Skocz do zawartości

Niesamowite zjawiska halo w środkowej Polsce


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

attachicon.gifsupralateral + 22 + upper tang + czenith_popr.jpg

Ja tu widzę jeszcze halo 46 stopniowe :icon_biggrin:

 

 

M.K.

 

W tym wypadku mamy raczej do czynienia z łukiem supralateralnym (zabijcie mnie ale nie znam polskiej nazwy) a nie z 46-stopniowym halo, które jest bardzo rzadkie.

Poniżej symulacja wykonana w halosim dla godziny 7:30 i Słońca 17stopni nad horyzontem.

 

17,2-crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcia, mi się udało zaobserwować wczoraj halo księżyca ale było zbyt słabe żeby zrobić dobre zdjęcie.

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

http://astronomiamatorskakacper.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łukiem supralateralnym (zabijcie mnie ale nie znam polskiej nazwy)

 

Dosłownie: łuk górno-boczny (łacina), ale chyba można zostać przy oryginalnym nazewnictwie. Kwestia wyboru.

 

Tych porannych zjawisk nie widziałem, ale księżycowe aureole i księżyce poboczne w Zgierzu i Łodzi były ewidentne przez dwa kolejne wieczory. Szczególnie efektownie wyglądały wczoraj; sporo czasu spędziłem na obserwacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemal dwie godziny później, kiedy wszystkie zjawiska już mocno osłabły, spojrzałem przez okno i zobaczyłem coś dziwnego. W połowie odległości między halo 22° i halo opisanym świecił trzeci łuk. WTF?

 

attachicon.gifDSC_1727opis.jpg

 

Wysłałem to do Lesa Cowleya z Atoptics, który powiedział, że nie wie co to jest i musi przeprowadzić dodatkowe symulacje. Wczoraj dostałem maila, że musi się skonsultować z Marko Riikonenem. To dlatego wcześniej nie wrzuciłem zdjęćna forum. Jak tylko się dowiem co to było, to dam znać.

 

Świetne foty!!

 

No i wygląda na to, że zarejestrowałeś jakiegoś naprawdę ekstremalnie rzadkiego świetlnego "cudaka".

Zobaczymy co panowie z ATOpitcs powiedzą na ten temat, ale coś czuję, że może być bardzo ciekawie :)

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin - świetne ujęcia. Fajnie to w realu wygląda, prawda? :)

U mnie dzisiaj niestety praktycznie nic nie widać.

A co do zdjęć to tak, widać tam łuk poboczny górny (supralateral).

 

Radek,

 

Dzięki za podpowiedź. Zawsze zachodziłem w głowę jak to się po polsku nazywa. Zakładam, że infralateral arc to łuk poboczny dolny? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zdjęcia robiłem dzisiaj rano, musiałem pojechać do bankomatu, zabrałem ze sobą aparat.

Jeszcze jedno z pomnikiem Bł. Jana Pawła II

 

Radek zacznę uważniej czytać forum, super Cloud Trophy zostanę stałym czytelnikiem.

_MG_2338.jpg

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wszystkim udanych zdjęć.

 

 

Niemal dwie godziny później, kiedy wszystkie zjawiska już mocno osłabły, spojrzałem przez okno i zobaczyłem coś dziwnego. W połowie odległości między halo 22° i halo opisanym świecił trzeci łuk. WTF?


Radku, pierwsze o czym pomyślałem to górny łuk Lowitza. Ciekawe jednak jaką dostaniesz odpowiedź.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wszystkim udanych zdjęć.

 

 

 

Radku, pierwsze o czym pomyślałem to górny łuk Lowitza. Ciekawe jednak jaką dostaniesz odpowiedź.

 

Też o tym pomyślałem, ale łuki Lowitza powinny chyba przecinać się z halo opisanym i być stycznymi nie do górnej części halo 22*, tylko do górnej części łuku Parryego. Tutaj wygląda to jak coś pośredniego między górnym łukiem stycznym, a samym Halo 22*. Ciekawostka :) Też czekam z niecierpliwością na odpowiedź Lesa.

 

A nie macie wrażenia że na zdjęciach m_jq2aka widać ponad kolorowym supralateral arcem jeszcze jeden biały okrąg? i to na dwóch zdjęciach?

 

halo.jpg

Chodzi mi o ten okrąg, To odblask w obiektywie? dziwnie regularny.

m_jq2ak - masz może jeszcze jakieś zdjęcie zrobione w tym momencie?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem o zapytać o ten efekt, umknęło mi, pisząc posty między kolejnymi pracami w ciągu dnia, ale tak bywa. Na paru następnych się powtarza, ale potrzebujesz innych ujęć ?

 

tak. Na tym zdjęciu brakuje prawej strony zjawiska. nie widać czy ten łuk leci symetrycznie do lewej strony czy nie. To wykluczy wszelkie odblaski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie macie wrażenia że na zdjęciach m_jq2aka widać ponad kolorowym supralateral arcem jeszcze jeden biały okrąg? i to na dwóch zdjęciach?

 

Też to zauważyłem, ale ponieważ jest niesymetryczne, to potraktowałem to jako artefakt powstały w obiektywie, albo podczas obróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to zauważyłem, ale ponieważ jest niesymetryczne, to potraktowałem to jako artefakt powstały w obiektywie, albo podczas obróbki.

 

Może jest niesymetryczne, bo słońce nie jest na środku i rybie oko dodało jakieś zniekształcenia? Z drugiej strony jest to bardzo jednolite, wygląda jak krąg parheliczny obrócony o 90 stopni do pionu. Myślę, że inne ujęcie rozwieje wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.