Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 

Ten radziecki wynalazek był początowo produkowany przez dobrze znane zakłady optyczne ZOMZ Zagorsk, kolejne wersje są robione w Chinach przez równie dobrze znany United Optics pod dowolną marką jaką zażyczy sobie zleceniodawca... ale jakoś lornetki o tych parametrach nie są szczególnie poszukiwane i okazało się że obecnie jedynym sprzedawcą jest japoński Kasai Trading
Na szczęście japoński sprzedawca chińskiej konstrukcji na podstwie rosyjskiego wzorca ma europejskiego dystrybutora w Szwajcarii (lornetka nazywa się tam "Gucki Astrobinokular") co trochę ułatwiło zakupy i w ten sposób stałem się właścicielem tego dziwactwa

Nazwa: 2.3x40 - Widebino28 - Gucky Astrobinokular - Owl Eyes - Constellation View - ЗОМЗ БГШ Бинокль Галилеевский Широкоугольный
Cena: 135€ + 10€ przesyłka + około 130 zł VAT (w AOKswiss) ostatnio dostępne też w czeskim sklepie astrocomes.cz

 

 

Sprawdziłem ten link, niestety, pusty:

http://astrocomes.cz/dalekohled_detaily.php?id=41

 

Lornetka jest na stronie Open Joint-stock company "ZOMZ":

http://zomz.ru/en/production/catalog/?SECTION_ID=113

 

Na tej stronie jest także niesprawna sekcja sklepu internetowego ;-( Napisałem mail do nich w sprawie ew. zakupu lornetki ale niestety bez odpowiedzi został.

 

Szukam na portalach aukcyjnych tej lornetki już czwarty miesiąc, tez bez żadnego efektu... no, jakiś czas temu raz się pokazała na olx za... 200 zł, zacząłem więc "negocjować" i ktoś mi sprzątnął sprzed nosa w ciągu godziny. ;-) Widziałem też to cudo na e-bay, ale tu też było po ptokach

 

Czyli tylko pozostają Ci szwajcarzy http://www.aokswiss.ch/index_bino.html, bo już nie mam cierpliwości czaić się na olx czy allegro...

Edytowane przez robi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sprawdziłem ten link, niestety, pusty:

http://astrocomes.cz/dalekohled_detaily.php?id=41

 

Lornetka jest na stronie Open Joint-stock company "ZOMZ":

http://zomz.ru/en/production/catalog/?SECTION_ID=113

 

Na tej stronie jest także niesprawna sekcja sklepu internetowego ;-( Napisałem mail do nich w sprawie ew. zakupu lornetki ale niestety bez odpowiedzi został.

 

Szukam na portalach aukcyjnych tej lornetki już czwarty miesiąc, tez bez żadnego efektu... no, jakiś czas temu raz się pokazała na olx za... 200 zł, zacząłem więc "negocjować" i ktoś mi sprzątnął sprzed nosa w ciągu godziny. ;-) Widziałem też to cudo na e-bay, ale tu też było po ptokach

 

Czyli tylko pozostają Ci szwajcarzy http://www.aokswiss.ch/index_bino.html, bo już nie mam cierpliwości czaić się na olx czy allegro...

Ok 3 miesięcy temu też jej szukalem.

Mailowalem ze Szwajcaria i sprzęt jest dostępny od ręki.

 

Nigdzie indziej jej nie znalazłem.

Jednakże finalnie na przeszkodzie stanęły kwestie finansowe :-(

 

Edit.

Na Aliexpress sa. Szukaj 2.3x40

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok 3 miesięcy temu też jej szukalem.

Mailowalem ze Szwajcaria i sprzęt jest dostępny od ręki.

 

Nigdzie indziej jej nie znalazłem.

Jednakże finalnie na przeszkodzie stanęły kwestie finansowe :-(

 

Edit.

Na Aliexpress sa. Szukaj 2.3x40

 

Dzięki. Rzeczywiście - Chińczycy robią ją pod nazwą Sky Rover 2.3X40

za $119.47 z dostawą ;-) ...ale jakieś dziwne te lornetki - na obudowie "no name":

 

http://pl.aliexpress.com/store/product/Sky-Rover-2-3X40-Observing-the-starry-sky-meteor-showers-binocular-telescope/1371081_32463231738.html?storeId=1371081

 

Te od szwajcarskiego dystrybutora mają chociaż oznaczenia.

Żeby nie kupić czegoś, czego będę potem żałował...

 

Na zdjęciach tej sky-rover (ale nie na lornetce) są logotypy:

 

astro-grus.com (odsyła do chińskiej strony)

 

i jakiś... astro(s)hop (?) ;-) Ale nie chodzi o ten niemiecki sklep ;-)

 

 

Ktoś spotkał się z produktami tych firm?

