Skocz do zawartości

Zakup pierwszego teleskopu do 4500 zł - prośba o poradę.


stiopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie !

 

Zaczynam na forum niefortunnie, od zapytanie o poradę w kwestii wyboru teleskopu.

 

Niestety zobowiązałem się - jako człowiek obeznany ogólnie z techniką - że pomogę koleżance w wyborze teleskopu dla jej męża.

Mąż - mój dobry kolega, ma hopla na punkcie nieba - ogólnie całego :-)

Nigdy nie posiadał teleskopu, a nowy nabytak ma być prezentem, na który koleżanka długo odkładała pieniądze.

 

Niestety mam poczucie, że temat mnie przerósł, pomimo lektóry zaginąłem w meandrach zawiłych kwestii.

 

Tutaj prośba o Waszą poradę !

 

Do dyspozycjii mamy niemało, bo 4500 zł.

 

Obserwacje będą prowadzone wyłącznie na wsi, 50 km za większym miastem i z dala od mniejszych - ciemno jak w d....

 

Ciężko mi określić preferencje kolegi co do specyfiki obserwacji - wskazany by był sprzęt w miarę możliwości uniwersalny.

Nie ma potrzeba fotografowania obserwowanych obiektów.

Będę wdzięczny za podpowiedzi konkretnych zestawów - teleskop, okular, statyw itd. zawierające się w wyżej wymienionej kwocie.

 

Z góry dziękuję za sugestie.

 

Pozdrawiam

Stiopa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten Pan jest zafascynowany niebem pod względem żywych obserwacji to trzeba mu kupic jak najwieksze zwierciadło.

Fakt, że to moze być kiepski pomysł na początek z tego względu, że żeby dużo zobaczyc w ogromnym teleskopie, trzeba się najpierw dużo napatrzeć w teleskopie mniejszym.

 

Ja bym polecił kupić Syntę Sky-Watcher 12'' i do tego okularki - jest moda na ES-y. Za 4500zł dostanie się nową Syntę 12'' i komplet uzywanych ES-ów.

Inna opcja to dołożyć około 500zł i kupic uzywaną Syntę 16'' lub Syntę 14'' z systemem GoTo.

Oczywiście nie muszż to być koniecznie Synty - to po prostu moje upodobanie bo sam mam 14'' GoTo.

 

Co zobaczymy w Syncie 14'' z systemem GoTo? Można zerknąć tutaj:

http://astropolis.pl/topic/40131-mateusz-grala-nalogowy-obserwator/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zobowiązałem się - jako człowiek obeznany ogólnie z techniką - że pomogę koleżance w wyborze teleskopu dla jej męża.

Mąż - mój dobry kolega, ma hopla na punkcie nieba - ogólnie całego :-)

Nigdy nie posiadał teleskopu, a nowy nabytak ma być prezentem, na który koleżanka długo odkładała pieniądze.

 

 

Ja proponuję zamiast teleskopu żeby ten mąż sie zalogował na forum i napisał czego sobie życzy, co by chciał , o czym marzy, co wie o astro i że nie lubi niespodzianek w sprawach astro hobby. (...)

Sorry ale takie teksty na wielu forach można czytać codziennie.

Jeżeli jednak jest to "stuprocentowa prawda" to myślę że buziak dla żony, piwo dla kumpla , a potem witamy nowego na forum pod własnym wpisem i radzimy.

 

Andrzej.

się ubawiłem....

Edytowane przez sp3uca
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale takie teksty na wielu forach można czytać codziennie.

Jeżeli jednak jest to "stuprocentowa prawda" to myślę że buziak dla żony, piwo dla kumpla , a potem witamy nowego na forum pod własnym wpisem i radzimy.

 

Nie bardzo rozumiem - prawda jest najprawdziwsza !

Żona kolegi - kochana, a ja czekam na piwo od kolegi :-)

 

Ja chciałbym ten sprzęt zamówić w sklepie iternetowym.

Ma być zawieziony w miejsce obserwacji i tam - SURPRISE !!!

 

Zależy mi więc na nowym sprzęcie, który da się zamówić on-line

 

Czy proponowane teleskopy: Meade LB 12", SW 12" lub GSO 12",

to już kompletne rozwiązania czy trzeba coś dokupić?

Czy taki:

http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-dobson-12-rozsuwana,8775s

teleskop wymaga dodatkowego zakupu jakiegoś stywu i okularów ?

