Skocz do zawartości

Niesamowite zjawiska halo w środkowej Polsce


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Problem polega na tym, że teraz dopiero bym wiedział gdzie patrzeć i jak robić zdjęcia. Zdecydowanie trzeba różnymi ogniskowymi operować. Ten efekt pojawia się podczas obróbki, ale jest na zdjęciach w znacznym odstępie czasu i z innej zupełnie lokalizacji. Nawet obok tego łuku po lewej stronie, majaczy jakby prawie prostopadły, a równoległy do granicy zdjęcia.

Być może się mylę, proszę oceńcie sami.

Zdjęcia wykonane jedno po drugim z pierwszego w żaden sposób nie mogę uzyskać obróbką, tego co jest na następnych:

_MG_2230.jpg_MG_2231.jpg_MG_2231-2.jpg

_MG_2234.jpg_MG_2235.jpg_MG_2258.jpg

_MG_2259.jpg

 

Z innego miejsca:

 

_MG_2277-4.jpg

_MG_2280-2.jpg

_MG_2281.jpg

_MG_2287.jpg

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla podgrzania atmosfery:

 

w 1662 roku, Heweliusz obserwował bardzo złożone Halo. Jego szkic można zobaczyć tutaj:

 

hevel1.gif

 

Jest tu halo 22*, 46* (choć pewnie jest to jednak supralateral), okołozenitalny, parcheliczny, górny styczny. Jest też coś bardzo nietypowego. Halo większe od 46*. opisuje się to jako "Halo Heweliusza", i nie ma żadnego fotograficznego dowodu na jego istnienie. Nie słyszałem też o żadnych obserwacjach.

 

Nie twierdzę że to to :D

 

...ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że naprawdę jest to efekt w atmosferze, a nie w optyce. I nie jestem w stanie wymysleć innego zjawiska które by się z tym pokrywało.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostanę zawału serca, zamiast robić papiery, obrabiam foty, ekscytuje się jakimiś łukami ;) Tak jak pisałem na pierwszym zdjęciu nie mogę tego uzyskać na następnych tak .... na 4 zdjęciu widać nawet przecięcie dwóch linii, zaskakujące !

Mogę podesłać raw, poprzesuwasz suwaczki i sam ocenisz.

Pluję sobie w brodę, że zupełnie nie skierowałem obiektywu do góry, albo mogłem założyć rybkę do pełnej klatki.

Mam nadzieję, że jeszcze będę miał okazję.

 

Dodaję wycinek, delikatny efekt, ale dla mnie widoczny.

_MG_2277-3.jpg

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, nie chcę gasić zapału ale mnie wygląda to na jakiś odblask/blik w obiektywie.

Zerknijcie na fotki poniżej.

 

Wykadrowałem dwa zdjęcia Marcina. Jedno było zrobione w pionie a drugie w poziomie.

To "dziwne halo" układa się w zupełnie inny sposób na obu zdjęciach. Stąd wnioskuje, że jest to raczej jakiś odblask niż zjawisko w atmosferze.

 

1a.jpg 2a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to blik wada optyczna obiektywu, powinien pojawiać się w takich samych proporcjach na zdjęciu ?! A tak chyba nie jest ?!

 

No nie wiem...

Odblaski mają to do siebie, że układają się losowo. Raz je widać, a raz nie. Czasem są symetryczne a czasem nie.

 

Co do Twoich fotek to raz na niektórych zdjęciach jest ten efekt a na innych go nie ma. Zjawiska atmosferze mają to do siebie, że są symetryczne a tutaj ta symetria nie jest zachowana a poza tym najbardziej intryguje mnie to co napisałem w poprzednim poście. Na różnych zdjęciach wykonanych w różnych odstępach czasowych kształt tego "halo" jest znacząco inny.

 

No to mi się po prostu kupy nie trzyma... no ale oczywiście mogę się mylić. Niech wypowiedzą się inni specjaliści :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja wrzucę swoje. Wszystkie zrobione przedwczoraj w Lublinie, nocne tuż po północy, a dzienne ok. godz. 15.

 

Słońce: halo 22st 5, parhelium 3, krąg parheliczny (fragment) 5, g. łuk st. 5, łuk poboczny górny 20, łuk okz 15, łuk Parry'ego 50.

Księżyc: halo 22st 15, parselenium x2 18; g. łuk st. 15.

Razem: 151pkt.

post-19573-0-69878300-1364589730_thumb.jpg

post-19573-0-69244400-1364589771_thumb.jpg

post-19573-0-85084100-1364589784_thumb.jpg

post-19573-0-38812300-1364589821_thumb.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dzisiaj wiadomość od Lesa Cowleya, który po wielu symulacjach doszedł do wniosku, że moje dziwne zjawisko to definitywnie niezwykle rzadkie halo uformowane w kryształkach lodu zakończonych piramidkami. Dokładny opis powinien pojawiś się na OPODzie na początku przyszłego tygodnia. Jestem ciekaw szczegółów... Jak tylko pojawi się ten OPOD, to dam linka.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na OPODzie jest dokładne wyjaśnienie mojego tajemniczego halo z 25 marca - to "24-stopniowy piramidalny łuk styczny", utworzony w orientowanych kryształkach kolumnowych zakończonych piramidkami ze ściętymi końcówkami (pozioma orientacja kryształów piramidalnych zdarza się niezwykle rzadko). Oprócz tego Les Cowley dopatrzył się tam jeszcze kilku słabych bardzo rzadkich łuków. Jestem pod wrażeniem ilości pracy jaką w to włożył.