 

 

 

Edytowane przez robi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze "oryginał" Vixen 2,1x42 w kilku astrosklepach i w równie oryginalnej cenie około 1200zł. ;-) np tu: http://www.astroshop.pl/vixen-lornetka-sg-2-1x42/p,45200

 

Porównywałem tego Vixena z tą ruską lornetką 2,3x40

Jak bym miał luźny tysiąc to bym się nie zastanawiał - większe pole, lepiej skorygowane (o ile można tu mówić o prawidłowej korekcji :P ) i taka jakby jaśniejsza a gwiazdki bardziej punktowe - ogólne odczucia dużo lepsze.

 

Pytanie czy warto dopłacać za to 1000zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motyla noga... mam zbednego tysiaka z hakiem :-) zlozylem zamowienie w astroshopie na tzgo Vixena. Czy to mozliwe ze jest zrobiony w Japonii? Ci Niemcy chyba cos kreca... ;-) ale raz kozie smierc. Zobaczymy Moj SSkarbie co i jak przez Ciebie bedzie widac..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Porównywałem tego Vixena z tą ruską lornetką 2,3x40

Jak bym miał luźny tysiąc to bym się nie zastanawiał - większe pole, lepiej skorygowane (o ile można tu mówić o prawidłowej korekcji :P ) i taka jakby jaśniejsza a gwiazdki bardziej punktowe - ogólne odczucia dużo lepsze.

 

Pytanie czy warto dopłacać za to 1000zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem tego Vixena i wlasnie testuje, choc ksiezyc mocno zaswietla. Poki co duze rozczarowanie. Owszem widze cale gwiazdozbiory ale tylko czesc gwiazd jest w miare ostra, reszta kicha. Kasjopea - 2 "srodkowe" gwiazdy ok ale Segin, Schedir i Caph rozmazane. Wielki woz - z trudem miesci sie caly, tez dwie gwiazdy ok a reszta ku brzegom pola widzenia kicha. Orion -pas ok ale skrajne gwiazdy rozmazane. Plejady i hiady widac w jednym polu widzenia ale tez rozmazane... Im blizej krawędzi pola tym większa, rozmazana "smuga". Co jest? Może coś podczas transportu nie tak? Pudełko z lornetka wydalo mi sie za slabo zabezpieczone. :-(

 


Porównywałem tego Vixena z tą ruską lornetką 2,3x40
Jak bym miał luźny tysiąc to bym się nie zastanawiał - większe pole, lepiej skorygowane (o ile można tu mówić o prawidłowej korekcji :P ) i taka jakby jaśniejsza a gwiazdki bardziej punktowe - ogólne odczucia dużo lepsze.

Pytanie czy warto dopłacać za to 1000zł...

Edytowane przez robi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj druga noc z nowa lornetką. Już wiem ze moje oczekiwania co do perfekcyjnego obrazu w całym polu Vixena były utopijne... (dzięki za info, które przekazał mi Lukasz83).

 

Lornetka ma gwint, który umożliwia przykręcenie jej do adapteru statywowego. Umieściłem lornetkę na żurawiu, zająłem miejsce na regulowanym leżaku w pozycji horyzontalnej i spojrzałem na niebo swoimi nowymi oczami sowy. Mimo księżycowej łuny było nieźle, osobliwe odczucie oglądać np. Mała Niedźwiedzicę w całości z gwiezdnym drobiazgiem. Obok Oriona nieuzbrojonym okiem tam gdzie jest Jednorożec widzę puste miejsce. Z Vixenem mam rysunek tego gwiazdozbioru. No a widoki Oriona czy Wielkiego Wozu (mimo pograszającego się obrazu od centrum pola) są i tak dla mnie nowym doświadczeniem obserwacyjnym...

 

Porównywałem także ogromne jak mi się wydawało do tej pory 6 st. pole mojego Nikona Action Ex 10x50. To co daje 25 st. Vixen, to trudno porównać, choć w nim mniejsza cześć pola jest dobra... Załóżmy że to jest ok. 60 proc. ale i tak do tej pory żadną lornetką nie widziałem nawet zbliżonego takiego obrazu gwiazdozbiorów jako całości. Na początku popełniłem błąd oceniając obraz Vixena sam w sobie.

Mimo, że obraz w Nikonie jest jasny, to nie miałem wrażenia że obraz Vixena jest "gorszy", że przesiadam się na ciemniejszą lornetkę.