Jeśli tak to jakich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular 6mm
Np ten bym rozważał

 

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-vixen-nlv-6-mm.html

 

lub

 

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-hr-planetary-6-mm.html

 

 

i ewentualnie jakiś filtr polaryzacyjny co bywa przydatny do komfortowego oglądania Księżyca

 

Ale poczekaj na wypowiedź kogoś jeszcze Stiopa

 

Najlepiej, przed złożeniem zamówienia, upewnij się w sklepie, że to wszystko do siebie pasuje !

 

Pozdrawiam

p.s.

Statyw zbędny

 

jak na podwórko blisko to czy komfort "rozsuwania" jest wart swojej dodatkowej ceny to nie wiem :uhm:

Nierozsuwany dobry to np taki:

http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-gso-12-dobson-300-1500-deluxe.html

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stiopa- dobra synta 12" w dobrej cenie.

Okulary w komplecie niezbyt ciekawe- kiedyś dawali plossle a teraz kellnery.

Jako użytkownik 12" doradziłbym dokupić 3 okulary o ogniskowych w zakresie: 25-30mm, 12-14mm oraz 7-9mm

Ogólnie okulary to temat rzeka i tu trzeba samemu określić. Ja kompletuje okulary od kilku lat i czekają mnie następne zmiany - jedyne co się nie zmienia to zakres preferowanych ogniskowych.

Jeśli chcesz tanio i na prezent (nowe okulary) to możesz kupić: GSO SV 30mm 68* ok. 250zł, Hyperion 13mm i 8mm 68*. Taki komplet wyjdzie ok. 1 tyś zł.

Wspomniane ES-y są bardzo dobre (miałem komplecik). Jeśli w grę wchodziłyby używki to do wspomnianego GSO 30mm warto dokupić ES 14mm i 8,8mm lub do powerowania 6,7mm. Wyjdzie nieco ponad 1 tyś. zł.

Są to tylko propozycje bo ciężko doradzać komuś dla kogoś. Każdemu co innego pasuje a dobór okularów zależny jest też od rodzaju obserwowanych obiektów.

 

Do kompletu oczywiście czerwona latarka i wydrukować oraz zbindować sobie prosty atlas nieba.

Nie zapomnijcie zamówić jeszcze bezchmurne niebo :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrkusiu dobrze radzi co do okularów. Taka 12 na niespodziankę super - ja bym chyba odpadł ;) Ja dodam od siebie tylko jedną rzecz KOLIMATOR moim zdaniem "must have" . 12" trzeba zmontować (lustro w osobnej paczce) więc bez kolimatora ani rusz. Warto zainwestować w laserowy (koszt ~170zł taki do wizuala wystarczy) ale wygoda - bezcenne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak ale ...

polecony tu przeze mnie wcześniej (patrz drugi link w moim poprzednim poście) nierozsuwany GSO 12

ma akurat dwa niezłe okulary 30 i 9 mm, więc następny rozważany to chyba jednak 6mm by był?

 

Pozdrawiam

p.s.

Jak się "rozkręcę w tej duskusji" to może nawet go kupię co by zrobić test (jak to było z lornetką) :)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzę, że kolega Stiopa pojawił się ponownie.

Zakładając, że wszystko jest jak pisał to dopowiem oczywistą rzecz.

 

Powiększenia w tych teleskopach uzyskiwane to 1500mm / mmOkularu

 

zatem dla 30mm, 9mm, 6mm uzyskujemy odpowiednio:

 

50x (doskonałe do dużych i średnich galaktyk, mgławic, gromad otwartych i niektórych kulistych), a tak w ogóle to moje ulubione :)

 

166x rzekłbym "bazowe" do Księżyca

 

250x {i na wiecej nie ma się co porywać bo ruchy cząstek powietrza {seeing} rzadko pozwalają osiągać więcej}

 

 

Pozdrawiam

p.s.

No jakby czwarty okular miał jeszcze być to pośredni np 15 mm ogniskowej.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Jak na razie na podstawie Waszych porad:

 

Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" PYREX - 2 696 zł - raczej się na niego zdecyduję.

 

Co do okularów zebrałem wszystkie Wasze propozycje.

Myślę, że może zacznę od dwóch i pozostawie koledze możliwość rozwijania pasji :-)

Poradźcie co zostawic ?

