Skocz do zawartości

Wrocław - wspólne wypady w okolicach


enviropl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystykich dolnoślązaków.

 

Z jakiegoś powodu ten dział jest opustoszały w porównaniu z innymi działami regionalnymi. Nie wiem, czym jest to spowodowane, skoro we Wrocławiu i okolicach astroamatorów jest bez liku. W każdym razie tworzę ten temat w oderwaniu od tematu "Tąpadła".

 

Chodzi o kilkugodzinne wypady w na prawdę pobliskie okolice Wrocławia na wspólne obserwacje (Tąpadła jednak jest trochę oddalona). Z pewnością wielu z nas ma swoje miejscówki, w którcyh można w miarę przyzowicie obserwować niebo. A jak wiadomo, wspólnie raźniej.

 

A więc, czy ktoś z Wrocławia jest chętny na wspólny pobliski wypad na obserwacje w najbliższym czasie (ładnym pogodowo)?

W razie czego dysponuję środkiem transportu i mogę podjechać (co prawda tylko hatchback, więc zmieści się co najwyżej tylko jeszcze jedna osoba + dodatkowy teleskop).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystykich dolnoślązaków.

 

(...)

 

Chodzi o kilkugodzinne wypady w na prawdę pobliskie okolice Wrocławia na wspólne obserwacje (Tąpadła jednak jest trochę oddalona). Z pewnością wielu z nas ma swoje miejscówki, w których można w miarę przyzwoicie obserwować niebo. A jak wiadomo, wspólnie raźniej.

Nasze wypady na Tąpadła i Jordanów, czy na przełęcz Walimską też mają charakter "kilkugodzinny" :)

 

Wiem, ze są ekipy wybierające się w okolicy Trzebnicy, obserwacje z obrzeży Wrocławia mają nikły sens (w Sobotę robiliśmy test na Praczach, generalnie M107 i M97 wyznaczały granicę dostrzegalności w Syntach, a Wschodni Veil był ledwo uchwytny jako "coś nieokreślonego" z UB.

 

Zaletą Tąpadeł i Jordanowa, gdzie przeważnie się wybieramy jest głównie to, że to 40min samochodem od Wrocławia - co nie jest katastrofalną odległością za tą jakość nieba, którą się otrzymuje - np. łapanie galaktyk ciemniejszych 12M w 8" Syncie, czy Crescenta z UB w wizualu. Generalnie optimum korzyści do rozmiaru wyprawy - dodatkową zaletą Tąpadeł jest to, że są ok 250m wyżej niż Wrocław, co powoduje, że w większość mglistych nocy, to zjawisko tam nie występuje, a i przejrzystość przyzwoita.

 

A więc, czy ktoś z Wrocławia jest chętny na wspólny pobliski wypad na obserwacje w najbliższym czasie (ładnym pogodowo)?

W razie czego dysponuję środkiem transportu i mogę podjechać (co prawda tylko hatchback, więc zmieści się co najwyżej tylko jeszcze jedna osoba + dodatkowy teleskop).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystykich dolnoślązaków.

 

Z jakiegoś powodu ten dział jest opustoszały w porównaniu z innymi działami regionalnymi. Nie wiem, czym jest to spowodowane, skoro we Wrocławiu i okolicach astroamatorów jest bez liku. W każdym razie tworzę ten temat w oderwaniu od tematu "Tąpadła".

 

Chodzi o kilkugodzinne wypady w na prawdę pobliskie okolice Wrocławia na wspólne obserwacje (Tąpadła jednak jest trochę oddalona). Z pewnością wielu z nas ma swoje miejscówki, w którcyh można w miarę przyzowicie obserwować niebo. A jak wiadomo, wspólnie raźniej.

 

A więc, czy ktoś z Wrocławia jest chętny na wspólny pobliski wypad na obserwacje w najbliższym czasie (ładnym pogodowo)?

W razie czego dysponuję środkiem transportu i mogę podjechać (co prawda tylko hatchback, więc zmieści się co najwyżej tylko jeszcze jedna osoba + dodatkowy teleskop).

 

Ja bym był za, w zasadzie w prawie każdą bezksiężycową pogodną noc i chętnie skorzystam z transportu;) Może i na obrzeżach nie będzie niebo jak na przełęczy Tąpadła ale na pewno będzie sporo lepiej niż w mieście - choć dopiero od wyjazdu na Tąpadły wiem jaka jest różnica między dobrym niebem, a 4.5m z Wrocławia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Iro

Hmm myślałem, że może parę (5-10) km od Wrocławia można uzyskać jakieś lepsze niebo. To miejskie właściwie na bardzo niewiele pozwala, a z balkonu to już w ogóle :) Tąpadłą i pozostałe miejscówki to jednak wyprawa większa, niż takie ekspresowe wypady 10 km.

 

@Space Jockey

To pozostaje nam umówić się na jakiś wypad. Też jestem dostępny we właściwie dowolnym terminie. Może ktoś do nas dołączy? Ewentualnie jak pogoda dopisze bardziej, to mogą być i dalsze miejscówki. Jako nowy obserwator nieba mam ogromną chęć wybrać się w teren, a i nie ukrywam, że chciałbym dowiedzieć/poduczyć się coś od bardziej doświadczonych kolegów :)

 

Edytowane przez enviropl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Space Jockey

To pozostaje nam umówić się na jakiś wypad. Też jestem dostępny we właściwie dowolnym terminie. Może ktoś do nas dołączy? Ewentualnie jak pogoda dopisze bardziej, to mogą być i dalsze miejscówki. Jako nowy obserwator nieba mam ogromną chęć wybrać się w teren, a i nie ukrywam, że chciałbym dowiedzieć/poduczyć się coś od bardziej doświadczonych kolegów :)

 

Dzisiaj są super warunki, pogoda od jutra ma być gorsza a później z każdym dniem księżyc będzie większy, także jak masz czas to jest dobra okazja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Cześć!

Dokonywał może ktoś z was obserwacji w okolicach Strugi/Starych Bogaczowic?

Dosyć często działam w Starych Bogaczowicach, lub w Górach Suchych. Mam tam miejscówki ok. 6 mag. i dobry widok 360*. Nasz sprzęt to ED102mm i APO 143mm plus góra dobrych akcesoriów. Mieszkam w Szczawnie-Zdr.Jak jest ktoś chętny na wspólny wypad to zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Może trochę ożywimy ten temat?

 

Proponuję abyśmy zorganizowali jakieś wspólne wypady na sesję nocne, spotkania w gronie użytkowników astropolis.pl z Wrocławia?

Może założymy grupę: Wrocław i okolice?

Co koledzy na ten pomysł?

Edytowane przez macd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka grupa we Wrocławiu istnieje i przy sprzyjającej pogodzie organizuje wypady obserwacyjne na Tąpadła lub Jordanów (czasem Walim lub Jodłów)

umawialiśmy się kiedyś tutaj http://astropolis.pl/topic/31349-dolny-lsk-tpada/

niestety zainteresowanie wykazywały zwykle te same osoby, a wygodniej umawiać się telefonicznie lub mailowo więc teraz tak właśnie robimy

jeśli będą jakieś inne osoby zainteresowane wypadami to nic nie stoi na przeszkodzie by wrzucać informację w wątku "Tąpadła"

chętnie przyjmiemy do grupy kolejne osoby ... pod warunkiem, że nie będą nam świeciły po oczach latarkami ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.