć? Przecież to jest absolutna podstawa podstaw fundamentów ;) Robisz Plate Solving, w Calibrate wybierasz "pin point" i musi działać. Oczywiście musi też być prawidłowo przesyłana informacja o flipie, bo potem może Ci się układ odwrócić i faktycznie nie będzie działać.

 

Ustaw to sobie. Kapitalne narzędzie do kadrowania, ustawiania gwiazd na środek kadru (np. do kolimacji, itp).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam Wessel bracie - chciałem poprawić swój artykuł - nie patrząc dodałem <br> myślałem że to obniży tekst pomiędzy obrazkami

ale nie dość że wyedytowałem Twój post to jeszcze nie tędy droga

 

czy ktoś może mnie oświecić jak układać taki artykuł?? nie chciałbym przy kolejnym znowu zrobić takiego słabego układu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą to ciekawe jak to jest że MOGLEŚ wyedytować mój post? Tadeo spoko nic się nie stało, ciekawi mnie to wyłącznie ze względów teoretycznych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z pogody :) poćwiczyłem opisany platesolving "na sucho" za pomocą kilku fotek zrobionych w dawnych czasach (m51, m65, m101, m81). Działa!

To taka moja wprawka do nauki sterowania z EQMODA zupełnie bez pilota. Po raz pierwszy używałem EQMODa, maxima i do tego Stellarium z StellariumScope w komplecie.

To co przy okazji "wynalazłem" to że EQMOD wyświetla współrzędne JNOW więc w Stellarium trzeba również przestawić się z J2000 na JNOW i wtedy, o dziwo (!) i maxim i stellarium pokazują montaż w tym samym miejscu. Działa wyszukiwanie z obu. To co mi się szczególnie spodobało, to możliwość wyszukania z bazy gwiazd HIPnnnnn typu GV2, służących do kalibracji kolorów. Jakoś maxima nie udało mi się zmusić do wyszukiwania w bazie danych numerów HIP, co stellarium robi bez łaski. Dzięki temu można bardzo łatwo i szybko wycentrować na najbliższej gwieździe tego typu i strzelić fotkę do późniejszej kalibracji RGB.

 

Mam następujące pytanie. Operacja platesolve i sync mówią EQMODowi gdzie aktualnie celuje. Wydaje się to działać jak alignowanie goto na jednej gwieździe. Jestem nieco podejrzliwy, czy to jest wystarczające (byłoby zbyt łatwe!). Czy w takim wypadku, aby poprawić dokładność goto można jakoś dodać jeden lub dwa punkty alignujące? A jeżeli tak to jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętam że jest dodatkowy sofcik do MaximDL zwiekszający skuteczność GoTo - MaxPoint tak mi się kojarzy - z tego co pomnę

kolesia się wpinało między montaż - i maxima - to była jakaś nakładka na Ascoma chyba - nie korzystałem z tego nigdy piszę z pamięci

więc może ktoś mądrzejszy coś napisze - ale kojarze opisy że koleś MaxPoint montował model montażu i jego perypetii i dokładał na to wszystko poprawki tak że po przejechaniu połowy sfery montaż celował z gigantyczną dokładnością ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wracając do podejrzliwości

 

w Celestronie NexRemote - wychodziłem nie raz i nie dwa (choć staram się tego nie robić)

po chamsku zamykając ten soft - on ostrzega że w ten sposób strację alignment montażu

odkąd używam PlateSolve mam to w głębokim poważaniu - tak jak pisałem max po drugim obliczaniu pozycji obiekt ląduje w samym centrum kadru

i to jest wada tego rozwiązania - działa w 100% ;)

nie myślę już o dokładności mojego GoTo - mam Maxima i PlateSolve :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka prosta procedura którą stosuję przy foceniu DSów których Maxim nie ma w katalogu. Te które są w katalogu w prosty sposób ustawiam jak powyżej z tym że robię plate solve dwa razy - na jakiejś jasnej gwiazdce obok obiektu która przy okazji służy do ustawienia ostrości i już na obiekcie.

Ja go nie ma w katalogu a znamy jego koordynaty sprawa wygląda podobnie z tym że pozycja obiektu musi być wpisana w zakładce TELESCOPE Maxima. Wtedy plate solve i synchronizację wykonuje na najbliższym znanym obiekcie naszej lokalizacji. Z reguły w promieniu jednego stopnia jest ich kilka. Zawsze trafia tam gdzie trzeba. Oczywiście największym problemem jest obrót kadru i mając manualny rotator po flipie montażu zawsze trzeba poprawiać.

Odpowiadam mam nadzieję Poldipowi na jego watpliwości - teoretycznie jedno plate solve powinno wystarczyć i jest to prawie ( i pisząc prawie mam na myśli tutaj duuuuużo większą dokładnośc ustawienia przez komputer i plate solve) alignacja na 1 gwiazdkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam następujące pytanie. Operacja platesolve i sync mówią EQMODowi gdzie aktualnie celuje. Wydaje się to działać jak alignowanie goto na jednej gwieździe. Jestem nieco podejrzliwy, czy to jest wystarczające (byłoby zbyt łatwe!). Czy w takim wypadku, aby poprawić dokładność goto można jakoś dodać jeden lub dwa punkty alignujące? A jeżeli tak to jak?