 

Okular Explore Scientific 4,7mm 82° - 689 zł

Okular Sky-Watcher UW 20 mm 2" - 609 zł

Okular Vixen NLV 6 mm - 539 zł

Okular szerokokątny GSO SV 30mm 2" - 239 zł

Okular Baader Hyperion 13 mm - 389 zł

Okular Baader Hyperion 8 mm - 389 zł

 

Mam jeszcze kilka pytań:

 

1. Kolimator jak rozumiem niezbędny do kalibracji - jaki konkretnie model polecacie?

2. Atlas nieba, polecacie jakiś konkretny ?

3. Latarka czerwona - czy czołówka świecąca na czerwono się nada?

4. Koleżanka (sponsor) prosi aby sprzęt był wygodny w użytku na podwurku na trawniku na wsi.

Jak rozumiem dobson sam w sobie jest podstawą. Na jakiej wysokości trzeba go stawiać?

Czy wymaga dodatkowego stoły czy czegoś innego ?

Czy może trzeba zainwestować w jakiś statyw ?

Jeśli tak to jaki ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym co napisałeś masz już nie takie złe okulary "Plossl'a" 10 i 25 więc pozostają różniące się wyraźnie

30mm i 6mm

 

Pozdro

p.s.

Jaki statyw? Teleskop ten ma swoją podstawę.

Tylko na bagnie należałoby mieć jakąś platformę/dechę (także dla samego siebie).

 

6mm <=> 250x {i na wiecej nie ma się co porywać bo ruchy cząstek powietrza w atmosferze {seeing, itp}

rzadko pozwalają osiągać więcej, choć oczywiście bywa}

 

p.s.2.

Dopytaj tu lub w sklepie o filtr polaryzacyjny do Księżyca. Musi pasować do okularu.

Bo mamy tu i 2 calowe i 1.25 cala średnicy.

Bez takiego filtra trzeba się trochę bardziej gimnastykować, żeby Księżyc w pelni lub pół-pelni

nie oślepiał nas - gdy za duży kawałek jego tarczy wpuścimy w pole widzenia.

 

do 1.25 calowego okularu to o takie coś chodzi:

 

http://astromarket.pl/akcesoria/flitry-obserwacyjne/filtr-polaryzacyjny-orion-1-25.html

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się "rozkręcę w tej duskusji" to może nawet go kupię co by zrobić test (jak to było z lornetką) :)

:dobrze::szczerbaty:

 

1. Kolimator jak rozumiem niezbędny do kalibracji - jaki konkretnie model polecacie?

nie jest niezbędny ale nie zaszkodzi

 

3. Latarka czerwona - czy czołówka świecąca na czerwono się nada?

tak, a gdyby świeciła za jasno to można poobklejać taśmą

 

Czy wymaga dodatkowego stoły czy czegoś innego ?

na trawie będzie często rosa, można postawić na kawałku ceraty lub folii jeżeli nie chcemy żeby nam teleskop nasiąkał ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okularów zebrałem wszystkie Wasze propozycje.

Myślę, że może zacznę od dwóch i pozostawie koledze możliwość rozwijania pasji :-)

Poradźcie co zostawic ?

 

Okular Explore Scientific 4,7mm 82° - 689 zł

Okular Sky-Watcher UW 20 mm 2" - 609 zł

Okular Vixen NLV 6 mm - 539 zł

Okular szerokokątny GSO SV 30mm 2" - 239 zł

Okular Baader Hyperion 13 mm - 389 zł

Okular Baader Hyperion 8 mm - 389 zł

 

 

Nie napisałeś, jakie pola widzenia mają pozostałe okulary. Ja bym brał ten o największym polu widzenia. Sam mam taki o polu 82 stopnie i możliwość oglądania np. całego Księżyca przy powiększeniu ponad 100x - bezcenne. Nie mówiąc o tym, że przy powiększeniu ponad 300x (a takie będzie z tym pierwszym okularem) obraz będzie szybko się przesuwał i tutaj duże pole widzenia też jest ważne.

 

Zależy też, na co przyszły obdarowany wolałby patrzeć. Jak na planety, gwiazdy i Księżyc, to okular o krótkiej ogniskowej, jak mgławice i gromady gwiazd - o długiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt. Większe pole widzenia to też zaleta.

Dla wspomnianego przeze mnie 250x masz, za nieduże stosunkowo pieniądze 60 stopni w:

 

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-hr-planetary-6-mm.html

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrzy ludzie !

 

Jeszcze bardziej mi namieszaliście w głowie.

Chociaż wiem, że chęci Macie jak najlepsze

Pamiętajcie jestem laik !

Rzeczy dla Was oczywiste to dla mnie ciemna (jak niebo które Chcielibyście oserwować) magia :-)

Proszę tłumaczcie mi jak "chłop krowie na miedzy" nie obrażę się :-)

 

Jeśli podstawa dobsona wystarczy to ok.