 

Nie mogę się doczekać nowiu... ciekawe jak jeszcze założę filtry wtedy.... Może być zajebiście. Szkoda, że producent za tą koszmarną cenę nie dołożył od razu do zestawu pierścieni umożliwiających wkręcenie filtrów...

20160315_110235.jpg

Edytowane przez robi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich, którzy bezskutecznie polują na BGSZa za 100zł na allegro a nie chcą wydawać 1200zł na Vixena 2,1x42 pojawiła się ostatnio ciekawa alternatywa. Wersja pośrednia - współczesny klon BGSZa made in Chna za 119,50$, dostępny prawie od ręki: http://pl.aliexpress.com/store/product/Sky-Rover-2-3X40-Observing-the-starry-sky-meteor-showers-binocular-telescope/1371081_32463231738.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkła mogą być identyczne jak w BGSZu, to otwory na osłonkach wydają się mieć średnicę ~fi 6mm a nie jak w radzieckim oryginale fi 8mm. Ja w ramach eksperymentu rozwierciłem nawet te 8-milimetrowe otwory do 11 milimetrów, lekko przy tym przesadzając: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=35116 ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej nocy (2/3 kwietnia) nad ranem po raz pierwszy miałem okazję wykorzystać tę lornetkę do obserwacji dużej, stosunkowo jasnej komety - 252P/LINEAR. Okazało się, że tak jak się spodziewałem, ta lornetka jest wręcz stworzona do takich obiektów. Kometa, której jasność oceniłem na 5.6 mag, a średnicę jej głowy na 45' była widoczna dość słabo gołym okiem, za to w lornetce 2.3x40 rzucała się w oczy. Kometę oglądałem też lornetką 10x50 oraz 33 cm teleskopem w powiększeniu 67x. Obraz z obydwu lornetek był zdecydowanie "przyjemniejszy" niż to, co pokazał teleskop.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na gorąco parę słów porównania: Vixen SG 2,1x42 a świeżozakupiona BGSZ 2,3x40.

Obserwowałem dzisiaj 2-3 w nocy. Warunki były kiepskie, dużo syfu, ale momentami nawet Droga Mleczna na chwilę zajaśniała.

 

Vixen: zauważalnie jaśniejszy;

pole wygląda, że szersze i to sporo o kilka stopni (”wchodzi” cały wielki wóz w ruskiej już mi się nie udało

dojrzeć w takim zakresie).

Już wcześniej wspominałem w tym wątku ze ostre jest około 60 proc. pola, potem gwiazdki robią się przecinkowate

coraz bardziej, a przy brzegach to już są plamki.

Zauważyłem też że cześć centralna pola jest trochę ciemniejsza, ku brzegom tło jest odrobinę jaśniejsze.

Przy obserwacji "obłoków" Drogi Mlecznej trochę to przeszkadza i odruchowo sprawdzam czy widzę „właściwość optyczną”

sprzętu czy ciemniejsze pasmo ;-) Ale da radę odróżnić.

Zaletą jest gwint do mocowania na statywie.

 

BGSZ: okulary – szparki, ER bardzo mały (chociaż w nocy jakoś dawałem radę, to jednak od rana czuje

trochę zmęczenie w oczach, chyba właśnie od tego „wlepiania się”. Taki efekt jakbym obserwował przez

rozkolimowaną lornetkę. Chociaż może te uwagi są bardzo subiektywne i inni użytkownicy nie mają takich „sensacji”).

Choć obraz ciemniejszy to ostre gwiazdy prawie do brzegów. Obraz jest bardziej „jednorodny”

(prawie brak efektu „przecinkowania” gwiazd i różnic w jasności tła) niż w japończyku. Ale z kolei przy

obserwacji "obłoków" Drogi Mlecznej mniej kontrastowo BGSZ wydobywa ich zarysy.

P1011450.JPG

P1011451.JPG

P1011453.JPG

P1011452.JPG

Edytowane przez robi
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...

Odkopuję temat bo chyba znalazłem dobre rozwiązane dylematu co wybrać: droga wersję Vixena 2.1x42  ale z komfortem obserwacji czy tańszą alternatywę kopii z Zagorska z małym Erem i gorszą wygodą.

Na astroshopie natknąłem się na klon Vixena brandowany przez Omegona, parametry te same, średnica okularów i ER spory i najważniejsze kosztuje połowę tego co Vixen czyli około 600 zł.

Omegon-Lornetka-2-1x42.jpgOmegon-Lornetka-2-1x42.jpg

 

https://www.astroshop.pl/instrumenty/omegon-lornetka-2-1x42/p,50354

Czy ktoś już miał do czynienia z taką wersją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.