 

Edit: Myślałem, że moja fotka tego zjawiska była pierwszą, ale dostałem właśnie maila od Lesa, że są trzy wcześniejsze i będzie jeszcze OPOD z jedną z 1985. Moje zdjęcie było tym, które pozwoliło pewnie zidentyfikować i wytłumaczyć to zjawisko.

 

Super :) Dla mnie to kolejne potwierdzenie, że aby obserwować naprawdę fajne i nietypowe zjawiska wcale nie trzeba jechać na Antarktydę a jedynie bacznie obserwować to co się dzieje nad naszymi głowami.

 

PS:

Radek,

możesz napisać jakiego aparatu i obiektywu użyłeś do zrobienia tych fotek?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz napisać jakiego aparatu i obiektywu użyłeś do zrobienia tych fotek?

 

Użyłem nikona D300, nikkora 18-200 i rybiego oka sigma 10/2.8. Najwyższy czas na zmianę aparatu, bo matryca D300 świetna 6 lat temu, teraz mocno odstaje od tego co oferują najnowsze lustrzanki. Chyba nie doczekam się D400, więc zastanawiam się między D800 i D7100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wracam do tego nadzwyczajnego wątku, bo pojawił się pomysł dopisania punktów za wszystkie zamieszczone tu zjawiska do punktacji Cloud Trophy. Gdyby ktoś z jakichś powodów nie chciał, żeby podliczać jego punkty, to niech da znać tutaj, albo na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dziś po godzinie 17:00 przypadkowo zauważyłem na niebie zjawisko zwane słońcem pobocznym. Widziałem coś takiego chyba pierwszy raz w życiu, niesamowita sprawa :icon_biggrin:

Zrobiłem też fotki, komórką co prawda ale widać. Ta kropka na górze nad prawdziwym Słońcem to chyba artefakt, gołym okiem widoczne były tylko odblaski po bokach i delikatny okrąg:

 

Zdjęcie-0030.jpg

Zdjęcie-0031.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś po godzinie 17:00 przypadkowo zauważyłem na niebie zjawisko zwane słońcem pobocznym. Widziałem coś takiego chyba pierwszy raz w życiu, niesamowita sprawa :icon_biggrin:

Zrobiłem też fotki, komórką co prawda ale widać. Ta kropka na górze nad prawdziwym Słońcem to chyba artefakt, gołym okiem widoczne były tylko odblaski po bokach i delikatny okrąg:

 

 

Ten "delikatny okrąg" to całkiem ładne halo - gratulacje! Prz okazji zapraszam do działu Cloud Trophy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wczoraj późnym popołudniem też z Warszawy było widoczne halo . Nie znam jeszcze tego zjawiska zbyt dobrze ale może ktoś jeszcze to zaobserwował? Między cienkimi chmurami na wschód od słońca widać było niewielki łuk jaśniejszego światła w kolorach tęczy. W pozostałych kierunkach z miejsca, w którym byłem nic nie było widać ze względu na większe zachmurzenie.

Edytowane przez Szymoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak było. Mam fotkę znad Trasy Łazienkowskiej.

Robiona telefonem do tyłu w czasie ruchu samochodu :) zobaczyłem zjawisko w lusterku wstecznym :D

 

TR.JPG

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ładne cacko, przyznaję. Dwa łuki halo jednocześnie to dość rzadka konfiguracja. Niczego im nie ujmuje fakt, że są "sztuczne" :)

Tej "sztuczności" też nie jestem pewien. To moja teoria zbudowana pod wpływem lokalsów którzy mogli po prostu żartować :-) To kolejne pytanie: czy lodowa mgła z armatek śnieżnych może być "siłą sprawczą" czy tylko (co najwyżej) pełnić rolę pomocniczą? A może jest to wykluczone? Fakt faktem że w okolicy ostro śnieżyli :-)

Dzięki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam małę sprostowanie na zdjęciu mamy łuk poboczny góny i dolny (a nie halo 46*).

 

Oprócz tego na zdjęciu widać:

 

- halo 22*

- dwa słońca poboczne

- fragment kręgu parelicznego

- górny łuk styczny

- i jeśli mnie wzrok nie myli to widać też rzadki łuk Moilanena (to "V" pod gónym łukiem stycznym)

 

 

 

Tej "sztuczności" też nie jestem pewien. To moja teoria zbudowana pod wpływem lokalsów którzy mogli po prostu żartować :-) To kolejne pytanie: czy lodowa mgła z armatek śnieżnych może być "siłą sprawczą" czy tylko (co najwyżej) pełnić rolę pomocniczą? A może jest to wykluczone? Fakt faktem że w okolicy ostro śnieżyli :-)

Dzięki :-)

 

 

Skoro na stoku pracowały armatki to na 99% zjawiska powstały na kryształkach lodu wytworzonych przez nie.

To bardzo częste w górach :)

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.