W jakiej pozycji się w takie cudo patrzy?

Na jakiej wysokuści jest okular jeśli teleskop stoi na ziemi?

 

Kolimator - wiem, że by się przydał i, że można się bez niego obyć - no to jaką decyzję laik powinien podjąć?

Zakładam, że po zakupie sprzętu wczytamy się z kumplem w meandry obserwacji nieba i damy radę to wszystko poskłądać.

 

Atlas nieba - potrzebny, niezbędny - mój kolega niebo zna nieźle, całe życie zadziera głowę w górę, stąd decyzja o takim prezencie

ale jeśli atlas się przyda to jaki ?

 

Co do okularów to tu mam największy problem, jako człowiek który nigdy z takiego sprzętu nie korzystał,

jako biochemik z zawodu wiem jak działa mikroskop i rozumiem, że przez analogię w teleskopie będę za pomocą

okularu obserwował wycinek obrazu nieba adbity w zwierciadle.

W związku z powyższym proszę o Was serdecznie o wskazanie dwóch waszych zdaniem optymalnych okularów

uzupełniających te, które są w zestawie. Najlepiej podając mi konkretne modele.

 

Dzięki za dotychczasową pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj w okulary, kolimator jak będzie chciał - kupi. Do kolimacji wystarczy pudełko po kliszy i podkładki od śruby. Do nauki kolimacji wystarczy.

Ogniskowa teleskopu jest wysokością tuby plus jakieś 30 cm podstawa dobsona.

Atlas moim zdaniem na razie nie. Są darmowe możesz mu wydrukować (poszukaj na forum - http://astropolis.pl/topic/27228-atlas-nieba-dla-pocztkujcych/ choćby taki na dobry początek).

Nie wiem czy zna niebo, zależy czy obserwował coś wcześniej choćby przez lornetkę.

Okulary moim zdaniem na razie spokojnie, sam z czasem dobierze, lepiej zainwestować w większe lustro.

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jak tak (piszesz o sobie Stiopa) to masz szanse z powyższych postów sam dojść do celu ;)

Twój teleskop akceptuje i okulary o średnicy oprawki 2 cale i 1.25 cale (wtedy używa się redukcji, która tam masz)

 

Te grubsze są lepsze ale bez przesady (zależy zresztą do czego).

Podstawowym parametrem jest ogniskowa (np 6mm lub 30mm) bo z niej wynika powiększenie

jak pisałem. A chyba chcesz mieć różne! generalnie droższy okular, z wieksza liczbą soczewek bywa lepszy.

Choć rzeczywiście czasem jest tu trudny wybór bo dochodzi pole widzenia.

 

Pozdrawiam

p.s.

Mam pytanie do obsługi sklepu Astromarket, lub znawców tego typu okularów, na marginesie tej "przymiarki".

Czy w polecany tu przeze mnie ten tańszy okular TS 6mm (=> powiększenie 250x)

da się wkecić ten polecany przeze mnie filtr polaryzacyjny? Bo ma jakąś muszlę czy coś.

I czy przy powiększeniu 250x (lub większym) rola tego filtra do Księżyca jest bardzo/średnio/mało znacząca ?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu polecasz coś i tego nie wiesz ?!

A co do okularów nie zawsze większa ilość soczewek ( większa korekcja) daje porządany efekt przez obserwatora ... i zależy do jak bardzo wymagającego teleskopu.

Podstawowym parametrem okularów jest pole, ogniskowa, średnica tuleji którą mocuje się w wyciągu, konstrukcja, maksymalna odległość oka od soczewki (istotne dla osób noszących okulary), czasem waga, jakość wykonania ...

Ja chyba po takich radach nic bym nie kupił, przyłamałem się ... A swoją drogą jeśli synta 12" jest sprzętem uniwersalnym :rofl: Ciekawe do czego.

Ps.

Jestem zwolennikiem dużych luster, ale uniwersalnym bym nie nazwał takiego teleskopu. A nie, jest uniwersalny dla średnio zaawansowanego obserwatora, który lubi spore powiększenia i sięgać dalej i dalej .... Pełna tuba 12" to kawał kloca, ale pewnie i tak będzie stała cały czas w sadzie ;)

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłem tylko pewny czy muszla nie koliduje jakoś z filtrem polaryzującym.

Całej reszty, co tu pisałem w tym wątku, byłem pewny.

 

Choć przypuszczałem, że oczywiście nie kolidują (bo kto by robił okular z takim ograniczeniem i po co).