 

EQMOD może robić alignment na dowolnej ilości gwiazd. Ustawianie na 1 i 2 gwiazdy powoduje użycie algorytmu 'Nearest point' - przy ustawianiu na obiekt blisko celu dokładność jest wystarczająca. Dopiero po wybraniu 3 punktów używany jest algorytm AFFINE/TAKI. Precyzja ustawiania goto jest największa w obszarze wewnątrz trójki gwiazd odniesienia.

Alignment montażu na 6, 9, 12 itd gwiazd powoduje podział sfery niebieskiej na trójkątne obszary, z których każdy ma swoją trójkę gwiazd odniesienia.

Wyczytane w http://eq-mod.sourceforge.net/docs/eqmod_alignment_models.pdf :)

Każda pozycja którą dodasz komendą Sync jest dodawana przez EQMOD do zbioru gwiazd do alignacji.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że EQMOD ma opcje alignowania na X punktów, to ja wiem. Przeczytałem wymieniony dokument i nieco złapałem się za głowę, że nie ma lekko. Stąd właśnie była taka pewna wątpliwość. Czy wystarczy zrobić platesolve raz (łatwo i przyjemnie) czy też dla większej dokładności trzeba zalignować goto przed użyciem samym EQMODem bez platesolva.

Posiłkując się tym co napisaliście, wychodzą takie wnioski:

1) pojedyncze platesolve jest dokładniejsze niż alignowanie na 1 gwiazdę. (by Wessel)

2) jak komuś mało to może zrobić platesolve w kilku miejscach, gdyż każde kolejne "sync" będzie poprawiać model. (by jolo)

3) warto wybrać się wpierw na jasną gwiazdę w okolicy foconego obiektu, raz że łatwiej trafić w jasną gwiazdę, dwa żeby wyostrzyć, a potem drugi podjazd już na miejsce docelowe. (by Wessel)

 

Dodam jeszcze od siebie taki tip praktyczny. Warto zaznaczyć opcję żeby maxim do FITsa wpisywał dane fotografowanego obiektu pochodzące z montażu (obserwatorium). Dzięki temu można zaznaczyć boxik "Approx Center" na "FITs center". I wtedy nie trzeba wpisywać samemu (ręcznie) początkowego (domniemanego) centrum kadru, co powinno przyspieszyć platesolva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze synchro ma na celu jeszcze coś innego - powiedzenie PinPointowi gdzie mniej więcej jest środek obrazka. Inaczej będzie szukał po całej bazie danych . Po prostu strata czasu.

Ręcznie montaż na coś jasnego , plate solve, sync to pinpoint data, focus, goto object i plate solve do końcowej kontroli.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo też zależy od naszych zamiarów - jeśli mamy stacjonarny pier można sobie zrobić alignment na 12 gwiazd i mieć spokój. Ja rozkładam setup za każdym razem, więc szkoda mi czasu na szuranie po niebie. Robię jeden sync na jasną gwiazdę po przeciwnej stronie nieba niż fotografowany obiekt, kolejny to plate solve sync + po tej samej stronie nieba i ostatni to plate solve + sync na jakiejś gwieździe 4-7 mag obok mojego celu na której też ustawiam ostrość. Całość zajmuje 2-3 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozkładam setup za każdym razem, więc szkoda mi czasu na szuranie po niebie. Robię jeden sync na jasną gwiazdę po przeciwnej stronie nieba niż fotografowany obiekt, kolejny to plate solve sync + po tej samej stronie nieba i ostatni to plate solve + sync na jakiejś gwieździe 4-7 mag obok mojego celu na której też ustawiam ostrość. Całość zajmuje 2-3 minuty.
Niestety mam to samo czyli zwiń-rozwiń za każdym razem. I niestety zajmuje to troszkę dłużej bo w związku z unifikacją zasilania 12V do wszystkich urządzeń EM-200 jest straaaaaasznie wolny. No ale za to mam czas na zrobienie herbatki :)

Nie rozumiem natomiast jolo po co robisz dwa razy sync i to jeden po przeciwnej stronie południka. Nie mogłem tego nigdzie znaleźć ale mam wrażenie że Maxim nie buduje wielopunktowego modelu nieba i każda następne wciśnięcie guzika SYNC kasuje poprzednio wprowadzone dane. Mogę się mylić ale działanie zakładki OBSERVATORY Maxima wskazywałoby na to.

Może ktoś ma jakieś dane na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, będę to musiał zweryfikować, ale cały czas wydawało mi się, że robiąc Sync w Maximie tak naprawdę komendy przekazywane są do EQMODA. I po trzech syncach mam w EQMOD w sekcji alignment trzy nowe punkty - dlatego robię 3-point bo cały czas myślałem że to i tak wszystko ląduje w EQMODzie, a teraz mi namieszałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo ja nie jestem pewny czy tak jest. Ja np. Nie mam EQMODA a przeciez tez działa tylko z driverem montażu....

 

Sprawdziłem to podłączając do EQMOD jednocześnie CdC, C2A i Maxima. W każdym programie wciśnięcie 'Sync' albo "Calibrate' powoduje dodanie kolejnej wartości do mapy punktów w EQMOD, a więc w przypadku sterowników ASCOM tak to chyba działa.

2013-04-02_110931.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.