Skocz do zawartości

Kometa C/2012 F6 (Lemmon) widoczna już u nas


Rekomendowane odpowiedzi

Warunki do obserwacji tej komety poprawiają się z dnia na dzień, a jej jasność spada bardzo powoli. Ostatniej nocy (14/15 maja) udało mi się ją dostrzec już w lornetce.

 

Kometę obserwowałem z miejsca znajdującego się około 45 km na północny wschód od Krakowa w linii prostej. Niebo było ciemne i w okolicach zenitu było widać gołym okiem gwiazdy do około 6.8 - 7.0 mag.

 

Kometę w 33 cm teleskopie wypatrzyłem około 2:30, kiedy wyłoniła się spoza odległych chmur czy zamgleń, kilka stopni nad północno wschodnim horyzontem. Kilkanaście minut później była już widoczna w lornetce 10x50 (bez trudu, choć w lornetce była obiektem dość słabym). Jasność komety oceniłem na 6.9 mag, a średnicę jej głowy na 6'. Była ona mocno skondensowanym, okrągłym obiektem, przypominającym jasną, niewielką gromadę kulistą.

 

Kometa z dnia na dzień będzie świecić coraz wyżej na umiarkowanie ciemnym niebie i pewnie w idealnych warunkach będzie możliwe dostrzeżenia jej warkoczy, który pięknie prezentują się na zdjęciach.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz jest super. kiedy zobaczylem pierwsza mapke to na poczatku nie wiedzialem gdzie szukac. wiedzialem jedynie ze gdzies w okolicy Pegaza. ale na mapce sa linie ktore sa wspolne dla jednej gwiazdy /alfa Andromedy/. alfa nalezy zarowno do Andromedy jak i do Pegaza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano o godz. 1:45 widziałem kometę. Niestety z powodu dużej jasności nieba nie było widać wizualnie ani na fotce warkocza. Zresztą fotka też nie była dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Z nocy z 6/7 czerwca w końcu była pogoda do realizacji planów astro. Skupiłem się na Panstaars w pierwszej części sesji, a Lemmona zostawiłem sobie na deser, w końcu z minuty na minutę był coraz wyżej.

Zrobiłem 1 (słownie jedną) klatkę 2 minutową, przymiarkową - BO PRZYSZŁA MGŁA - JAK MLEKO. Należało zakończyć sesję i pojechać do domu.

 

Belęcin, EQ6, Canon 300d, SW quattro 8" (carbon), 2 min, ISO 800, bez flatów, darków, biasów.

C2012 F6 20130606 ver1.jpg

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Też udało mi się ustrzelić kometę z 8/9.06.20113 o 23:11 UTC. O tej godzinie niebo praktycznie zaczyna jaśnieć ;)

T-30s, F2700mm, STL6303 bin x1.

Przy okazji dorzuce jeszcze fotkę komety C/2010 S1(Linear) ok. 15.4mag oraz M71 na szybko ;)

 

 

Pozdrawiam

Pawel

 

C2012F6(Lemmon)_8.06.2012.jpg

C2010S1Linear.jpg

M71_ODK400_8.06.2013.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy szerszym kącie można właśnie ustrzelić kometę wraz z M31

http://img33.imageshack.us/img33/34/cometaf4lemmon11x30s500.jpg.

Kometa jest "w cieniu" PanSTARRSa a mamy doczynienia i z równie pięknym i jeszcze bardziej niezwykłym jeśli idzie o zachowanie obiektem niż jej "jaśniejsza siostra"...

Edytowane przez DARK
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znów z opóźnieniem...

 

W nocy 1/2 czerwca wybrałem się około 20 km na południowy zachód od Krosna. Tam na bardzo ciemnym niebie, około godziny 1:00 kometa była wyraźnie widoczna w lornetce 10x50. Co więcej, bez trudu widoczny był szeroki, ale krótki (~10') warkocz pyłowy. Głowa komety wyglądała jak jasna (7.3 mag) gromada kulista o średnicy około 8'.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znów z opóźnieniem...

 

W nocy 1/2 czerwca wybrałem się około 20 km na południowy zachód od Krosna. Tam na bardzo ciemnym niebie, około godziny 1:00 kometa była wyraźnie widoczna w lornetce 10x50. Co więcej, bez trudu widoczny był szeroki, ale krótki (~10') warkocz pyłowy. Głowa komety wyglądała jak jasna (7.3 mag) gromada kulista o średnicy około 8'.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

U mnie w podmiejskich warunkach niestety warkocz nie był widoczny w lornetce 77mm. Kometa rzeczywiście wyglądała jak gromada kulista.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedniej nocy obserwowałem niebo z miejsca oddalonego od centrum Krakowa o około 35 km na północny wschód w linii prostej. Niebo było tam naprawdę ciemne, a kometa świeciła w miejscu wolnym od LP. Obserwowałem ją około godziny 0:40, więc w najciemniejszej części nocy, niestety tło nieba w jej okolicy ze względu na "białe noce" nie było idealnie ciemne (zasięg gołego oka był zbliżony do 6.5 mag, a świecąca niżej M31 była widoczna gołym okiem całkiem dobrze).

Jasność komety oceniłem w lornetce 10x50 na 7.5 mag i w tym sprzęcie była widoczna bardzo wyraźnie, jak niewielka kulka z ledwie dostrzegalnym, szerokim, ale krótkim (0.2 stopnia) warkoczem pyłowym (który w zasadzie wyglądał słabe, szerokie, dość krótkie, rozszerzające się wraz z oddalaniem od głowy pojaśnienie nieba, po jednej stronie głowy) . W 33 cm teleskopie w dużym powiększeniu (182x) tło nieba było całkiem ciemne i kometa wyglądała jak wielka, mocno skondensowana kula z jasną centralną kondensacją. Po krótkim przyglądnięciu się jej, można było dostrzec olbrzymi (w tym powiększeniu) warkocz pyłowy, wyglądający jak szerokie, wachlarzowate pojaśnienie niebie z jednej strony głowy. Co więcej, można było też dostrzec drugie, dość wąskie i proste, oddzielone od warkocza pyłowego ciemniejszą przestrzenią pojaśnienie nieba o podobnej długości (około 0.2 stopnia) - warkocz gazowy.

 

Kometa jest więc ciągle naprawdę atrakcyjnym obiektem dla lornetek czy teleskopów pod ciemnym niebem - niestety, o ciemnym (umiarkowanie) niebie, poza południową Polską można obecnie chyba tylko pomarzyć.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.