EDIT: prawdopodobnie wkręca się je od spodu :P

 

 

Podstawowym parametrem nie może być wiele parametrów naraz. Na coś się trzeba zdecydować ;)

 

Pozdrawiam

p.s.

Wszystkie polecane przeze mnie okulary miały dobrą odległość od oka (zwracałem na to uwagę)

dlatego tylko to pominąłem żeby nie za dużo na raz rzeczy poruszyć {sic!}

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Jak na razie na podstawie Waszych porad:

 

Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" PYREX - 2 696 zł - raczej się na niego zdecyduję.

 

Co do okularów zebrałem wszystkie Wasze propozycje.

Myślę, że może zacznę od dwóch i pozostawie koledze możliwość rozwijania pasji :-)

Poradźcie co zostawic ?

 

Okular Explore Scientific 4,7mm 82° - 689 zł

Okular Sky-Watcher UW 20 mm 2" - 609 zł

Okular Vixen NLV 6 mm - 539 zł

Okular szerokokątny GSO SV 30mm 2" - 239 zł

Okular Baader Hyperion 13 mm - 389 zł

Okular Baader Hyperion 8 mm - 389 zł

 

Mam jeszcze kilka pytań:

 

1. Kolimator jak rozumiem niezbędny do kalibracji - jaki konkretnie model polecacie?

2. Atlas nieba, polecacie jakiś konkretny ?

3. Latarka czerwona - czy czołówka świecąca na czerwono się nada?

4. Koleżanka (sponsor) prosi aby sprzęt był wygodny w użytku na podwurku na trawniku na wsi.

Jak rozumiem dobson sam w sobie jest podstawą. Na jakiej wysokości trzeba go stawiać?

Czy wymaga dodatkowego stoły czy czegoś innego ?

Czy może trzeba zainwestować w jakiś statyw ?

Jeśli tak to jaki ?

 

Na początek do nauki nieba najlepszy będzie okular z małym powiększeniem i dużym polem do wyszukiwania obiektów. Także jeśli ES to 24 lub 30mm, a do tego ES 6.7mm lub 8.8mm dla powiększenia - z ogniskową 1500mm dadzą dobre powiększenia, 4.7mm może być trochę za dużo i na początku śledzenie obiektów może sprawiać problem. Kitowe okulary po oglądaniu przez ES'y nie będą raczej na pewno używane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mu teleskop niech sobie kupi zestawik Esów i będzie sobie przez nie podziwiał niebo ;)

 

Jak już ktoś wydaje 4500 na teleskop to chyba ma trochę większe wymagania niż kitowe okulary. 50 stopni pole, a w około obrazu - po za polem - jasne kółko rozproszonego na wnętrzu obudowy obrazu. oczywiście nie muszą to być ES'y. Ja na początek do synty wziąłem Scoposa 30mm i Hyperiona 8mm i były to naprawdę niezłe okulary. Ale zaczynałem też ze sporo mniejszego budżetu niż te 4500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrzy ludzie !

 

Jeszcze bardziej mi namieszaliście w głowie.

Chociaż wiem, że chęci Macie jak najlepsze

Pamiętajcie jestem laik !

Rzeczy dla Was oczywiste to dla mnie ciemna (jak niebo które Chcielibyście oserwować) magia :-)

Proszę tłumaczcie mi jak "chłop krowie na miedzy" nie obrażę się :-) ...

.. Dzięki za dotychczasową pomoc.

 

Stiopa,

jeśli Ty chcesz załatwić sprawę a nie posłuchać "co komu w duszy gra" :flirt: , napisz do renomowanego sklepu internetowego, opisując sytuację i prosząc o właściwą ofertę. Poproś nie tylko o konkretne porady ale także dostawę sprzętu wraz z doprowadzeniem go do używalności :King:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przyszły użytkownik nie miał wcześniej teleskopu to polecałbym zamiast okularów kupić dobry kolimator np.: http://astromarket.pl/kolimator-1-25-sca-crosshair-hotech.html

 

Rozumiem że fajnie mieć na start więcej okularów ale jednak w zestawie dostępne są dwa które w 12'' pozwolą na początek "pooglądać niebo" ; ) Lepiej mieć dobrze nastrojony sprzęt podczas obserwacji niż wkurzać się że nie ostrzy. Za resztę niech kupi filtr polaryzacyjny + mapę neba i światło czerwone jeśli nie posiada. A jak coś zostanie to wtedy można pokusić się o dodatkowy okular.

Edytowane przez oedippus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.