Skocz do zawartości

Piękny bolid nad Polską


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś około 22:15 z miejscowości Otwock koło Warszawy miałem okazję obserwować przelot dość jasnego bolidu. Leciał dość wolno jak na takim obiekt. Kolor niebieski z domieszką zielonego, pozostawiał za sobą piękny ogon niczym kometa. Nie wiem czy się rozleciał na mniejsze kawałki gdyż znikną mi za okolicznymi blokami. Wpadł w naszą atmosferę w okolicach Sekstantu i przeleciał w kierunku zachodnim. Czy ktoś z Was to widział?

 

270e0fa2-a76a-11e2-bc1f-0025b511229e.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło zdjęcia: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje/polska,28/bardzo-jasny-meteor-nad-polska-cos-nieprawdopodobnego,83955,1,0.html

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie widziałem go dziś w tych samych godzinach,tyle że na południu Polski przelot zaczynał się w okolicach gwiazdozbioru lwa kończąc za gwiazdozbiorem bliźniąt.Bolid jak wspomniał kolega wcześniej w kolorach niebiesko-zielonych w końcowej fazie fragmentacja zjawiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem szczęście, akurat testowaliśmy taras u kumpla z makiem w kilka osób z roboty. Jasny niebieski bolid, wpadający pod małym kątem, rozpadł się i wydawało mi się że jego czoło świeciło jeszcze na czerwono przez chwilkę. Nie widziałem jakiś rozbłysków. Wydawało się, że leciał wolniej niż te które do tej pory widziałem. Kilka sekund to trwało, jak krzyknąłem to kilka osób zdążyło się jeszcze odwrócić i zobaczyć dokładnie. Miejsce obserwacji Wilanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z otwartego okna w Ostrawie patrzyłem akurat w okolice Saturna i Spiki, gdy wyleciał bolid. Odniosłem wrażenie, że wynurzył się właśnie z okolic Spiki i Panny, leciał na północ, zgasł chyba w rejonie zenitu; końcówki nie widziałem, bo zasłonił blok. Szkoda, że nie zanotowałem sobie czasu, ale mogło to być ok.22:25, nie wcześniej! Jasno-niebieski, innych kolorków nie zauważyłem, długi ogon.

Czyżby to jeszcze coś innego?

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat byliśmy z Jazzem na instalacji sprzętu pod Krakowem. Patrzyłem na Lwa, kiedy dokładnie w centrum pola widzenia dostrzegłem niezwykle jasny bolid. Zjawisko trwało na tyle długo, żeby Jacek zdążył wstać spod montażu (ustawiał polarną), odwrócić się i zaniemówić. Rewelacja. Nie widziałem czegoś takiego wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się informacja o tym zjawisku na stronie Pracowni Komet i Meteorów

http://www.pkim.org/?q=pl/2013_04_16_jasny_bolid_nad_poludniowa_polska_3405

Pierwszy zaobserwowany bolid w życiu i w dodatku taki piękny :D a już traciłem nadzieję że będę miał szczęście żeby jakiś kiedyś zobaczyć :) i po zjawisku ten śmiech kolegi z tego że zerwałem się do biegu żeby całe zjawisko zobaczyć bo budynek remizy mógł zasłonić przelot ale zgasł zaraz przed dachem :D

Edytowane przez Mateusz_N
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychyliłem się na chwilę ,bo chciałem poobserwować Księżyc przez lornetkę.Kiedy już zamykałem okno to nagle się pojawił.

Z początku myślałem ,że w szybie odbija mi się światło z pokoju ale jednak nie,to on mignął pod Księżycem.
Fart jak nic... :D(1 raz w życiu bolid widziałem i od razu taka sztuka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że mój wpis rozpoczął ten temat, który teraz widnieje na głównej, chciałbym umieścić dwa sprostowania.

1. Zamieszczone zdjęcie nie jest mojego autorstwa i nie ja je umieściłem, a że nie chciałbym by autor się na mnie obraził i posądził o przywłaszczenie praw to proszę moderatorów o podpisanie autora z imienia i nazwiska lub podanie źródła tej fotografii. Z tego co się zorientowałem, autor pochodzi z Węgier.

2. Co do podanej przeze mnie godziny przelotu, z racji że byłem w niemałym szoku musiałem źle oceniłem czas, który upłynął od momentu przelotu do momentu napisania postu :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że mój wpis rozpoczął ten temat, który teraz widnieje na głównej, chciałbym umieścić dwa sprostowania.

1. Zamieszczone zdjęcie nie jest mojego autorstwa i nie ja je umieściłem, a że nie chciałbym by autor się na mnie obraził i posądził o przywłaszczenie praw to proszę moderatorów o podpisanie autora z imienia i nazwiska lub podanie źródła tej fotografii. Z tego co się zorientowałem, autor pochodzi z Węgier.

2. Co do podanej przeze mnie godziny przelotu, z racji że byłem w niemałym szoku musiałem źle oceniłem czas, który upłynął od momentu przelotu do momentu napisania postu :szczerbaty:

 

Zdjęcie jest z stacji PFN 40 - PKiM w Otwocku.

Zbyszek Tymiński jest jego autorem :)

 

WIęcej będzie opisane Tutaj : --> http://www.pkim.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to przepraszam, zasugerowałem się tym wpisem

 

Niezwykłe szczęście miał fotograf z Węgier.

z tego artykułu http://www.pkim.org/?q=pl/2013_04_16_jasny_bolid_nad_poludniowa_polska_340

Jednocześnie jest mi bardzo miło, że to właśnie mieszkaniec miejscowości w której i ja mieszkam zarejestrował to zjawisko. Pozdrawiam Zbyszka Tymińskiego, może kiedyś będzie okazja się poznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.